شرایط روسیه

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در سال 2023، به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، به شدت مقرون به صرفه است و یکی از دلایل جذابیت است. همواره از جمله موضوعات مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. کشور روسیه با مساحتی بالغ بر 17125200 کیلومتر مربع، وسیع ترین کشور دنیا می باشد و جالب است بدانید این کشور در واقع بیش از یک هشتم اراضی قابل سکونت کره زمین را تشکیل می دهد و هم چنین با 144.5 میلیون نفر، نهمین کشور پر جمعیت دنیا می باشد و 77% جمعیت این کشور در بخش غربی خاک روسیه که در واقع قسمت اروپایی آن می باشد ساکن هستند.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد که در باب شرایط زندگی و هزینه ها نگارش شده است.

 • شرایط زندگی در این کشور چگونه می باشد؟
 • هزینه مسکن و اقلام غذایی در این کشور چه مقدار خواهد بود؟

اینفوگرافی هزینه زندگی در روسیه

شرایط کشور روسیه در سال 2023

پایتخت این کشور شهر مسکو می باشد. از جمله شهرهای بزرگ دنیا است. شهرهای سنت پترزبورگ و یکاترینبرگ نیز در زمره شهرهای مهم و بزرگ کشور روسیه هستند. کشور روسیه با کشورهای زیادی از جمله نروژ، فنلاند، استونی، اوکراین، چین، کره شمالی و غیره هم مرز می باشد. همان طور که پیش تر اشاره شد، کشور روسیه همواره مورد توجه تعداد بسیار زیادی از دانش جویان ایرانی بوده است، علی الخصوص آن دسته از افرادی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و سایر رشته های مشابه را دارند.

یکی از دلایل این امر، کم تر بودن هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و غیره می باشد. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با تکیه بر دانش زبان انگلیسی و اطلاعات حقوق بین الملل، توضیحاتی را در خصوص هزینه زندگی در روسیه در اختیار شما عزیزان قرار داده اند.

میانگین هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در این کشور با توجه به ارزان بودن خوراک، حمل و نقل و هزینه های آب و برق و غیره بسیار معقول می باشد. نکته جالب توجه این است که همین هزینه ها در شهرهایی به جزء شهرهای اصلی پایین تر نیز می باشد. البته این که ماهیانه چه میزان بابت هزینه های زندگی خود پرداخت نمایید بستگی به سبک زندگی نیز دارد. هر چند شهر مسکو با مقایسه درآمد مردم و هزینه ها از جمله گران ترین شهرهای اروپا می باشد، همچنان امکان پذیر است، بتوانید زندگی نسبتا راحتی را داشته باشید.

در نمودار زیر شاهد شاخص هزینه زندگی در مهم ترین شهرهای روسیه می باشید:

توزیع هزینه زندگی در روسیه

هزینه حمل و نقل در روسیه

در واقع مطابق نتایجی که از یک تحقیق محلی به دست آمده بعضی از افراد با درآمد ماهیانه زیر 300$ (دلار) نیز توانسته اند در این کشور زندگی کنند. حقیقت امر این است که به جز هزینه های تهیه مسکن، سایر امور نسبتا ارزان قیمت می باشند. به عنوان مثال یک بلیت یک طرفه حمل و نقل عمومی در روسیه حدود 60¢ (سنت) است و یک لیتر بنزین 70¢ (سنت) می باشد. نکته حائز اهمیت این است که سطح روابط اجتماعی و شرایط کاری در کشور روسیه بالاتر از سطح متوسط زندگی است اما رفاه شخصی، درآمد، امنیت و حریم شخصی، کیفیت محیط زندگی، تهیه مسکن و سطح سلامت در کشور روسیه پایین تر از متوسط اروپا می باشد.

دارایی های غیر منقول در روسیه

انتخاب شما در خصوص یافتن محلی برای زندگی در 2 دسته قرار می گیرد:

 • خانه های که در اطراف شهر قرار گرفته اند.
 • آپارتمان ها که در شهر واقع شده اند.

هزینه تهیه آن ها نیز از گران تا خیلی گران تغییر می کند. هر چند امکانات این خانه ها نسبت به قیمت آن ها اصلا در سطح خوب و حتی قابل قبولی قرار ندارد. هر چند اگر اطراف شهر خانه ای اجاره کنید تا ارزان تر باشد در بودجه خود بایستی هزینه بنزین را نیز لحاظ کنید. البته هزینه حمل و نقل عمومی بسیار کم تر است و جا به جایی بدین طریق در مقایسه با رانندگی در ساعات شلوغی به طور قابل ملاحظه ای سریع تر می باشد.

هزینه زندگی و مسکن در روسیه

در نظر داشته باشید هزینه مسکن در پایتخت این کشور نسبت به سایر شهرهای این کشور بیشتر می باشد. هزینه اجاره منزل یا آپارتمان در روسیه به شرح زیر می باشد:

نوع آپارتمانهزینه ماهانه دلار
آپارتمان 1 خواب در مرکز شهر510$
آپارتمان 1 خواب در محلی به جز مرکز شهر312$
آپارتمان 3 خواب در مرکز شهر1051$
آپارتمان 3 خواب در محلی به جز مرکز شهر651$
خرید آپارتمانقیمت به دلار
در مرکز شهر متری3335$
در منطقه ای به جز مرکز شهر متری2064$

در نمودار زیر شاهد شاخص هزینه مسکن در مهم ترین شهرهای روسیه می باشیم:

شاخص هزینه مسکن در مهم ترین شهرهای روسیه

هزینه قبوض در روسیه

هزینه انرژی هم یکی از هزینه های مهم در روسیه می باشند. از سال 2012 پرداخت قبض های آب، برق و گاز دیگر بر عهده موجر نیست و خود مستاجر موظف است آن را پرداخت نماید. البته این قبوض در روسیه هزینه زیادی را برای فرد در بر نخواهند داشت و عبارتند از:

 • آب و برق، وسایل گرمایشی و دفع زباله
 • توجه داشته باشید که اگر تا 3 ماه قبوض خود را پرداخت نفرمایید. در نهایت خدمات مربوطه قطع خواهد شد.
 • هزینه اینترنت نیز بسیار پایین است. ماهیانه بالغ بر 6$ (دلار) می باشد.

هزینه حمل و نقل و زندگی در روسیه

حمل و نقل در این کشور بسیار ارزان است. در شهرهای بزرگ علاوه بر تراموا، اتوبوس و مینی بوس شامل خطوط متعدد مترو نیز می شود. هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی در روسیه به شرح ذیل است :

 • بلیت یک طرفه 0.56$ (دلار)
 • بلیت ماهیانه 32$ (دلار)
 • تاکسی، کیلومتری 0.32$ (دلار)

هزینه خورد و خوراک در روسیه: اگرچه سوپر مارکت های متعددی در سرتاسر روسیه قرار دارند تهیه غذایی که کیفیت خوبی داشته باشد گاها گران است. اما به طور متوسط هزینه تهیه اقلام خوراکی برای هر فرد ماهیانه مبلغی بالغ بر 250$ تا 200$ (دلار) خواهد بود.

هزینه زندگی و مواد غذایی در روسیه

هزینه احتیاجات خورد و خوراک در روسیه به شرح زیر می باشد:

اقلامهزینه به دلار
1 وعده غذا در رستوران ارزان10$
آب (0.33 لیتر بطری)0.57$
شیر (1 لیتر)1.22$
1 قرص نان 500 گرمی0.74$
1 کیلو گرم برنج سفید1.68$
تخم مرغ 12 عدد1.67$
1 کیلوگرم پنیر محلی11.58$
1 کیلوگرم سینه مرغ5.28$
1 کیلوگرم گوشت گاو9.90$
1 کیلوگرم سیب زمینی0.87$

هزینه زندگی و مواد غذایی در روسیه

هزینه درمان در روسیه

هزینه درمان در این کشور در بعضی مراکز بهداشتی درمانی توسط دولت روسیه پرداخته می شود اما یافتن این مراکز کار سختی است چون هم تعدادشان کم است و هم به صورت پراکنده می باشند. در واقع پیشنهاد ما به شما این است که در صورت اقامت در کشور روسیه خود را بیمه کنید. البته اکثر شرکت های روسی کارمندان خود را بیمه می کنند. ولی اگر تصمیم بگیرید از بیمه استفاده نکنید هزینه های بسیار زیادی را در نهایت متقبل خواهید شد، به عنوان مثال یک جلسه ویزیت حدود 120$ (دلار) برای شما هزینه در بر خواهد داشت و همیشه پیش از دریافت خدمات درمانی می باید مبلغ هزینه درمان خود را پرداخت کنید. شرایط روسیه برای ایرانیان متفاوت می باشد که در مقاله فوق به اطلاعات دقیقی دست پیدا خواهید نمود.

رتبه بندی شهرهای روسیه

هزینه تحصیل و زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت می باشد، بیشترین هزینه مربوط به پایتخت این کشور مسکو خواهد بود. از این رو بسیاری از متقاضیان این شهر را برای زندگی و تحصیل یا کار در روسیه انتخاب می نمایند. در این جدول به بررسی شاخص قیمت در شهرهای مختلف روسیه و رتبه بندی آنها می پردازیم:

رتبه بندیشهرشاخص قیمت
1مسکو85
2یاکوتسک75
3گروزنی74
4سن پترزبورگ73
5یکاترینبورگ63
6سامارا60
7استرلیتاماک59
8اوفا55
9پرم54
10وورونژ54
11کالینینگراد54
12ولگوگراد53
13کراسنودار52
14کراسنویارسک49
15ایرکوتسک48
16امسک48
17ایژوسک48
18چلیابینسک47

شهریه دانشگاه های روسیه در سال 2023

بسیاری از متقاضیان بین المللی این کشور را جهت تحصیل انتخاب می کنند. از این رو می باید اطلاعاتی در خصوص شهریه های این کشور به دست آورید. شهریه دانشگاه های این کشور در وهله اول بر اساس ملیت متقاضی، طول دوره تحصیل و مقطع تحصیلی متقاضی تعیین خواهد شد. شهریه در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور متفاوت می باشد و معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است. تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 1750$ الی 3715$ (دلار) در نظر گرفته شده است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 4000$ الی 6750$ (دلار) می باشد. در خصوص کسب اطلاعات مقاله تحصیل در روسیه را مطالعه بفرمائید.

از این رو دانشجویانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب کرده اند در نمودار زیر بیان شده است:

تعداد دانشجویان بین المللی در روسیه

 

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه

در این قسمت از مقاله به بررسی مقایسه اخیر هزینه های زندگی در شهرهای مختلف این کشور می پردازیم:

 • هزینه زندگی در سن پترزبورگ 13% ارزان تر از مسکو می باشد.
 • هزینه زندگی در سن پترزبورگ 24% گران تر از نووسیبیرسک می باشد.
 • هزینه زندگی در مسکو 41% گران تر از نووسیبیرسک می باشد.
 • هزینه زندگی در سن پترزبورگ 13% گران تر از کازان می باشد.
 • هزینه زندگی در نووسیبرسک 72% ارزان تر از نیویورک می باشد.
 • هزینه زندگی در نووسیبرسک 58% ارزان تر از مونیخ می باشد.
 • هزینه زندگی در نووسیبرسک 51% ارزان تر از مادرید می باشد.
 • هزینه زندگی در نووسیبرسک 54% ارزان تر از بروکسل می باشد.
 • هزینه زندگی در نووسیبرسک 64% ارزان تر از پاریس می باشد.

میزان درآمد در این کشور با توجه به سن، جنسیت، تحصیلات، تجربه کاری و موقعیت مکانی که متقاضی مشغول به فعالیت می باشد، متفاوت خواهد بود. میزان درآمد در این کشور در سال 2023 بدین صورت خواهد بود:

میزان درآمد در روسیه

هزینه زندگی در روسیه از جمله موضوعاتی است که ذهن همه افرادی را که این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند، درگیر می کند چرا که برای بررسی بودجه خود نیاز به اطلاع از این موارد دارید. در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه توضیحاتی در خصوص هزینه زندگی در این کشور پرداخته شد. در صورتی که در خصوص هزینه زندگی در این کشور یا کشورهای دیگر و یا به طور کل مسائل مهاجرتی سوال های بیش تری در باب مهاجرت به روسیه داشتید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات پرتکرار در باب هزینه زندگی در روسیه

در این بخش از مقاله مفتخر به پاسخگویی سوالات شما در باب هزینه زندگی در روسیه می باشیم:

 • هزینه های زندگی در کشور روسیه چگونه است؟ هزینه های زندگی در این کشور نسبتا معقول است. البته در شهرهای بزرگ این کشور مثل مسکو و سنت پترزبورگ در مقایسه با شهرهای کوچکتر هزینه زندگی بالاتر است. با درآمد ماهیانه 300$ (دلار) می توان زندگی متوسطی در این کشور داشت.
 • هزینه مسکن در روسیه چقدر است؟ هزینه مسکن بسته به خرید یا اجاره و این که در مرکز یا حومه شهر قرار گرفته شده باشد متغیر است. هزینه اجاره ماهیانه خانه 1 خوابه در مرکز شهر 548$ (دلار) و در حومه شهر 38490$ (دلار) است. قیمت خرید آپارتمان نیز به ازای هر متر مربع در مرکز شهر 201865$ (دلار) می باشد.
 • هزینه حمل و نقل و خوراک در روسیه چقدر است؟ هزینه خرید بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی 0.56$ (دلار) و هزینه 1 لیتر بنزین 0.70$ (دلار) می باشد و هزینه خوراک و خرید اقلام مواد غذایی ماهیانه 200$ تا 250$ (دلار) می باشد.
 • هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه چگونه است؟ هزینه زندگی در شهر سنت پترزبورگ 13% ارزان تر از مسکو و 24%گران تر از نووسیبریسک و 13% گران تر از شهر کازان روسیه می باشد. نسبت به شهر نووسیبریسک، هزینه های زندگی در مسکو 41% گران تر است. می توان به این نتیجه رسید که شهر نووسیبریسک از لحاظ میزان هزینه های جاری بهترین شهر برای زندگی افراد به ویژه مهاجران است.
5/5 - (26 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *