مهاجرت به کشور اسلواکی

تولد فرزند در اسلواکی

تولد فرزند در اسلواکی

تولد فرزند در اسلواکی، می­تواند به اخذ شهروندی این کشور اروپایی بیانجامد. اسلواکی، همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، متقاضیان اقامت و تابعیت بسیاری دارد. تولد فرزند از جمله روش های اخذ تابعیت یا شهروندی است که قوانین آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. اعطا شهروندی یا تابعیت براساس تولد فرزند در اسلواکی نیز، شرایط خاصی خود را دارد.

در ادامه شرایط کلی اعطا تابعیت در کشورهای مختلف بر اساس تولد فرزند بررسی خواهد شد. اما رویکرد اصلی این نوشتار بررسی شرایط تولد فرزند در اسلواکی است. سعی شده است نکات مطرح شده در این مقاله پاسخگوی سوالات علاقمندان باشد. با این حال، چنانچه مخاطبین محترم نیازمند اطلاعات بیشتری باشند، مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در خدمت ایشان هستند.

مختصری در مورد اسلواکی

اسلواکی یک کشور کم جمعیت در مرکز اروپا است. جمعیت این کشور در حدود 5.4 میلیون نفر است که طی سال های اخیر تقریباً ثابت مانده است. پایتخت اسلواکی براتیسلاوا و زبان رسمی آن، اسلواک است. این کشور در سال 2004 به اتحادیه اروپا و در سال 2009، به منطقه اقتصادی اروپا، پیوسته است.

اسلواکی یک کشور کوهستانی است و آب و هوای آن نیز متأثر از همین طبیعت است. این کشور محصور شده در خشکی است و هیچ ساحلی ندارد. انتخاب دین در این کشور کاملاً آزاد است و مردم اسلواکی اغلب مسیحی هستند. اسلواکی از اقتصاد پویایی برخوردار است.

تابعیت کشورهای مختلف بر اساس تولد

عموماً اعطا تابعیت در کشورهای مختلف بر اساس دو اصل خون یا خاک است. در اصل خون، تابعیت پدر و مادر بر شرایط تابعیت فرزند اثر گذار است. کشورهایی که از این اصل برای اعطا تابعیت استفاده می­کنند، ممکن است شرایط متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. اینکه تابعیت فرزند چه نسبتی با تابعیت پدر و مادر خود خواهد داشت، در کشورهای مختلف متفاوت است.

و اما در اصل خاک، سرزمینی که فرزند در آن متولد می­شود، تابعیت وی را معین می­کند. کشورهایی که به دنبال افزایش جمعیت خود هستند معمولاً از این اصل پیروی می­کنند. در گذشته کشورهای بیشتری از اصل خاک پیروی می­کردند. مواردی همچون جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی باعث تغییر قوانین تابعیت این کشورها به سمت اصل خون شد. فرزندانی که تابعیت والدین آنها محرز نشود معمولاً بر اساس اصل خاک تابعیت می­گیرند. گاهی فرزندان بنا به دلایل مختلف نمی­توانند تابعیت والدین خود را اخذ کنند. در صورت معتبر بودن این دلایل، تابعیت این فرزندان بر اساس اصل خاک اعطا می­شود. در کل در اغلب کشورها یکی از این دو اصل قاعده حاکم و دیگری به عنوان اصل فرعی است.

تفاوت ملیت و شهروندی

برای افراد عادی، اصطلاح ملیت و شهروندی تفاوتی ندارند. در واقعیت اما، بین این دو تفاوت وجود دارد. ملیت فرد، مکان تولد او و جایی که او متعلق به آن است را نشان می­دهد. در واقع ملیت، وابستگی یک شخص را به یک ملت خاص تعریف می کند. شهروندی به وسیله حکومت یک کشور به یک فرد اعطا می شود. آنچه که وجاهت قانونی دارد و در قوانین بین المللی، تعریف می­شود، شهروندی است. در این مقاله تولد فرزند و اخذ شهروندی کشور اسلواکی بر اساس آن بررسی خواهد شد.

تابعیت و شهروندی در اسلواکی

برای اخذ شهروندی جمهوری اسلواکی سه روش کلی وجود دارد:

 • تولد که در این مقاله به تفصیل بیشتر تشریح خواهد شد.
 • اخذ شهروندی بر اساس فرزند خواندگی.
 • اعطا شهروندی به فرد که خود شامل شرایط متعددی است و روش های مختلفی را در بر می­گیرد. بررسی شرایط این روش، خارج از موضوع این مقاله است.

تولد فرزند در اسلواکی

در اسلواکی قاعده حاکم، اصل خون است. به عبارتی فرزندانی که از والدین شهروند اسلواکی متولد می­شوند به صورت خودکار شهروندی این کشور را اخذ خواهند کرد. این اصل شامل کودکانی که خارج از خاک اسلواکی متولد شوند نیز می­شود. تحت شرایط خاصی می­تواند اصل خاک جایگزین خون شود. به طور کلی، شرایط زیر نیز باعث خواهند شد شهروندی اسلواکی، اعطا شود:

 • فرزندانی که حد اقل یکی از والدین آنها شهروند اسلواکی باشد.
 • فرزندانی که در اسلواکی متولد می­شوند و والدین آنها تابعیت هیچ کشوری را ندارند.
 • گاهی فرزندان شهروندان غیر اسلواکی منع قانونی برای پذیرش تابعیت والدین خود را دارند. این فرزندان به شرط تولد در خاک اسلواکی می­توانند شهروندی این کشور را اخذ کنند.

کودکی که یکی از والدین او شهروند اسلواکی باشد، شهروندی این کشور را اخذ خواهد کرد. حتی اگر بعداً اثبات شود والد اسلواکیایی او واقعاً والدش نبوده است، شهروندی او منتفی نخواهد شد.

فرزندانی که شهروند هیچ کشوری نیستند

علاوه بر این فرزندانی نیز هستند که شهروندی هیچ کشوری برای آنها قابل اثبات نیست. این افراد تحت هر یک از شرایط زیر، شهروندی اسلواکی را اخذ خواهند کرد:

 • فرزندانی که در کشور اسلواکی متولد شوند.
 • فرزندانی که در کشور اسلواکی پیدا می­شوند و پدر و مادر آنها مشخص نیست.

شهروندی اسلواکی از طریق فرزند خواندگی

کودکی که شهروند اسلواکی نیست اما به فرزند خواندگی در این کشور پذیرفته شود، می­تواند شهروندی اسلواکی را اخذ کند. کافیست یکی از والدین او یا هر دو ایشان شهروند اسلواکی باشند.

مدارک لازم برای درخواست شهروندی فرزندان

مدارکی که والدین باید برای درخواست شهروندی فرزندشان در اسلواکی ارائه دهند عبارتند از:

 • گواهی تولد فرزند
 • سند اقامت کودک در اسلواکی (کارت اقامت)
 • گواهی محل اقامت کودک در اسلواکی که به تأیید دپارتمان پلیس خارجی رسیده باشد.
 • تأیید پرداخت بیمه درمانی عمومی و دوره پوشش بیمه بهداشت عمومی، که توسط شرکت بیمه صادر شده است.

در این مقاله سعی شد شرایط تولد فرزند در اسلواکی بررسی شود. رویکرد مقاله بررسی شرایط شهروندی اسلواکی بر اساس تولد فرزند بود. علیرغم تلاش این نوشتار برای توضیح کامل موضوع، ممکن است سوالاتی برای مخاطبان بی پاسخ مانده باشد. کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، پاسخگوی سوالات علاقمندان به موضوع تولد فرزند در اسلواکی، خواهند بود. توجه شود، راهنمایی کامل مخاطبان، با اطلاع از شرایط شخصی و رزومه ایشان امکان پذیر است.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، یکی از موسسات حقوقی مجرب و پر سابقه در ایران است. ارائه خدمات در زمینه مهاجرت، اخذ ویزا، مشاوره و … بخشی از خدمات این موسسه است. متخصصان و کارشناسان این موسسه، با مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری آماده خدمت به تمامی متقاضیان و علاقه مندان، هستند.

14 دیدگاه برای “تولد فرزند در اسلواکی

 1. رها گفت:

  خیلی مفید بود مرسی

 2. hiva گفت:

  با سلام و احترام امکانش هست در مورد هزینه های اجاره و خرید خانه در این کشور منو راهنمایی کنید؟

 3. asal گفت:

  با سلام
  آیا همراه با خانواده همزمان میشه اقدام کرد ؟

 4. ترانه گفت:

  tashakor az maghalaton

 5. سیروان گفت:

  البته این کشور خیلی پیشرفته نیست…

 6. پدرِ پسرشجاع گفت:

  سپاس از توضیحات کامل

 7. اصغر گفت:

  اگه قرار به تولد فرزند و تابعیت باشه کانادا که بهتره

 8. حسین گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون

 9. لیدا بهرامی گفت:

  اطلاعاتتون خیلی جامع بود ممنون

 10. سعید گفت:

  پس با اصل خون که در این کشور برقراره، شانسی برای تابعیت فرزند تو این کشور نداریم!

 11. Arezoo گفت:

  Mamnon kheili mofid bood.

 12. سمن گفت:

  چقدر هزینه داره؟

 13. sohrab گفت:

  پس اقامت نمیشه گرفت با تولد فرزند

 14. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد تولد در کشور بلاروس هم مطلب بذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *