مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

یکی ازکشورهای سنتی سراسر جهان، اسلواکی است که مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج ، از جمله مهاجرت افراد به این کشور است. امروزه “مهاجرت به اسلواکی طرفداران زیادی را به سمت خود جذب نموده است. چرا که این روش ساده‌ترین روش “مهاجرت به کشور اسلواکی و اخذ تابعیت این کشور است.

این کشور اسلواکی در حوزه شنگن قرار داشته و عضو کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. بنابراین شخصی که ازطریق ازدواج موفق به کسب اقامت دائم می‌گردد، می‌تواند بدون ویزا، به سایر کشورهای اروپایی سفر کند. اکنون به بررسی موضوع مهاجرت از طریق ازدواج پرداخته و در ادامه مقاله توضیحات لازم را ارائه می‌نماییم.

تعریف ازدواج در اسلواکی

قانون ازدواج در اسلواکی بدین صورت است که زوجین بدون هیچ اجباری و باعشق وعلاقه به عقد یکدیگر در می‌آیند. این مراسم مقدس در محل کلیسا و در حضور شهود صورت می‌گیرد. عقد بین زوجین در اداره‌های ثبت ازدواج نیز انجام می‌شود. در مراسم عروسی، انجام مراحل خطبه بین زوجین بر عهده کشیش کلیسا است.

ممکن است عمل ازدواج بین فرد خارجی و تبعه اسلواکی باشد. چنانچه فرد خارجی توانایی صحبت به زبان اسلواکیایی را نداشته باشد، می‌تواند از حضور یک مترجم استفاده نماید. اجازه ازدواج به اتباع اسلواکی با اتباع خارجی از سوی این کشور اعطا گردیده است. اما مستلزم فرآیندی است که باید مرحله به مرحله جهت ثبت انجام گیرد.

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

در نظام حقوق بین‌الملل دریافت تابعیت کشورها از طریق ازدواج طرفین با اتباع همان کشورها امکان‌پذیر است. بنابراین زوجین هیچ محدودیتی در ازدواج‌های بین‌المللی نداشته و به راحتی می‌توانند با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند. از این رو مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج به سادگی انجام‌پذیر است. چراکه فرد خارجی با ازدواج با تبعه اسلواکی می‌تواند اخذ تابعیت اسلواکی نماید.

ثبت‌نام ازدواج در اسلواکی

درموضوع مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، ممکن است زن یا مرد اسلواکی بوده اماازدواج آنها درکشور دیگری انجام گرفته‌باشد. در این صورت می‌بایست ازدواج خود را در یکی از دفاتر رسمی اسلواکی ثبت‌نام و درج نمایند. جهت ثبت ازدواج‌های اینچنینی می‌بایست زوجین به سفارت اسلواکی مراجعه نموده و درخواست ثبت نمایند. پس از طی مراحل قانونی ثبت ازدواج، گواهی ازدواج اسلواکی به زوجین اعطا می‌گردد. فرآیند ثبت‌ نام ازدواج در اسلواکی به مدت 3 ماه می‌باشد.

انواع ویزای بلندمدت وکوتاه‌مدت کدامند؟

اتباع ایرانی جهت ورود به خاک کشور اسلواکی، نیاز به اخذ ویزایی به نام شنگن دارند. این نوع ویزا مختص کشورهای اروپایی است. انواع کارت شنگن به شرح ذیل می‌باشد:

 1. ویزای بلند مدت
 2. ویزای کوتاه مدت

بلندمدت:

این نوع ویزا برای اشخاصی صادر می‌گردد که قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور مقصد را دارند. ویزای شنگن بلندمدت به 5 منظور صادر می‌گردد:

 1. ویزای دانشجویی
 2. ویزای خانوادگی
 3. ویزای کارمندی
 4. ویزای ازدواج
 5. ویزای پزشکی

کوتاه‌مدت

ویزای کوتاه‌مدت نیز برای افرادی صادر می‌گردد که قصد دارند به‌مدت کوتاهی (حداکثر 3ماه) در یک کشور اروپایی اقامت نمایند. این نوع ویزا بر سه قسم است:

 1. ویزای کاری
 2. ویزای توریستی
 3. ویزای خانوادگی (در نوع کوتاه مدت)

اقامت کاری مانند شرکت در سمینارها و کنفرانس‌ها مستلزم دریافت ویزای کوتاه‌مدت است.

مدارک لازم جهت ازدواج در اسلواکی

شخص خارجی که قصد دارد با فردی از اتباع اسلواکی ازدواج نماید، مکلف است نسبت به ارائه مدارک ذیل اقدام نماید:

 • ارائه گواهی تولد که شامل تاریخ تولد، محل تولد و اسامی پدر و مادر وی است.
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار
 • ثابت نمودن اقامت قانونی در اسلواکی از سوی متقاضی (شامل ویزا، اجازه اقامت و غیره می‌باشد)
 • متقاضی باید وضعیت مجرد بودن یا متاهل خود را ثابت نماید.
 • چنانچه متاهل بوده همسر وی فوت شده است، می‌بایست گواهی فوت همسرش را ارائه نماید.
 • چنانچه متاهل بوده و از همسر قبلی خود جدا شده باشد، می‌بایست حکم طلاق را ارائه نماید.

لازم به ذکر است کلیه مدارک بالا بایستی به ترجمه شده باشند. سپس از سوی سفارت کشور اسلواکی یا وزارت دادگستری اسلواکی مورد تایید قرار گیرد. در این صورت شامل آثار حقوقی می‌شود.

مدارک لازم هنگام ازدواج با شهروند اسلواکی

هنگامی‌که شهروند اسلواکی در شرف ازدواج با یک تبعه خارجی است می‌بایست درزمان ازدواج این مدارک را به‌ همراه داشته باشد:‌

 • ارائه اصل شناسنامه توسط فرد تبعه
 • ارائه گواهی شهروندی توسط شخص تبعه
 • ارائه گواهی اثبات آدرس محل سکونت (در صورتی که اقامت دائم این کشور را دارا باشد)
 • چنانچه همسر زن تبعه اسلواکی فوت شده باشد و او بیوه باشد. در این صورت می‌بایست گواهی فوت همسرش را ارائه نماید.
 • چنانچه زن تبعه اسلواکی متاهل بوده و از همسر خود طلاق گرفته باشد. در این صورت بایستی حکم طلاق را ارائه نماید.
 • ارائه شماره شناسایی شخصی توسط فرد تبعه اسلواکی (این شماره شناسایی در زمان تولد فرد، برای تبعه اسلواکی در نظر گرفته می‌شود)

مدارک لازم جهت ویزای ازدواج کدامند؟

فرد متقاضی ویزای ازدواج می‌بایست مدارک ذیل را تهیه و ارائه نماید:

 • ارائه مدارک یا گواهی تابعیت و شهروندی همسر که اثبات نماید همسر وی تبعه اسلواکی است. (citizenship wife)
 • ارائه مدارک ازدواج زوجین (marriage certificate)
 • ارائه دفترچه خانوادگی زوجین (family record book)

جنسیت در اخذ تابعیت موثر است؟

در برخی کشورها از جمله ایران، جنسیت فرد تبعه کشورهای دیگر جهت اخذ تابعیت جزو قوانین مصوب این کشورهاست. بدین معنا که اگر زن تبعه اسلواکی با مرد ایرانی ازدواج نماید، زن می‌تواند به راحتی تبعیت ایران را اخذ کند. اما اگر مرد تبعه اسلواکی با زن ایرانی ازدواج کند، تابعیت ایران هیچ گاه به او تعلق نمی‌گیرد.

البته این قانون در تعداد کمی از کشورها وجود دارد و در اکثریت کشورها جنسبت در اخذ تابعیت بی‌تاثیر است. از دیگر قوانینی که برخلاف کشورهای دیگر، در ایران وجود دارد، تابعیت تحمیلی از طریق ازدواج است. بدین معنا که اگر شخصی با یک فرد خارجی ازدواج کند، تابعیت ایران به آن فرد خارجی تحمیل می‌شود. اما در کشورهای دیگر فرد می‌بایست درخواست تابعیت نماید و به طور اختیاری تابعیت خود را انتخاب نماید.

مدت ثبت ازدواج با‌تبعه اسلواکی چقدر است؟

اگر ازدواج طرفین محدودیت قانونی نداشته باشد، عقد و ازدواج فرد تبعه اسلواکی و شخص خارجی دارای اعتبار است. شخص خارجی جهت ازدواج با تبعه اسلواکی می‌بایست حداقل 14 پیش از ازدواج، مدارک خود را به اداره ثبت آن کشور ارائه نماید. پس از پایان مراسم و ثبت ازدواج، فرد خارجی موفق به اخذ تابعیت و در نتیجه مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج می‌گردد.

چناچه قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی از جمله اسلواکی را دارید، می‌توانید از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید. این موسسه با سابقه درخشانی‌که درزمینه مهاجرت و امور مربوط به آن دارد، بهترین‌گزینه جهت اخذ اقامت و تابعیت کشورهاست. کارشناسان ما کلیه اطلاعات و جزئیات لازم درخصوص مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، اخذ “اقامت دائم و تابعیت این کشور را در ا ختیار شما خواهند گذاشت. بنابراین جهت اخذ مشاوره‌های تخصصی از سوی وکلای متخصص در این زمینه می‌توانید به صورت حضوری یا تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *