مهاجرت به کشور ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

درسال 2019میلادی، امر مهاجرت به ترکیه در میان شهروندان ایرانی و سایر کشورها مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفت. اطلاع از شرایط مهاجرت به ترکیه از خواسته‌های اصلی متقاضیان است تا بتوانند به بهترین شکل ممکن به این کشور اوراسیایی مهاجرت نمایند. از آنجا که فرهنگ، آداب و رسوم و تمدن کشور ترکیه با کشور ایران همخوانی داشته و مکان‌های گردشگری و توریستی بسیار جذابی در این کشور وجود دارد، لذا مهاجرت به این کشور بسیار ایده‌آل و البته پرمخاطب است. روش‌های مهاجرتی مختلفی وجود دارد که می‌توان با درنظر گرفتن شرایط فعلی متقاضی، نسبت به آن اقدام نمود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز با کمال میل راهنمایی‌ها و مشاوره‌هایی که در این خصوص نیاز دارید را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. مایه افتخار است که بتوانیم پرونده‌های مهاجرتی را با موفقیت و رضایت متقاضیان به انجام برسانیم.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت‌شرکت

در اکثرکشورهای جهان ثبت شرکت در انواع مختلفی قابل انجام است که عبارتند از:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) که نیاز به حداقل 5 شخص حقیقی یا حقوقی دارد. تعداد سهامداران نباید از 50 نفر تجاوز کند. حداقل سرمایه مورد نیاز درثبت این نوع شرکت، 10.000TRY (لیر ترکیه) درنظر گرفته شده است. سهام این نوع شرکت‌ها قابل انتقال به عموم نبوده وحداقل یک حسابدار بایستی در این شرکت استخدام گردد. درمجموع 3 روز کاری طول می‌کشد تا ثبت شرکت انجام گیرد و هزینه‌ای که بابت آن بایستی پرداخت گردد 2250€ (یورو) خواهد بود.

 • ثبت شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت سهامی عام
 • ثبت شرکت مختلط
 • ثبت شرکت تضامنی
 • ثبت موسسات مالی (صرافی)

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

یکی از برگزیده‌ترین روش‌های مهاجرت به ترکیه، روش تحصیلی است که منجر به اخذ اقامت این کشور می‌گردد. تحصیل پزشکی در ترکیه و رشته‌های فنی و مهندسی پرمخاطب ترین گزینه‌های تحصیلی ترکیه به شمار می‌روند. درحال حاضر تعداد دانشجویان خارجی که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند، به 117.000 دانشجو می‌رسد. کار ضمن تحصیل برای آنان امکان‌پذیر است و از این طریق می‌توانند بخش بزرگی ازمخارج تحصیلی و هزینه زندگی در ترکیه را تامین نمایند. دانشجویان مجاز هستند با توجه به مدرک زبان خود، زبان تحصیلی انگلیسی یا ترکی استانبولی را انتخاب نموده و در رشته موردعلاقه خود ادامه تحصیل دهند.

شرایط کار پس ازتحصیل نیز برای دانشجویان میسر است و آنان پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی مربوطه، قادر هستند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار ترکیه تبدیل نموده و پس ازچندین سال اشتغال به کار در این کشور، درخواست اقامت دائمی دهند. با تمام این تفاسیر شرایط مهاجرت به ترکیه ازطریق تحصیلی مورد استقبال بسیاری از دانشجویان خارجی قرارگرفته است.

هزینه‌ تحصیل در ترکیه

دانشجویان علاقمند به تحصیل در ترکیه لازم است از این موضوع مطلع باشند که زبان تحصیلی در دانشگاه‌ های دولتی وخصوصی متفاوت است. به‌ طوری‌که دروس تحصیلی در دانشگاه‌ های خصوصی این کشور به زبان انگلیسی و در دانشگاه‌ های دولتی به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌گردد. گفتنی است هزینه‌ هایی که بابت شهریه تحصیلی ازدانشجویان دریافت می‌گردد نیز بر همین اساس محاسبه گردیده و متغیر می‌ باشد. برای مثال اگر دانشجو تصمیم داشته باشد که تحصیلات خود را در دانشگاه‌ های دولتی و در مقطع کارشناسی ارشد به زبان استانبولی بگذراند، ملزم به پرداخت شهریه بین 240 الی 750$ (دلار) در هرسال تحصیلی خواهد بود. اما این هزینه در دانشگاه‌ های دولتی و به‌ زبان انگلیسی معادل 600 الی1500$ (دلار) پیش‌بینی می‌شود.

شرایط مهاجرت به ترکیه ازطریق کار

متقاضیانی که قصد دارند ازطریق اشتغال به کار وارد خاک ترکیه شوند، این اطلاعات را داشته باشند که زمانی شرایط مهاجرت به ترکیه برای آنان فراهم است که موفق به اخذ ویزای کار ترکیه شوند. از سویی دیگر گرفتن مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه نیز از دیگر شرایط مهاجرت به ترکیه محسوب می‌گردد. طبق آمارهایی که از شرایط و قوانین کار در کشور ترکیه تا تاریخ ژوئن 2019 میلادی به دست آمده است، نرخ بیکاری به میزان 14% بوده است و میانگین درآمد هر فرد شاغل در ترکیه (با احتساب کسر مالیات) مبلغ 2.612.84TL (لیر ترکیه) معادل447.55$ (دلار) در هر ماه می‌باشد.

افراد شاغل در این کشور در هر هفته کاری بایستی 45 ساعت مشغول کار باشند. بیان این نکته حائز اهمیت است که مجوز کاری در ترکیه قابلیت تمدید را دارد و روند آن بدین‌صورت است که فرد مهاجر بایستی حداقل 2 هفته پیش ازتاریخ انقضای مجوز کاری خود نسبت به تمدید آن اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

شرایط مهاجرت به ترکیه و مجوزهای کار

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق برای همگان فراهم است، مشروط بر اینکه شخص متقاضی واجد شرایط باشد. اما باتوجه به این که فرد خارجی دارای چه شرایطی است، نوع معینی از مجوز کاری برای وی صادر می‌ گردد. انواع مجوزهای کاری ترکیه به شرح زیر می‌ باشند:

 • مجوز کار Periodical/Definite ترکیه
 • مجوز کار Indefinite که از شرایط اصلی آن داشتن 6 سال سابقه کار در ترکیه درمدت زمان 8 سال سکونت در این کشور می‌باشد. ضمنا خارجیان می‌بایست گواهی تایید شده از سوی پلیس کشور ترکیه را نیزجهت اخذ این نوع مجوز کار ارائه نمایند.
 • مجوز کار Independent که مختص افرادی صادر می‌ گردد که دارای حداقل 5 سال اقامت بی وقفه در ترکیه هستند. این نوع مجوز دارای 3 سال اعتبار بوده و قابلیت تمدید نیز خواهد داشت.
 • مجوز کار Exceptional ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه و مجوزهای کار

نکات مجوز کار Exceptional در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق این نوع ویزای کاری زمانی برای افراد میسر است که شرایط زیر را داشته باشند:

 • درصورتی‌ که فرد خارجی طی ازدواج با تبعه ترکیه ای، مقیم این کشور است. اما پیش از آن که دوره 3 ساله وی به پایان برسد، از یکدیگر جدا شده‌اند. بنابراین مجوز او نامعتبر بوده و می‌تواند از این نوع ویزای کار استفاده نماید.
 • افراد خارجی که سکونت بلند مدت درترکیه دارند و در این کشور ملک خریداری نموده‌اند و یا با یکی از شهروندان ترکیه ای ازدواج کرده‌اند.
 • چنانچه فردی از اتباع خارجی مجوز شهروندی ترکیه را ازدست داده باشد. مشروط بر این که مجوز او برمبنای مواد 19، 27 و 28 حقوق شهروندی صادر شده باشد.
 • افراد خارجی که در ترکیه متولد شده اند و یا از دانشگاه‌ ها و موسسات آموزشی این کشور فارغ التحصیل شده‌اند.
 • اتباعی که از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند.
 • افراد خارجی که با اهداف و انگیزه‌ های خاصی مانند زمینه‌های فرهنگی، ورزشی و علمی به خاک ترکیه ورود پیدا کرده‌اند.

شرایط مهاجرت به ترکیه و ویزای‌ کاری

اتباع خارجی مانند ایرانیان زمانی مجاز هستند به صورت قانونی درکشور ترکیه به کار بپردازند که ویزای کار ترکیه را دریافت نموده باشد. در واقع شرایط مهاجرت به ترکیه ازطریق کار مستلزم اخذ ویزای کاری این کشور است. کلیه خارجیان متقاضی جهت احراز صلاحیت به منظور اخذ ویزای کار ترکیه می‌ بایست به شرایط آن واقف بوده و رعایت نمایند. همچنین ضرورت دارد اسناد و مدارکی که از آنها خواسته می‌شود را می‌بایست به‌صورت کامل و بدون ایراد تسلیم سفارت نمایند.

شرایط دریافت ویزای کار ترکیه بدین‌صورت خواهد بود که این نوع ویزا به صورت کوتاه‌ مدت بوده و حداکثر برای مدت زمان 1سال صادر می‌گردد. اما متقاضی طی واجدشرایط بودن در زمان انقضای مهلت مذکور، می‌توانند ویزای‌کار خود را مجددا تمدید نماید. مبلغی که بابت هزینه صدور ویزا از متقاضی دریافت می‌گردد، معادل 600€ (یورو) می‌باشد که متقاضی ملزم به پرداخت آن است. ضمنا توجه داشته باشید که ویزای کار ترکیه صرفا ازسوی وزارت کار ترکیه (MLSS) برای متقاضی صادر می‌گردد و در واقع متولی صدور آن، وزارت کار ترکیه است. اسنادی که در این راستا موردنیاز است شامل دعوتنامه ارسالی ازسوی شرکت ترکیه‌ای، قرارداد همکاری با کارفرمای ترکیه‌ای، نامه ای دال بر عدم سابقه کیفری یا سوء پیشینه متقاضی و E-PASSPORT بیومتریک خواهد بود.

مهاجرت کاری به ترکیه

به‌طور کلی در خصوص بررسی مبحث شرایط مهاجرت به ترکیه، ذکر این نکته حائز اهمیت است که مشاغلی که در کشور ترکیه وجود دارد اساسا به صورت پاره وقت و تمام وقت هستند که اکثر آنها برای دانشجویان مناسب می‌باشد. چراکه دانشجویان حق کار به صورت تمام وقت را نداشته و برای مدت زمان مشخص و معینی اجازه کار همزمان با تحصیل را دارند. آنان می‌توانند با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود در یکی از مشاغل پاره وقت در ترکیه مشغول به کار شوند.

تسلط متقاضی به زبان ترکی استانبولی از موارد اصلی جست و جوی کار در کشور ترکیه است. در واقع کارفرمایان یا کمپانی‌های ترکیه‌ای از میان افراد خارجی متقاضی کار، معمولا کسانی را استخدام می‌نمایند که تسلط کافی و کاملی به زبان ترکی داشته باشند. چراکه بهتر و راحت تر می‌توانند با مردمان این کشور ارتباط برقرار نمایند. شرایط مهاجرت به ترکیه در زمینه مخارج زندگی این گونه است که هزینه زندگی در ترکیه تقریبا مشابه کشور ایران بوده و حداقل حقوق و دستمزد پرداختی از سوی کارفرمایان 1134TL (لیر ترکیه) خواهد بود. یک شخص مجرد خارجی برای زندگی در این کشور حداقل مبلغ 500$ (دلار) نیاز دارد. ضمنا افتتاح حساب بانکی شخص حقیقی در کشور ترکیه نیز با ارائه مدارکی از قبیل مجوز کار، مجوز اقامت و پاسپورت متقاضی انجام پذیر می‌باشد.

شرایط خرید ملک درمهاجرت به ترکیه

اقامت دائمی و تابعیت ترکیه برای فرد خارجی زمانی امکان پذیر می‌ باشد که ملکی را که خریداری نموده است، حداقل ارزش آن به مبلغ 250.000$ (دلار) معادل 223025€ (یورو) باشد. بنابراین طبق شرایط مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت این کشور، افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه با مبلغ فوق الذکر نمایند، می‌توانند نه تنها برای خود، بلکه برای هر یک از اعضای خانواده خود نیز اقامت دائمی ترکیه و تابعیت این کشور را دریافت کنند. در مجموع اقامت دائمی فرد در ترکیه مزیت‌ ها و پوئن‌ های مثبتی برای او به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به آزادی عمل در تجارت و بازار کار ترکیه، مسافرت به سایر کشورها و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اشاره نمود. این شرایط برای افراد خانواده متقاضی نیز صادق است.

فرد خارجی با خرید ملک در ترکیه می‌تواند اقامت این کشور را به دست آورد که در ابتدا به صورت 1 ساله صادر می‌گردد. پس از پایان این مدت، چنانچه مدارک وی تکمیل باشد، می‌تواند مجددا آن را تمدید نماید. هنگامی که مدارک لازمه اقامت ترکیه برای اداره مهاجرت ترکیه ارسال گردید، تقریبا 2 ماه طول می‌کشد تا نتیجه بررسی مدارک ارائه شده مشخص گردد. ضمنا مبلغ خرید ملک در این کشور از 250.000$ (دلار) کمتر باشد، فرد متقاضی تنها می‌تواند به اقامت ترکیه دسترسی یابد و مجاز به اخذ تابعیت و شهروندی این کشور نخواهد بود.

کلیات شرایط مهاجرت به ترکیه

روش‌های دیگری برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور وجود دارد که یکی از آنها سرمایه گذاری می‌باشد. البته خرید ملک نوعی سرمایه گذاری در این کشور است که شرایط آن در بخش‌های قبلی تشریح گردید. از رسالت‌ها و خدماتی که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف نظیر ترکیه ارائه می‌گردد، مشاوره‌ها و رهنمون‌های تخصصی و حرفه ای توسط وکلا و مشاورانی که تخصص خاصی در حرفه خود دارند و به طور یقین می‌توان گفت تاکنون کلیه پرونده‌های مهاجرتی که از طریق این موسسه انجام شده است، با موفقیت به پایان رسیده اند. بنابراین چنانچه تصمیم قاطعی در خصوص مهاجرت به ترکیه یا سایر کشورهای خارجی دارید، به روش حضور در دفتر موسسه یا تماس تلفنی (رایگان) از راهنمایی‌های ایشان بهره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *