مهاجرت به کشور سوئیس

شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس

شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس

آگاهی از شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس برای مهاجرانی که در کشور های ثالث زندگی و شهروندان کشور های EU زندگی می کنند امری ضروری محسوب میشود. مطلع بودن هموطنان از شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس به آن ها کمک می کند تا بهترین روش را برای مقیم شدن در کشور سوئیس انتخاب کنند و شرایط مورد نیاز را برای انجام این کار فراهم کنند. در این نوشتار هدف اصلی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطلع سازی هموطنان عزیز از شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس، شرایط و قوانین اقامت در کشور سوئیس و سایر موارد مرتبط می باشد.

کشور سوئیس، که به طور رسمی به عنوان کنفدراسیون سوئیس شناخته می شود، یک کشور مستقل میباشد که در مجاورت اروپای غربی، مرکزی و جنوبی واقع شده است. این کشور پیشرفته یک جمهوری فدرال می باشد که از 26 کانتون تشکیل شده و پایتخت آن برن نام دارد.

شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی کشور سوئیس

سوئیس به خاطر سیستم مالی در سطح جهانی، سطح بسیار زندگی بسیار بالا، تحصیلات عالی و مراقبت های بهداشتی و ثبات سیاسی عالی مشهور می باشد. این کشور عضو منطقه شنگن است و از مسافرت های بدون ویزا برای ساکنان و خانواده های آن ها اطمینان می کند. برنامه اقامت طلایی آن با هدف افراد تحصیل کرده و ثروتمند است و اقامت سوئیس را فقط در 2 الی 4 ماه برای متقاضیان و خانواده آن ها قابل اخذ می باشد. زندگی کردن در کشور سوئیس با توجه به ملیت، شغل و تحصیلات افراد شرایط خاصی دارد.

برای کسب اقامت سوئیس متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند از طریق سرمایه گذاری، اشتغال در کمپانی های مختلف، ازدواج و همچنین تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام کنند؛ اما این شرایط برای شهروندان اروپایی و غیر اروپایی متفاوت می باشد و هموطنان ما حتما باید از این شرایط آگاه باشند تا بتوانند مقیم کشور سوئیس شوند. در این نوشتار با شرایط اقامت متقاضیان مختلف در کشور سوئیس آشنا خواهید شد.

شرایط اخذ اقامت تجاری سوئیس

برای اشخاص تجاری و خانواده های آن ها اخذ اقامت سوئیس مزایای بسیاری دارد که می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • کیفیت عالی زندگی
  • موقعیت مکانی عالی برای سفرهای اروپایی
  • مالیات کم فدرال و کانتون (بدون سرمایه مالیات را بدست آورد.)
  • شرایط بسیار خوب برای محافظت از ثروت و دارایی
  • یک کشور امن و عالی از نظر امنیت شخصی و مالی

متقاضیان و سرمایه داران خارجی و بین المللی می توانند با برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس اقدام به کسب اقامت در این کشور کنند. برای افرادی که یک شرکت در سوئیس راه اندازی می کنند، چندین مسیر برای اخذ اقامت سوئیس وجود دارد. اساساً برای افرادی که شرکتی یا شغلی در سوئیس تأسیس می کنند و مایل به اشتغال در آن شرکت و اخذ اقامت هستند، اخذ مجوز اقامت و کار که توسط مقامات مهاجرتی کانتون در کانتون مربوط صادر می شود، ضروری است.

شهروندان اتحادیه اروپا/ EFTA

توافق نامه بین سوئیس و اتحادیه اروپا در حال حاضر به شهروندان سایر کشورهای اتحادیه اروپا/ EFTA اجازه می دهد که بر اساس همان اتباع سوئیس وارد، زندگی و کار در سوئیس شوند. این امر در مورد شهروندان کشورهای اصلی اتحادیه اروپا صدق می کند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا/ EFTA

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا/ EFTA برای تضمین اقامت و مجوز های کار الزامات مختلفی وجود دارد. به طور کلی مجوز به اختیار مقامات ذیربط مهاجرت کانتون است و مشمول یک سیستم سهمیه ثابت است. کارمندان ملی و اعضای کشورهایی که سوئیس با آنها توافق نامه ای برای سفر آزاد منعقد کردند، بر بازار کار سوئیس تقدم دارند. اتباع کشور های ثالث فقط در صورتی می توانند در کشور سوئیس شاغل باشند که هیچ شخص مناسب سوئیسی یا اهل کشور های EU و EFTA برای پر کردن پست نباشد. برای نشان دادن این شرایطی وجود دارد که باید انجام شود و مدارک خاصی باید ارائه شوند.

با فرض اینکه هیچ پرسنلی در بازار محلی موجود نباشد، الزامات زیر باید برآورده شود:

مدیران ارشد، متخصصان و همچنین سایر کارگران واجد شرایط که در درجه اول افراد دارای مدارک دانشگاهی یا پلی تکنیکی و چندین سال تجربه حرفه ای را شامل می شوند. بسته به حرفه یا تخصص، افراد دارای آموزش فنی ویژه و چندین سال تجربه حرفه ای نیز ممکن است مجاز به کار شوند. صدور مجوز اقامت نه تنها بر اساس مدارک حرفه ای بلکه بر معیارهای ادغام نیز بنا شده است. توانایی فرد در سازگاری حرفه ای و اجتماعی، مهارت های زبانی و سن آنها باید به گونه ای باشد که احتمال یکپارچه سازی طولانی مدت در بازار اشتغال سوئیس و جامعه وجود دارد. به یاد داشته باشید که حقوق و شرایط کار اتباع خارجی با اتباع کشور سوئیس باید یکسان باشد.

شرایط اخذ اقامت دائم شهروندی سوئیس از طریق سرمایه گذاری

از طرف دیگر، بسیاری از کانتون ها درخواست های اقامت شهروندان غیر اتحادیه اروپا را در راه اندازی یک شرکت یا تجارت و ایجاد و سرمایه گذاری در سوئیس قبول می کنند. پذیرش این نوع برنامه بستگی به میزان سرمایه گذاری انجام شده، تعداد افراد سوئیس برای اشتغال، ماهیت تجارت و سایر عوامل تعیین شده توسط کانتون مربوط دارد که می تواند بسیار متفاوت باشد. برای اشتغال، به طور معمول اجازه کار به صورت زیر صادر می شود:

  • مجوز G برای مسافران مرزی اتحادیه اروپا
  • اجازه 120 روزه برای مشاغل کوتاه مدت
  • مجوزL اجازه اقامت کوتاه مدت تا 12 ماه
  • مجوز B اجازه اقامت 1 تا 5 سال به طور دائم
  • مجوز C اجازه کار پس از مدت 5 یا 10 سال اقامت داده می شوند

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا، مجوز ویژه دیگری نیز وجود دارد. اگر درآمد مشمول مالیات آن ها بیش از 588،000 CHF و ثروت مشمول مالیات آنها از 11.76 میلیون CHF فراتر رود، افراد خارجی که در کانتون زندگی می کنند می توانند بدون اشتغال سودمند و از مزایای مالیات ناچیز بهره مند شوند. هموطنانی که به فکر مهاجرت به کشور های خارجی هستند و قصد دارند وارد دانشگاه های برتر دنیا شوند و یا در کشور های مختلف اروپایی و آمریکایی مشغول به کار و سرمایه گذاری شوند می توانند برای کسب اطلاعات با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *