مهاجرت کاری نروژ

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

شرایط کار ضمن تحصیل در کشور نروژ

یکی از قوانینی که در دانشگاه های کشور نروژ وجود دارد، قوانین مربوط به شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ می باشد. موضوعی که دارای اهمیت است این که کشور نروژ از لحاظ استانداردهای تحصیل و زندگی در بالاترین سطح جهانی قرار گرفته است. مطالب بیشتر را در ادامه مقاله مطالعه بفرمایید که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به تحریر در آمده است. اداره کار قوانینی را برای دانشجویان درخصوص شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ وضع نموده است. بر همین مبنا، دانشجویانی که مشغول تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ هستند، این امکان را خواهند داشت که به کار پاره وقت به مدت 20 ساعت به صورت هفتگی بپردازند. همچنین مجاز هستند که در تعطیلات دانشگاهی به صورت تمام وقت کار کنند.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در نروژ

دانشجویان مادامی که به فارغ التحصیلی دست یافتند، اجازه دارند به مدت 6 ماه در کشور نروژ بمانند و در قالب یک متخصص در رشته تحصیلی خود جویای کار شوند.  زمانی که دانشجویان همزمان با تحصیلات خود به فعالیت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی می پردازند، در واقع در حال کسب مهارت و تخصصی در رشته خود هستند. از این رو، پس از اتمام تحصیلات به راحتی قادر خواهند بود به فعالیت های شغلی در کمپانی های بزرگ و بین المللی که نیاز به نیروی کار ماهر دارند، مشغول کار شوند.

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی در نروژ بوده و مشغول تحصیل می باشند، حق کار به صورت تمام وقت را ندارند. در صورتی می توانند به صورت تمام وقت مشغول کار شوند که از دانشگاه خود فارغ التحصیل شده و در جست و جوی کار به عنوان یک متخصص هستند. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی خود، ساعات مختلفی در هفته را مجاز به کار هستند. اما به طور متوسط هر دانشجو در طول هفته می تواند به مدت 20 ساعت کار کند.

درخواست مجوز شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

فردی که شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ را پذیرفته و قصد دارد همزمان با تحصیلات خود به کار بپردازد، می بایست از سوی دانشگاه گواهی یا تاییدیه ای اخذ نماید که ثابت گردد فعالیت شغلی او لطمه ای به پیشرفت و روند تحصیلی او نزده و تحت تاثیر قرار نمی گیرد. دانشجویان می بایست تقاضاهای خود را به نزدیک ترین ایستگاه پلیس محلی تسلیم نمایند. برخی دانشجویان بر این عقیده اند که می توانند در دانشگاه به کار مشغول شوند. اما این موضوع قابل انجام نبوده و می بایست در خارج از محیط دانشگاه به جست و جوی کار بروند. حقوق و دستمزد در نظر گرفته شده برای دانشجویان با توجه به مقاطع تحصیلی و نوع شغلی که انجام می دهند، متفاوت است. اما به طور کلی برای هر ساعت کار مبلغی بین 6 الی 10 یورو را دریافت می کنند.

تاثیر زبان در شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

زبان رسمی مردم نروژ، زبان نروژی است. فردی که به زبان نروژی تسلط کامل دارد، قطعا شانس بیشتری را در یافتن شغل مورد نظر خواهد داشت. چرا که فرصت های شغلی برای او بدون محدودیت زبانی است. اما اگر فرد صرفا دارای مدرک زبان انگلیسی باشد، تنها می تواند بر روی مشاغل انگلیسی زبان دست بگذارد که این امر می تواند راه جست و کار را برای وی مشکل سازد. به طور مثال برخی رستوران ها، هتل ها و آژانس های مسافرتی، انگلیسی زبان هستند که در این حالت تسلط به زبان نروژی برای فرد متقاضی کار ضرورتی ندارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می نماید جهت سهولت کار به هر دو زبان تسلط داشته باشید. گرچه این موضوع الزامی ندارد.

هزینه های تحصیلی در نروژ

دانشجویان این امکان را دارند که به صورت رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های نروژ ادامه تحصیل دهند. چراکه شهریه های دریافتی از سوی دانشگاه بسیار پایین بوده که صرف اموری مانند ثبت نام، انجام امور اداری و… می گردد. این هزینه ها معادل مبلغ 66 یورو برای هر ترم تحصیلی می باشد.

مشاغل پاره وقت در نروژ

اکثریت مشاغلی که به صورت پاره وقت در کشور نروژ وجود دارند، نیاز به حرفه و تخصص خاصی نداشته و از عهده هر فردی بر می آید. لازم به ذکر است که اکثر این مشاغل، به زبان نروژی هستند. در ذیل به بیان فهرست برخی از این مشاغل می پردازیم:

 • فعالیت شغلی در کافه، آژانس های مسافرتی، هتل ها و رستوران های نروژ
 • فعالیت شغلی در زمینه تولید، صنعت و انبارها
 • فعالیت شغلی در زمینه های توزیع تبلیغات
 • فعالیت شغلی در مغازه های فروش سوغات و یا در زمینه گردشگری به عنوان لیدر
 • فعالیت شغلی در شرکت های بین المللی که به زبان انگلیسی هستند.

 راه‌های جستجوی کار ضمن تحصیل در نروژ

دانشجویان از طریق پورتال های ذیل می توانند به جست و جوی کار در نروژ بپردازند و شغل مورد نظر خود را بیابند:

نوع پورتال شرح
FINN.no اصلی ترین و مهم ترین پورتال در کشور نروژ به شمار می رود.

 

پورتال حرفه ای BI این پورتال شامل فرصت هایی شغلی است که به صورت تمام وقت و پاره وقت بوده و مختص دانشجویان می باشد.
NAV.no این پورتال تحت نظارت اداره کار و رفاه اجتماعی کشور نروژ بوده که از بزرگ ترین پورتال های جستجوی کار و مشاغل مختلف در نروژ است.

 

آژانس های کاریابی نروژ کدامند؟

موسسات و آژانس های کاریابی به کار در نروژ  آگاه بوده و برای اطلاع رسانی موقعیت های شغلی که مختص دانشجویان بوده و در آرشیو خود دارند، از طریق وب سایت ها و همچنین فیس بوک اقدام می نمایند. این در ذیل به معرفی برخی از وب سایت های استخدامی اشاره گردیده است که می توانید برای جستجوی کار به آنها مراجعه کنید:

 • وب سایت www.finn.no
 • وب سایت www.nav.no
 • وب سایت www.deltidsjobb.no
 • وب سایت www.manpower.no
 • وب سایت www.adecco.no
 • وب سایت www.jobzone.no
 • وب سایت www.kellyservices.no

شایسته است فرد متقاضی به هر دو زبان انگلیسی و نروژی تسلط داشته باشد. البته ضرورت ندارد اما می تواند کمک شایانی در به دست آوردن فرصت های شغلی بسیار ایده آل برای متقاضی کار باشد. با مطالبی که به حضورتان تشریح گردید، می توانید جهت اقدام به مهاجرت تصمیم گیری های نهایی خود را انجام دهید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز در این راه شما را همراهی نموده و کلیه مراحل حقوقی مهاجرت و اقامت پس از تحصیل در این کشور را به انجام می رساند. اگر ابهامی در مورد شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ  ، مهاجرت به نروژ دارید از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به دفتر موسسه اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *