مهاجرت به کشور ایسلند

مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

بررسی مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج یکی از راه های اخذ اقامت از این کشور جزیره ای کوچک در شمال اروپا مسحوب می گردد. مساحت این کشور 103 هزار کیلومتر است. با اینحال افراد زیادی مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج را انتخاب می­ کنند. ناگفته نماند راه های زیادی برای مهاجرت به کشور ایسلند وجود دارد، از جمله دریافت ویزای کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و غیره. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج را بررسی می­ نمائیم. از عزیزانی که قصد مهاجرت به این طریق را دارند دعوت می­نمائیم تا مقاله را تا پایان مطالعه نمایند.

درباره کشور ایسلند

ایسلند دارای آب و هوایی سرد به همراه آتشفشان های داغ می­ باشد. زمستان ها تاریک و تابستان ها خورشید در شبانگاهان مشاهده می­ گردد. جمعیت این کشور برابر با 329.100 نفر است که از این میان 23.000 نفر را مهاجرین خارجی تشکیل می دهد. مردم این کشور به زبان ایسلندی که همان زبان آلمانی می­ باشد، صحبت می­ کنند. همچنین اکثر شهروندان این کشور به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند.

شرایط اقتصادی کشور ایسلند مناسب است و بطور کلی تولید ناخالص داخلی این کشور 14.5 میلیارد $ (دلار) برآورد شده است. همچنین نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین و حدود 5% است. کشور ایسلند از جمله کشورهایی است که در زمینه حقوق بشر پیشگام است. در بند ششم و هفتم قانون اساسی این کشور از تضمین حقوق بشر صحبت به میان آمده است. در این کشور انتخابات به صورت آزادانه انجام می ­گیرد و هیچگونه تبعیض نژادی، زبانی و مذهبی در این کشور مشاهده نمی ­گردد.

اخذ تابعیت کشور ایسلند

رابطه ایی که فرد از لحاظ سیاسی، حقوقی و معنوی با دولت دارد را تابعیت می­ نامند. اخذ تابعیت یک کشور باعث ایجاد حقوق و وظایف افراد در مقابل دولت و همچنان حقوقی است که افراد در مقابل دولت دارند. کشورهای متمدن و پیشرفته از اتباع کشور خود در مقابل تعرض های سایر دولت ها حمایت هایی را می­ نماید که نشان دهنده ارزش تابعیت آن کشور است. به همین دلیل اکثر کشورهای جهان سوم علاقمند به اخذ تابعیت کشورهای اروپایی هستند.

دولت ها در مقابل اتباع کشور خود مسئول هستند و اجازه سلب تابعیت از آنها را ندارند، در عین حال می ­توانند افراد خارجی که اقامت کشور را به دست آورده اند از کشور اخراج نمایند. کشور ایسلند نیز همانند سایر کشورهای اروپایی سیستم اعطای تابعیت از طریق خون م ی­باشد. بدین معنا که نوزادان با تولد از والدین ایسلندی بطور خودکار تابعیت کشور ایسلند را دریافت می­ نمایند. نوزادانی که خارج از کشور ایسلند متولد شده اند و والدین آنها ایسلندی هستند نیز دارای تابعیت ایسلند هستند.

افراد خارجی جهت دریافت تابعیت کشور ایسلند بایستی به مدت 5 سال با اقامت قانونی در کشور ایسلند حضور داشته و پس از 7 سال اقامت در این کشور می­ توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. در کشور ایسلند در برخی موارد افراد می­ توانند تابعیت خود را کمتر از 7 سال به دست آورند. افرادی که با اتباع ایسلندی ازدواج می ­کنند، می ­توانند با گذشت 3 سال از ازدواج آنها تابعیت این کشور را کسب نمایند.

بررسی مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

افرادی که قصد مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج را دارند بایستی فرد تبعه ایسلندی ثابت نماید که توانایی مالی برای ازدواج و زندگی در این کشور را دارد. همچنین فرد خارجی باید به زبان ایسلندی درحد عمومی تسلط داشته باشد. فرد پس از ازدواج با تبعه ایسلندی بایستی به سفارت ایسلند جهت دریافت ویزای ازدواج مراجعه نماید. در ضمن فرد بایستی تمامی مدارک مربوط به ازدواج خود را به سفارت این کشور تحویل دهد. سفارت ایسلند پس از بررسی مدارک موجود با درخواست ویزای ازدواج فرد موافقت خواهد نمود. مدارکی که فرد باید قبل از ورود به کشور ایسلند به سفارت این کشور ارائه نماید عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تولد فرد
 • مدارکی که نشان دهنده وضعیت تأهل فرد است.
 • تکمیل فرم شاهد
 • بلیط هواپیما
 • گواهی تأیید اداره مهاجرت مبنی بر سکونت قانونی فرد در ایسلند
 • ارائه تمامی مدارک طلاق در صورتیکه فرد ازدواج قبلی داشته باشد.
 • گواهی فوت همسر سابق

مدت زمانی که طول می­ کشد که پرونده فرد توسط مقامات ایسلندی بررسی و مجوز صادر گردد. بطور میانگین 3 الی 6 هفته می ­باشد.

قوانین مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

شرایط ازدواج برای دریافت تابعیت ایسلند

افرادی که با اتباع ایسلندی ازدواج نموده اند برای اینکه بتوانند تابعیت این کشور را دریافت کنند، بایستی دارای شرایط زیر باشند:

 • زوج یا زوجه باید حداقل 5 سال از تابعیت در کشور ایسلند گذشته باشد.
 • از ازدواج زوجین 4 سال بگذرد و حداقل 3 سال بصورت مستمر در کشور ایسلند حضور داشته باشند.
 • افرادی که با همسران ایسلندی به صورت قانونی ازدواج ننموده اند پس از مدت 5 سال می ­توانند تابعیت این کشور را کسب نمایند.

قانون ازدواج ایسلند

طبق قوانینی که کشور ایسلند در رابطه با ازدواج افراد ایسلندی با خارجی وضع نموده است، افراد باید دارای شرایط زیر باشند:

 • زوج و زوجه دارای سن بالاتر از 18 سال باشند.
 • زوج و زوجه نباید در زوجیت شخص دیگر باشند.
 • طبق قوانین ایسلند فرد خارجی نباید ممانعتی با ازدواج همسر ایسلندی از سوی کشور داشته باشد.
 • تمامی مدارک خواسته شده از سوی دولت ایسلند باید به زبان انگلیسی و یا اسکاتلندی ترجمه شده باشد.

مدارک خواسته شده بایستی دو هفته قبل از ازدواج طرفین به مقامات این کشور تحویل داده شود. البته می­توان مدارک را ایمیل نمود و دو روز قبل از ازدواج اصل مدارک را ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

زوجین بایستی مدارک زیر را به مقامات دولت ایسلند جهت ثبت ازدواج ارائه نمایند.

 • تکمیل فرم (در این فرم بایستی 2 نفر به عنون شاهد جهت گواهی اینکه ممانعتی برای ازدواج با اتباع ایسلندی ندارد.)
 • مدارک شناسایی طرفین
 • زوجین بایستی مدارک تأهل خود را به این کشور ارائه نماید. در کشور ایسلند قانون تک همسری وجود دارد و افرادی که قبلا ازدواج نموده اند بایستی مدارک طلاق خود را برای ازدواج با اتباع ایسلندی ارائه نمایند.
 • ارائه مدارکی که ثابت نماید طرفین در ازدواج قبلی دارای بدهی نمی­ باشند.
 • زوج و زوجه در هنگام عقد بایستی دارای اقامت قانونی کشور ایسلند باشند.
 • ارائه پاسپورت های معتبر طرفین (اتباع انگلیس، نروژ، دانمارک و فنلاند از ارائه گذرنامه معاف هستند.)

افراد با سوالات زیادی در زمینه مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج روبرو می ­شوند:

 • اگر ازدواج فرد ایسلندی با اتباع خارجی در کشور دیگری صورت پذیرد می ­توان جهت اخذ تابعیت ایسلند اقدام نمود؟
 • ثبت ازدواج در کشور ایسلند در چه مکان هایی انجام می ­گیرد؟
 • آیا کشور ایسلند ثبت ازدواج طرفین در کشور دیگر را می ­پذیرد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت افتخار دارد تا پاسخگوی سوالات عزیزان در زمینه مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می­توانید با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمائید.

2 دیدگاه برای “مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

 1. Ali گفت:

  دیدگاه چیست زیاد متوجه نشدم
  من علی هستم من درخواست برای پناهندگی در کشور ایسلند رو دارم

  1. صادقی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت خدماتی در باب پناهندگی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *