مهاجرت تحصیلی ترکیه

رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم

مغرفی رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم

سالانه دانشجویان زیادی تحصیل در ترکیه را برگزیده و جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر می­کنند. رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم بسیار متنوع هستند و دانشجویان می­توانند در رشته های مختلف به تحصیل بپردازند. این دانشگاه در سال 1957 در شهر ارزروم ترکیه تأسیس گردید. این دانشگاه دارای دانشکده ها- کالج ها و موسسات تحقیقاتی زیادی می­باشد. دانشگاه آتاتورک از زمان تأسیس خود جزء بهترین دانشگاه های کشورهای شرقی محسوب می­شده است. این دانشگاه سعی بر این دارد تا آموزش هایی را که به دانشجویان ارائه می­نماید، مطابق با استاندارهای آموزشی جهانی باشد. همچنین به روز بودن آموزش در رشته های مختلف تحصیلی در اولویت های برنامه های آموزشی این دانشگاه می­باشد.

دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم می­توانند با کارشناسان برجسته موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نموده و آگاهی های لازم را جهت ورود به این دانشگاه کسب نمایند. این دانشگاه از 17 دانشکده- 20 کالج- 6 موسسه و 16 مرکز تحقیقاتی تشکیل شده است که هم اکنون دانشجویان محلی و بین المللی زیادی در حال ادامه تحصیل در این مراکز هستند. علاوه بر مراکز فوق این  دانشگاه دارای انستیتوهای علوم بهداشتی- آموزشی و اجتماعی دیگری نیز می­باشد. ناگفته نماند دانشگاه آتاتورک یکی از منابع مهم در شهر ارزروم و کشور ترکیه بحساب می­آید. این دانشگاه رتبه 20 را در میان دانشگاه های ترکیه و رتبه 278 را در میان سایر دانشگا های جهان به خود اختصاص داده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم

یکی از مهمترین اهداف تحصیل در رشته های دانشگاه آتاتورک آرزروم ارائه اطلاعات لازم به دانشجویان جهت دستیابی به بهترین فرصت ها در میان جوامع بین المللی است. از همین رو این دانشگاه ارتباطات و همکاری های گسترده ای با سایر دانشگاه ها در کشورهای جهان داشته و دانشجویان می­توانند از طریق برنامه آراسموس به دانشگاه های دیگر کشورها وارد شده و یک یا چند ترم تحصیلی خود را در دانشگاه های سایر کشورها بگذرانند. این دانشگاه دانشجویان ترغیب می­نماید تا در برنامه ها- پروژه ها- همکاری های متقابل و تحرک دانشجویی شرکت نمایند.

تحصیل در رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم

همانطور که در مقدمه بیان نمودیم دانشگاه آتاتورک رشته های متنوعی را به دانشجویان ارائه نموده و سعی بر این دارد تا از بهترین روشهای آموزشی استفاده نماید. ما در جدول زیر برخی از دانشکده های این دانشگاه و رشته هایی که به دانشجویان ارائه می­گردد را نشان داده ایم.

دانشکده ها رشته ها
دانشکده کشاورزی مهندسی کشاورزی- تجهیزات کشاورزی- کشاورزی- علم زراعت- دامداری
دانشکده ارتباطات سینما و تلویزیون- روزنامه نگاری- روابط عمومی- پخش رادیو و تلویزیون
دانشکده دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان-دندانپزشکی- آسیب شناسی- ارتودنسی
دانشکده علوم زمین شناسی علوم زمین- مهندسی زمین شناسی- مهندسی معدن
دنشکده اقتصاد و علوم اداری حسابداری- امور اداری- قانون تجاری-اقتصاد
دانشکده آموزش و پرورش نقد هنری- آموزش کامپیوتر-روانشناسی آموزشی- تکنولوژی آموزشی- آموزش زبان خارجی- آموزش علوم انسانی و اجتماعی- آموزش سواد آموزی- آموزش ریاضی- آموزش موسیقی-آموزش زبان مادری و …

علاوه بر دانشکده های فوق انشجویان می­توانند در دیگر رشته های دانشگاه آتاتورک آرزروم همچون داروسازی- دندانپزشکی- پرستاری و مامایی به تحصیل بپردازند.

کالج های دانشگاه آتاتورک

همانطور که می­دانید دانشگاه اتاتورک دارای کالج هایی نیز می­باشد که دانشجویان می­توانند در این کالج به تحصیل در رشته های مختلف بپردازند. از جمله مهمترین رشته های دانشگاه آتاتورک در کالج های این دانشگاه عبارتند از:

 • کالج پرستاری
 • کالج تربیت بدنی و ورزش
 • کالج زبان های خارجی
 • کالج گردشگری و مدیریت
 • کالج بهداشت حرفه ای
 • کالج حرفه ای پینلر

تحقیقات در دانشگاه آتاتورک ارزروم

موسسات تحقیقاتی دانشگاه آتاتورک تلاش می­کند تا دانشجویان بتوانند بصورت مستقل بیاندیشند و نظرات و ایده ها و خلاقیت های خودشان را در این موسسات پیاده سازی نمایند. آموزش در این موسسات بگونه ای است که دانشجویان با همکاری و مشارکت با موسسات مختلف می­توانند سمینارهای و کارگاه ها و کنفرانس های مختلفی را برگزار نمایند. هدف از برگزاری این سمینارها اینست که دانشجویان با استفاده از این فرصت ها بتوانند تحقیقاتی در زمینه های علمی انجام داده و بتوانند بعنوان محققی موفق عمل نمایند.

موسسات دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک دارای موسسات آموزشی و پژوهشی نیز می­باشد که در این موسسات دانشجویان زیادی مشغول به تحصیل می­باشند. از مهمترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه اتاتورک به قرار زیر می­باشند:

 • موسسه تورکولوژی
 • موسسه طب سوزنی و مکمل های پزشکی
 • مرکز تحقیقات محیط زیست
 • مرکز تحقیق و مسائل زنان
 • مرکز تحقیقات و انتشارات کشاورزی
 • برنامه ادامه تحصیل و و مرکز تحقیقاتی دانشگاه آتاتورک
 • مرکز تحقیقاتی ابراهیم هکی

پذیرش در دانشگاه آتاتورک

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه را دارند می­باید اولاً در آزمون های پذیرش اجباری شرکت نموده ثانیاً شرکت در آزمون های SAT-GRE-GAMT که دانشجویان ملزم به اخذ نمره قبولی در آمون های فوق می­باشند. دانشجویان بین المللی می­باید امتیازی بالاتر از 1600 را در آزمون های بین المللی کسب نمایند. دانشجویان عزیز می­توانند با ارتباط و مشاوره با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از چگونگی درخواست بورس تحصیلی ترکیه مطلع شده و به تحصیل رایگان در این کشور بپردازند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه آتاتورک

تمامی دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه آتاتورک می­باید مدارک زیر را به این دانشگاه ارائه نمایند. این دانشگاه پس از بررسی مدارک متتقاضیان دعوتنامه تحصیلی برایشان ارسال خواهد نمود:

 • ارائه یک نسخه کپی از اصل پاسپورت معتبر دانشجو
 • مدارک تحصیلی دیپلم- پیش دانشگاهی به همراه ترجمه آنها به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • بیمه دانشجویی یکساله
 • 12 قطعه عکس
 • پرداخت هزینه ثبت نام به حساب دانشگاه
 • ارائه گواهی حساب بانکی با حداقل 11900 لیر ترکی

شهریه دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک از جمله دانشگاه های دولتی در کشور ترکیه است و شهریه ای که دانشجویان به این دانشگاه پرداخت می­نمایند، در مقایسه با دانشگاه های دیگر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است. هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسته به رشته های تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت است. اما بطور متوسط هزینه های تحصیل در این دانشگاه 1500-3000 یورو در سال تخمین زده شده است. همچنین دانشجویان مبلغی معادل 300 یورو در ماه به ازای هزینه های زندگی خود در این کشور پرداخت می­نمایند. دانشجویان در ترکیه در کنار ادامه تحصیل اجازه انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه را نیز دارند و از این طریق می­توانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را در این کشور تأمین نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *