شرایط روسیه

شرایط زندگی در روسیه

شرایط زندگی در کشور روسیه

برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و یا کار در روسیه را دارند، اطلاع از شرایط زندگی در روسیه از موضوعات حیاتی محسوب می شود که می بایست قبل از سفر از آن آگاهی داشته باشند. می توان چنین گفت که مهاجرت به کشوری دیگر به یک نوع تصمیم گیری آگاهانه و همه جانبه نیاز دارد و متقاضیان بایستی بر اساس شرایط خود دست به انتخاب بزنند. متقاضیان مهاجرت به روسیه می بایست بتوانند خود را با شرایط زندگی در این کشور وفق دهید. آشنایی با فرهنگ و زبان جدید و متفاوت، رفتارهای، عادات شهروندی متفاوت، شرایط آب و هوایی و مهم تر از همه شرایط کار و تحصیل همه و همه از مواردی هستند که در صورت ناآگاهی متقاضیان می تواند شراط سختی را برای آنها به وجود آورد.

در این مقاله، ما در ابعاد و زوایای مختلف به بررسی شرایط زندگی در روسیه می پردازیم تا هموطنان علاقه مند مهاجرت به روسیه بتوانید با دید کامل و وسیع تری از موضوع و با در دست داشتن اطلاعات کافی برای این مهم آماده شوند. در همین راستا، کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره های دقیق و به روز به هموطنان عزیز در زمینه مهاجرت به روسیه و هر کشور اروپایی می باشند.

 شرایط زندگی در روسیه

قیمت های اجناس در روسیه

قبل از هر چیزی اطلاع از واحد پولی هر کشور جهت معامله و انجام خرید و فروش از جمله فاکتورهای مهم در مهاجرت به کشور مقصد می باشد. مبلغ کلیه اجناس و کالاهایی که در فدراسیون روسیه به خرید و فروش می رسد، تنها با واحد پول روسیه (روبل) قابل پرداخت می باشد. روسیه از جمله کشورهایی است که بدون روبل، شما نمی توانید هیچ کاری انجام دهید. بر این اساس، در سال 2019 قیمت هر 1 روبل معادل با 649.89 ریال می باشد. همچنین هر دلار آمریکا در سال 2019 برابر با 64.79 روبل است. امکان تبدیل ریال یا دلار به روبل روسی در بانکهای روسیه امکانپذیر می باشد.

در سال 2019 و بر طبق آمار ارائه شده، شرایط زندگی در روسیه  به طور متوسط برای هر نفر ماهیانه 168000 روبل هزینه در پی داشته است. با وجود اینکه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ روسیه همانند مسکو و سنت پترزبورگ بسیار بالاتر از شهرهای کوچک و نواحی دور از مرکز این کشور می باشد. اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی حتی هزینه زندگی در کانادا، هزینه زندگی در روسیه مقرون به صرفه و منطقی است. قیمتهای اجناس اساسی در روسیه 2019 به شرح ذیل می باشد:

·         شیر 1 لیتری: 58.69 روبل
·         نان 500 گرمی: 33.46 روبل
·         1 شانه تخم مرغ 12تایی: 72.49 روبل
·         1 کیلو سینه مرغ: 258.90 روبل
·         1 کیلو گوشت گاو: 471.54 روبل
·         آب 1.5 لیتری: 6.65 روبل

وضعیت حمل و نقل در روسیه

شرایط زندگی در روسیه کاملا به زیرساختهای حمل و نقلی این کشور وابسته می باشد. سیستم حمل و نقل در روسیه کاملا مدرن و پیشرفته می باشد. شهروندان خارجی می توانند با بهره گیری از حمل و نقل عمومی همانند مترو و BRT، هزینه ای کمتر برای رفت و آمد در شهرهای بزرگی مثل پرداخت نمایند. دانشجویان خارجی برای هزینه های ایاب و ذهاب خود در روسیه، همواره از تخفیف های ویژه ای برخوردار هستند. مثلا مسافرت ماهانه با کارت دانشجویی 5 برابر کمتر از حالت عادی است.دانشجویان جهت بازدید از موزه ها، باشگاه های ورزشی، کافه ها، و مغازه ها حدود ۵۰ % تخفیف می گیرند.

در شهرهای روسیه، مسافران گزینه های مختلفی شامل مترو، اتوبوس، تراموا، تاکسی مترها و … برای جابجایی در اختیار دارند. شهرهایی مثل مسکو، سنت پترزبورگ، نووگراد، سامارا، کازان، یکاترینبورگ و ولگوگراد به سیستم های مترو زیرزمینی مجهز هستند. به خاطر داشته باشید که هر چقدر شهر بزرگتر به همان مقدار کرایه نیز بیشتر است. در مسکو هزینه بلیط یک مسیر 55 روبل، در سنت پترزبورگ 45 روبل، در یکاترینبورگ فقط 28 روبل می باشد.

شرایط تهیه خانه جهت اقامت در روسیه

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان در روسیه، تهیه منزل و سرپناه می باشد. یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های روسیه، امکان سکونت برای تمام دانشجویان خارجی تمام وقت می باشد. یکی از گزینه های اقامتی بسیار رایج در بین دانشجویان خارجی در حال تحصیل در کشور روسیه استفاده از خوابگاه دانشگاهی، آپارتمان اجاره ای یا زندگی با خانواده میزبان می باشد. خوابگاههای دانشگاهی معمولا در پردیس دانشگاه بوده و کاملا به صرفه می باشند. هزینه خوابگاه توسط دانشگاه تنظیم شده و بسته به دانشگاه و شهر نیز از 500 روبل تا 5000 روبل متغییر است.

اما اگر بگوییم شرایط زندگی در روسیه جهت اقامت فردی در آپارتمانی در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سنت پترزبورگ با قیمت متغیری بین 15000 تا 35000 روبل را شامل می شود، سخن بیهوده ای نگفته ایم. اما هزینه اجاره آپارتمان در مناطق دورتر از مرکز شهر همانند نووسیبریسک این هزینه تا 50% پایین تر می باشد. اما به خاطر بسپارید که علاوه بر پرداخت اجاره ماهانه، شما ناگزیر به پرداخت ودیعه به صاحب خانه نیز می باشید.

وضعیت خدمات درمانی روسیه

در کشور روسیه، خدمات درمانی توسط شرکت های دولتی و خصوصی این کشور تهیه می شود. در روسیه تنها فوریتهای پزشکی و کمکهای اولیه برای شهروندان خارجی رایگان است. بنابرین به منظور درمان در بیمارستانهای دولتی، شهروندان خارجی بایستی در سیاست بیمه درمانی داوطلبانه (VHI) ثبت نام نمایند. این نوع بیمه در حقیقت پوشش دهنده حداقل خدمات درمانی می باشد و در این صورت مراجعین نیازی به پرداخت پول ندارند و فقط با ارائه بیمه و کارت شناسایی خود می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

هزینه سیاست VHI به منطقه، دامنه خدمات ارائه شده ( مداوای سرپایی، ویزیت دکتر، خدمات اضطراری و فوریتی، مراقبت های ویژه و غیره) و نیز مدت اعتبار بیمه مذکور (از 3 ماه تا 1 سال)  بستگی دارد. اما بر اساس آمارهای بدست آمده، شرکتهای بیمه روسی VHI دانشجویی مسکو را با هزینه ای در حدود 4000 تا 12000 روبل به متقاضیان ارائه داده اند. برای اخذ این نوع بیمه، متقاضیان فقط نیازمند ارائه پاسپورت و کارت مهاجرتی خود می باشند.

شرایط کار و کاریابی در روسیه

یکی از شرایط زندگی در روسیه کاریابی و کسب درآمد در روسیه می باشد. جستجوی کار برای مهاجران خارجی بسیار مشکل است اما اگر متقاضیان در زمینه های صنعتی مربوط به فناوری، کامپیوتر، نفت و غیره مهارتی داشته باشند به راحتی می توانند در روسیه کار پیدا کنند. آموزش زبان انگلیسی در روسیه یکی از فرصت های شغلی جذاب و پردرآمد برای مهاجران خارجی می باشد. ناگفته پیداست که فرآیند کاریابی برای افراد آشنا به زبان روسی آسانتر از سایرین خواهد بود.

در حال حاضر نرخ بیکاری در روسیه 4.70 می باشد و میانگین درآمد خالص ماهیانه در روسیه معادل با 32998.30 روبل می باشد. مهاجران خارجی برای کار در روسیه نیازمند ویزای کار روسیه می باشند. اخذ ویزای کار در این کشور منوط به برخورداری از پیشنهاد کار از طرف کارفرما/ شرکت روسی می باشد. 3 نوع ویزای کار روسیه شامل ویزای تک ورود، ویزای چند ورود و ویزای متخصصان مهارت بالا می باشد. مدت رسیدگی به درخواست متقاضیان تا 100 روز و هزینه ویزا حدود 80000 روبل می باشد. هموطنان عزیز می توانند برای اطلاع از آخرین اطلاعات درباره اخذ ویزای مهاجرتی روسیه با مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *