شرایط روسیه

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه با توجه به این مسئله که تعداد زیادی از هم وطنانمان همواره تمایل به تحصیل در روسیه را خصوصا در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و… داشته و دارند، همواره از جمله موضوعات مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. کشور روسیه با مساحتی بالغ بر 17.125.200 کیلومتر مربع، وسیع ترین کشور دنیا می باشد و جالب است بدانید این کشور درواقع بیش از یک هشتم اراضی قابل سکونت کره زمین را تشکیل می دهد و هم چنین با 144.5 میلیون نفر، نهمین کشور پر جمعیت دنیا می باشد و 77 در صد جمعیت این کشور در بخش غربی خاک روسیه که در واقع قسمت اروپایی آن می باشد ساکن هستند.

پایتخت روسیه، شهر مسکو می باشد و از جمله شهرهای بزرگ دنیا است. شهرهای سنت پترزبورگ و یکاترینبرگ نیز در زمره شهرهای مهم و بزرگ کشور روسیه هستند. کشور روسیه با کشورهای زیادی از جمله نروژ، فنلاند، استونی، اوکراین، چین، کره شمالی و… هم مرز می باشد.

همان طور که پیش تر اشاره شد، کشور روسیه همواره مورد توجه تعداد بسیار زیادی از دانش جویان ایرانی بوده است، علی الخصوص آن دسته از افرادی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و سایر رشته های مشابه را دارند. یکی از دلایل این امر، کم تر بودن هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و … می باشد. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با تکیه بر دانش زبان انگلیسی و اطلاعات حقوق بین المللشان، توضیحاتی را در خصوص هزینه زندگی در روسیه در اختیار شما عزیزان قرار داده اند.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه با توجه به ارزان بودن خوراک، حمل و نقل و هزینه های آب و برق و… بسیار معقول می باشد. نکته جالب توجه این است که همین هزینه ها در شهرهایی به جز شهرهای اصلی پایین تر نیز می باشد. البته این که ماهیانه چه میزان بابت هزینه های زندگی خود پرداخت نمایید بستگی به سبک زندگی تان نیز دارد. هر چند شهر مسکو با مقایسه درآمد مردم و هزینه هایش از جمله گران ترین شهرهای اروپا می باشد، هم چنان امکان پذیر است بتوانید زندگی نسبتا راحتی را داشته باشید. در واقع مطابق نتایجی که از یک تحقیق محلی به دست آمده بعضی از افراد با درآمد ماهیانه زیر 300 دلار نیز توانسته اند در این کشور زندگی کنند. حقیقت امر این است که به جز هزینه های تهیه مسکن، سایر امور نسبتا ارزان قیمت می باشند.

به عنوان مثال یک بلیت یک طرفه حمل و نقل عمومی در روسیه حدود 60 سنت است و یک لیتر بنزین 70 سنت می باشد. قیمت یک بسته مارلبورو نیز حدود 2 دلار است. نکته حائز اهمیت این است که سطح روابط اجتماعی و شرایط کاری در کشور روسیه بالاتر از سطح متوسط زندگی است اما رفاه شخصی، درآمد، امنیت و حریم شخصی، کیفیت محیط زندگی، تهیه مسکن و سطح سلامت در کشور روسیه پایین تر از متوسط اروپا می باشد.

دارایی های غیر منقول در روسیه

انتخاب شما در خصوص یافتن محلی برای زندگی در دو دسته قرار می گیرد : خانه ها که در اطراف شهر قرار گرفته اند و آپارتمان ها که در شهر واقع شده اند. هزینه تهیه آن ها نیز از گران تا خیلی گران تغییر می کند. هر چند امکانات این خانه ها نسبت به قیمت آن ها اصلا در سطح خوب و حتی قابل قبولی قرار ندارد. و هر چند اگر اطراف شهر خانه ای اجاره کنید تا ارزان تر باشد در بودجه خود می بایست هزینه بنزین را نیز لحاظ کنید البته هزینه حمل و نقل عمومی بسیار کم تر است و جا به جایی بدین طریق در مقایسه با رانندگی در ساعات شلوغی به طور قابل ملاحظه ای سریع تر می باشد.

هزینه اجاره منزل یا آپارتمان در روسیه

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر :

ماهیانه 548.57 دلار

 • آپارتمان یک خوابه در محلی به جز مرکز شهر :

ماهیانه 384.90 دلار

 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر :

ماهیانه 957.17 دلار

 • آپارتمان سه خوابه در محلی به جز مرکز شهر :

ماهیانه 657.36 دلار

هزینه خرید آپارتمان

 • در مرکز شهر متری 2,018.65
 • در منطقه ای به جز مرکز شهر متری 1,281.60

هزینه پرداخت قبوض در روسیه                                               

 • از سال 2012 پرداخت قبض های آب، برق و گاز دیگر بر عهده موجر نیست و خود مستاجر موظف است آن را پرداخت نماید.
 • البته این قبوض در روسیه هزینه زیادی را برای فرد در بر نخواهند داشت و عبارتند از :
 • آب و برق، وسایل گرمایشی و دفع زباله
 • توجه داشته باشید که اگر تا سه ماه قبوض خود را پرداخت نفرمایید در نهایت خدمات مربوطه قطع خواهد شد.
 • هزینه اینترنت نیز بسیار پایین است و ماهیانه بالغ بر 6 دلار می باشد.

هزینه های حمل و نقل در روسیه

حمل و نقل در روسیه بسیار ارزان است و در شهرهای بزرگ علاوه بر تراموا، اتوبوس و مینی بوس شامل خطوط متعدد مترو نیز می شود. هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی در روسیه به شرح ذیل است :

 • بلیت یک طرفه 0.56 دلار
 • بلیت ماهیانه 29.71 دلار
 • تاکسی، کیلومتری 0.23 دلار

هزینه خورد و خوراک در روسیه

اگرچه سوپر مارکت های متعددی در سرتاسر روسیه قرار دارند تهیه غذایی که کیفیت خوبی داشته باشد گاها گران است. اما به طور متوسط هزینه تهیه اقلام خوراکی برای هر فرد ماهیانه مبلغی بالغ بر 250 تا 200 دلار خواهد بود.

هزینه درمان در روسیه

هزینه درمان در روسیه در بعضی مراکز بهداشتی درمانی توسط دولت روسیه پرداخته می شود اما یافتن این مراکز کار سختی است چون هم تعدادشان کم است و هم به صورت پراکنده می باشند. در واقع پیشنهاد ما به شما این است که در صورت اقامت در کشور روسیه خود را بیمه کنید. البته اکثر شرکت های روسی کارمندان خود را بیمه می کنند. ولی اگر تصمیم بگیرید از بیمه استفاده نکنید هزینه های بسیار زیادی را در نهایت متقبل خواهید شد به عنوان مثال یک جلسه ویزیت حدود 120 دلار برای شما هزینه در بر خواهد داشت و همیشه پیش از دریافت خدمات درمانی می بایست مبلغ هزینه درمانتان را پرداخت کنید.

هزینه زندگی در روسیه از جمله موضوعاتی است که ذهن همه افرادی را که این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند، درگیر می کند چرا که برای بررسی بودجه خود نیاز به اطلاع از این موارد دارید. در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه توضیحاتی در خصوص هزینه زندگی در روسیه پرداخته شد. در صورتی که در خصوص هزینه زندگی در روسیه یا کشورهای دیگر و یا به طور کل مسائل مهاجرتی سوال های بیش تری داشتید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *