مهاجرت به کشور قطر

مهاجرت به قطر از طریق ازدواج

مهاجرت به قطر از طریق ازدواج یکی از راه های ورود به خاک این کشور می باشد و لازم به ذکر است که مهاجرت به قطر از طریق ازدواج می تواند موجب مقیم شدن متقاضیان و مهاجران خارجی در این کشور آسیایی شود. کشور قطر یکی از کوچک ترین کشور های حوزه خلیج فارس می باشد و لازم به ذکر است که بیش از دو میلیون نفر در این کشور ساکن می باشند و همچنین افراد خارجی زیادی مقیم این کشور هستند.

مهاجرت به قطر از طریق ازدواج دارای شرایط و قوانین خاصی می باشد و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا با ارائه مقاله شما را از شرایط مهاجرت به قطر از طریق ازدواج به صورت کامل آگاه سازند.

مهاجرت به کشور قطر می توانند از راه های مختلفی از جمله راه های زیر انجام شود:

← تاسیس کمپانی.

← روادید کاری.

← سرمایه گذاری.

← ازدواج.

← کارآفرینی.

قوانین ازدواج در قطر

ازدواج در کشور قطر کار بسیار پیچیده ای نمی باشد و تمامی متقاضیان در صورتی که شرایط لازم را دارا باشند می توانند اقدام به مهاجرت به قطر از طریق ازدواج کنند. در کل برای ازدواج کردن در کشور قطر، متقاضیان باید به سفیرتخانه ها مراجعه کنند تا مدارک و گواهینامه ها و عکس های لازم را ارائه دهند.

هر کشور مقررات خاص خود را برای ازدواج و کسب اقامت از طریق ازدواج دارد، اما برای مهاجرت از طریق ازدواج به قطر لازم است که متقاضیان گواهی های تولد و مقررات طلاق، پرونده های ساکنین، پاسپورت و غیره را تهیه کنند. همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان حتما باید از مراحل و پروسه های مربوطه در سفارتخانه ها جهت ازدواج به صورت کامل مطلع باشند.

متقاضیان می توانند برای مطلع شدن از شرایط کاری در کشور قطر در سال 2019 به مقاله ی “کار در قطر در سال 2019” مراجعه کنند.

روش های کلی برای ازدواج در قطر

در گذشته ازدواج های سنتی در کشور قطر به صورت قبیله ای انجام می شد و ساکنین این کشور اعضای خانواده خود را تشویق می کردند تا برای تقویت قوم خود با یکی از اعضای خانواده (پسر عمو، دختر عمو، دختر خاله، پسر خاله و غیره) ازدواج کنند. در گذشته خانوداه های قطری به ندرت با اعضای قبیله های دیگر ازدواج می کردند؛ زیرا با ازدواج کردن با یکی از اعضای قبیله ی خود می توانستند از شریک زندگی خود اطلاعات کاملی داشته باشند و او را بهتر بشناسند.

در یک ازدواج معمولی قطری، داماد در ابتدا با پدر عروس تمام مسائل را مورد بحث و بررسی قرار می دهد، از جمله طلاق و موارد مرتبط. هنگامی که چنین مسائلی با یکدیگر توافق می شوند، ازدواج واقعی توسط نماینده قانونی یا مذهبی انجام می شود. عروس می پرسد آیا او موافقت به ازدواج (در غیاب داماد آینده نگر) و همین سوال نیز از داماد پرسیده می شود.

پس از این توافق، داماد با پدر و مادر همسر آینده اش دست می دهد و ازدواج در حضور دو شاهد رسمی می شود. جشن های عروسی درکشور قطر تقسیم می شوند و جشن آقایان و جشن بانوان به صورت جداگانه صورت می گیرد. در نهایت، در آخرین شب جشن ها، زن و شوهر بعد از دیدار و ملاقات دوستان، آشنایان و اعضای فامیل، راهی ماه عسل می شوند.

قانون شریعت در قطر

همانطور که می دانید، در قانون شریعت، یک مرد مسلمان در صورتی که شرایط مورد نیاز و توان مالی کافی داشته باشد، می تواند چهار بار ازدواج کند و چهار همسر داشته باشد. اما این موضوع دیگر رایج نمی باشد؛ زیرا زنان مستقل تر شده اند و مردان نیز توان مالی کافی برای پرداخت هزینه های مرتبط را ندارند و لازم به ذکر است که زنان می توانند در قرارداد ازدواج مرد را از این قانون منع کنند (تا زمانی که با یکدیگر زندگی می کنند و طلاق نگرفته اند).

ازدواج های مسلمانان در قطر در دادگاه شریعت، واقع در خیابان الریجان، در نزدیکی “مانایی را” در ناحیه مشرق اجرا می شود. دادگاه شریعت در اینجا اجازه می دهد ازدواج فقط مسلمانان صورت گیرد. اگر چه ازدواج مردان مسلمان و زنان مسیحی توسط دادگاه های شریعت در سایر کشورهای مسلمان مجاز است، اما این اردواج ها در قطر مجاز نیستند.

لازم به ذکر است که متقاضیان باید دو شاهد برای ازدواج معرفی کنند و مردان قطری که مایل به ازدواج با زنان غیر قطری هستند، مجوز کمیته ازدواج را باید کسب کنند.

قطری ها نیز ملزم به شرکت در یک سری برنامه های مشاوره و قبل از ازدواج در مورد تعهد ازدواج و اهمیت تشکیل خانواده برای دریافت صندوق ازدواج دولتی هستند.

طلاق در قطر

یک مرد مسلمان متاهل قطری که می خواهد اقدام به طلاق کند، می تواند این کار را فقط با گفتن “من به تو طلاق می دهم” سه بار به همسر خود انجام دهد. همچنین وی می تواند با موافقت همسر خود انجام طلاق را لغو کند و به زندگی مشترک با همسر خود ادامه دهد. از سوی دیگر، حتی اگر همسر (زن) دلیل خوبی برای طلاق گرفتن داشته باشد، باید به دادگاه برود تا پرونده خود را ارائه دهد. اگر همسر قادر به حمایت از خود نباشد، شوهر باید یک همسر طلاق گرفته و هر فرزند ازدواج داشته باشد. با این وجود، او می تواند هر 10 سال سن خود را به هر پسری واگذار کند. یک طلاق زن به خانواده اش بازگشته و تنها چند بار ازدواج می کند.

مسلمانان و غیرمسلمانان می توانند طلاق را از طریق دادگاه های قطری اقدام کنند، اگرچه قوانین قابل اجرا ممکن است متفاوت باشند. برای طلاق های مسلمان، طلاق توسط قانون خانواده 22 قطر از سال 2006 تنظیم می شود. هنگام استفاده از قوانین خارجی، قانون قابل اجرا در رابطه با طلاق و اختلافات مربوط به مالی، قانون ملیت شوهر در زمان ازدواج خواهد بود.

* قانون خانواده 22 در سال 2006 مقررات قانونی مربوط به طلاق و امور خانواده در دادگاه های قطر است.

ازدواج مهاجرین در قطر

زنان قطری در صورتی می توانند در کشور قطر با افراد غیر مسلمان ازدواج کنند که دین خود را تغییر دهند. لازم به ذکر است که افرادی که می خواهند دین خود را تغییر دهند، حتما باید از شرایط و قوانین شرعی و مدنی به صورت کامل مطلع باشند.

سفارت و کارکنان کنسولگری در مراسم ازدواج به عنوان یک شاهد، زمانی که نیازهای خاصی برآورده می شوند، شرکت خواهند کرد. مراسم مذهبی می تواند در مکان های غیر مسلمان برگزار شود.

ازدواج مسیحیان در قطر

برای غیر مسلمانان، راه عروسی مسیحیان تنها راه قانونی برای ازدواج در قطر می باشد که توسط روحانیون انجام میشود. هر کلیسا قوانین و مقررات خود را دارد. برای ازدواج مسیحی در قطر، ابتدا باید از کلیسا های کاتولیک، انگلیکان، قبطی یا ارتدوکس در قطر تماس بگیرید و مراسم ازدواج را ترتیب دهید. هنگامی که مراسم انجام می شود، گواهی ازدواج صادر می شود. ازدواج باید در اداره ثبت زمین و قانونی در دفتر وزارت دادگستری در غرب بیل ثبت شود.

برای غیر مسلمانان، یک عروسی مسیحی ممکن است تنها راه قانونی برای ازدواج در قطر باشد. برخی از کلیسا ها مانند مجاز به انجام چنین مراسم عروسی هستند، هرچند که هر کدام از قوانین خود را دارند و هزینه ای را برای پوشش هزینه ها می پردازند. مهاجرت به قطر از طریق ازدواج در صورتی امکان پذیر خواهد بود که متقاضیان مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مهاجرت به قطر از طریق ازدواج در صورتی امکان پذیر خواهد بود که متقاضیان مدارک مورد نیاز را ارائه دهند.

گواهی ازدواج در قطر

پس از مراسم ازدواج، گواهی ازدواج، همراه با ترجمه عربی آن، باید در وزارت دادگستری، در وزارت امور خارجه گواهی، و کلیسا ثبت و تایید شود و ممکن است این امور برای متقاضی هزینه داشته باشند. به زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند نیز توصیه می شود اسناد ازدواج خود را در سفارتخانه های خود نیز تایید کنند.

لازم به ذکر است که زندگی مشترک بدون انجام ازدواج در قطر ممنوع می باشد و زوج هایی که مایل به ازدواج در قطر هستند، مجبور به انجام یک غربالگری پزشکی قبل از ازدواج هستند و این امر برای همه در قطر اجباری است. این بخشی از اندازه گیری است که شورای عالی سلامت برای مبارزه با خطر ژنتیک پس از ازدواج ارائه شده است.

شما عزیزان می توانید جهت کسب پاسپورت قطر و مطلع شدن از شرایط مهاجرت به قطر از طریق ازدواج و شرایط یافتن کار در این کشور، با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *