شرایط در اسلواکی

هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی

هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. این مقاله راجع به هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی می­باشد. از همه علاقمندان به مهاجرت به کشور اسلواکی دعوت می­نمائیم تا این مقاله را به دقت مطالعه نمایند. هزینه های زندگی افراد بسته به سطح زندگی آنها با یکدیگر متفاوت است.

اما در بعضی موارد شهروندان دیگر کشورهای اروپایی جهت تأمین نیازهایشان به این کشور مراجعت می­نمایند. بطور مثال شهر وین پایتخت کشور اتریش تنها 75 کیلومتر تا مرکز این کشور فاصله دارد و هزینه حمل ونقل از شهر وین تا براتیسلاوا تنها 5 یورو می­باشد.

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در کشور اسلواکی به دو بخش تقسیم می­شود:

 1. تحصیل در مدارس
 2. تحصیل در کالج ها و یا دانشگاه

1- تحصیل در مدارس

این دوره همان دوره ابتدایی تا دوره متوسطه دانش آموزان را شامل میشود. مدارس در این کشور به سه دسته تقسیم می­شوند:

 • مدارس دولتی
 • مدارسی که تحت حمایت کلیساها هستند
 • مدارس خصوصی

2- تحصیلات کالج یا دانشگاهی

در این دوره دانش­آموزان وارد محیط دانشگاه می­شوند. دانشجویانی که جهت تحصیل به کشور اسلواکی سفر می­کنند بایستی ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند. در صورتی که فرد بیشتر از 9 ماه در این کشور اقامت گزیند بایستی اقدام به دریافت اقامت موقت نماید، ناگفته نماند که این اقامت قابل تمدید می­باشد.

سطح مدارس اسلواکی

در کشور اسلواکی کودکان از سن 3 تا6 سالگی وارد مهدکودک می­شوند و دوره دبستان برای آنها از سن 6 تا15 سالگی تعریف شده است. دانش آموزان از سن 15 سالگی وارد دوره دبیرستان می­شوند وتا سن 19 سالگی در این دوره آموزش می­بینند. پس از آن وارد دانشگاههای این کشور خواهند شد.

شرایط اساسی برای ورود به دانشگاهها

دانش آموزان برای ورود به دوره­ی کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم و یا سطح حرفه ای باشند. همچنان دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد بایستی دارای معدل قابل قبول برای ورود به این دوره را دریافت نموده باشند. و در نهایت دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را  دارند بایستی علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، تأییدیه استاد راهنمای خود را بصورت کتبی دریافت نموده باشد.

هزینه تحصیل در کشور اسلواکی

کسانی که قصد ادامه تحصیل در کشور اسلواکی را دارند، تحصیل در این کشور به صورت رایگان می­باشد. البته در نظر داشته باشید در صورتی که افراد در دانشگاههای دولتی و به زبان این کشور اسلواک تحصیل نمایند هزینه تحصیل رایگان می­باشد.

اما اگر دانشجویان قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشند بایستی سالیانه مبلغی حدود6000الی8000 یورو بابت تحصیل در این دانشگاه ها بپردازند. بطور کلی می­توان گفت هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی در مقایسه با کشور اتریش بسیار مناسب است.

هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در کشور اسلواکی مناسب می­باشد، اما حقوق و دستمزد در این کشور بالا نیست. متوسط حقوق افراد در این کشور728.40 یورو در ماه می­باشد که این حقوق در ماه در مقابل هزینه های زندگی در این کشور مناسب بنظر می­رسد.

از آنجائیکه که هزینه های زندگی در این کشور بسیار مطلوب است، هزینه زندگی یک خانواده با تعداداعضای 4 نفر 600 یورو در ماه خواهد بود. با این حال هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی بستگی به افراد و سطح زندگی شان دارد. نرخ بیکاری در این کشور 7.4% تخمین زده شده است و افراد براحتی می­توانند در این کشور کار پیدا نمایند.

خوابگاه ها و سکونت در اسلواکی چگونه اند؟

خوابگاه های دانشگاه های کشور اسلواکی بصورت شبانه روزی در اختیار دانشجویان قرار می­گیرد. به گونه ایی که دانشجویان بصورت مشترک 2الی3 نفر با یکدیگر زندگی می­نمایند. برخی از خوابگاههای دانشجویی دارای استخر، مراکز ورزشی تناسب اندام، خدمات مکانیزه شستشوی لباس و … می­باشد.

دانشجویان جهت استفاده از این خوابگاه ها مبلغی حدود67 یورو در ماه باید به دانشگاه پرداخت نمایند. همچنان دانشجویان می­توانند از آپارتمان ها  و خانه های خصوصی برای اقامت خود دراین کشور استفاده نمایند. این آپارتمان ها مخصوص دانشجویان می­باشد که می­توانند با پرداخت هزینه ای کمتر در این خانه ها اقامت گزینند.

هر چند که اجاره این آپارتمان ها نسبت به خوابگاه های دانشجویی بیشتر است، با این حال این آپارتمان ها بسته به تعداد اتاق هایشان دارای اجاره بهای متفاوتی می­باشد. بطور میانگین هزینه اجاره این اتاق ها حدود300 الی 800 یورو در ماه تخمین زده شده است. هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی در دانشگاه های انگلیسی زبان بیشتر می­باشد.

کارت های اعتباری دانشجویی در اسلواکی چیست؟

درکشور اسلواکی به دانشجویان از طرف دانشگاه کارت هایی داده می­شود که توسط آن دانشجویان می­توانند از تخفیفات و خدماتی در این کشور بهره­مند گردند.

این کارت ها عبارتند از :

 • – کارت های هویتی بین المللی: این کارت همانند کارت شناسایی برای دانشجو می­باشد که توسط این کارت فرد می­تواند به تمامی اتحادیه اروپا سفر نماید.
 • کارت یفر بین المللی جوانان: این کارت تنها به دانشجویان زیر 26 سال تعلق می­گیرد.
 •  کارت اروپایی ویژه جوانان: دارندگان این کارت از تخفیفات قابل ملاحظه ای برخوردار خواهند شد.

شهریه دانشگاه در اسلواکی چگونه است؟

همانطو که پیش تر گفته شد تحصیل در دانشگاههای کشور اسلواکی در صورتی که به زبان اسلواک تحصیل نمایند بصورت رایگان است. اما دانشجویانی که به زبان انگلیسی ادامه تحصیل می­دهند بسته به دانشگاه انتخابی شان هزینه تحصیل از 3000 الی5000 یورو متغیر می­باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی حدود 700الی800 یورو تخمین زده شده است که این هزینه صرف خورد وخوراک و هزینه های جانبی از جمله خرید کتاب و… می­باشد. همچنین ناگفته نماند دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور بایستی تحت پوشش بیمه سلامت باشند و هزینه این بیمه سالیانه 250 یورو می­باشد. افرادی که کشور اسلواکی را برای مهاجرت و زندگی انتخاب نموده اند ممکن است با سوالاتی از قبیل:

 1. آیا دانشجویان در حین تحصیل می­توانند کار انجام دهند؟
 2. آیا کشور اسلواکی پس از اقامت تابعیت این کشور را به افراد خارجی اعطا می­نماید؟
 3.  آیا کشور اسلواکی برای دانشجویان بین المللی بورسیه قرار داده است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه عزیزانی است که در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در اسلواکی نیاز به راهنمایی دارند. افراد جهت مشاوره می­توانند با کارشناسان این موسسه تماس حاصل نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *