مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک

اطلاع از مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک برای کسانی که مایل به گرفتن پذیرش تحصیلی این کشور در سال 2020 هستند مورد نیاز است. کشور چک به عنوان مهد علم و تمدن دارای دانشگاه های کهن و نوی بسیاری ست. از سال های دور تحصیل رشته پزشکی در این کشور دارای طرفداران بسیاری بوده است. پیشینه تحصیل برخی از رشته ها به قرن ها پیش می رسد. ممکن است در زمینه مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک ابهامات بسیاری وجود داشته باشد.

در اين مقاله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر قوانین حقوق بین الملل و دانش زبان خود، مدارک لازم براي اخذ پذيرش تحصیلی در جمهوری چک را مورد بررسي قرار داده اند. امید است مطالعه آن را مفید بدانید. در ابتدای امر به ارائه توضیحاتی در خصوص کشور چک می پردازیم و در نهایت به موضوع اصلی که همان مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک است، پرداخته خواهد شد.

درباره جمهوری چک

جمهوری چک را می توان محل برخورد تمدن‌هاي اروپايی ناميد. اين کشور در قلب اروپای مرکزی قرار دارد و داراي منابع طبيعی و فرهنگی منحصر به فردی می ‌باشد. مرزهای اين کشور را رشته کوه‌هاي بسياري احاطه کرده است. نقاط گردشگری فراوانی در این منطقه کوچک وجود دارد که در اروپا نيز بي نظير مي‌باشد. محيط شهرها، دهکده‌ها و چشمه‌هاي آب معدني اين کشور همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنيا بوده است. دوازده نقطه تاريخي مهم اين کشور در فهرست آثار يونسکو ثبت شده است.

شرايط اخذ پذيرش تحصيلي جمهوري چک

جمهوري چک براي دانشجوياني که عضو شهروندي اتحاديه اروپا و کشورهاي غير اتحاديه اروپا هستند، شرايط مختلفي را براي ورود و اقامت فراهم آورده است. دانشجويان اتحاديه اروپا (شهروندان منطقه اقتصادي اروپا و سوئيس) به هيچ نوع ويزاي اقامتي (يا اجازه اقامت طولاني مدت) براي ورود و اقامت در جمهوري چک، نياز ندارند. آن‌ها تنها بايد بعد از ورود به کشور، در وزارت پليس خارجه ثبت نام نمايند.

دانشجويان کشورهاي عضو اتحاديه اروپا همانند کشورهاي غير اتحاديه اروپا موظفند تا تغييرات مربوط به اقامت خود در جمهوري چک را که شامل تغيير در آدرس، تغيير در سند مسافرت يا وضعيت خانوادگي مي باشد، به پليس گزارش نمايند. برای ثبت نام باید دقیقا در تاریخ مشخص شده اقدامات لازم ثبت نام انجام شود. علاوه بر اين، اطلاعات مورد نياز آزمون ورودي و محتواي آن‌ها، هزينه‌ها و تاريخ‌هاي متقاضيان نیز موجود مي باشد که بايد آنها را پيدا کنند.

شرایط دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

دانشجویان کشور هایی به جز کشور های حوزه اتحادیه اروپا موظف می باشند ابتدائا پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی در جمهوری چک بگیرند. سپس با تکیه بر نامه ادمیشن یا پذیرش دانشگاه یا کالج مربوطه وقت سفارت بگیرند و در نهایت درخواست اخذ ویزای تحصیلی چک را بدهند.

پذیرش از دانشگاه های چک

روال پذیرش به این حالت است که مدارک لازم باید به واحد اموزش دانشگاه ارائه شود. بايد يک نسخه چاپي امضا شده به دانشگاه تحويل داده شود. توجه شود که نسخه آنلاين آن فاقد اعتبار مي‌باشد. فرم پذيرش و ارسال مدارک براي هر دانشگاه بايد به صورت مجزا انجام گردد.

تمديد مهلت ارسال مدارک و اسناد تحصيلي براي مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد، 28 فوريه سال تحصيلي 2019  – 2018 مي باشد. آخرين مهلت براي ارسال مدارک و اسناد تحصيلي براي مقطع دکتري نيز 30 آوريل  ۲۰۱۶ می باشد. مدارک موردنياز براي فرایند پذيرش، نياز به تأييد سفارت خواهد داشت. چنانچه دانشجوی متقاضي تمایل به اخذ پذيرش از چند دانشگاه را داشته باشد، بايد هزينه پذيرش هر دانشگاه را به صورت جداگانه پرداخت نمايد.

صدور ويزای دانشجويی و تحصيل در کشور چک

نامه ی پذیرش صادر شده از سوی مرکز علمی معتبر مانند کالج ها و مدارس و دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی یکی از موارد لازم می باشد.

سایر موارد به شرح ذیل است :

 • اصل پاسپورت با حداقل اعتبار يک سال و نيم
 • ارائه 6 قطعه عکس 4×3 و 6×4 به سفارت جمهوري چک
 • کپي بليت تهيه شده براي شهر مورد نظر در جمهوري چک (شهري که دانشگاه در آن واقع است.)
 • ارائه آزمايشات پزشکي و گواهي صحت و سلامت ترجمه شده به زبان انگليسي با حداقل اعتبار 2 ماه
 • ترجمه تمامی صفحات شناسنامه به زبان انگليسی مورد تاييد دادگستری و وزارت امور خارجه ايران
 • ترجمه مدارک تحصيلي ديپلم و پيش دانشگاهي به زبان انگليسی مورد تاييد وزارت امور خارجه ايران و دادگستری
 • ترجمه ريز نمرات ديپلم و پيش دانشگاهی به زبان انگليسی مورد تاييد وزارت امور خارجه و دادگستری ايران
 • مدارک تحصيلی ليسانس يا فوق ليسانس مورد تاييد وزارت امور خارجه ايران و دادگستری
 • پرداخت فيش بانکي صادر شده به حساب سفارت جمهوری چک در بانک تعیین شده، که شامل هزينه رواديد يا ويزا می شود و نیز بررسی و تاييد کليه مدارک توسط سفارت جمهوري چک به صوت ارزی توسط دانشجو يا نماينده شرکت دارای مجوز وزارت علوم
 • ارائه فيش بانکی پرداخت شده توسط نماينده موسسه داراي مجوز، به سفارت جمهوری چک و گرفتن رسيد.

این بحث بسیار مفصل و در برگیرنده جزییات بسیار مهم است که در حیطه تخصص وکلای مهاجرتی می باشد. در این خصوص می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایید.

افرادی که مي توانند برای اخذ پذيرش اقدام کنند

 • دانشجويان بين المللی خارج از اتحاديه ی اروپا که به دنبال ادامه ی تحصيل در مقاطع فوق ليسانس و دکترا می باشند و تمایل دارند تا در دانشگاه برونو به زبان چکی ادامه ی تحصيل نمايند.
 • متقاضيانی که تا به حال در دانشگاه‌های چک سابقه ی تحصيل نداشته اند و يا اينکه مقطع دبيرستان را در اين کشور نگذرانده باشند. توجه شود که اين امر شامل دوره های زبان و يا دوره های کوتاه مدت درسی نمی ‌شود.  افرادي که در حال تحصيل در اين کشور می ‌باشند و يا اينکه به مدت ۶ ماه در اين کشور تحصيل نموده باشند، مشمول اين مورد نمی ‌شوند.
 • افرادی که در رشته های فنی و طبيعی بخواهند ادامه ی تحصيل نمايند شانس بهتری دارند.
 • افرادی که می خواهند برای اخذ پذيرش اقدام نمايند، بايد با زبان چک آشنایی داشته باشند(مخصوصا براي مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری).

اعتبار زمانی ويزای چک

طول دوره ی ویزای صادر شده ی تحصیلی معمولا یک ساله می باشد. براي تمديد ويزاي خود بايد مدارک خود را  سه ماه قبل از تاريخ انقضای ويزا ارائه نماييد. آخرين مهلت برای تمديد، ۱۴ روز قبل از تاريخ انقضاء می ‌باشد.

شما بزرگواران هم چنین می توانید که در صورتی که در خصوص موضوع فعلی یعنی مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک یا سایر روش های دیگر قانونی برای مهاجرت سوالاتی در ذهن داشتید. مقالات دیگر سایت ما را مطالعه فرمایید و در نهایت برای رفع سوالات و ابهامات نهایی خود با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه برای “مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در جمهوری چک

 1. Thank you, I have just been looking for information about this subject for ages and yours is
  the greatest I have came upon till now. But, what about the
  conclusion? Are you sure about the supply? http://foro.infojardin.com./proxy.php?link=http%3a%2f%2fwww.dramonline.org%2Fredirect%3Furl%3Dhttp%3A%2F%2FWww.Interior.my%2F&

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *