مهاجرت کاری پرتغال

مدارک لازم جهت ویزای کار در پرتغال در سال 2019

مدارک لازم جهت ویزای کار در پرتغال در سال 2019

در صورتی قصد دارید در کشور پرتغال کار کنید، باید پیش از هر عملی از نیاز به دریافت اجازه کار در این کشور آگاه باشید. در این مقاله، مدارک لازم جهت ویزای کار در پرتغال را ارائه خواهیم کرد. شرایط کار در پرتغال به ملیت شما نیز بستگی خواهد داشت. در بسیاری از موارد شما تا زمان حصول اطمینان از شغل خود اجازه اقامت در پرتغال را نخواهید یافت.

چه کسانی به ویزای کاری پرتغال نیاز دارند؟

شهروندان کشورهای اروپایی نیازی به دریافت ویزای کاری نخواهند داشت. با این وجود اگر کار آن ها بیش از 6 ماه به طول بانجامد، باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. بیشتر شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای کار در پرتغال نیاز به دریافت اجازه کار دارند. بیشتر فرصت های شغلی در کشور پرتغال به شهروندان پرتغالی ارائه می شود. شانس دوم دریافت شغل در کشور پرتغال نصیب خارجی هایی خواهد شد که همسر پرتغالی دارند. در سال های اخیر، در پی بحران های شغلی بوجود آمده در این کشور، یافتن شغل برای غیر اروپایی ها بسیار دشوار شده است.

کشور پرتغال در تلاش است تا مشاغلی که در اختیار شهروندان کشورهای سوم قرار خواهد گرفت را محدود کند. از این رو، همه ی مشاغلی که قرار است در اختیار نیروی کار خارجی قرار گیرد، باید 30 روز قبل از ثبت به عنوان یک فرصت شغلی برای نیروی کار خارجی، از طریق تبلیغات به شهروندان پرتغالی معرفی شود. در صورتی که این شغل مورد پذیرش شهروندان پرتغالی قرار نگیرد، این امکان در اختیار شهروندان خارجی قرار خواهد گرفت تا درخواست خود را ثبت کنند.

انواع ویزای کاری پرتغال چیست؟

ویزای کاری پرتغال از لحاظ زمانی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. ویزای کوتاه مدت برای کار تا سقف 6 ماه صادر می شود. در صورتی که در یک پروژه علمی و یا پژوهشی مهم فعالیت دارید، ویزای شما ممکن است تا یک سال نیز تمدید شود. معلمان و مربیان نیز از همین شرایط بهرمند خواهند شد.

در صورتی که قصد دارید بیش از 6 ماه در کشور پرتغال کار کنید، باید از ویزای کار بلند مدت استفاده کنید. این ویزا برای کارمندان و کسانی که به منظور خود اشتغالی راهی پرتغال می شوند صادر می شود. این ویزای کاری هم اعتبار با ویزای شینگن است. صاحبان این ویزا می توانند آزادانه به 26 کشور دنیا سفر کنند. همه شهروندان کشورهای کانادا، امریکا، استرالیا، نیوزیلند و ژاپن می توانند تا سقف 90 روز پس از ورود به کشور پرتغال برای ویزای کار در این کشور اقدام کنند. اما شهروندان سایر کشور های غیر اروپایی باید کلیه اقدامات مقدماتی را در خاک کشور خود انجام دهند. پس از دریافت ویزای کار، دارنده ویزا باید نسبت به دریافت اجازه اقامت اقدام کند.

اجازه کار در پرتغال برای شهروندان غیر اروپایی چگونه است؟

شهروندان کشورهای سوم باید ابتدا در یک شغل استخدام شوند. می توانید از طرق مختلفی جهت یافتن کار در کشور پرتغال اقدام کنید. پس از آنکه شغل مورد نظر خود را یافتید، کارفرمای شما باید برای اجازه کار شما در پرتغال اقدام کند. این در صورتی است که دوره نیاز به شما در آن شغل بیش از سه ماه باشد. بلافاصله پس از دریافت اجازه کار در پرتغال شهروندان غیر اروپایی باید اقدامات زیر را انجام دهند؛

  • دریافت ویزای کاری کشور پرتغال
  • اگر قصد کار برای مدت طولانی در پرتغال را دارید، کسب اجازه اقامت این کشور الزامی است. نوع اجازه اقامت در این کشور با نحوه استخدام رابطه مستقیم دارد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در پرتغال

شهروندان کشورهای اروپایی برای کار در پرتغال تنها نیاز به دریافت اجازه اقامت در این کشور خواهند داشت. در صورتی که دوره کاری آن ها کمتر از سه ماه باشد، نیازی به دریافت اجازه اقامت در این کشور نیز نخواهد بود. شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای کار در پرتغال باید ویزای کاری دریافت کنند. این اتفاق تنها زمانی رخ خواهد داد که یک کارفرما به صورت رسمی و قانونی شخص را استخدام کند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در پرتغال عبارتند از؛

  • فرم تکمیل شده درخواست کار در پرتغال
  • پاسپورت معتبر
  • کپی همه ی ویزا های قبلی(در صورت وجود)
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • بلیت و یا رزرو بلیت پرواز
  • بیمه درمانی با پوشش 30000 یورو
  • کلیه مدارکی که کارفرما در رابطه با شغل در اختیار شما قرار می دهد.
  • گواهی مربوط به سکونت در کشور پرتغال

ویزای کاری پرتغال اعتبار زمانی کافی خواهد داشت تا شما موفق به دریافت اجازه اقامت در این کشور شوید. درخواست اجازه اقامت در پرتغال ممکن است دو هفته تا سه ماه زمان نیاز داشته باشد. پس از اینکه وارد پرتغال شدید، باید دو اقدام مهم را در اولویت قرار دهید. شما باید در اداره امنیت اجتماعی مشخصات کامل خود را ثبت کنید. دریافت کد مالیاتی نیز برای شما الزامی است. در صورتی که گواهی های لازم در این رابطه را ارائه نکنید، اجازه اقامت شما صادر نخواهد شد.

آیا دانشجویان اجازه کار در پرتغال را خواهند داشت؟

دانشجویان اروپایی نیازی به اجازه کار در حین تحصیل را نخواهند داشت. با این وجود کلیه دانشجویان غیر اروپایی باید اجازه کار دریافت کنند. این اجازه باید از اداره مهاجرت دریافت شود. همه دانشجویان اجازه کار در پرتغال را نخواهند داشت. برای اینکه بتوانید یک کار پاره وقت در حین تحصیل داشته باشید، باید رزومه علمی خوبی داشته باشید.

در پرتغال دوره های کار آموزی فراوانی نیز وجود دارد. دانشجویان می توانند با کسب اجازه از اداره مهاجرت، برای شرکت در دوره های کار آموزی و یا دوره های کار داوطلبانه ثبت نام کنند. دوره های کار آموزی و کار داوطلبانه هیچ گونه درآمدی برای فرد در پی نخواهد داشت و تنها جهت تقویت رزومه کاری داری ارزش است.

تنوع ویزای کار در کشور پرتغال بالاست. بر اساس نوع کار، شما می توانید اقامت کشور پرتغال را بدست آورید. با این وجود، شرایط کاری بوجود آمده در کشور پرتغال به گونه ای است که یافتن کار برای غیر اروپایی ها بسیار دشوار است. در صورتی که قصد دارید در یک کشور اروپایی کار کنید و از شرایط بهتری برخوردار باشید، پیش از تصمیم گیری نهایی با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *