مهاجرت تحصیلی بلاروس

شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس چیست

شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس چیست

شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس چیست؟ این سوال یکی از مهمترین دغدغه های افرادیست که تصمیم به ادامه تحصیل در بلاروس دارند. به صورت کلی دانشجویان خارجی در هر کشور، به دنبال راهی برای جبران هزینه های تحصیل و زندگی خود هستند. یک راه، اشتغال در کنار تحصیل است. در این مقاله، شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس، بررسی شده است. مطالعه این نوشتار، دورنمایی از موضوع مورد بحث را برای علاقمندان ترسیم می­کند. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه خدمات به متقاضیان، هستند.

تحصیل دانشجویان خارجی در بلاروس

بیش از 6000 دانشجوی خارجی، سالیانه در موسسات عالی و دانشگاه های بلاروس تحصیل می­کنند. شرایط پذیرش دانشجوی خارجی در بلاروس چندان سخت نیست. عدم نیاز به مدارک زبان انگلیسی، به آسانی پذیرش در دانشگاه های بلاروس، افزوده است. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود، شانس زیادی برای اقامت در اروپا یا اقامت دائم در بلاروس دارند.

دوره های تحصیلی در بلاروس، منطبق با دوره های بین المللی است. برخورداری از استانداردهای بالای آموزشی، فرصت اشتغال خوب پس از فارغ التحصیلی را به دانشجویان اعطا می­کند. در بلاروس، وزارت آموزش و پرورش، کیفیت خدمات آموزشی را که به دانشجویان خارجی انجام می شود، کنترل می­کند. حضور اساتیدی از دانشگاه های مطرح دنیا، به ارتقاء سطح علمی در این کشور کمک کرده است.

آموزش در بلاروس، در تمامی زمینه های تخصصی انجام می­شود. علاوه براین، آموزش های عملی در اغلب مراکزی که شرایط لازم را دارند، به افزایش سطح تجربه دانشجویان کمک می­نماید. در ادامه ، هزینه های تحصیلی در بلاروس و کار دانشجویی در این کشور، به اختصار تشریح شده است.

هزینه های تحصیلی در بلاروس

هزینه تحصیل کاملاً وابسته به برنامه و سطح تحصیل است. البته در کل می­توان بلاروس را یک کشور مقرون به صرفه برای دانشجویان خارجی دانست. هزینه تحصیل یک دوره آموزشی یك ساله برای افرادی که با هزینه شخصی تحصیل می­کنند، 1600 تا 1800 دلار است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی که بر اساس قرارداد بین دانشگاهی در بلاروس حضور دارند، طبق توافق است.

هزینه دوره های اولیه تحصیلات تکمیلی، وابسته به نوع رشته تحصیلی است. به صورت تقریبی می­توان حدود 2000 دلار، برای این سطح در نظر گرفت. هزینه های تحصیلات عالی در مرحله دوم نیز بر اساس نوع تخصص و برنامه درسی متغیر است. هزینه این مرحله از تحصیلات حد اقل 2300 دلار برآورد می­شود.علاقمندان می­توانند با مطالعه مقاله هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس، با جزئیات بیشتری در این زمینه، آشنا شوند.

شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس

دانشجویان در بلاروس، به روش های مختلف می­توانند هزینه های تحصیلی را جبران نمایند. یک راه استفاده از فاندهای دانشجویی است. برخورداری از حامی مالی یا استفاده از بورسیه های تحصیلی، از جمله فاندهای دانشجویی در بلاروس محسوب می­شود. وام ها و کمک هزینه های تحصیلی نیز می­توانند در جبران بعضی از هزینه های تحصیلی، موثر باشند. اشتغال به کار ضمن تحصیل، گزینه دیگری برای جبران هزینه دانشجویان است. کارهای پاره وقت در بلاروس این فرصت را در اختیار دانشجویان قرار می­دهد. البته قوانین در حالت کلی اجازه کار به دانشجویان را نمی­دهد. کسب اجازه از دانشکده برای مشغول شدن به کار، یک الزام است.

انجام کارهای پاره وقت ضمن تحصیل، جدا از جبران بخشی از هزینه ها، می­تواند تجربه کاری مفیدی برای دانشجویان باشد. یکی دیگر از فرصت های کسب تجربه، دوره های کارآموزی است. این دوره ها نیز می­توانند آمادگی دانشجویان را برای ورود به بازار کار ضمن تحصیل یا در آینده افزایش دهند. بسیاری از این دوره های کارآموزی توسط خود دانشگا ها برگزار می­شود.

ساعات کاری مجاز دانشجویان

معمولاً محدوده ساعت مجاز کاری برای دانشجویان در اغلب کشورها یکسان است. این محدوه برای دوره های کارشناسی، 10 ساعت در هفته است. درمقاطع بالاتر، گاهی دانشجویان اجازه 20 تا 30 ساعت کار در هفته را دارند. ساعت های مجاز کاری برای دانشجویان در بلاروس نیز، کمتر از 30 تا 35 ساعت در هفته است. با این میزان ساعت کاری، فرصت کافی برای پرداختن به مطالعه و امور تحصیلی برای دانشجویان، باقی می ماند. مهمترین اصل در میزان ساعت کاری دانشجویان، آسیب ندیدن تمرکز مطالعاتی آن ها است.

انواع کارهای پاره وقت برای دانشجویان

معمولاً هر منطقه دارای انواع فرصت های شغلی پاره وقت برای دانشجویان است. بنابراین ضروریست دانشجویان ابتدا تحقیق کافی در مورد فرصت های شغلی موجود به عمل آورند. مشاغلی که همخوان با برنامه زمانی تحصیلی آنها باشد، شانس بیشتری برای اخذ مجوز اشتغال همزمان با تحصیل، خواهد داشت. دانشجویان گاهی این امکان را دارند تا در نزدیکی محل تحصیلی یا زندگی خود، به کار بپردازند. در اینصورت، هزینه و زمان رفت و آمد کمتری گریبانگیر آنها خواهد بود. حالت ایده آل این خواهد بود که دانشجویان در خود دانشگاه محل تحصیل، مشغول به کار شوند. مشورت با سایر همکلاسیان که قبلاً تجربه چنین کارهایی داشته اند، بسیار موثر خواهد بود.

کار در کافه تریا، کتابخانه، امور اداری، دستیاری اساتید و …، از جمله کارهای داخل دانشگاه محسوب می­شود. کار در رستوران، کافی شاپ، مراکز خرید، پمپ های سوخت و …، نیز مثال هایی از کارهای بیرون دانشگاه هستند. علاوه بر این، امروزه داشتن تخصص در بعضی حوزه ها، در اغلب کشورها خواهان دارد. تخصص در زمینه IT از این دسته است. تسلط به زبان انگلیسی نیز می­تواند فرصت مشاغلی چون تدریس این زبان را ایجاد کند.

در مقاله پیش رو، به اختصار، نگاهی شد به شرایط کار ضمن تحصیل در بلاروس. بدیهی است در مباحثی اینچنین، بیان تمامی جزئیات در یک فرصت کوتاه، همچون این نوشتار، امکانپذیر نیست. افزون بر این، بیان دقیق تر شرایط، با اطلاع از وضعیت، برنامه ها و رزومه متقاضیان، مقدور خواهد بود. در این مقاله تلاش شد تا یک راهنمای کلی از کارهای دانشجویی در بلاروس و شرایط آنها در اختیار مخاطب قرار گیرد. علاقمندان می­توانند با کمک کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، دانش خود را در این زمینه، افزایش دهند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تحت پوشش وکیل پایه یک دادگستری و ماهر درامر مهاجرت است. تجارب ارزنده وکلا و متخصصان این موسسه، می­تواند یاری رسان متقاضیان در تمامی امور مربوط به مهاجرت باشد. اتخاذ برترین تصمیم و انتخاب بهترین راه توسط متقاضیان، دغدغه اصلی موسسه مذکور است. پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به تمامی علاقمندان، گوشه ای از خدمات این موسسه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *