مهاجرت کاری آذربایجان

اقامت از طریق کار در آذربایجان

اقامت از طریق کار در آذربایجان

افراد با اخذ انواع ویزاهای کشور آذربایجان می ­توانند به این کشور سفر نمایند. این ویزاها عبارتند از ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و سایر.افرادی زیادی از جمله متقاضیان خارجی در صدد آن هستند تا بتوانند اقامت از طریق کار در آذربایجان را به صورت قانونی اخذ نمایند. در حقیقت مهاجرت کاری تغییر مکان اقامت افراد برای انجام فعالیت های مختلف به ازای حقوقی که از کارفرمایان دریافت می­ کنند به دیگر کشورها می ­باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تمامی علاقمندان مهاجرت کاری را یاری و راهنمائی می ­نمایند. دولت آذربایجان اجازه انجام کار به تمامی اتباع خارجی که بالاتر از 18 سال سن دارند را داده است. از همین رو تمامی افراد بالای 18 سال می ­توانند برای اخذ ویزای کاری آذربایجان اقدام نمایند.

افرادی که قصد انجام کار در آذربایجان را دارند باید ابتدا کارفرمایی در آذربایجان برای وی مجوز کاری از اداره مربوطه در این کشور اخذ نماید. این مجوز کار تنها در صورتی صادر می­گردد که برای شغل مورد نظر متقاضی از اتباع آذربایجانی در این کشور وجود نداشته باشد. پس از صدور مجوز کار اتباع خارجی به راحتی می ­توانند به انجام کار در آذربایجان بپردازند. افراد با اخذ مجوز کار آذربایجان می­ توانند به مدت یک سال در این کشور اقامت گزینند. از این رو امکان تمدید این اقامت تا 5 سال دیگر نیز وجود خواهد داشت. میزان حقوق دریافتی کارکنان با توجه به ملیت کارکنان و نوع فعالیت آنان با یکدیگر متفاوت می ­باشد.

شرایط کار در آذربایجان

همانطور که بیان نمودیم جهت انجام کار در آذربایجان ابتدا باید دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایانی در این کشور دریافت نمایند. سپس پس از اخذ دعوتنامه کاری می ­توانند برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نموده و به این کشور سفر نمایند. لازمه اخذ ویزای کاری آذربایجان ارائه قراردادکاری با حداقل حقوقی می­ باشد که دولت آذربایجان برای صدور مجوز کار اعلام نموده است. میزان حقوق دریافتی کارکنان با توجه به نوع فعالیت و تعداد ساعات کاری آنها با یکدیگر متفاوت است. اقامت از طریق کار در آذربایجان در ابتدا به مدت یک سال است و قابلیت تمدید این اعتبار وجود دارد. بدین معنا که پس از اتمام اعتبار فرد می ­تواند تا 5 دیگر آن را تمدید نماید.

قوانین کار در آذربایجان

افرادی که قصد دریافت اقامت از طریق کار در آذربایجان را دارند، می­ باید تمامی قوانین و شرایط کاری این کشور را به منظور اخذ مجوز کار آذربایجان رعایت نمایند. از مهمترین شرایط اخذ مجوز کاری این کشور عبارتند از:

 • افرادی که قصد دریافت اقامت دائم آذربایجان را دارند.
 • افرادی که به اشتغال زایی و کارآفرینی در این کشور پرداخته اند، مجوز کار دریافت خواهند نمود.
 • کارمندان سازمان های بین المللی نیز می­توانند مجوز کار آذربایجان را اخذ و به انجام کار در این کشور بپردازند.
 • ملوانان، ورزشکاران و هنرمندان و نمایندگان شرکت هایی که در آذربایجان به ثبت رسیده اند نیز می­ توانند مجوز کار آذربایجان را اخذ بنمایند.

بررسی اقامت از طریق کار در آذربایجان

اتباع خارجی که قصد دریافت اقامت از طریق کار در آذربایجان را دارند، پس از تمدید 5 ساله کارت اقامت خود، در صورتی که این اعتبار به پایان رسید، باید باری دیگر به کشور مبدأ خود بازگشته و در صورت تمایل به انجام کار در این کشور می­ تواند به مدت 5 سال دیگر این اقامت را تمدید نماید. این دسته افراد از همان ابتدا می­ توانند به همراه همسر و اعضای خانواده خود به این کشور مهاجرت نمایند. البته به هنگام اخذ اقامت برای خود و اعضای خانواده خویش می ­باید مدارک هویتی و سند ازدواج خود و همسر خویش را نیز ارائه نماید.

بررسی اقامت از طریق کار در آذربایجان

مدارک لازم جهت اخذ اقامت از طریق کار در آذربایجان

تمامی افرادی که علاقمند به مهاجرت کاری به آذربایجان را دارند، باید پس از دریافت دعوتنامه کاری به همراه مدارک زیر به سفارت آذربایجان در کشور مبدأ خویش جهت ویزای کاری این کشور اقدام نماید:

 • ارائه مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی به همراه ریز نمرات آنها
 • ارائه دعوتنامه کاری
 • ارائه مجوز کاری آذربایجان که توسط کارفرمای مربوطه اخذ می­ گردد.
 • پاسپورت معتبر متقاضی

ناگفته نماند برخی از افراد و گروه ها نیز می ­توانند بدون اخذ ویزای کاری به آذربایجان سفر نموده و به انجام کار در این کشور بپردازند. این افراد و گروه ها عبارتند از:

 • پناهندگانی که با درخواست آنان در این کشور موافقت شده است.
 • کارمندان و نمایندگان کنسولی کشورهای مختلف
 • افرادی که کارمند رسانه های معتبر و ملی در کشور آذربایجان هستند.
 • افرادی که به عنوان توریست به آذربایجان سفر نموده اند، امکان انجام کار در این کشور را ندارند.

دولت آذربایجان با درخواست مجوز کار برای اشخاص زیر را رد خواهد نمود:

 • افرادی که مجوز کاری آنها مفقود گردیده است.
 • در صورتی که مدارک اشتباه به سفارت آذربایجان ارسال نموده باشند.
 • در صورتیکه ارائه مدارک به صورت ناقص ارسال گردیده باشد.

وضعیت مهاجران کاری در آذربایجان

اتباع خارجی که با اخذ ویزای کاری به آذربایجان مهاجرت نموده اند، مهاجران کاری تلقی می­ گردند. این افراد طبق قانون و شرایط آذربایجان بایستی دارای سند و مدرکی که نشان دهنده وضعیت فرد (مهاجر کاری) است باشند. با ارائه مجوز کار اجازه انجام کار در این کشور را خواهد داشت. در صورتیکه مهاجران کاری از مقرارت و قوانینی که دولت آذربایجان برای انان وضع نموده فرار نمایند و به انجام فعالیت های غیر قانونی در این کشور بپردازند، بایستی این کشور را ترک نموده و تمامی هزینه هایی که فرد حقوقی یا کارفرمای مربوطه برای اخذ مجوز کاری برای وی خرج نموده است را می­ باید بپردازد. شما می ­توانید از چگونگی کار در کشور اتریش را مطالعه نمائید.

تعهدات مهاجران کاری و کارفرمایان

اتباع خارجی که موفق به اخذ ویزای کاری آذربایجان گردیده اند، علاوه بر اخذ مجوز کاری باید نسبت به تمامی موارد زیر در این کشور متعهد گردند:

 • قوانین و حقوق جمهوری آذربایجان و مقررات اقامت و ماندن در این کشور را رعایت نمایند.
 • تمامی شرایط موجود در قرارداد کاری را رعایت نماید.
 • در صورتیکه شرایط و فرصتی برای یک اقامت جدید در این کشور برای شخص مورد نظر وجود نداشته باشد، بایستی خاک آذربایجان را ترک نماید.

در مقابل کارفرمایان نیز باید نسبت به موارد زیر متعهد گردند:

 • مجوز کار را برای نیروی مورد نظر خود طبق اصول و آیین ایجاد شده کسب نمایند.
 • مطمئن شوند که مهاجرانی که قصد انجام کار در این کشور را دارند با اقامت قانونی وارد این کشور شده اند.
 • تمامی شرایط کاری را که با فرد مورد نظر در قرارداد کاری قید نموده است، رعایت نماید.
 • شرایط و خدمات و حقوق پرداختی نیروی مورد نظر را در زمان مشخص و طبق قرارداد پرداخت نماید.
 • در صورتیکه مهاجر کاری اقدام به فرار نماید و یا قرارداد کاری بین آنان خاتمه یابد، بایستی نیروهای اجرایی مربوطه در کشور آذربایجان را مطلع نماید.

تمامی افرادی که قصد اقامت از طریق کار در اذربایجان را دارند باید تمامی موارد فوق را رعایت فرمایند. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می ­نماید تا تمامی عزیزان کار در آلمان برای ایرانیان را مطالعه نموده و در صورتیکه با سوالاتی در این زمینه روبرو شدند می ­توانند پاسخ آنها را از این مجموعه جویا شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.