مهاجرت تحصیلی ترکیه

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه در سال 2019

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه در سال 2019

با توجه به شرایطی که در کشور ترکیه وجود دارد، میزان مهاجران تحصیلی به این کشور در حال افزایش است. بیش از 200 دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد که در حدود 120 دانشگاه آن را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند. در این مقاله در ارتباط با شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در ترکیه در سال 2019 خواهیم گفت. اما پیش از شروع، در ارتباط با انواع دانشگاه های کشور ترکیه مطالبی را ارائه خواهیم کرد.

دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان

اگرچه تحصیل در این دانشگاه ها رایگان است، اما دانشجویان بین المللی باید شهریه سالیانه خود را پرداخت کنند. شرط ورود به این دانشگاه ها در دست داشتن مدارک تحصیلی خوب در دوره قبل تحصیلی و همچنین قبولی در امتحان ورودی دانشگاه است. از سوی دیگر نمره آزمون بین المللی زبان شما نیز در کسب پذیرش نقش ویژه ای بازی می کند. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه فنی METU و دانشگاه فنی استانبول اشاره کرد.

هزینه تحصیل در این دانشگاه ها کم است و می توان گفت سالیانه در حدود 500 تا 2000 دلار هزینه شهریه آن هاست. این امکان برای دانشجویان وجود دارد که یک سال تحصیلی را در آکادمی های کشور ترکیه به تحصیل بپردازند و خود را برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی آماده کنند. برای کسب پذیرش تحصیلی در این دانشگاه ها رقابت بسیار زیادی وجود دارد.

دانشگاه های خصوصی

برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه از استاندارد های بسیار بالایی برخوردار هستند و در لیست برترین دانشگاه های جهان نیز جای گرفته اند. مهم ترین این دانشگاه ها، دانشگاه بیلکنت، سابانچی و کوک هستند. رقابت برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر خصوصی بسیار بالاست با این وجود آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی وجود ندارد. رزومه تحصیلی شما در اخذ پذیرش نقش اول را ایفا می کند. حداقل معدل مورد پذیرش این دانشگاه ها 16 است.

در این دانشگاه ها نیز دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. شما باید یک مدرک بین المللی زبان نظیر آیلتس و یا تافل را در دست داشته باشید. در صورتی که مدرک زبان معتبر ندارید، می توانید در دوره های پیش آمادگی ورود به دانشگاه شرکت کنید.

برخی از دانشگاه های خصوصی از شما نمره SAT، GRE یا GMAT را طلب می کنند. این امکان برای شما وجود دارد که برای گذراندن دوران آماده سازی خود، یک سال را در موسسات علمی دیگر بگذرانید. در این موسسات می توانید قدرت خود را در زبان انگلیسی افزایش دهید.

دانشگاه های پزشکی دندان پزشکی دولتی

اگرچه پذیرش این دانشگاه ها بسیار کم است، بالاترین حجم درخواست از سوی دانشجویان بین المللی را دریافت می کنند. بنابراین به بیان دیگر می توان گفت که شانس پذیرش در این دانشگاه ها بسیار کم است. شما می توانید در آکادمی های علمی موجود در کشور ترکیه ثبت نام کرده و دوره های یک ساله آمادگی را در آن موسسات بگذرانید. این موسسات به شما کمک خواهند کرد تا زبان ترکی خود را تقویت کنید. توجه داشته باشید که رشته های مرتبط با علوم پزشکی در کشور ترکیه، به زبان ترکی تدریس می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه این مقاله را مطالعه کنید.

دانشگاه های خصوصی پزشکی دندان پزشکی

دانشگاه های خصوصی مرتبط با رشته های پزشکی در ترکیه نیز از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. میزان پذیرش این دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی بسیار بیش تر است. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در حدود 15000 تا 25000 دلار است. در برخی از این دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی و در برخی به زبان ترکی ارائه می شوند.

سایر دانشگاه خصوصی ترکیه

علاوه بر دانشگاه های ذکر شده، دانشگاه های خصوصی دیگری نیز در کشور ترکیه وجود دارد. این دانشگاه ها بیشتر در شهر های ازمیر، استانبول و آنتالیا واقع شده اند. سطح رقابت برای پذیرش در این دانشگاه های بسیار کم تر است و حداقل معدل برای دریافت پذیرش در این دانشگاه ها 12 است. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها نیز کم نیست. گاهی ممکن است در برخی از رشته ها هزینه تحصیل در حدود 4000 دلار باشد. با این وجود هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به طور میانگین سالیانه در حدود 8000 دلار آمریکا است.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه

تمام کسانی که یک مدرک تحصیلی معتبر در دست دارند می توانند برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه اقدام کنند. لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی به شرح زیر است؛

  •  فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
  • مدرک تحصیلی دوره قبل
  •  گواهی رسمی زبان

نمره زبان شما نشان می دهد که شما در چه حد به زبان انگلیسی مسلط هستید. شرایط هر دانشگاه در پذیرش نمره متفاوت است. شما نیز باید قبل از اقدام، شرایط پذیرش و نمره زبان مورد نیاز را در سایت دانشگاه مطالعه کنید. در صورتی که مدرک زبان معتبری ندارید، می توانید یک سال در کشور ترکیه در دوره های فشرده زبان آموزی شرکت کنید.

  • متن نگارش شده

در این متن شما توضیح خواهید داد که چرا قصد تحصیل در این موسسه آموزشی را دارید، در چه رشته ای قصد ادامه تحصیل داشته و هدف های شما برای زندگی آیندیتان چیست.

  • هزینه بررسی درخواست؛ هزینه ثبت درخواست در دانشگاه های ترکیه در حدود 30 تا 100 دلار است. این هزینه جهت بررسی مدارک شما پرداخت می گردد و در صورت رد درخواست شما غیر قابل بازگشت است.

اقدام برای تحصیل در ترکیه

ارائه مدرک معتبر در آزمون های بین المللی نظیر SAT، GCE، IB، YOS، ACT و …. برای کسب اطلاع از نوع آزمون مورد نظر دانشگاه نیز باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید. توجه داشته باشید که آزمون های ذکر شده دارای اعتبار تاریخی هستند و مدرک شما باید در هنگام ثبت پذیرش از اعتبار قانونی و تاریخی بهرمند باشد.

همه ی مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشد و قبل از آخرین مهلت ارسال مدارک به دانشگاه ارسال شود. در این مقاله در ارتباط با شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه مطالبی را ارائه کرده و انواع دانشگاه های این کشور را معرفی کردیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات بیشتری در ارتباط با شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه را دارید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *