مهاجرت کاری بلژیک

مهاجرت کاری به بلژیک

مهاجرت کاری به بلژیک

شرایط اخذ ویزای کار برای متقاضیان مهاجرت کاری به بلژیک بسیار حائز اهمیت می باشد. بطور کلی برای اخذ اقامت هر کشوری از هر طریقی شرایط خاصی وجود دارد. این موضوع در مورد مهاجرت کاری به بلژیک نیز صدق می نماید. شرایط اخذ ویزا از راه مهاجرت کاری به بلژیک تا حدود زیادی مشابه سایر کشوهای اروپایی می باشد. در مقاله مهاجرت کاری به بلژیک پاسخ سوالات زیر ارائه گردیده است:

 • هزینه های زندگی در کشور بلژیک به چه صورت می باشد؟
 • شرایط کار برای مهاجرت کاری به بلژیک چگونه است؟
 • کار در بلژیک چگونه است؟
 • چند نوع مجز برای کار در بلژیک وجود دارد؟

هزینه های زندگی در بلژیک

سابق برای این واحد پول کشور بلژیک فرانک بود. امروزه واحد پولی این کشور به یورو تغییر نموده است. از نمونه های بارز کشور های صنعتی می توان به کشور بلژیک اشاره نمود. از شهرهای صنعتی بلژیک می توان به شهر: شارلوآ و لیژ اشاره نمود؛ که قطب صنعتی این کشور می باشند. هزینه زندگی در این کشور به شهر متغیر می باشد. بطور مثال بروکسل به عنوان پایتخت این کشور جزو گران ترین پایتخت ها در جهان می باشد.

در کل سطح هزینه در این کشور را مشابه سایر کشورهای اروپایی می باشد. دستمزد ماهیانه برای کار در این کشور به میزان 2000- 4000 یورو می باشد. درآمد ماهانه در این کشور بطور متوسط 2500- 3000 یورو می باشد. در این میان هزینه های زندگی در این کشور ماهیانه تقریبا معادل 600- 800 می باشد.

شرایط کار در بلژیک

مطابق سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بلژیک نیز برای متقاضیان کار ویزا با اعتبار 6 ماه صادر می نماید. فرد متقاضی در این 6 ماه مجوز دارد که متناسب با رشته تحصیلی خود کار پیدا نماید. به عبارت دیگر، فرد موفق به پیدا کردن کارفرمایی شود؛ که تقاضای او را بپذیرد. در این صورت با تایید کارفرما، فرد متاضی قادر به اخذ پذیرش از سفارت می باشد.

پروسه جذب نیرو در بلژیک

جذب نیروی کار بین المللی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت شرایط خاصی امکان پذیر است. کارفرما برای اخذ مجوز لازم برای استخدام یک فرد بین المللی باید مراحل مختلفی را بگذراند. در مرحله اول آگهی کار از سوی کارفرما باید به مدت 3 ماه در این کشور منتشر شود. پس از آن آگهی مذکور بایر به مدت 3 ماه مجددا در تمام کشوهای عضو اتحادیه اروپا منتشر گردد. اگر در مدت این 6 ماه فرد مورد نظر پیدا نشود؛ مجوز برای نیروکار بین المللی صادر می گردد.

ویزای کاری بلژیک پس از فرآیند طولانی قابل اخد می باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود برای اخذ ویزای این کشور از طرق دیگر اقدام نمایید. با اخذ ویزای سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز قادر به اقدام برای اخذ ویزای کار بلژیک می باشید.

کار در بلژیک

شرایط ویزای کاری بلژیک به صورتی است که بیشتر افرد برای کار کشورهای آلمان یا اتریش را انتخاب می نمایند. علت این انتخاب نیز شرایط کاریابی مناسب در این کشورها می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای کاری کشورهای آلمان و اتریش به مقالات زیر مراجعه نمایید:

 • مقاله «اخذ اقامت اتریش از طریق کار»
 • مقاله «کاریابی در اتریش»
 • مقاله «مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاریابی آلمان»
 • مقاله «کاریابی در آلمان»

در کشور بلژیک شرایط اقتصادی به صورتی است که فعالیت های اقتصادی بیشتر در بخش خصوصی صورت می گیرد. انواع و درصد فعالیت ها در این کشور به شرح زیر می باشد:

 • بخش صنعت     30%
 • بخش کشاورزی    1%
 • بخش خدمات     69%

مشغول بودن بیشتر افراد در بلژیک در بخش خدماتی یکی دیگر از دلایلی است که متقاضیان آلمان را انتخاب می نمایند. از شهرهای مهم بليیک می توان شهر های آنتورپن، لیژ، شارلروی، مونس، نامور و… را نام برد.

انواع مختلف مجوز کاری بلژیک

مجوز های کاری در کشور بلژیک به طور کلی به 4 دسته تقسیم می شود که این 4 دسته شال موارد زیر خواهد شد :

 • مجوز کاری نوع A

اعتبار این ویزا برای مدت نامحدود می باشد. این ویزا برای تمامی مشاغل در بلژیک صادر می گردد. پیش از اخذ این مجوز باید مجوز B اخذ شود. شرط اخذ این ویزا کار به مدت 4 سال در بلژیک با ویزای B در مدت 10 سال می باشد.

 • مجوز کاری نوع B

اعتبار این ویزا به مدت 1 سال می باشد. این ویزا قابلیت تمدید را داشته و به افراد با مشاغل خاص اعطا می گردد. شرط اخذ این ویزا داشتن تقاضای استخدام از سوی یک کارفرما می باشد. با این شرایط مجوز کار برای فرد صادر می گردد. و فرد فقط مجاز به کار در این کشور خواهد بود. کارمندان، محققان و متخصصین حرفه ای نیز قابلیت اخذ این نوع ویزا را دارا می باشند.

 • مجوز کاری نوع C

اعتبار این مجوز به مدت 1 سال می باشد این ویزا قابل تمدید بوده  و با هدف اقامت موقت در این کشور اخذ می گردد. این مجوز به محصلین، پناهندگان، سفیران و افراد کنسولگری اعطا می گردد.

 • مجوز کار حرفه ای

این مجوز به افراد غیر اروپایی با تقاضای تجارت شخصی خودشان اعطا می گردد.

مهاجرت کاری به بلژیک

کشور بلژیک دارای ثبات اقتصادی و سیاسی می باشد. همچنین نسبتا مالیات کمتری را در مقایسه با سایر کشوهای اروپایی اخذ می نماید. به همین دلیل افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت مناسب می دانند. ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در بلژیک با مزیت معافیت های مالیاتی و حدقل بودن مالیات برای مهاجرت مناسب است. پس از 3 سال سرمایه گذار می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ نماید. این کشور زود تر از سایر کشور های اروپایی اقامت دائم را صادر می نماید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه مقاله «سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک» مطالعه نمایید.

ثبت یک شرکت قانونی در بلژیک

حتی در مورد ثبت شرکت در بلژیک قوانین سخت تری نسبت به سایر کشوهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد. به همین دلیل ترجیح بیشتر متقاضیان ثبت شرکت نیز کشورهای اسلواکی یا مجارستان می باشد. البته ثبت شرکت در بلژیک مزیت هایی هم دارد که در پراگراف بالا ذکر گردید. برای آگاهی از شرایط سرمایه گذاری در اسلواکی مقاله «سرمایه گذاری کارآفرینی و ثبت شرکت در اسلواکی» مطالعه نمایید.

اقدام برای مهاجرت کاری به بليژیک

اگر قصد مهاجرت به کشور بلژیک را دارید می توانید از راه های مطرح شده در این مقاله استفاده نمایید. دو راه ذکر شده در این مقاله کار یا سرمایه گذاری می باشد. راه های دیگری نیز وجود دارد. برا آگاهی از این راه ها به مقاله «اقامت بلژیک» مراجعه نمایید. برای اخذ مشاوره در مورد این راه ها می توانید با مشاورین موسسه سفیران سروش سعادت تماس برقرار نمایید. علاوه بر مشاوره موسسه سفیران سروش سعادت بهترین راه را به شما معرفی می نمایند. موسسه سفیران سروش سعادت در این مسیر در کنار شما بوده و همراهیتان می نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *