مهاجرت به کشور لهستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان یکی از راه های مهاجرت و اقامت در کشور لهستان است. برای مهاجرت به کشورها روش های قانونی برای مهاجران در نظر گرفته شده که یکی از این روش ها تولد فرزند است. این روش در کنار انواع راه های مهاجرت مثل مهاجرت های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ازدواج بسیار در میان ایرانیان طرفدار دارد. هر ساله متقاضیان بسیاری جهت اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان تصمیم به مهاجرت به این کشور می گیرند. در کشور لهستان برای اعطا تابعیت از طریق تولد در سال 2021 قوانینی در نظر گرفته شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی در جمع آوری مطالبی مفید در رابطه با اخذ تابعیت از کشور لهستان داشته است. به متقاضیانی که قصد مهاجرت و کسب اقامت از کشور لهستان را دارند، پیشنهاد می شود مقاله پیش رو را مطالعه نمایند.

طریقه اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان

در هر کشوری ممکن است اعطا تابعیت به فرزند از طریق راه های گوناگون صورت گیرد. در برخی از کشورها ممکن است از طریق سیستم خون به فرزند تابعیت اعطا گردد. در بعضی از کشورها ممکن است فرزند از طریق سیستم خاک تابعیت کشوری را دریافت نماید. اخذ تابعیت بر اساس سیستم خاک به این صورت می باشد که باید فرزند در کشوری متولد شود که براساس سیستم خاک به فرد تابعیت اعطا می شود. اخذ تابعیت بر اساس سیستم خون بدین صورت می باشد که یکی از والدین باید تابعیت آن کشور را داشته باشد که براساس سیستم خون تابعیت به فرزند فرد هم ارائه شود. اگر کودک در کشوری دیگر نیز متولد شود، می تواند تابعیت آن کشور خاص را داشته باشد.

سیستم اخذ تابعیت از طرق تولد در لهستان

مهمترین سوالی که ذهن متقاضیان برای تولد فرزندشان در لهستان را به خود درگیر می کند این است که اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان با توجه به سیستمی به افراد تعلق می گیرد؟ در جواب این سوال می توان گفت که اعطای تابعیت از طریق تولد فرزند بر پایه سیستم خاک و سیستم خون می باشد که به شرح زیر است:

پارامتر شرح
سیستم خون طبق این قانون اگر نوزاد از والدینی که حداقل یکی از آن ها تابعیت لهستان را دارد متولد شود، نوزاد تابعیت لهستان را دریافت می کند. حتی اگر فرزند در خارج از کشور لهستان متولد شود نیز تابعیت این کشور به او تعلق می گیرد.
سیستم خاک طبق این قانون در لهستان اگر فرزند والدینی با تابعیت خارجی در کشور لهستان متولد شود این فرزند تابعیت کشور لهستان را دریافت می کند. حتی اگر فرزندی با پدر و مادری نامعلوم در این کشور باشد. اگر فردی یا افرادی با تابعیت کشور لهستان فرزندی را به فرزند خواندگی قبول کنند، فرزند تابعیت این کشور را دریافت می کند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان از رییس جمهور

اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان از رییس جمهور

طبق ماده 18 قانون کشور لهستان رییس جمهور اجازه دارد به درخواست خود به فردی تابعیت این کشور را اعطا کند. به والدین با تابعیت خارجی که فرزندشان در کشور لهستان به دنیا آمده نیز تابعیت این کشور داده می شود. فردی که در کشور لهستان زندگی می کند می تواند از طریق وایود درخواست محل اقامت خود را ارائه دهد. ولی اگر فردی خارج از این کشور زندگی کند باید از طریق کنسولگری در خواست خود را ارائه دهد. مدارک صادر شده باید به زبان انگلیسی بوده و همچنین باید مدارک به زبان لهستانی نیز ضمیمه شود.

طبق ماده 30 قانون کشور لهستان افرادی که دارای شرایط زیر باشند به عنوان شهروند لهستان محسوب می شوند:

 • افرادی که به مدت 3 سال به صوت مداوم در کشور لهستان اقامت داشته اند برایشان اقامت EC صادر می شود.
 • این به این معناست که این افراد می توانند به صورت طولانی مدت در این کشور اقامت داشته باشند.
 • فرد پناهنده که 2 سال پی در پی در کشور اتریش مجوز اقامت داشت است.
 • اگر یکی از والدین کودک تابعیت کشور لهستان را داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

ثبت مشخصات نوزاد و اخذ تابعیت با تولد در لهستان

جهت اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان باید نام نوزاد ثبت شود، هنگام ثبت مشخصات باید مدارک زیر ارائه شود:

 • ارائه گواهی کتبی از ماما، دکتر یا بخش مراقبت های بهداشتی
 • در صورتی که والدین نوزاد ازدواج کرده اند باید خلاصه ای از سند ازدواج ارائه شود.
 • ارائه گواهی تولد مادر
 • اگر پدر فرزند فوت شده باشد باید گواهی فوت فرد ارائه شود.
 • اگر مادر از همسرش جدا شده است باید سند طلاق ارائه شود.

اگر در زمان ثبت مشخصات برای نوزاد اسمی انتخاب نشده باشد، مدیر USC یکی از نام های مرسوم در این کشور را در گواهی ثبت می کند. تا 6 ماه پس از تکمیل گواهی با پرداخت 11 زلوتی (پرداخت حق تمبر) می توان نام نوزاد را تغییر داد. در صورتی نام خانوادگی مادر برای فرزند انتخاب می شود که فرزند از طریق روابط غیرزناشویی متولد شده باشد. اگر نامی برای نوزاد هنگام نام گذاری انتخاب نشود، برای نام و نام خانوادگی نوزاد ترکیبی از اسامی پدر و مادرش انتخاب می شود. حداقل زمان ثبت مشخصات نوزاد در ثبت احوال 2 هفته بعد از تولدش می باشد.

آشنایی با دیگر روش های اخذ تابعیت در لهستان

برای مهاجرت به لهستان و دریافت اقامت لهستان روش های قانونی در نظر گرفته شده است که در نظر داریم در ادامه مقاله به توضیحاتی درباره آن ها بپردازیم:

 • دریافت اقامت از طریق تحصیل
 • دریافت اقامت از طریق کار در کشور لهستان
 • دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • دریافت اقامت از طریق ازدواج

ویژگی های اخذ تابعیت لهستان از طریق تولد نسبت به سایر روش ها ذیلا بررسی شده است:

ویژگی های اقامت از طریق تولد در لهستان

اخذ تابعیت از طریق تحصیل و کار در لهستان

یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت موقت از کشور لهستان مهاجرت از طریق تحصیل در لهستان می باشد. اقامت موقت فرد تا زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل نشده است اعتبار دارد. دانشجویان می توانند بعد از فارغ التحصیل شدن در زمان مشخصی شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده. بعد از شاغل شدن متقاضی می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت از این کشور اقامت از طریق کار در لهستان می باشد. به این صورت است که:

 • متقاضی می تواند رزومه کاری و رزومه تحصیلی اش را به شرکت ها، موسسات و یا کارفرمایان ارسال نماید.
 • در صورت پذیرفته شدن برای فرد دعوت نامه کاری از کارفرما یا شرکت های معتبر ارسال می شود.
 • سپس فرد برای دریافت ویزای کار از کشور لهستان در خواست خود را ارائه می دهد.
 • پس از گذشت زمان معین فرد می تواند اقامت دائم این کشور و سپس تابعیت را دریافت نماید.

سرمایه گذاری و ازدواج در لهستان

با توجه به اقتصاد کشور لهستان، متقاضیان خارجی بسیاری در این کشور سرمایه گذاری انجام داده اند. همچنین افراد می توانند برای سرمایه گذاری در این کشور شرکت ثبت نمایند. اقامت از طریق سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت به صورت موقت اعطا می شود. متقاضی برای این که بتواند اقامت خود را تمدید کند، باید طی زمان مشخصی مالیات پرداخت نماید.

از طریق ازدواج نیز می توان در کشور لهستان به اقامت رسید. به این صورت که:

 • اگر متقاضی با فردی از تبعه کشور لهستان ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید.
 • برای دریافت اقامت ازدواج افراد باید به صورت قانونی ثبت شود.
 • مدت زمان معینی از ازدواجشان گذشته باشد.
 • فرد باید در نظر داشته باشد که این نوع اقامت به صورت موقتی صادر می شود.

در آخر پیشنهاد می شود برای مهاجرت از روش های قانونی اقدام نموده و قبل از تصمیم برای هر اقدامی با افراد متخصص و مشاوران در این زمینه مشورت نمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ تابعیت از طریق تولد در لهستان و چگونگی دریافت اقامت این کشور می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *