مهاجرت به کشور ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

اطلاع از شرایط مهاجرت به ترکیه از خواسته‌ های اصلی متقاضیان است تا بتوانند به بهترین شکل ممکن به این کشور اوراسیایی مهاجرت نمایند. فرهنگ، آداب و رسوم و تمدن کشور ترکیه با کشور ایران همخوانی داشته و مکان ‌های گردشگری و توریستی بسیار جذابی در این کشور وجود دارد. لذا مهاجرت به این کشور بسیار ایده ‌آل و البته پر مخاطب است. روش ‌های مهاجرتی مختلفی وجود دارد که می‌ توان با درنظر گرفتن شرایط فعلی متقاضی، نسبت به آن اقدام نمود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز با کمال میل راهنمایی ‌ها و مشاوره‌ هایی که در این خصوص نیاز دارید را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. مایه افتخار است که بتوانیم پرونده ‌های مهاجرتی را با موفقیت و رضایت متقاضیان به انجام برسانیم.

پیش از بررسی این کشور جهت مهاجرت ابتدا نرخ مهاجرت به ترکیه را از طریق نمودار زیر بررسی بفرمائید:

نرخ مهاجرت به ترکیه

معرفی کشور ترکیه

این کشور با نام رسمی جمهوری ترکیه و با مساحت 785347 کیلومتر مربع، کشوری اوراسیایی محسوب می شود. بخش وسیعی از این کشور (به نام منطقه آناتولی یا آسیای کوچک) در شمال غرب آسیا و خاورمیانه، بخش کوچکی از ترکیه (با نام تراکیه) در جنوب شرقی اروپای که منطقه بالکان نام دارد جای گرفته است. جمهوری ترکیه دارای مرزهای زمینی مشترکی با کشورهای ارمنستان، نخجوان، گرجستان، عراق، سوریه، ایران، بلغارستان و یونان می باشد. همچنین این کشور با دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و دریای مدیترانه دارای مرزهای آبی می باشد. شهر آنکارا یکی از شهرهای مهم و بزرگ این کشور بوده که به عنوان پایتخت کشور ترکیه نیز شناخته می شود. جمعیت این کشور 82 میلیون نفر تخمین زده شده است. شهروندان ترکیه به زبان ترکی استانبولی به مکالمه می پردازند. حدودا 85% از مردم این کشور سنی و 15% علوی می باشند. واحد پول رایج در این کشور لیر ترکیه با علامت اختصاری TL می باشد.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

طبق قوانین وضع شده در کشور ترکیه متقاضیان خارجی و بین المللی می توانند طی ازدواج با فردی با تابعیت کشور ترکیه اقامت دائم این کشور را به دست آورند. مدت مشخصی بین 3 تا 5 سال از ازدواج رسمی و قانونی متقاضیان گذشته باشد. فرد بتواند اقدامات لازم را در جهت اخذ اقامت دائم ترکیه انجام دهد. متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که برای دریافت اقامت ترکیه به فکر ازدواج صوری نباشند. زیرا مسئولان مربوطه از شما مدارکی جهت اثبات واقعیت ازدواج دریافت می کنند. ازدواج باید کاملا به صورت رسمی و ثبت شده باشد تا فرد بتواند اقامت در ترکیه را به دست آورد.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

یکی از برگزیده ‌ترین روش‌های مهاجرت به ترکیه، روش تحصیلی است که منجر به اخذ اقامت این کشور می‌ گردد. تحصیل پزشکی در ترکیه و رشته ‌های فنی و مهندسی پرمخاطب ترین گزینه‌ های تحصیلی ترکیه به شمار می‌ روند. در حال حاضر تعداد دانشجویان خارجی که مشغول تحصیل در دانشگاه ‌های این کشور هستند، به 117000 دانشجو می ‌رسد. کار ضمن تحصیل برای آنان امکان‌ پذیر است. از این طریق می‌ توانند بخش بزرگی از مخارج تحصیلی و هزینه زندگی در ترکیه را تامین نمایند. دانشجویان مجاز هستند با توجه به مدرک زبان خود، زبان تحصیلی انگلیسی یا ترکی استانبولی را انتخاب نموده و در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

شرایط کار پس از تحصیل نیز برای دانشجویان میسر است. آنان پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی مربوطه، قادر هستند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار در ترکیه تبدیل نموده است. پس از چندین سال اشتغال به کار در این کشور، درخواست اقامت دائمی دهند. با تمام این تفاسیر شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی مورد استقبال بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است.

برای تحصیل در این کشور لازم است دانشجو ابتدا با ارسال مدارک زیر را ارائه دهند:

 • مدارک تحصیلی مقطع پیش دانشگاهی و دیپلم و ریز نمرات
 • مدرک معتبر زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • پذیرش دانشگاه

شهریه تحصیل در ترکیه

دانشجویان علاقمند به تحصیل در ترکیه لازم است از این موضوع مطلع باشند که زبان تحصیلی در دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی متفاوت است. به‌ طوری‌ که دروس تحصیلی در دانشگاه‌ های خصوصی این کشور به زبان انگلیسی و در دانشگاه‌ های دولتی به زبان ترکی استانبولی تدریس می ‌گردد. گفتنی است هزینه‌ هایی که بابت شهریه تحصیلی از دانشجویان دریافت می ‌گردد نیز بر همین اساس محاسبه گردیده و متغیر می‌ باشد. جهت اطلاع از هزینه‌ زندگی در این کشور مقاله هزینه زندگی در ترکیه را نیز بررسی بفرمائید.

برای مثال هزینه تحصیلات بدین قرار است:

مقطع تحصیلی دانشگاه  شهریه به دلار
کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی به زبان ترکی $240 الی 750$
کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی $600 الی 1500$

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

افرادی که قصد دارند مهاجرت به ترکیه را تجربه کنند، مهاجرت از طریق کار در موسسات و شرکت های این کشور می تواند یکی از انتخاب های آن ها باشد. از جمله عوامل مهم در مهاجرت کاری به ترکیه دریافت دعوت نامه شغلی از کارفرما یا موسسه ای در این کشور می باشد.

مشاغل مورد نیاز در این کشور عبارتند از:

 • برنامه نویس
 • پرستار
 • خلبان
 • جوشکارهای زیر دریایی
 • برنامه نویس
 • کارگر فصلی
 • مدرس زبان فرانسوی

در باب شرایط کاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آیتم شرح
نرخ بیکاری 14%
درآمد با احتساب کسر مالیات 261284TL (لیر ترکیه) در ماه
درآمد با احتساب کسر مالیات 44755$ (دلار) در ماه

مدارک لازم برای ویزای کاری ترکیه

متقاضیانی که در این رشته ها دارای مهارت و تخصص باشند. همچنین دارای سوابق کاری مرتبط باشند شانس زیادی برای دریافت دعوت نامه شغلی دارند. پس از آنکه متقاضی موفق به اخذ دعوت نامه شغلی شد لازم است اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای کار انجام دهد.

برای دریافت ویزای کار ترکیه مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می شود را تهیه کرده و به سفارتخانه کشور ترکیه ارائه نمایید:

 • تکمیل فرم مربوطه
 • ارائه دعوت نامه شغلی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای کاری
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • مدارک پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک معتبر زبان
 • ارائه رزومه کاری و سوابق شغلی
 • انگیزه نامه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • بیمه مسافرتی

مجوز های کار در ترکیه

شرایط مهاجرت به از طریق برای همگان فراهم است. مشروط بر اینکه شخص متقاضی واجد شرایط باشد. اما باتوجه به این که فرد خارجی دارای چه شرایطی است. نوع معینی از مجوز کاری برای متقاضی صادر می‌ گردد.

انواع مجوزهای کاری به شرح زیر می‌ باشند:

 • مجوز کار Periodical/Definite ترکیه
 • مجوز کار Indefinite که از شرایط اصلی آن داشتن 6 سال سابقه کار در ترکیه درمدت زمان 8 سال سکونت در این کشور می‌باشد. خارجیان بایستی گواهی تایید شده از سوی پلیس کشور ترکیه را نیز جهت اخذ این نوع مجوز کار ارائه نمایند.
 • مجوز کار Independent که مختص افرادی صادر می‌ گردد که دارای حداقل 5 سال اقامت بی وقفه هستند. این نوع مجوز دارای 3 سال اعتبار بوده است. قابلیت تمدید نیز خواهد داشت.
 • مجوز کار Exceptional ترکیه

نکات مجوز کار Exceptional در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق این نوع ویزای کاری زمانی برای افراد میسر است که شرایط زیر را داشته باشند:

 • درصورتی‌ که فرد خارجی طی ازدواج با تبعه ترکیه ای، مقیم این کشور است. اما پیش از آن که دوره 3 ساله وی به پایان برسد، از یکدیگر جدا شده ‌اند. بنابراین مجوز او نامعتبر بوده و می‌ تواند از این نوع ویزای کار استفاده نماید.
 • افراد خارجی که سکونت بلند مدت در ترکیه دارند. در این کشور ملک خریداری نموده ‌اند. با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کرده ‌اند.
 • چنانچه فردی از اتباع خارجی مجوز شهروند را از دست داده باشد. مشروط بر این که مجوز او برمبنای مواد 19، 27 و 28 حقوق شهروندی صادر شده باشد.
 • افراد خارجی که در ترکیه متولد شده اند و یا از دانشگاه‌ ها و موسسات آموزشی این کشور فارغ التحصیل شده ‌اند.
 • اتباعی که از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می ‌شوند.
 • افراد خارجی که با اهداف و انگیزه‌ های خاصی مانند زمینه ‌های فرهنگی، ورزشی و علمی به خاک ترکیه ورود پیدا کرده ‌اند.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارند پیشنهاد می شود پیش از انجام اقدامات لازم با دریافت ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و تمام جوانب را بررسی نمایند. برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید تمامی جوانب مثبت و منفی در نظر گرفته شود. همچنین متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که این کار با ریسک هایی نیز همراه است. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای سرمایه گذاری در این کشور توسعه زیر ساخت و فناوری می باشد. از این رو باعث شده هزینه های حمل و نقل دریایی در ترکیه کاهش یابد. وسایل حمل و نقل برای نقل و انتقال محصولات تولید شده به سایر کشورها فراهم باشد.

در جهت سرمایه گذاری در این کشور لازم است متقاضی بیزینس پلن خود را ارائه نماید. اثبات نماید که این طرح موفق بوده و سودآور است. به اقتصاد کشور ترکیه کمک می کند. پس از آنکه با طرح شما موافقت شد لازم است ویزای سرمایه گذاری در این کشور را دریافت کرده و وارد ترکیه شوید.

مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت ‌شرکت

ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) که نیاز به حداقل 5 شخص حقیقی یا حقوقی دارد. تعداد سهامداران نباید از 50 نفر تجاوز کند. حداقل سرمایه مورد نیاز درثبت این نوع شرکت، 10000TRY (لیر ترکیه) درنظر گرفته شده است. سهام این نوع شرکت‌ ها قابل انتقال به عموم نبوده است. حداقل یک حسابدار بایستی در این شرکت استخدام گردد. درمجموع 3 روز کاری طول می‌ کشد تا ثبت شرکت انجام گیرد. هزینه‌ای که بابت آن بایستی پرداخت گردد 2250€ (یورو) خواهد بود.

انواع ثبت شرکت ها عبارتند از:

 • ثبت شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت سهامی عام
 • ثبت شرکت مختلط
 • ثبت شرکت تضامنی
 • ثبت موسسات مالی (صرافی)

هزینه زندگی در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه در زمینه مخارج زندگی این گونه است که هزینه زندگی تقریبا مشابه کشور ایران بوده است. حداقل حقوق و دستمزد پرداختی از سوی کارفرمایان 1134TL (لیر ترکیه) خواهد بود. یک شخص مجرد خارجی برای زندگی در این کشور حداقل مبلغ 500$ (دلار) نیاز دارد. ضمنا افتتاح حساب بانکی شخص حقیقی در کشور ترکیه نیز با ارائه مدارکی از قبیل مجوز کار، مجوز اقامت و پاسپورت متقاضی انجام پذیر می ‌باشد.

در نمودار زیر به بررسی هزینه زندگی در این کشور خواهیم پرداخت:

شرح هزینه زندگی در کشور ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت دائمی و تابعیت ترکیه برای فرد خارجی زمانی امکان پذیر می‌ باشد که ملکی را که خریداری نموده است. حداقل ارزش آن به مبلغ 250000$ (دلار) معادل 223025€ (یورو) باشد. بنابراین طبق شرایط مهاجرت و اخذ تابعیت این کشور، افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه با مبلغ فوق ذکر نمایند. همچنین می ‌توانند نه تنها برای خود، بلکه برای هر یک از اعضاء خانواده خود نیز اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنند. در مجموع اقامت دائمی مزیت‌ ها و پوئن‌ های مثبتی برای او به همراه دارد که از جمله آنها می ‌توان به آزادی عمل در تجارت و بازار کار ترکیه، مسافرت به سایر کشورها و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اشاره نمود. این شرایط برای افراد خانواده متقاضی نیز صادق است.

فرد خارجی با خرید ملک در ترکیه می ‌تواند اقامت این کشور را به دست آورد که در ابتدا به صورت 1 ساله صادر می‌ گردد. پس از پایان این مدت، چنانچه مدارک وی تکمیل باشد، می‌ تواند مجددا آن را تمدید نماید. هنگامی که مدارک لازمه اقامت ترکیه برای اداره مهاجرت ترکیه ارسال گردید. تقریبا 2 ماه طول می ‌کشد تا نتیجه بررسی مدارک ارائه شده مشخص گردد. ضمنا مبلغ خرید ملک در این کشور از 250000$ (دلار) کمتر باشد. فرد متقاضی تنها می ‌تواند به اقامت ترکیه دسترسی یابد. مجاز به اخذ تابعیت و شهروندی این کشور نخواهد بود.

کلیات شرایط مهاجرت به ترکیه

روش‌ های دیگری برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور وجود دارد که یکی از آنها سرمایه گذاری می‌ باشد. البته خرید ملک نوعی سرمایه گذاری در این کشور است که شرایط آن در بخش ‌های قبلی تشریح گردید. از رسالت ‌ها و خدماتی که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف نظیر ترکیه ارائه می ‌گردد. مشاوره‌ ها و رهنمون ‌های تخصصی و حرفه ای توسط وکلا و مشاورانی که تخصص خاصی در حرفه خود دارند. به طور یقین می‌ توان گفت تاکنون کلیه پرونده‌ های مهاجرتی که از طریق این موسسه انجام شده است، با موفقیت به پایان رسیده اند. بنابراین چنانچه تصمیم قاطعی در خصوص مهاجرت به ترکیه یا سایر کشورهای خارجی دارید، به روش حضور در دفتر موسسه یا تماس تلفنی (رایگان) از راهنمایی‌ های ایشان بهره بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.