مهاجرت به کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

یکی از کشورهای سنتی سراسر جهان، اسلواکی است که مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، از جمله مهاجرت افراد به این کشور است. امروزه “مهاجرت به اسلواکی” طرفداران زیادی را به سمت خود جذب نموده است. چرا که این روش ساده ‌ترین روش “مهاجرت به کشور اسلواکی و اخذ تابعیت این کشور” است. این کشور اسلواکی در حوزه شنگن قرار داشته و عضو کشورهای اروپایی به شمار می ‌رود. بنابراین شخصی که از طریق ازدواج موفق به کسب اقامت دائم می ‌گردد، می ‌تواند بدون ویزا، به سایر کشور های اروپایی سفر کند. اکنون به بررسی موضوع مهاجرت از طریق ازدواج پرداخته و در ادامه مقاله توضیحات لازم را ارائه می ‌نماییم.

ازدواج در اسلواکی

قانون ازدواج در اسلواکی بدین صورت است که زوجین بدون هیچ اجباری و با عشق وعلاقه به عقد یکدیگر در می ‌آیند. این مراسم مقدس در محل کلیسا و در حضور شهود صورت می‌ گیرد. عقد بین زوجین در اداره‌ های ثبت ازدواج نیز انجام می ‌شود. در مراسم عروسی، انجام مراحل خطبه بین زوجین بر عهده کشیش کلیسا است. ممکن است عمل ازدواج بین فرد خارجی و تبعه اسلواکی باشد. چنانچه فرد خارجی توانایی صحبت به زبان اسلواکیایی را نداشته باشد، می ‌تواند از حضور یک مترجم استفاده نماید. اجازه ازدواج به اتباع اسلواکی با اتباع خارجی از سوی این کشور اعطا گردیده است. اما مستلزم فرآیندی است که باید مرحله به مرحله جهت ثبت انجام گیرد.

برخی از ویژگی های ازدواج با تبعه اسلواک عبارتند از:

مزایا ازدواج با تبعه اسلواک

شرایط مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

در نظام حقوق بین‌ الملل دریافت تابعیت کشورها از طریق ازدواج طرفین با اتباع همان کشورها امکان ‌پذیر است. بنابراین زوجین هیچ محدودیتی در ازدواج‌ های بین‌ المللی نداشته و به راحتی می ‌توانند با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند. از این رو مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج به سادگی انجام‌ پذیر است. چرا که فرد خارجی با ازدواج با تبعه اسلواکی می ‌تواند اخذ تابعیت اسلواکی نماید.

ثبت ‌نام ازدواج در اسلواکی: در موضوع مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، ممکن است زن یا مرد اسلواکی بوده اما ازدواج آنها در کشور دیگری انجام گرفته‌ باشد. در این صورت بایستی ازدواج خود را در یکی از دفاتر رسمی اسلواکی ثبت ‌نام و درج نمایند. جهت ثبت ازدواج ‌های این چنینی بایستی زوجین به سفارت اسلواکی مراجعه نموده و درخواست ثبت نمایند. پس از طی مراحل قانونی ثبت ازدواج، گواهی ازدواج اسلواکی به زوجین اعطا می‌ گردد. فرآیند ثبت‌ نام ازدواج در اسلواکی به مدت 3 ماه می‌ باشد.

انواع ویزای بلند مدت وکوتاه ‌مدت اسلواکی

اتباع ایرانی جهت ورود به خاک کشور اسلواکی، نیاز به اخذ ویزایی به نام شنگن دارند. این نوع ویزا مختص کشورهای اروپایی است. انواع کارت شنگن به شرح ذیل می‌ باشد:

ویزای بلند مدت
این نوع ویزا برای اشخاصی صادر می ‌گردد که قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور مقصد را دارند. ویزای شنگن بلند مدت به 5 منظور صادر می‌ گردد: ویزای دانشجویی
ویزای خانوادگی
ویزای کارمندی
ویزای ازدواج
ویزای پزشکی
ویزای کوتاه مدت
ویزای کوتاه‌ مدت نیز برای افرادی صادر می ‌گردد که قصد دارند به ‌مدت کوتاهی (حداکثر 3ماه) در یک کشور اروپایی اقامت نمایند. این نوع ویزا بر 4 قسم است: ویزای کاری
ویزای توریستی
ویزای خانوادگی (در نوع کوتاه مدت)
اقامت کاری مانند شرکت در سمینارها و کنفرانس‌ ها مستلزم دریافت ویزای کوتاه ‌مدت است.

مدارک لازم جهت مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

شخص خارجی که قصد دارد با فردی از اتباع اسلواکی ازدواج نماید، مکلف است نسبت به ارائه مدارک ذیل اقدام نماید:

 • ارائه گواهی تولد که شامل تاریخ تولد، محل تولد و اسامی پدر و مادر وی است.
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار
 • ثابت نمودن اقامت قانونی در اسلواکی از سوی متقاضی (شامل ویزا، اجازه اقامت و غیره می ‌باشد)
 • متقاضی باید وضعیت مجرد بودن یا متاهل خود را ثابت نماید.
 • چنانچه متاهل بوده همسر وی فوت شده است، ‌بایستی گواهی فوت همسرش را ارائه نماید.
 • چنانچه متاهل بوده و از همسر قبلی خود جدا شده باشد، ‌بایستی حکم طلاق را ارائه نماید.
 • ارائه مدارک یا گواهی تابعیت و شهروندی همسر که اثبات نماید همسر وی تبعه اسلواکی است. (citizenship wife)
 • ارائه مدارک ازدواج زوجین (marriage certificate)
 • ارائه دفترچه خانوادگی زوجین (family record book)

لازم به ذکر است کلیه مدارک بالا بایستی به زبان اسلواک ترجمه شده باشند. سپس از سوی سفارت کشور اسلواکی یا وزارت دادگستری اسلواکی مورد تایید قرار گیرد. در این صورت شامل آثار حقوقی می‌ شود.

مدارک لازم جهت مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

مدارک لازم هنگام ازدواج با شهروند اسلواکی

هنگامی‌ که شهروند اسلواکی در شرف ازدواج با یک تبعه خارجی است ‌بایستی در زمان ازدواج این مدارک را به‌ همراه داشته باشد:‌

 • ارائه اصل شناسنامه توسط فرد تبعه
 • ارائه گواهی شهروندی توسط شخص تبعه
 • ارائه گواهی اثبات آدرس محل سکونت (در صورتی که اقامت دائم این کشور را دارا باشد)
 • چنانچه همسر زن تبعه اسلواکی فوت شده باشد و او بیوه باشد. در این صورت بایستی گواهی فوت همسرش را ارائه نماید.
 • چنانچه زن تبعه اسلواکی متاهل بوده و از همسر خود طلاق گرفته باشد. در این صورت بایستی حکم طلاق را ارائه نماید.
 • ارائه شماره شناسایی شخصی توسط فرد تبعه اسلواکی (این شماره شناسایی در زمان تولد فرد، برای تبعه اسلواکی در نظر گرفته می ‌شود)

بررسی اخذ تابعیت اسلواکی

برای اخذ تابعیت این کشور باید دارای شرایط زیر باشید:

 • حداقل 8 سال قبل از ارائه درخواست شهروندی این کشور دارای اقامت دائم دائمی در این کشور باشد.
 • دارای اقامت دائم دائمی در این کشور برای حداقل 10 سال (مثلا اقامت موقت) و در زمان ارائه درخواست برای شهروندی جمهوری اسلواکی قبلا مجوز اقامت دائم دریافت کرده است.
 • با یک شهروند این کشور ازدواج کرده است، ازدواج دوام می آورد. بدین ترتیب هر 2 آنها در این کشور به مدت حداقل 5 سال بلافاصله قبل از ثبت درخواست برای شهروندی در این کشور زندگی می کنند.
 • باید صداقت خود را نشان دهد (باید سابقه کیفری واضح داشته باشد).
 • تسلط خوب به زبان اسلواکی در مکالمه و نوشتار (باید در آزمون نشان داده شود)
 • دارای دانش اولیه و عمومی در مورد اسلواکی (به عنوان مثال تاریخ اسلواکی، جغرافیا و غیره)
 • باید تمام تعهدات خود را به عنوان یک خارجی در قبال دولت انجام دهد (مانند پرداخت به موقع مالیات، پرداخت بیمه درمانی و اجتماعی مناسب و غیره)

 اخذ تابعیت بر اساس جنسیت در اسلواکی

در برخی کشورها از جمله ایران، جنسیت فرد تبعه کشورهای دیگر جهت اخذ تابعیت جزو قوانین مصوب این کشورها است. بدین معنا که اگر زن تبعه اسلواکی با مرد ایرانی ازدواج نماید، زن می‌ تواند به راحتی تبعیت ایران را اخذ کند. اما اگر مرد تبعه اسلواکی با زن ایرانی ازدواج کند، تابعیت ایران هیچ گاه به او تعلق نمی ‌گیرد. البته این قانون در تعداد کمی از کشورها وجود دارد و در اکثریت کشورها جنسیت در اخذ تابعیت بی ‌تاثیر است. از دیگر قوانینی که برخلاف کشورهای دیگر، در ایران وجود دارد، تابعیت تحمیلی از طریق ازدواج است. بدین معنا که اگر شخصی با یک فرد خارجی ازدواج کند، تابعیت ایران به آن فرد خارجی تحمیل می ‌شود. اما در کشورهای دیگر فرد ‌بایستی درخواست تابعیت نماید و به طور اختیاری تابعیت خود را انتخاب نماید.

مدت ثبت مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

اگر ازدواج طرفین محدودیت قانونی نداشته باشد، عقد و ازدواج فرد تبعه اسلواکی و شخص خارجی دارای اعتبار است. شخص خارجی جهت ازدواج با تبعه اسلواکی ‌بایستی حداقل 14 پیش از ازدواج، مدارک خود را به اداره ثبت آن کشور ارائه نماید. پس از پایان مراسم و ثبت اقامت و ازدواج در اسلواکی، فرد خارجی موفق به اخذ تابعیت و در نتیجه مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج می ‌گردد.

چناچه قصد مهاجرت به کشور های اروپایی از جمله اسلواکی را دارید، می ‌توانید از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید. این موسسه با سابقه درخشانی ‌که در زمینه مهاجرت به اسلواکی و امور مربوط به آن دارد، بهترین ‌گزینه جهت اخذ اقامت اسلواکی و تابعیت کشور ها است. کارشناسان ما کلیه اطلاعات و جزئیات لازم در خصوص مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، اخذ “اقامت دائم و تابعیت این کشور” را در اختیار شما خواهند گذاشت. بنابراین جهت اخذ مشاوره ‌های تخصصی از سوی وکلای متخصص در این زمینه می‌ توانید به صورت حضوری یا تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.