مهاجرت به کشور آذربایجان

تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله مفتخر به بررسی مبحث تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان می باشد. این امر در صورتی امکان پذیر است که یک فرد مقیم دائمی این کشور باشد. افرادی که به فکر مهاجرت به آذربایجان و زندگی در این کشور هستند، باید مجوز اقامت کشور آذربایجان را کسب کنند تا موفق به کار، تجارت، تحصیل یا انجام سایر فعالیت ها به صورت قانونی شوند. بسیاری از متقاضیان نیز به فکر تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان هستند که طبق شرایط خاص، امکان پذیر است.

شرایط کسب اقامت موقت در آذربایجان

نخستین گام برای تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان داشتن مجوز قانونی اقامت در این کشور است. مهاجران خارجی می توانند از روش های مختلف وارد خاک کشور آذربایجان شوند و اقامت این کشور را کسب کنند. این روش ها عبارتند از:

  • کار
  • سرمایه گذاری
  • ازدواج
  • تحصیل

به یاد داشته باشید که کسب اقامت از هر روش ذکر شده دارای شرایط خاص می باشد. برای مثال، افرادی که برای کار اقدام به مهاجرت به آذربایجان می کنند حتما باید دعوت نامه کاری از کارفرمای معتبر کسب کنند تا موفق به اخذ اقامت کاری در این کشور شوند. در این مورد، کارفرمای متقاضی خارجی باید عدم وجود نیروی کار داخلی را اثبات کند تا به توان به طور قانونی نیروی کار خارجی را استخدام کند. کارت اقامت کاری آذربایجان در نخستین بار با اعتبار 1 ساله صادر می شود و قابل تمدید می باشد. برای کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری متقاضیان می توانند از 2 روش برجسته یعنی ثبت شرکت یا خرید ملک اقدام کند. خرید اوراق قرضه نیز یکی از روش های شناخته شده در برای سرمایه گذاری می باشد.

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت در آذربایجان ازدواج با شهروندان این کشور می باشد که راه آسانی برای اقامت و همچنین تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان شناخته نمی شود. در این روش، ازدواج حتما باید به صورت رسمی در آذربایجان ثبت شود. تحصیل نیز یک روش امن و شناخته شده برای اقامت در آذربایجان می باشد. اما لازم به ذکر است که به دلیل سخت بودن شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان از طریق تحصیل، اکثر فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه های این کشور موفق به کسب تابعیت در آذربایجان نمی شوند. ورود به دانشگاه های آذربایجان و کسب اقامت تحصیلی این کشور نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی در موسسات آموزشی معتبر آذربایجان دارد.

شرایط کسب اقامت دائم در آذربایجان

اگر مایل به مهاجرت به آذربایجان و اخذ پاسپورت این کشور هستید، بهتر است بدانید که اکثر مجوزهای اقامت موقت در این کشور برای 1 سال صادر می شود و می تواند 4 بار هر بار به مدت 1 سال تمدید شود. به طور کلی، مدت زمان اعتبار مجوزهای اقامت موقت در آذربایجان و تمدید آنها با مدت زمان قراردادهای کاری و تجاری و همچنین طول دوره تحصیلی (در مورد دانشجویان) بستگی دارد. به یاد داشته باشید که درخواست تمدید اجازه اقامت موقت باید حداقل 22 روز کاری قبل از انقضاء اجازه انجام شود. اجازه اقامت دائم می تواند بعد از 2 سال اقامت در آذربایجان با مجوز اقامت موقت در این کشور اخذ شود.

شایان ذکر است که افرادی که در آذربایجان اقامت دارند می توانند در این کشور کار کنند، سرمایه گذاری کنند، از بانک های محلی استفاده کنند، در آذربایجان نقل مکان کنند، با یک شهروند آذربایجانی ازدواج کنند و طلاق بگیرند، بیمه درمانی، خانه و مسافرت داشته باشند و در موسسات آموزشی تحصیل کنند. به دلیل وجود این مزایا، تعداد زیادی از مهاجران با اهداف مختلف به کشور آذربایجان که یک کشور در حال توسعه می باشد مهاجرت می کنند. علاوه بر این، رشد اقتصادی آذربایجان نیز یکی از دلایل اصلی جذب مهاجرانی می باشد که قصد دارند اقدام به اخذ اقامت از طریق کار در آذربایجان یا سرمایه گذاری در این کشور کنند.

رشد GDP در آذربایجان به شرح زیر است:

رشد GDP در آذربایجان

قوانین تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

طبق ماده 52 قانون اساسی جمهوری آذربایجان، شهروند جمهوری آذربایجان شخصی است که متعلق به کشور آذربایجان است و دارای روابط حقوقی و سیاسی و همچنین حقوق و تعهدات متقابل در قبال آن (دولت) است. شخصی که در قلمرو جمهوری آذربایجان یا توسط یک شهروند جمهوری آذربایجان متولد شود، تابعیت جمهوری آذربایجان را می گیرد. شخصی که یکی از والدین وی تابعیت جمهوری آذربایجان را داشته باشد باید تابعیت جمهوری آذربایجان را بدست آورد. حقوق، آزادی ها و تعهدات شهروندان جمهوری آذربایجان بدون توجه به نژاد آنها، وضعیت اجتماعی و دارایی، ملیت، جنسیت، سوابق تحصیلی، زبان، دیدگاه های مذهبی، محل زندگی، عقاید سیاسی و سایر موارد برابر می باشد. به یاد داشته باشید که اخذ تابعیت یا تبدیل اقامت به تابعیت در کشور آذربایجان موجب دریافت پاسپورت آذربایجان می شود.

بر اساس قوانین آذربایجان، راه های اخذ تابعیت این کشور عبارتند از:

ردیف روش های اخذ تابعیت
1 تولد در خاک جمهوری آذربایجان
2 درخواست تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان
3 وجود زمینه های ارائه شده توسط معاهدات بین المللی

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در آذربایجان

یک فرد خارجی یا یک فرد بی تابعیت که 5 سال در قلمرو جمهوری آذربایجان زندگی کرده و سندی را برای تأیید دانش خود از زبان رسمی این کشور ارائه کرده است، می تواند بر اساس درخواست خود صرف نظر از نژاد، وضعیت اجتماعی و دارایی، نژاد و ملیت، جنسیت، تحصیلات، زبان، دیدگاه های مذهبی، عقاید سیاسی و سایر عقاید وی به تابعیت جمهوری آذربایجان پذیرفته شود. اگر شخصی که درخواست تابعیت جمهوری آذربایجان را می دهد و سابقه فعالیت هایی را داشته باشد که باعث آسیب به امنیت کشور، آرامش عمومی، سلامت و اخلاق مردم شود و استثنای نژادی، مذهبی و ملی را تبلیغ می کند، با فعالیت های تروریستی رابطه داشته باشد، بنابراین چنین درخواست شهروندی رد می شود.

تصمیم در مورد پذیرش درخواست تبدیل اقامت به تابعیت جمهوری آذربایجان طبق بند 20 ماده 109 قانون اساسی جمهوری آذربایجان اتخاذ می شود. شخصی که برای تابعیت جمهوری آذربایجان اقدام می کند، هزینه دولتی را به روش و مبلغی که در قانون جمهوری جمهوری آذربایجان تعیین شده است، پرداخت می کند. هموطنان گرامی با تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید از روش های اقامت در کشورهای خارجی مطلع شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.