مهاجرت به کشور آلمان

انواع راه‌های مهاجرت به آلمان

انواع راه‌های مهاجرت به آلمان

هدف از ارائه این مقاله بیان انواع راه‌های مهاجرت به آلمان است. راه‌های مختلفی که امروزه هر کدام‌شان بر حسب شرایط فعلی فرد، پرطرفدار است. افرادی که تمایل به مهاجرت به آلمان دارند، با بررسی موقعیت خود و کشور مقصد، می‌توانند نوع مهاجرتشان انتخاب نمایند. پس با ما همراه باشید تا موضوعات مورد بحث را بررسی نماییم.

راه‌های مهاجرت به آلمان

تعداد این افراد هر روز در حال افزایش است. انواع راه‌های مهاجرت به آلمان عبارتند از:

 1. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 2. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 3. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 4. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 5. مهاجرت به آلمان از طریق تولد
 6. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

امر تحصیل از دیرباز، امری بسیار مهم تلقی گردیده است. برای هر فردی اهمیت دارد که از چه کشوری فارغ‌التحصیل گردد. از سوی دیگر، این که در چه رشته‌ای تحصیلاتش را پایان دهد، حائز اهمیت است. چرا که نوع رشته و نوع دانشگاه انتخابی وی در انتخاب شغل و فعالیت‌های شغلی او بسیار موثر خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به آلمان از انواع راه‌های مهاجرت به آلمان محسوب می‌گردد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم. کیفیت بالای نظام آموزشی، تحصیل در دو زبان آلمانی و انگلیسی، فرصت‌های شغلی مناسب پس از تحصیل از دلایل مهم است. دانش‌آموزانی که مدرک دیپلم در ایران دارند،‌ درصورت تسلط به زبان آلمانی درسطوح B1 یا B2 مجازند به کالج بروند. آنها با گذراندن دوره‌ 9ماهه کالج‌های آلمان می‌توانند تحصیلات مقطع کارشناسی را آغاز نمایند.

دانش‌آموزان درصورت اخذ معدل بالا بدون سپری نمودن دوره کالج می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند. زبان دروس آموزشی در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان، زبان‌های انگلیسی و آلمانی است. شاید بدانید که در کشور آلمان تحصیل در دوره‌های دکترا، نوعی فعالیت شغلی محسوب می‌گردد. از این رو، دانشجویان مقطع دکترا درصورت ارائه عملکرد مناسب، از سوی دانشگاه‌ به آنان حقوق و دستمزد پرداخت می‌گردد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت کاری از انواع راه‌های مهاجرت به آلمان است. اگر شرایط دریافت ویزای کاری کشور آلمان را دارید، معطل نکنید و نسبت به مهاجرت کاری خود اقدام نمایید.

اخذ ویزای کار آلمان بر دو نوع است:

 • Job offer: در صورتی به متقاضی اعطا می‌گردد که دارای دعوتنامه پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای در آلمان باشد.
 • این روش سختی است. زیرا کارفرما باید ثابت کند در کشور آلمان یا کشورهای عضو اتحادیه هیچکس توانایی قبول این پیشنهاد را ندارد.
 • ویزای جستجوی کار: این ویزا به افراد دارای تخصص تعلق می‌گیرد.
 • کشور آلمان با اعطای این ویزای 6ماهه به متقاضی فرصت می‌دهد تا به دنبال شغل متناسب با رشته خود باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

از جمله روش‌های مهاجرت به آلمان، می‌توان به مهاجرت از طریق تولد اشاره نمود. این نوع ویزا در دو نوع خاک و خون ارائه می‌گردد. مطابق بند 2 ماده 7 قانون مدنی کشور آلمان، تابعیت مضاعف مورد قبول این کشور است.

اگر فردی تا سن قانونی تابعیت کشور پدری خود را داشته باشد، پس از آن می‌تواند تابعیت کشور مادری خود را نیز اخذ نماید. به شرطی که کشور مادری او، قانون مضاعف را قبول کرده باشد. طبق قانون مدنی کشور آلمان، شرایط ذیل موجب دریافت تابعیت آلمان از روش خون می‌گردد:

 • اگر شخص توسط پدر و مادر آلمانی متولد شده باشد.
 • کودکی که در خاک کشور آلمان متولد شده است اما پدر و مادر او نامشخص و ناشناس هستند.
 • کودکی که در خاک کشور آلمان متولد شده است و مادرش آلمانی است.

نکته قابل توجه اینجاست که اخذ تابعیت آلمانی بر پایه سیستم خون نهادینه شده است. به عبارتی دیگر، کودکی که والدینش (پدر یا مادر) آلمانی می‌باشد، به طور خودکار کودک آلمانی محسوب می‌گردد.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

از راه‌های قانونی و آسان جهت اخذ تابعیت آلمان ازدواج با تبعه آلمانی یا مقیم آلمان است. این روش توسط بسیاری افراد مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. منظور همان ازدواج‌های سوری است که طرفین جهت اخذ اقامت و تابعیت انجام می‌دهند. از این قوانین دشواری از سوی کشورها از جمله آلمان برای این راه مهاجرت در نظر گرفته شده است.

اثبات ازدواج واقعی توسط اسناد و مدارک واقعی، از دشواری‌های این نوع مهاجرت است. از سختی‌های این راه، اثبات تمکن مالی فرد (زوج) است. او باید ثابت نماید از عهده مخارج زندگی خود و همسرش برمی‌آید و به کمک دولت آلمان نیازی ندارد.

همچنین فرد متقاضی باید دارای عدم سوءپیشنه و امور خلاف قانون باشد. چرا که بر هم زدن قوانین و نظم در کشور آلمان جرم محسوب می‌گردد. در آخر این که زوجه ایرانی، باید تسلط به زبان آلمانی در حد ابتدایی را داشته باشد. آلمان با‌ وضع قانون ارائه‌پاسپورت به همسر بین‌المللی پس ازگذشت 3 سال زندگی مشترک، سوء استفاده‌های مهاجرتی ازدواج را از بین برده است. بنابراین مهاجرت از طریق ازدواج از حساسیت خاصی برخوردار است.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

آلمان یک کشور پیشرفته در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی است. بنابراین طبیعی است که افراد زیادی از سراسر دنیا به دنبال سرمایه‌گذاری در این کشور باشند. ثبت شرکت می‌تواند بهترین راه سرمایه‌گذاری در آلمان باشد که با اندک سرمایه‌ متقاضی هم قابل انجام است.

دولت آلمان از طریق وضع قوانینی در این خصوص، اقامت و تابعیت این کشور را به متقاضی اعطا می‌نماید. از شروط ثبت شرکت در آلمان، طرح و پلان اقتصادی متقاضی است که می‌بایست از سوی اتاق بازرگانی تایید گردد. طبیعتا طرح‌هایی که دارای سوددهی بیشتری باشند، مورد تایید قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است مبلغ سرمایه‌ اولیه می‌بایست توسط سرمایه‌ گذار جهت ثبت شرکت پرداخت گردد، حدودا 25 هزار یورو است. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار نگران بازگشت این پول نباشید. زیرا چندین برابر این مبلغ از راه سوددهی شرکت به شما بازمی‌گردد.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

امروزه مهاجرت از طریق پناهندگی در آلمان بسیار رایج شده اما اساسا روش خوبی نیست. به همین دلیل در اکثر موارد درخواست پناهندگی متقاضیان مردود می‌گردد. با توجه به مشکلات و خطراتی که در روش پناهندگی وجود دارد، هیچ‌وقت توسط حقوقدانان پیشنهاد نمی‌گردد.

افرادی متقاضی پناهندگی در آلمان، می‌توانند از یکسری خدمات بهره ببرند. به خدماتی از جمله خوراک، پوشاک، مسکن و… می‌توان اشاره نمود. منظور از مسکن جایی است که از لحاظ بهداشتی و امنیت مورد تایید متقاضی نیستند. بنابراین پناهجویان مجبور به تحمل این شرایط هستند، تا زمانی که درخواست پناهندگی آنها از سوی دولت تایید گردد.

با ارائه مطالب بالا، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما توصیه می‌نماید از این روش مهاجرت صرف‌نظر نمایید. چرا که راه‌های بهتر، قانونی‌تر و مناسب‌تری جهت مهاجرت شما به آلمان یا هر کشور دیگری وجود دارد. وکلای خبره و متخصص ما با ارائه انواع راه‌های مهاجرت به آلمان، شما را به بهترین شکل تا مقصدتان همراهی می‌نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *