مهاجرت به کشور آذربایجان

اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان

اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان

اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان نیز از جمله راههایی است که افراد برای دریافت اقامت این کشور استفاده می­نمایند. در سال 1951 قانونی در زمینه پناهندگان میان کشورها در ژنو به تصویب رسید. طبق این معاهده کشورهای عضو این پیمان متعهد شدند از پناهندگانی که بدلیل فقر و عدم امنیت و آزار و اذیت به دیگر کشورها پناه می­آورند حمایت نمایند. کشور آذربایجان نیز یکی از کشورها عضو کنوانسیون زنو می­باشد. از همین رو این کشور نیز به افرادی که به دلایلی همچون تعصبات نژادی و مذهبی و یا جنگ و عدم امنیت به این کشور پناه آورده اندف حمایت نموده و تمامی حقوق شهروندی را نیز برای آنان عمال خواهد نمود.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بر این عقیده اند که افراد با مهاجرت از طریق راههای قانونی براحتی و در مدت زمان کمتری می­توانند اقامت دیگر کشورها را اخذ بنمایند. زیرا عبور از راهها و مسیرهای قاچاقی بسیار خطرناک است و در بسیاری از موارد افراد جان خود را از دست خواهند داد.ناگفته نماند دولت آذربایجان با تمامی درخواست های پناهندگی مهاجران موافقت نخواهد نمود. این کشور نیز همانند دیگر کشورها درخواست های پناهندگی افراد را بررسی و ارزیابی می­نماید و در صورتیکه با قوانین پناهندگی مطابقت داشته باشد، با پناهندگی آنان موافقت خواهد شد و در غیر اینصورت ممکن است برخی از درخواست ها رد گردیده و مهاجران می­باید به کشور مبدأ خود مراجعت نمایند.

اصول و قوانین پناهندگی در آذربایجان

اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان موضوعی است که بسیاری از افراد از این طریق به این کشور مهاجرت می­نمایند و درخواست پناهندگی شان را به دولت آذربایجان ارائه می­نمایند. دولت آذربایجان نیز برای پذیرش پناهجویان قوانینی را قرار داده است که برخی از این قوانین عبارتند از:

 • دولت آذربایجان با درخواست پناهندگی افرادی که در مقابل بشریت مرتکب جرم و جنایاتی شده اند، موافقت نخواهد نمود.
 • افرادی که در کشور مبدأ خود و یا دیگر کشورها مرتکب جرم و جنایات عمومی و غیر سیاسی شده اند نیز از پناهندگی در این کشور محروم خواهند بود.
 • افرادی که مرتکب جرم و جنایاتی مخالف اصول و قوانین پناهندگی در سازمان ملل شده اند نیز از پناهندگی در آذربایجان محروم می­باشند.
 • دولت آذربایجان به سایر افرادی که از طریق راههای قانونی وارد کشور آذربایجان شده اند، مطابق با قانون اساسی این کشور با درخواست پناهندگی آنان موافقت خواهد نمود. اما در صورتیکه افراد از طریق راههای غیر قانونی به این کشور مهاجرت نموده باشند، این دولت درخواست انان را نخواهد پذیرفت و آنان را به کشور مبدأ شان باز خواهد گرداند.

اصول و حقوق پناهندگی در آذربایجان

طبق کنوانسیون ژنو دولت آذربایجان با پناهندگانی که بصورت قانونی وارد این کشور شده اند، همانند سایر شهروندان آذربایجانی برخورد خواهد نمودو حقوقی را برای آنان در نظر خواهد گرفت. این حقوق عبارتند از:

 • پناهجویان می­توانند بمدت 3 ماه از اقامتگاه های پناهندگی بصورت رایگان استفاده نمایند. در این مدت فرد پناهجو می­باید برای خود اقامتگاه و شغل بیابد.
 • تردد بدون محدودیت در تمامی کشور آذربایجان
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان در آذربایجان
 • استفاده از خدمات آموزشی رایگان
 • امکان مراقبت و نگهداری از سالمندان پناهجو
 • استفاده از کمک های بشر دوستانه دولتی و بین المللی در آذربایجان

در صورتیکه پناهجو توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی خود را نداشته باشد، دولت آذربایجان بصورت روزانه کالاها و خدماتی را در اختیار پناهجو قرار می­دهد. پناهجویان در این کشور در این مدت از تمامی خدمات تا زمان اخذ اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان بهره­مند خواهند بود. مهاجرت قاچاقی به اتریش از دشوارترین راه های ورود به اتریش می­باشد.

حقوق پناهجویان پس از اخذ پناهندگی

پس از آنکه دولت آذربایجان با اقامت از طریق پناهندگی در اذربایجان افراد موافقت نمود، این افراد از حق و حقوق دیگری همچون موارد زیر نیز برخوردار خواهند گردید:

 • اجازه انجام کار بصور موقت در اذربایجان
 • استفاده از خدمات پزشکی
 • حق ادای مراسم مذهبی
 • اجازه ارتباط با مسئول سازمان ملل در امور پناهندگان
 • اجازه اخذ تابعیت آذربایجان
 • معافیت از پرداخت عوارض ثبت سند
 • معافیت از پرداخت مالیات و عوارض در این کشور

اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان

وظایف پناهجویان در آذربایجان

پناندگانی که درخواست پناهندگی در کشور آذربایجان را دارند، در مقابل حقوقی که در این کشور برخوردار هستند، دارای تکالیف و ظایفی نیز می­باشند که باید در این کشور رعایت نمایند. این وظایف عبارتند از:

 • ارائه اطلاعات صحیح و کامل به مسئول مربوطه
 • ارائه وضعیت اسکان فعلی پناهجو
 • معرفی نمودن خود به مراکز بهداشتی و اخذ گواهی سلامت

در صورتیکه پناهجویان اطلاعات دروغین و نامعتبر به مسئولین در این کشور ارائه دهند درخواست پناهندگی آنان رد خواهد شد. معمولاً نتیجه درخواست پناهجویان در مدت 3 ماه مشخص می­گردد و در صورت موافقت با درخواست وی، کارت پناهندگی به آنان اعطا خواهد شد و توسط این کارت پناهجو می­تواند به تمامی کشورها براحتی سفر نماید. همچنین در صورتیکه با درخواست پناهجو موافقت نگردد، وی می­تواند در عرض 5 روز اعتراض خود را به دادگاه این کشور اعلام نموده و درخواست تجدید نظر نماید.

عوامل لغو پناهندگی در آذربایجان

از مهمترین عواملی که دولت آذربایجان اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان پناهجویان را لغو می­نماید، عبارتند از:

 1. درخواست داوطلبانه پناهجویان برای لغو پناهندگی شان در این کشور
 2. کسب تابعیت کشور آذربایجان و یا دیگر کشورها
 3. خروج پناهجو از کشور آذربایجان و عدم بازگشت دوباره به این کشور

در صورتیکه فرد بنا به دلایل مذهبی و نژادی درخواست پناهندگی نموده باشد و هم اکنون این قوانین در کشور مبدأ پناهجو تغییر پیدا کرده باشد، وی می­باید به کشور مبدأ خود بازگردد.

عوامل محرومیت پناهجو از پناهندگی در آذربایجان

همانطور که بیان نمودیم دولت آذربایجان با تمامی درخواست های پناهجویان موافقت نحخواهد نمود. در برخی موارد ممکن است درخواست پناهندگی پناهجویان در این کشور رد گردد. از مهمترین عواملی که باعث رد درخواست پناهندگی پناهجویان و عدم اقامت از طریق پناهندگی در آذربایجان می­گردد عبارتند از:

 1. حضور پناهجو در آذربایجان تهدیدی برای امنیت عمومی در این کشور گردد.
 2. جعلی و دروغین بودن دلایل و مدارک پناهجو
 3. ارتکاب جرم پناهجو از نظر دادگاه این کشور

ناگفته نماند تصمیم نهایی برای پناهجویان از طریق دادگاه این کشور صادر می­گردد و دولت آذربایجان در مقابل نظر دادگاه هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. دوستان عزیز می­توانند در زمینه مهاجرت به دیگر کشورها و اخذ ویزای کار آلمان با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *