مهاجرت به کشور اسلواکی

اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ اقامت هر کشوری اقدام از طریق ازدواج با یک تبعه این کشور می باشد. اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج یکی از راه های پیشنهادی برای دریافت اقامت دائم این کشور می باشد. برای بررسی شرایط اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج باید قوانین مربوط به ازدواج و اقامت را بررسی نمود. به همین منظور این مقاله تهیه گردیده است تا پاسخگوی سوالات زیر باشد:

 • شرایط اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج به چه صورت می باشد؟
 • شرایط ازدواج در این کشور چگونه است؟
 • مدارک لازم برای ازدواج در این کشور چیست؟
 • شرایط اخذ ویزا برای ازدواج در این کشور به چه صورت می باشد؟
 • مدارک لازم برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج چه می باشد؟

شرایط اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج دانش زبان اسلواکی اهمیت بسیاری دارد. در هنگام مصاحبه این دانش سنجیده می شود. همچنین در این مصاحبه درباره مسائل دیگری از قبیل: وضعیت جغرافیایی و… از متقاضی با تبعیت خارجی، پرسش می شود.

شرایط ازدواج در اسلواکی

زوجی که تابعیت خارجی دارد؛ باید بتواند به این زبان صحبت نماید. در صورتی که قادر به این کار نباشد؛ باید الزاما برای ثبت ازدواج مترجم رسمی استخدام نماید. به منظور اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج با توجه به قانون اقامت خارجی آنها ارائه می گردد. مراسم ازدواج زوجین در اداره ثبت صالحه صورت می گیرد. محل این اداره با توجه به محل اقامت زوجی که شهروند این کشور است تعیین می گردد. اگر که زوجین مایل به برگزاری مراسم ازدواجشان در محل دیگری باشند باید تاییدیه اداره ثبت صالحه را اخذ نمایند.

این مراسم در مقابل شهردار یا مشاور و با افسر ثبت می شود. در مراسم ازدواج مذهبی عهدهای ازدواج توسط زوجین و مقابل کشیش در کلیسا خوانده و ازدواج ثبت می گردد. در صورتی که ازدواج در اداره ثبت صالحه صورت گیرد سند ازدواج در مدت 3 روز ارسال می گردد.

مدارک لازم برای ازدواج

مدارک لازم برای تبعه خارجی

فرد تبعه خارجی باید مدارک زیر 14 روز قبل به اداره ثبت صالحه ارائه نماید:

 1. شناسنامه: این مدرک شامل اطلاعات شخصی نظیر: محل تولد – تاریخ تولد – اطلاعات پدر و مادر.
 2. مدرک وضعیت تأهل
 3. مدرک تابعیت، پاسپورت معتبر
 4. مدرک محل اقامت
 5. گواهی فوت همسر سابق (در صورت وجود)
 6. مدرک طلاق از همسر سابق (در صورت وجود)

مدرک وضعیت تاهل باید حداکثر متعلق به 6 ماه قبل باشد. قدیمی تر از آن باشد مورد قبول نیست. تمام مدارک باید به زبان اسلواکی ترجمه شده و توسط وزارت دادگستری تایید گردد. برای تایید مهر رسمی از جانب این وزارت الزامی می باشد.

مدارک لازم برای تبعه اسلواکی

 1. اصل شناسنامه
 2. مدرک مربوط به تابعیت
 3. مدرک محل اقامت در اسلواکی
 4. گواهی فوت یا طلاق همسر سابق (در صورت وجود)
 5. مدرک حاوی شماره شناسایی (شماره ملی)

در صورتی که زوج تابع اسلواکی در این کشور اقامت دائم داشته باشد باید مدارک مربوط به آن را ارائه نماید.این مدارک از قبیل: محل اقامت و مجوز اقامت دائم می باشد. فرم تقاضای ازدواج باید پیش از مراسم ازدواج توسط زوجین تکمیل و ارائه شود. در برخی شرایط به سبب موانع جدی که وجود دارد؛ این ارائه توسط یکی از زوجین صورت می گیرد. هزینه اراده این درخواست 66 یورو می باشد.

ثبت ازدواج خارجی در اسلواکی

اگر ازدواج زوجین در کشور دیگری انجام شده باشد؛ برای تایید این ازدواج در این کشور باید اقدامات لازم را انجام دهند. برای تایید کشور اسلواکی باید سند ازدواج آنها توسط رجیستری کشور خارجی صادر گردد. این رجیستری باید توسط یک دفتر ثبت ازدواج اسلواکی تایید شده و رسمی شناخته شود.

برای ثبت این ازدواج ها دراسلواکی باید تقاضای رجیستری از سفارت یا اداره ثبت صالحه در این کشور ارسال گردد. درخواست رجیستری یا بطور شخصی ثبت می گردد یا از طریق یک فرد مجاز ثبت می گردد. فرد مجاز باید نامه ای دارای امضاء برای اثبات اجازه خود داشته باشد و این نامه مورد تایید دفتر اسناد رسمی اسواکی باشد. در نهایت درخواست از طریق یکی از افراد ذکر شده به سفارت فرستاده می شود. سپس اداره ثبت سند ازدواج اسلواکی را صادر و ارسال می نماید. مدت انجام این فرآیند 3 ماه می باشد.

شرایط مورد نیاز ویزا برای ازدواج در اسلواکی

افراد خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ورود به کشور اسلواکی نیاز به ویزای شینگن دارند. ویزای شینگن اروپا دو نوع می باشد:

بلند مدت

این ویزا برای اقامت بیشتر از 3 ماه صادر می گردد و به 5 درسته زیر تقسیم می شود:

 • دانشجویی
 • خانوادگی
 • کارمندی
 • ازدواج
 • پزشکی

کوتاه مدت

این ویزا برای اقامت کمتر از 90 روز می باشد و به 3 دسته تقسیم می شود:

 • کاری
 • توریستی
 • خانوادگی

اقامت کاری در کشورهای اروپایی نیازمند ویزای کوتاه مدت شینگن می باشد. این اقامت کاری می تواند شامل: کنفرانس، دوره آموزشی و… باشد. در صورتی که متقاضی قصد دریافت پول برای کار از کشور اسلواکی داشته باشد؛ باید ویزای کاری اخد نماید.

مدارک لازم برای ویزای ازدواج

برای تقاضای ویزا ارائه مدارک زیر الزامی می باشد:

 • مدرک شهروندی همسر
 • مدرک ازدواج
 • دفترچه خانوادگی
 • مجوز اقامت برای همسر خارجی یک تبعه اسلواکی
 • در صورتی که یک از زوجین دارای اقامت دایم این کشور باشد می توان برای اخد اقامت 5 ساله اقدام نمود.

دریافت اجازه اقامت اولیه

اداره پلیس درصورتی به خارجی ها اجازه اقامت اولیه می دهد که دارای شرایط زیر باشند:

 • متقاضی نامزد شهروند اسلواکی مقیم این کشور باشد
 • فرزندان کمتر از ۱۸ سال که تحت پوشش مالی فردی باشد که با شهروند اسلواکی ازدواج نموده است.
 • فرزند مستقل بالای ۱۸ سال که تابع کشور دیگری است و برای این کشور مفید می باشد .

ویزای اولیه با درخواست فرد از اداره پلیس صادر می گردد. این مجوز اقامت برای 5 سال اعتبار دارد. پس از آن می توان برای اخذ اقامت دائم اقدام نمود. برای اقدام به اخدا اقامت دائم این کشور از دو طریق می یتوان اقدام نمود:

 • مراجعه به سفارت اسلواکی در خارج از کشور.
 • مراجعه فرد به اداره پلیس اسلواکی.

اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت اسلواکی از طریق ازدواج مراسم ازدواج باید در این کشور ثبت گردد. در صورتی که دراین کشور ثبت نشود باید مورد تایید قرار گیرد. که شرای آن به تفضیل در بالا پرداخته شد. باتوجه به سطح زندگی در اسلواکی این کشور محل مناسبی برای زندگی مشترک می باشد. برای آگاهی از سطح زندگی در اسلواکی می توانید به مقاله «زندگی در اسلواکی» مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

با توجه به این مقاله اگر قصد ازدواج با یک شهروند اسلواکی را دارید؛ می توانید اقامت این کشور را اخذ نمایید. در صورتی که در این راه به راهنمایی نیاز داشتید می توانید به موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید. قطعا راهنمایی های موسسه سفیران سروش سعادت میتواند راه گشای شما در این مسیر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *