مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » آلمان » شرایط ویزای همراه آلمان

شرایط ویزای همراه آلمانشرایط ویزای همراه آلمان

در این مقاله قصد داریم به شرح شرایط ویزای همراه آلمان، نحوه اخذ آن و در نهایت اقامت در آلمان بپردازیم. در ابتدا با یک مثال ساده شروع می‌نماییم.

ممکن است شما درخارج از خاک کشورتان، (مثلا در آلمان) مهاجرت نموده و مشغول کار یا هر فعالیت دیگری باشید. از سوی دیگر همسر یا فرزندانتان در کشوری دیگر باشند و از دوری آنها ناراحت باشید. (و بالعکس) همچنین این که شما از یک کشور دیگر، قصد پیوستن به خانواده‌تان در کشور آلمان را دارید.

در این صورت، ویزای همراه آلمان، تنها گزینه‌ای است که می‌توانید برای خانواده‌تان دریافت نموده و آنها نزد خود بیاورید.

 

شرایط ویزای همراه آلمان

فردی که مجوز اقامت در آلمان یا ویزای آلمان را داشته باشد، می‌تواند خانواده خود را هم نزد خود بیاورد. در قوانین مصوب مهاجرت، لغت «همراه» به اعضای خانواده (همسر و فرزندان) فرد مقیم اتلاق می‌گردد.

صرفا همسر و فرزندان جزو گروه‌هایی هستند که مجاز به اخذ ویزای همراه آلمان می‌باشند. این شرایط شامل حال دیگر اعضای خانواده مانند عمه، عمو، خاله و… نمی‌گردد.

قوانین حاکم بر شرایط ویزای همراه آلمان در این کشور کمی ساده‌تر اما دارای به صورت ویژه‌ای است. اگر شخصی دارای ویزای آلمان یا اقامت در این کشور باشد، خانواده او مستلزم دریافت ویزا یا اقامت آلمان نیستند.

این قانون به تصویب رسیده و برای کلیه شهروندان عضو یا غیر عضو اتحادیه اروپا اجرا می‌گردد.

جهت ارائه نامه درخواست برای اخذ ویزای همراه آلمان، می‌بایست به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان مراجعه نمایید.

 

شرایط الحاق خانواده به فرد مقیم آلمان

درصورت تقاضای ویزای همراه آلمان، این تقاضا از سوی مسئول ویزا در شهری که فرد مقیم ساکن آنجاست، تایید می‌گردد.

حال به بررسی شرایط ویزای همراه آلمان و ملحق شدن خانواده (همسر و فرزند) به فرد مقیم کشور آلمان می‌پردازیم:

 • کلیه اعضای خانواده می‌بایست گذرنامه معتبر و رسمی داشته باشند.
 • هویت و اطلاعات شخصی متقاضی جهت ملحق شدن به خانواده‌اش در آلمان می‌بایست مشخص گردد.
 • همسر فرد مقیم جهت پیوستن می‌بایست حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A1 را دارا باشد.

 

مدت زمان ویزای خانوادگی در آلمان

چنانچه تصمیم به اقامت کوتاه‌مدت (حداکثر 3ماه) درآلمان دارید، بازه زمانی انجام صدور ویزا،‌ مدت 2 الی 10 روز است. اما اگر بیشتر از 3 ماه مدنظرتان است،‌ بازه زمانی صدور این نوع ویزا (بلندمدت) چند ماه به طول می‌انجامد.

 

شرایط ویزای همراه(همسر) در آلمان چیست؟

 • فرد مقیم کشور آلمان که قصد الحاق خانواده به خودش در این کشور را دارد، می‌بایست دارای تمکن مالی باشد. تمکن مالی که اثبات نماید از عهده مخارج خود و خانواده‌اش در آلمان بدون تکیه بر خدمات اجتماعی، بر می‌آید.
 • خانواده فرد مقیم می‌بایست دارای عدم سوءسابقه یا سوءپیشینه باشند. چراکه نباید موجب به خطر انداختن امنیت و نظم کشور آلمان شوند.
 • شرایط ویزای همراه آلمان به فرد پناهنده در طول انجام امور پناهندگی تعلق نمی‌گیرد.
 • تنها افرادی مجاز به اخذ ویزای همراه (همسر) هستند که با شخصی مقیم آلمان ازدواج رسمی انجام داده باشند. ضمنا این ازدواج می‌بایست در دفاتر اسناد رسمی، به صورت قانونی و رسمی ثبت گردیده باشد.

اما باز هم ازدواج رسمی کافی نیست و شرط مهم دیگری نیز دارد. ازدواج طرفین می‌بایست نه از روی مصلحتی و دروغین، بلکه واقعی و بلندمدت باشد.

مثلا ویزای همراه (همسر) برای افرادی که صرفا جهت اخذ ویزای آلمان، فکر ازدواج هستند، صادر نمی‌گردد.

 • اگر در کشور مبدا، قانون چند همسری وجود داشته باشد، فقط همسر اول می‌تواند ویزای همراه آلمان دریافت نماید.

 

    شرایط ویزای همراه‌(فرزندان) در آلمان چیست؟

 • چنانچه یکی از والدین (پدریامادر) مجوز اقامت آلمان یا ویزایش را داشته باشند، صرفا فرزندان کمتر از 16 سال می‌توانند به آلمان ورود کنند.
 • فرد مقیم، درصورتی می‌تواند برای فرزندانش 16یا17ساله‌اش اخذ ویزای همراه کند که والدین دارای اقامت یا ویزای آلمان باشند.
 • اگر والدین مدرک زبان آلمانی سطح C1 را داشته باشند، مجاز به اخذ ویزای همراه آلمان برای فرزندانشان هستند.
 • والدین کودکان پناهنده که به‌طور غیرقانونی وارد آلمان شده‌اند و در آلمان اقامت دارند، نمی‌توانند ویزای همراه آلمان بگیرند.

به‌استثنای اینکه ثابت گردد کودک مقیم آلمان، نیاز به مراقبت دارد. در این صورت والدینش می‌توانند ویزای همراه دریافت کنند. در این صورت نیازی نیست کودک تمکن مالی و مسکن مناسب جهت اقامت والدینش داشته باشد.

 • کودکانی که سن آنها کمتر از 16 سال است، بی قید و شرط زیرمجموعه والدین خود محسوب می‌گردند.
 • اگر کودک در بازه سنی 16 تا 18 سال باشد، می‌بایست به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. ولو این که به راحتی بتواند به زبان آلمانی صحبت کند و فرهنگ آلمانی‌ها را بشناسد.

این شرایط جهت الحاق خانواده در آلمان از سوی سفارت یا کنسولگری آلمان بررسی می‌گردد.

 

استثنائات ویزای همراه آلمان کدامند؟

دیگر افراد فامیل یا خانواده فرد مقیم (مانند خواهر، برادر، پدر، مادر، عمه و…) نیز می‌توانند ویزای همراه آلمان بگیرند. اما با این شرط که ثابت گردد این افراد نیاز ضروری به مراقبت‌های ویژه و دائمی دارند.

به طور مثال، مادربزرگ فرد مقیم به دلیل کهولت سن یا شرایط از کار افتادگی نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

ناگفته نماند ممکن است با درخواست ویزای همراه برای مثلا مادربزرگ موافقت نگردد. این مساله به نظر و رای آفیسر مربوطه در سفارت بستگی دارد.

چنانچه همسر فرد مقیم،‌ دارای کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card)و شرایط اقامت‌کاری باشد، نیازی به اثبات دانش خود ندارند.

کودکان دارای والدین پناهنده یا کارت آبی اتحادیه اروپا باشند،‌ الزامی به اثبات زبان آلمانی خود بعد از 16سالگی‌شان ندارند.

لازم است بدانید الحاق افراد آلمانی از غیرآلمانی در کشورهای اروپایی آسان‌تر می‌باشد. بدین صورت که همسر یا فرزندان یک شهروند آلمانی، بدون نیاز به اثبات تمکن مالی می‌تواند به خانواده‌اش ملحق گردد.

 

شرایط ویزای شهروندان اروپایی چیست؟

همچنین اگر شخصی شهروند اتحادیه اروپا باشد،‌ تنها با ارائه گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی می‌تواند به آلمان ورود کند. او می‌بایست پس از ورود به کشور، طی مدت 3 ماه در دفتر ثبت‌نام ساکنین،‌ نام‌نویسی نماید.

 

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می‌نماید نسبت به اخذ ویزای همراه آلمان از طریق این موسسه اقدام نمایید. ما با ارائه بهترین پیشنهادات درخصوص شرایط ویزای همراه آلمان شما را در ملحق شدن به خانواده‌تان یاری می‌رسانیم. به صورت تلفنی یا حضور تماس حاصل نموده و مشاوره حرفه‌ای بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *