مهاجرت سرمایه گذاری در بلاروس

اخذ اقامت کشور بلاروس از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

اخذ اقامت کشور بلاروس از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

اخذ اقامت کشور بلاروس از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک ، روشی مطمئن برای حضور در این کشور است. انتخاب بلاروس برای زندگی، برای علاقمندان به کشورهای اروپای شرقی، انتخاب مناسبی است. این مقاله در زمینه ی اقامت بلاروس  از راه سرمایه گذاری و خرید ملک نگارش شده است. به علاقمندان زندگی در بلاروس که از تمکن مالی نیز برخورداند، مطالعه این نوشتار توصیه می­شود. سرمایه گذاری در یک کشور غیر، همواره نکات حقوقی فروانی در پی خواهد داشت. علاقمندان می­توانند به کمک وکلاء مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، از مسائل حقوقی این موضوع، آگاهی کامل پیدا کنند.

اقتصاد بلاروس

به عنوان کشوری از اتحاد جماهیر شوروی سابق، بلاروس دارای پایگاه صنعتی نسبتا پیشرفته، هرچند قدیمی است. صنعت سهم بسزایی در تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال در بلاروس را به عهده دارد. بخش خدمات هرچند در سال های اخیر افت داشته است اما سهم بیشتری در اشتغال دارد. کشاورزی نیز یکی دیگر از منابع تولید ناخاص ملی در این کشور است.

بلاروس از منابع جنگلی قابل توجهی برخوردار است. فراوری چوب بخش مهمی از صنعت و اقتصاد این کشور را تشکیل می­دهد.  طی سال های اخیر، جایگاه بلاروس در بین کشورهای عضو بانک جهانی، عموماً در مسیر ارتقاء بوده است. علیرغم وابستگی به روسیه، اما سیاست های اقتصادی بلاروس، به سمت نزدیک شدن به اتحادیه اروپا، در حرکت است.

سرمایه گذاری در بلاروس

امروزه، نرخ مثبت رشد اقتصادی و فرهنگی در بلاروس، توجه بسیاری از سرمایه گذاران را جلب کرده است. از جمله، پروژه های ساخت و ساز عظیم، از نگاه سرمایه گذاران و کسب و کارهای خارجی، دور نمانده است. همچنین تلاش دولت برای ارتقاء سطح زندگی، منجر به ایجاد بستر برای جذب سرمایه های خارجی در بلاروس شده است.

مزایای سرمایه گذاری در بلاروس

ثبات سیاسی و اجتماعی و موقعیت جغرافیای ویژه، بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در بلاروس فراهم کرده است. قرار گرفتن بین اتحادیه اروپا و روسیه، موقعیت جغرافیای این کشور را به لحاظ اقتصادی خاص کرده است. وجود امنیت بالا نسبت به سایر کشورهای بلوک شرق، از پارامترهای مهم سرمایه گذاری در بلاروس است.

اقتصاد مبتنی بر صادرات و وجود شبکه حمل و نقل مناسب از دیگر مزایای اقتصادی این کشور است. علاوه براین، فساد اداری در بلاروس پایین و رفتارهای اجتماعی مناسب و به دور از نژاد پرستی است. وجود زمینه های متنوع سرمایه گذاری و نیروی کار متخصص و ارزان، از بزرگترین محاسن سرمایه گذاری در بلاروس است.

اخذ اقامت کشور بلاروس از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

در ادامه بررسی میشود ثبت شرکت و خرید ملک، دو روش مرسوم اخذ اقامت بلاروس، برای سرمایه گذاران خارجی است. به واسطه ثبت شرکت، علاوه بر خود، می­توان برای خانواده نیز، اقامت این کشور را کسب کرد. خرید ملک نیز راه دیگری است که می­تواند منجر به اخذ اقامت بلاروس شود. در ادامه هر کدام از این روش ها به تفصیل بیشتری، شرح داده شده است.

اخذ اقامت بلاروس از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در بلاروس، امکان اخذ اقامت این کشور را به همراه دارد. در این روش شخص قادر خواهد بود برای خود و خانواده اش اقامت بلاروس را اخذ نماید. البته فرزندان بالای 18 سال فرد از این قاعده مستثنی هستند. راه حل اینست که فرزندان بالای 18 سال را به عنوان شریک تجاری معرفی کرد. برای کسب اقامت دائم، لازم است شرکت طی 5 سال، تراکنش بالای 150هزار یورو و البته سود دهی داشته باشد. بر طبق قوانین جمهوری بلاروس می­توان انواع شرکت های زیر را در این کشور به ثبت رساند:

  • شرکت های با مسئولیت محدود (LLC)
  • شرکت های با مسئولیت اضافه (ALC)
  • شرکت های سهامی خاص (CJSC)
  • شرکت های سهامی عام (OJSC)
  • شرکت های Unitary Enterprise (UE)

ویژگی شرکت های مختلف در بلاروس

در شرکت با مسئولیت محدود، چند شخص حقیقی یا حقوقی با یک سرمایه اولیه منقول شراکت دارند. سهم هریک از شرکاء در اساسنامه مشخص است. در این شرکت، سهامداران به اندازه سرمایه اولیه خود مسئولند. شرکت با مسئولیت اضافه شباهت های زیادی به شکرت با سئولیت محدود دارد. تنها تفاوت مربوط به حالت بدهکاری شرکت است. در صورت بدهکاری در ALC، اگر یکی از اعضا توان پرداخت نداشته باشد، بدهی او میان سایرین تقسیم خواهد شد.

در شرکت سهامی عام، سرمایه اولیه بصورت سهام بین اعضا تقسیم می­شود. سهام و مبلغ کل قبل از تاسیس شرکت، به ثبت می­رسد. هر کدام از اعضا امکان فروش یا واگذاری سهام خود را دارد. و همچنین شرکت سهامی خاص خیلی شبیه به شرکت سهامی عام است. تفاوت این دو در تعداد اعضاست و اینکه خرید و فروش سهام در این شرکت، منحصر به سهامداران است. در جدول زیر برخی شرایط شرکت های معرفی شده، جهت آشنایی بیشتر مخاطبان، آمده است:

LLC ALC CJSC OJSC UE
تعداد سهامداران 1 تا 50 نفر 1 تا 50 نفر 1 تا 50 نفر نامحدود 1 نفر
حداقل سرمایه معین نشده است معین نشده است حدود 1000 دلار آمریکا حدود 4000 دلار آمریکا معین نشده است
اعضا حقوقی سهامداران

مدیر عامل

هیئت مدیره (اختیاری)

سهامداران

مدیر عامل

هیئت مدیره (اختیاری)

سهامداران

مدیر عامل

هیئت مدیره (اختیاری)

سهامداران

مدیر عامل

هیئت مدیره (اختیاری)

مالک

مدیر عامل

مسئولیت سهامداران محدود به ارزش بودجه قانونی مسئولیت فرعی اضافه محدود به ارزش بودجه قانونی محدود به ارزش بودجه قانونی محدود به ارزش بودجه قانونی
تعدادکارکنان نامحدود نامحدود نامحدود نامحدود نامحدود

تاسیس شرکت در مناطق آزاد بلاروس

پیشنهاد ویژه، تاسیس شرکت در مناطق آزاد بلاروس است. در مناطق آزاد، میزان مالیات بر ارزش افزوده نصف حالت عادی است. علاوه بر این، مالیات بر درآمد و مالیات بر سود به مدت ۵ سال از تاسیس شرکت، در این مناطق اخذ نمی­شود. همچنین معامله انواع ماشین آلات یا خودرو در این مناطق معاف از مالیات است.

اخذ اقامت بلاروس از طریق خرید ملک

خرید ملک راه دیگری برای اخذ اقامت کشور بلاروس است. نکته حائز اهمیت اینست که برای خارجی ها، خرید ملک صرفاً به معنای خرید اعیان آنست. به عبارتی فروش زمین ملک به شهروندان غیر بلاروس، صورت نمی­گیرد. در سایر موارد هیچ تفاوتی بین شهروندان بلاروس و خارجی ها نیست. افراد در بلاروس مختارند تا از ملک خود بهره برداری تجاری کنند و از آن نفع ببرند.

خرید املاک در بلاروس نیاز به ثبت دولتی دارد. تنها پس از تکمیل ثبت نام، خریدار، صاحب قانونی ملک می شود. پروسه اخذ اقامت موقت در بلاروس با خرید ملک بین 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد. بعد از 5 سال، شخص می­تواند برای دریافت اقامت دائم بلاروس درخواست دهد. طی این مدت لازم است فرد 6 ماه از هر سال را در بلاروس سپری کرده باشد. قیمت بالاتر ملک، امکان دریافت اقامت بلاروس را افزایش می­دهد. اقامت دایم به آن دسته از خانواده هایی اعطا میشود که ارزش ملک آنها بالای 150 هزار دلار باشد.

نتیجه گیری

متقاضیان اقامت بلاروس در صورت انتخاب این روش، باید از تمامی نکات حقوقی مربوطه به صورت کامل آگاهی پیدا کنند. وکلاء و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، به یاری تجربیات ارزنده، می­توانند راهنمای شایسته ای برای متقاضیان باشند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با کادر مجرب خود، همراهی مطمئن برای علاقمندان مهاجرت به کشورهای مختلف دنیا خواهد بود. کارشناسان این موسسه، همواره آماده ارائه مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به تمامی علاقمندان و متقاضیان، هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *