مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه اقتصاد ازمیر

تحصیل در دانشگاه اقتصاد ازمیر

ما در این مقاله به بررسی یکی از دانشگاههای تخصصی رشته اقتصاد در ترکیه یعنی دانشگاه اقتصاد ازمیر می پردازیم. دانشگاه اقتصاد ازمیر در سال 2001 به عنوان یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی در ترکیه تاسیس شد. دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه به عنوان یک موسسه آموزش عالی معتبر ترکیه ای دارای مجوز رسمی از شورای آموزش عالی ترکیه Yӧksek ӧgeretim Kurul (YӧK) می باشد. در حال حاضر، بیش از 10000 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند.

دانشگاه اقتصاد ازمیر برنامه های تحصیلی مختلفی را در دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را به دانشجویان ارائه می دهد. این دانشگاه دارای سیاست پذیرش گزینشی بر مبنای آزمون های ورودی و نمرات تحصیلی گذشته می باشد. دانشجویان رشته های اقتصاد و مدیریت به راحتی می توانند نامه پذیرش خود را از این دانشگاه اخذ نمایند. مشاورین زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهترین مشاوره ها و آخرین اطلاعات تحصیلی را در این زمینه  در اختیار هموطنان قرار می دهند.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه برای تنظیم و هماهنگ سازی انتخاب واحد و نیز امتیاز دهی به دانشجویان خود از سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) استفاده می کند. اما ECTS چیست؟ ECTS یکی از مهمترین زمینه های تحصیلی در فاز کاربردی فرآیند بلونیا می باشد  که توسط اکثر دانشگاه های ترکیه از جمله  دانشگاه اقتصاد ازمیر به طور کاملی اجرا می گردد. دانشگاه اقتصاد ازمیر از سیستم ECTS با هدف تشریح جزئیات برنامه های آکادمیک خود و نیز درک پروسه آموزش در این دانشگاه استفاده می کند.

مقطع کارشناسی در دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه با 240- 180 واحد در حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد. مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه با 120-60 واحد 1 تا 2 سال طول می کشد و مقطع دکتری دانشگاه مذکور با 180 واحد در حدود 3 سال طول میکشد تا به اتمام برسد. انواع برنامه های مختلف دانشگاه اقتصاد ترکیه را مشاهده می نمائید:

برنامه های تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری)
کاردانی کارشناسی ارشد دکتری
رشته های هنر و علوم

علوم بازرگانی و اجتماعی    ✔
زبان و مطالعات فرهنگی
علوم پزشکی
علوم مهندسی
علوم پایه و کشاورزی

شرایط پذیرش دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه

کلیه داوطلبان پذیرش تحصیلی از دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه ملزم به شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه و نیز کسب حدنصاب نمره تعیین شده توسط این دانشگاه می باشند. اما برای یکسان سازی شرایط پذیرش تحصیلی، دانشگاه مذکور از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه مدارک زیر را درخواست می نماید:

  • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
  • مدرک دیپلم متوسطه
  • 2 توصیه نامه
  • مدرک آزمون زبان انگلیسی
  • مدرک اثبات تمکن مالی دانشجو

تمامی متقاضیان پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه اقتصاد ازمیر بایست ابتدا قبل از ورود به ترکیه ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایند و پس از ورود به ترکیه نیز نسبت به درخواست ویزای اقامت دانشجویی خود اقدام نمایند. لازم به ذکر می باشد که ویزای تحصیلی ترکیه برای اقامت بیش از 90 روز برای متقاضیان صادر می شود. این نوع ویزا از نوع تک ورود یا چند ورود می باشد. همچنین، هزینه درخواست ویزای تحصیلی ترکیه 2019 درحدود 48 $US می باشد که جهت درخواست باید از طریق سفارت ترکیه در تهران اقدام مقتضی را انجام داد.

به دنبال اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت به این کشور، دانشجویان در عرض 1 ماه پس از ورودشان به ترکیه، می بایست گزارش اقامت خود را در اداره پلیس ترکیه ثبت نمایند و با ارائه پاسپورت، فرم درخواست، ویزای تحصیلی، عکس پاسپورتی و نیز مدرک تمکن مالی خود نسبت به اخذ اقامت دانشجویی اقدام نمایند.

هزینه های دانشجویی در دانشگاه اقتصاد ازمیر

اولین فاکتوری که دانشجویان بایستی در زمینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مدنظر خود قرار دهند مربوط به شهریه های دانشگاههای ترکیه می باشد. این شهریه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و نیز بین دانشگاههای دولتی و خصوصی متفاوت است. در این بین، شهریه دانشگاه اقتصاد ازمیر کشور ترکیه بسته به دوره، مقطع تحصیلی و نیز ملیت دانشجو متغییر است. در جدول زیر جزئیات شهریه های اخذ شده از طرف دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه را مشاهده می نمائید:

مقاطع کاردانی و کارشناسی مقاطع تحصیلات تکمیلی
دانشجویان ترک 7,500-10,000 US$

(5.500-7,400 Euro)

7,500-10,000 US$

(5,500-7,400 Euro)

دانشجویان خارجی 7,500-7,400 US$

(5,500-7,400 Euro)

7,500-7,400 US$

(5,500-7,400 Euro)

دانشجویان بایستی متوجه این نکته باشند که هزینه ماهیانه زندگی در ترکیه برای یک دانشجوی خارجی بسته به سبک زندگی و محل اسکان او در حدود 400-500 USD می باشد که علاوه بر این مقدار می بایست هزینه خرید کتابها و اقلام آموزشی و هزینه های اداری و اجرایی دانشجویی را نیز اضافه کرد. روی هم رفته، این هزینه ها نیز بین 100- 150 USD متغییر می باشد. اما با وجود غیرقانونی بودن کار ضمن تحصیل در ترکیه، دانشجویان در تامین هزینه های تحصیلی خود دارای گزینه های بورسیه تحصیلی نیز می باشند که از سوی دانشگاه اقتصاد ازمیر به دانشجویان صلاحیتدار اعطاء میگردد.

زندگی دانشجویی در دانشگاه اقتصاد ازمیر

از آنجایی که پردیس دانشگاه اقتصاد ازمیر  در منطقه Balçova شهر ازمیر واقع شده است، بنابرین دانشگاه به مرکز شهر نزدیک بوده و ایاب و ذهاب دانشجویان به آسانی صورت می گیرد. انواع ATM های بانک های مختلف ترکیه شامل ING Bank, AKBANK, Ziraat Bank و banki   Iş Tϋrkiye به صورت 24 ساعت شبانه روز به دانشجویان حاضر در پردیس دانشگاه ارائه خدمت می کنند.

علاوه بر 60 باشگاه فعالیت اجتماعی و فرهنگی، در دانشگاه اقتصاد ازمیر باشگاههای دانشجویی در رشته های ورزشی مختلف شامل بسکتبال، فوتبال، کوهنوردی، تکواندو و … نیز وجود دارد. ساختمان خوابگاه دانشگاه اقتصاد دارای امکاناتی مثل تهویه هوا، آب گرم، خدمات پاکسازی روزانه، اتصال وای فای و غیره می باشد. در حال حاضر 460 دانشجو ساکن خوابگاه این دانشگاه می باشند.

از خدمات رفاهی دیگر دانشگاه اقتصاد ازمیر بهره مندی دانشجویان معلول و ناتوان جسمی از خدمات مرکز حمایت از معلولان می باشد. 1 دکتر، 1 پرستار و 2 روانشناس در پردیس دانشگاه مرتبا به دانشجویان مراجعه کننده خدمات مراقبتی ارائه می دهند. دانشگاه اقتصاد ازمیر دارای دفتر کاریابی در داخل دانشگاه نیز می باشد که به همت فارغ التحصیلان این دانشگاه احداث شده است. در پایان، کارشناسان و مشاورین زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات شما هموطنان عزیز درباره مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *