مهاجرت سرمایه گذاری در رومانی

اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری به دلیل اقتصادی با بازار داخلی نسبتا قوی برای سرمایه گذاران خارجی به خصوص در بخش های تجاری ارزشمند است. سود بازار داخلی از افزایش سریع درآمد خانوار و محل اجرای بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری است که بیشتر آنها پروژه های توسعه و نوسازی هستند. سرمایه گذاران در سال 2020 از هزینه های کم از نظر نیروی کار، املاک و مستغلات و تدارکات سود می برند. این مزایای هزینه رقابتی برای سرمایه گذاران در بخش هایی مانند تجهیزات خودرو، فلزکاری و صنایع پلاستیک بسیار مهم است.

برای سرمایه گذاران خارجی، سطح کم هزینه همراه با حضور در بازار اتحادیه اروپا که دارای زمان تحویل لجستیکی نسبتاً کوتاه است، پایه بسیار جذابی را برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری ایجاد می کند. این نیز با این واقعیت ثابت می شود که رومانی علاوه بر صربستان، جذاب ترین بازار نزدیک به سواحل اروپا است که از تولید به آسیا به اروپا منتقل می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد تا ذیل مقاله پیش رو به بحث سرمایه گذاری در رومانی و اخذ اقامت این کشور بپردازد که مطالعه آن برای علاقه مندان خالی از لطف نمی باشد.

برترین مناطق جهت اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از مناطق و بخش ها در رومانی در حال توسعه هستند. از نظر توسعه منطقه ای، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه گذاری و اقتصاد متمرکز بر منطقه بخارست- ایلفوف
 • شهرهایی مانند کلوژ – ناپوکا، براسوف، سیبیو، کنستانتا، ایاسی و منطقه تیمیسوآرا

لازم به ذکر است که مناطق غربی ترانسیلوانیا از تارگو مورس از طریق کلوژ- ناپوکا، اورادئا، آراد، تیمیسورا تا سیبیو و براسوف پیشرفت بهتری نسبت به مناطق دیگر نشان می دهند. مناطق جنوبی والاشیا و مولداوی بسیار ضعیف هستند. خصوصاً مولداوی که از کمبود گسترده زیرساخت های بزرگراه ها و راه آهن رنج می برد.

در سال 2013، بخش IT، 3% (درصد) از تولید ناخالص داخلی رومانی را تشکیل می داد. در سال 2019-2020 این مقدار به 8% رسید که بیش از 100.000 مهندس نرم افزار در این زمینه کار می کردند. به جز این حوزه، در زمینه کالاهای مصرفی و خرده فروشی (محصولاتی که به سرعت و با قیمت نسبتاً پایین فروخته می شود مثل غذاهای بسته بندی شده، نوشیدنی ها، لوازم بهداشتی و سایر)، هتل ها و پذیرایی و بخش ساخت و ساز از کمبود پروژه های زیربنایی آغاز شده رنج می برند که بخش های مناسبی برای سرمایه گذاری شناخته می شوند.

نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در رومانی

از بزرگترین نکات منفی برای سرمایه گذاری خارجی به طور کلی در چارچوب قانونی، مالیاتی و اقتصادی ایجاد شده توسط دولت رومانی خلاصه می شود. همچنین اخذ کارنامه قرمز که روال رسمی مشخص شده با پیچیدگی بیش از حد رو به رو است که منجر به تاخیر یا متوقف شدن امور می شود. دولت رومانی تمایل دارد قوانین را یک شبه تغییر دهد (بدون هماهنگی قبلی با مشاغل و تهیه پیش نویس هایی با کیفیت پایین).

این تغییرات چارچوب نامنظم محیط کدورت، بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن را ایجاد می کند. به علاوه، کمبود نیروی کار، کمبودهای موجود در زیرساخت ها و صلاحیت های غیرقابل استحکام قضایی بر مشکلات سرمایه گذاران می افزاید. در رومانی یک استراتژی روشن، قدرتمند و پایدار توسط دولت برای مقابله موثر با این مشکلات وجود ندارد.

شرح اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

برای این که سرمایه گذاری موفقی در رومانی رقم بخورد بهتر است نکات مهمی مورد توجه قرار بگیرد:

 • برای ورود به بازار سرمایه گذاری رومانی هرگز دیر نیست، اما باید با اطلاعات و آمادگی عمل کرد.
 • برای سرمایه گذاری در رومانی باید مدت زمان طولانی را اختصاص داد.
 • از سیستم های غیرقابل ورود و چارچوب های سخت نهراسید که می توان با آنها مقابله کرد.
 • از فساد اجتناب کنید، زیرا به طور کلی سرمایه گذاری و شرکت شما به خطر می افتد.
 • درصورتی که سابقه خوبی به جای گذارده شود، در ابتدا پیشرفت کند است، اما پس از مدتی بسیار قوی تر و پایدارتر خواهید بود.
 • از بازار، مشتری خود، سیستم و ساختار فضای کسب و کار آگاهی به دست آورید.

شرایط مالیات و اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

مشوق های مالیاتی در رومانی وجود دارد که به نفع همه سرمایه گذاران خارجی یا رومانیایی است، از جمله:

 • اعتبار مالیاتی حداکثر 80% از مالیات شرکتی که تا 10 سال برای سرمایه گذاری های بیش از 330.000€ (یورو) ایجاد شده
 • سرمایه گذاری در رومانی مشمول قانون کمک های دولتی اتحادیه اروپا می شود.
 • مشوق های سرمایه گذاری در بخش های خاص (تولید، تدارکات، مراکز خدمات، تحقیق و توسعه، گردشگری، تولید فیلم، ورزش وسایر) در رومانی وجود دارد.
 • 50% کسر مالیات اضافی شرکت ها برای هزینه های واجد شرایط مربوط به فعالیت های تحقیق و توسعه
 • معافیت مالیاتی شرکت برای 10 سال اول فعالیت مودیان مالیاتی که منحصراً فعالیت نوآوری، تحقیق و توسعه را انجام می دهند.

 

اشکال اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

اشکال اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

رومانی تابعیت و اقامت خود را به سرمایه گذاران خارجی که متعهد به سرمایه گذاری در مشاغل رومانیایی و ایجاد شغل هستند، ارائه می دهد. اگر شهروندان خارجی حداقل 1 میلیون € (یورو) یا بیشتر طبق قوانین فعلی مربوط به تابعیت سرمایه گذاری کنند، زمان تابعیت برای شهروندی به نصف کاهش می یابد. رومانی یک کشور عضو اتحادیه اروپا است، اما در حال حاضر در مرحله پیوستن به منطقه شنگن است.

کسب اقامت رومانی به صورت موقت و دائم از طریق سرمایه گذاری به شکل زیر به دست می آید:

انواع اقامت شرایط
اقامت موقت مبلغ 100.000€ (یورو) و ایجاد حداقل 10 شغل جدید در قالب شرکت با مسئولیت محدود
اقامت موقت با مبلغ 150.000€ (یورو) و حداقل 15 شغل جدید در قالب شرکت های سهامی
اقامت دائم سرمایه گذاری بالغ بر 1.000.000€ (یورو) یا ایجاد 100 شغل جدید

برای اخذ اقامت دائم شرایط زیر نیز مورد توجه قرار می گیرد:

 • متقاضی بیمه درمانی عمومی داشته باشد.
 • محل اقامت متقاضی در رومانی باشد.
 • دانش رضایت بخش از زبان رومانیایی
 • تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی رومانی نباشد.
 • اثبات سرمایه گذاری به وسیله گواهینامه های صادر شده توسط سازمان تجارت، گواهینامه های مقامات مالیاتی و گزارش های ارزیابی مالی تهیه شده توسط حسابداران رسمی

به محض اعطای اقامت دائم، فرد خارجی باید یک اقامت فیزیکی مداوم داشته باشد. در غیر این صورت حق اقامت دائم قطع می شود. به خارجی نباید اقامت دائم در کشور دیگری داده شود و فرد نباید بیش از 12 ماه متوالی در قلمرو رومانی غایب باشد.

اخذ تابعیت پس از اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری

هیچ قانون خاصی در مورد اعطای تابعیت براساس اجازه اقامت اخذ شده توسط یک سرمایه گذار وجود ندارد. سرمایه گذارانی که مایل به شهروند شدن در رومانی هستند، باید فرآیند تابعیت عمومی را طی کنند. تابعیت رومانی را می توان به خارجیانی که از 8 سال گذشته اقامت اصلی خود را در رومانی گذرانده اند، اعطا کرد (یا در صورت ازدواج خارجی و زندگی با تبعه رومانی پس از 5 سال).

اگر متقاضی حداقل 1.000.000€ (یورو) در رومانی سرمایه گذاری کرده باشد، این چهارچوب زمانی می تواند به نیمی از مدت زمان آن کاهش یابد. اگر فرد خارجی با یک تبعه رومانی ازدواج کند، 4 سال یا نهایتا دو سال و نیم زمان می برد. اگر متقاضی بیش از 6 ماه در یک سال را در خارج از کشور سپری کند، کل آن سال از نظر درخواست شهروندی نادیده گرفته می شود.

گذشته از شرایط اقامت، خارجیانی که درخواست تابعیت رومانی می کنند نیز باید معیارهای اضافی دیگری را داشته باشند:

 • وفاداری خود را نسبت به دولت رومانی با اقدامات، رفتار و نگرش خود نشان دهند.
 • نشان دهند که اقداماتی را علیه قانون یا امنیت ملی انجام نداده اند و از آنها پشتیبانی نمی کنند و سوئ پیشینه ندارند.
 • داشتن سن بیش از 18 سال
 • از توانایی مالی کافی برخوردار باشد.
 • اثبات حسن رفتار و عدم ارتکاب جنایاتی که وی را شایسته شهروندی رومانی نمی کند
 • فرد در رومانی یا خارج از کشور محکومیت قطعی نداشته باشد.
 • به زبان رومانیایی صحبت کند
 • دانش اولیه ای در مورد فرهنگ و تمدن رومانی داشته باشد و بتواند خود را با زندگی اجتماعی در رومانی تطبیق دهد.
 • با مفاد قانون اساسی رومانی و با سرود ملی آشنا باشد.

مزایا و شرایط ویزای سرمایه گذاری در رومانی

اگر فرد در یک تجارت محلی موجود یا جدید سرمایه گذاری کند یا ملکی خریداری کند، در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می تواند ویزای خود را دریافت کرده و سرمایه گذاری کند. البته مقدار مشخصی وجود دارد که سرمایه گذاری برای دریافت ویزای سرمایه گذاری باید آن را تأمین کند و میزان آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. همچنین، اکثر کشورها ویزاهای موقت ارائه می دهند که 1 سال اعتبار دارند، اما می توانند تمدید شوند. پس از چند سال، سرمایه گذاران می توانند برای ویزای دائمی درخواست دهند. علاوه بر این، سرمایه گذار باید مدارک ضد پولشویی و ایجاد مشاغل محلی را ارائه دهد.

در رومانی، این ویزا براساس تایید قبلی مرکز حمایت از سرمایه گذاری خارجی در رومانی، به کسانی که همکار یا سهام دار هستند، یا مدیر شرکت هایی محسوب می شوند که به طور قانونی در رومانی نمایندگی دارند. شرایطی که باید فراهم شود گشایش یا سرمایه گذاری در یک تجارت موجود برای ایجاد حداقل 10 شغل دائمی حداقل برای 5 سال است.

علاوه بر این، سرمایه گذار با دریافت این نوع ویزا از مزایایی برخوردار خواهد شد:

 • وی می تواند خانواده خود (همسر و فرزندان خردسال) را نیز برای زندگی در رومانی بیاورد.
 • پس از 5 سال، سرمایه گذار به همراه همسر و فرزندان خردسال خود می تواند تقاضای تابعیت در رومانی کند.

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، سرمایه گذاری در رومانی و رشد سرمایه گذاری خود در آینده بسیار ارزان تر است که به دلیل بودجه اتحادیه اروپا است که منجر رونق اقتصادی می شود. به عنوان مثال، در انگلستان سرمایه گذاری در حدود 1 میلیون پوند، در حالی که در رومانی برای اعطای ویزای سرمایه گذار شما باید حداقل 100.000€ (یورو) سرمایه گذاری کنید.

در صورت داشتن ایده خوب و پشتیبانی مناسب، هرکسی می تواند تجارت موفق خود را در رومانی یا هر کشور اروپایی دیگری اداره کند. مانند هر چیز دیگر، شروع کار در هنگام افتتاح یک کار در رومانی کمی سخت تر است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای حمایت از شما، با یک تجربه گسترده و زمینه های مختلف حقوقی و مهاجرت به رومانی و راه های اخذ اقامت رومانی و روند اخذ ویزا و تابعیت برای سرمایه گذاران خارجی، حضور دارند که می توانید با کارشناسانان ما مشورت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *