مهاجرت به کشور سوئد

تابعیت از طریق تولد سوئد

تابعیت از طریق تولد سوئد

بسیاری از افراد بر این باورند که در صورتی که فرزندشان در خاک کشور دیگری متولد شود، می تواند تابعیت آن کشور را نیز بدست آورد. متاسفانه این یک باور غلط در ارتباط با شرایط پذیرش تابعیت است. در این بخش در رابطه با تابعیت از طریق تولد سوئد توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

ملیت کودکان بر چه اساسی تعیین می شود؟

برای تعیین ملیت کودکان دو قانون وجود دارد این دو قانون عبارتند از قانون خاک و قانون خون. بر اساس قانون خون، همه کسانی که والدینشان تابعیت یک کشور را در اختیار دارند، می توانند از تابعیتی مانند تابعیت والدین خود بهره مند شوند. بر اساس قانون دیگر تابعیت یعنی سیستم خاک، چنانچه فرزندی در خاک کشوری به دنیا بیاید، تابعیت آن کشور به او اعطا میشود.

در حال حاضر کشورهای بسیار محدودی در جهان از قانون خاک پیروی می کنند. اکثریت کشور هایی که قانون خاک را به اجرا در می آورند در قاره آمریکا قرار دارند. مشهور ترین این کشور ها کانادا و ایالات متحده امریکا هستند.با این وجود کشورهای ناشناخته ای نیز در این بین وجود دارد که گذرنامه ی آن ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و قانون خاک رو اجرا می کنند.

کشورهای فرانسه و استرالیا نیز به تازگی از این قانون تبعیت نمی کنند و در حال اجرای قانون خون هستند. بسیاری از کشورهای جهان در حال حاضر از قانون خون پیروی می کنند. کشور سوئد مشخصا از قانون خون تبعیت میکند. بنابراین تنها کسانی می توانند تابعیت سوئد را بدست آورند که پدر یا مادر آن ها سوئدی باشد.

وضعیت کودکان متولد شده در سوئد

کودکانی که در سوئد متولد می شوند تابعیت کشوری را خواهند داشت که والدین آن ها در اختیار دارند. در صورتی که والدین کودک غیر اروپایی باشند، باید برای فرزند تازه متولد شده ی خود اجازه اقامت دریافت کنند. معمولا اجازه اقامت برای کودکان نیز مشابه والدینشان صادر می شود.

کودکان متولد شده بعد از 1 آپریل 2015

اگر کودکی بعد از اول آپریل 2015 متولد شود، بدون در نظر گرفتن محل تولد او، به شرط اینکه یکی از والدینش تابعیت سوئدی داشته باشد، می تواند تابعیت کشور سوئد را بدست آورد. بنابراین می توان گفت که کودکان متولد شده پس از تاریخ مذکور در دو صورت می توانند تابعیت از طریق تولد سوئد را بدست آورند که؛

 1. پدر یا مادر آن ها سوئدی باشد. محل تولد کودک نقشی در تعیین تابعیت او نخواهد داشت.
 2. اگر پدر یا مادر کودک پیش از تولد کودک فوت کرده باشد، اما ملیت او سوئدی باشد، کودک می تواند از ملیت او استفاده کند.

کودکان متولد شده قبل از 1 آپریل 2015

اگر کودکی قبل از تاریخ ذکر شده متولد شود و مادر او تابعیت سوئد را داشته باشد، کودک نیز می تواند تابعیت از طریق تولد سوئد را بدست آورد. در صورتی که کودک بعد از اول جولای 2001 و قبل از اول آپریل 2015 در کشور سوئد متولد شده باشد و پدر او نیز سوئدی باشد، می تواند تابعیت سوئد را اخذ کند. در صورتی که کودک از طریق غیر از ثبت ازدواج رسمی متولد شود و مادر او غیر سوئدی باشد، ابتدا باید از طریق سازمان های بهداشتی، پدر کودک به صورت رسمی مشخص شود. در این صورت، اگر پدر کودک سوئدی باشد، می توان برای کودک نیز تابعیت سوئدی اخذ کرد.

در چنین مواردی اداره مالیات، سازمان مهاجرت را از وضعیت بوجود آمده آگاه خواهد کرد و نیازی به کسب اجازه اقامت برای کودک نخواهد بود. حتی در صورتی که از جانب اداره مهاجرت، نامه ای مبنی بر ثبت درخواست برای دریافت اجازه اقامت کودک دریافت کنید، می توانید نسبت به آن بی توجهی کنید.

اجازه اقامت کودکانی که در کشور سوئد متولد می شوند، چگونه است؟

زمانی که کودکی در کشور سوئد متولد شود اما والدین او اروپایی نباشند، او نیز باید اجازه اقامت دریافت کند. زمانی که اداره مهاجرت کشور سوئد متوجه شود که کودکی در این کشور از والدینی غیر سوئدی متولد شده است، نامه ای برای آن ها ارسال می کند. در این صورت والدین کودک باید برای اجازه اقامت فرزندشان اقدام کنند.

نحوه درخواست اقامت برای کودک چگونه است؟

اگر اهل کشورهای غیر اروپایی هستید و تابعیت سوئد را در اختیار ندارید، باید برای فرزند خود نیز اجازه اقامت دریافت کنید. در صورتی که یکی از والدین اجازه اقامت داشته باشد و دیگری درخواست پناهندگی داشته باشد، آن ها می توانند برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنند. در صورتی که تهدیدی متوجه کودک باشد، می توان برای کودک نیز درخواست پناهندگی ثبت کرد. ثبت درخواست اجازه اقامت برای کودک رایگان است و به صورت اینترنتی قابل اجراست.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه اقامت کودک چیست؟

در صورتی که کودک ملیت غیر اروپایی دارد اما یکی از والدین او نیز اروپایی است باید برای او اجازه اقامت رسمی دریافت کنید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت اجازه اقامت عبارتند از؛

 • کلیه مدارکی که نشان دهنده اجازه قانونی شما برای زندگی در سوئد است. این مدارک شامل گواهی اشتغال، صورت وضعیت پرداخت مالیات، کارنامه تحصیلی برای دانشجویان در حال تحصیل و یا صورت وضعیت پرداخت مالیات شرکت برای صاحبان مشاغل.
 • کپی صفحه اول گذرنامه کودک که نشان دهنده اطلاعات شخصی اوست. یک قطعه عکس، شماره گذرنامه، هر گونه گواهی اجازه اقامت در کشور دیگر برای کودک( بجز کشور رسمی خود) و اعتبار زمانی گذر نامه
 • گواهی تولد و شناسنامه و یا هر گونه کارت شناسایی فرد که در کشور اصلی او صادر شده است. اگر یکی از والدین کودک اروپایی باشند، باید گواهی تابعیت آن کشور به سازمان مهاجرت کشور سوئد تحویل داده شود.

در این مقاله در رابطه با شرایط پذیرش تابعیت از طریق تولد سوئد توضیحاتی ارائه کرده ایم که امید است مورد توجه شما واقع شود. به طور کلی می توان چنین گفت که کشور سوئد، از قانون خون تبعیت می کند و تابعیت از طریق تولد سوئد تنها برای کودکانی امکان پذیر است که از پدر و یا مادری سوئدی متولد شوند. در غیر این صورت، اگر والدین کودک پیش تر به صورت قانونی در کشور سوئد اجازه اقامت دریافت کرده باشند، می توانند با گذراندن شرایط قانونی، در کنار شهروندان سوئدی در خاک این کشور زندگی کنند. با موسسه سفیران سروش سعادت هم قدم باشید.

7 دیدگاه برای “تابعیت از طریق تولد سوئد

 1. hiva گفت:

  ایا با تولد فرزند در سوئد حق شهروندی به فرزند تعلق میگیرد؟

 2. جواد تبریزی گفت:

  میخواستم بدونم الان میشه در چه کشورهایی تابعیت از طریق تولد رو بدست آورد؟

 3. لیدا بهرامی گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون

 4. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون در مورد تابعیت از طریق تولد سوئد تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد تابعیت در کشور سوئیس هم مطلب بذارید

 5. پدرِ پسرشجاع گفت:

  کدامیک از کشورهای اسکاندیناوی بر اساسسیستم خاک هستند؟

 6. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون خیلی کمکم کردید.

 7. ارمیا سوفیانی گفت:

  اگر بچه اونجا بدنیا بیاد و مادرش سوئدی باشه و قبل از اخذ اقامت طلاق بگیره تکلیف بچه و پدر برای اقامت چی میشه ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *