مهاجرت به کشور آلمان

آلمان

آلمان

امروزه وقتی صحبت از کشور آلمان به میان می­آید، کمتر کسی را می­توان یافت که هیچ گونه اطلاعاتی راجع به این کشور نداشته باشد. از تاریخ تلخ جنگ­های جهانی گرفته تا پیشرفت­های چشمگیر این کشور در حوزه­های مختلف و متنوعی همچون صنعت، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش، امنیت، حقوق شهروندی و …، همه و همه باعث شده است اغلب مردم دنیا اطلاعات مختلفی راجع به آن داشته باشند. آلمان، کشوری که خاطرات ناخوشایند جنگ­های جهانی می­توانست تا چندین قرن چهره منفوری از آن در ذهن مردم دنیا ایجاد کند، اما اکنون و در فاصله نه چندان طولانی از دوران جنگ، تبدیل به ماوای امنی شده است که به واسطه جذابیت­های متنوعی که دارد مقصد سفر بسیاری از مردم دنیا، البته با اهداف مختلفی از جمله گردشگری، تحصیل علم، اشتغال، اقامت و پناهندگی است.

درباره کشور آلمان

همین نکته به تنهایی می­تواند مردم را برای پرداختن به این موضوع و افزایش آگاهی­های عمومی­شان در مورد کشور آلمان، علاقه­مند سازد. اگرچه عنوان شد بسیاری از افراد کم و بیش با کشور آلمان، آشنایی دارند اما از آنجاییکه باور بر این است که مخاطبین این مقاله، که با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یا سایت اینترنتی آن، با این نوشتار مواجه شده­اند، احتمالاً افرادی هستند که یا قصد عزیمت به آلمان دارند (حال با هر هدفی که در ذهن دارند) یا برای همان اهدافشان به دنبال مقصد مناسبی برای سفر هستند و این مقاله ممکن است بر تصمیم آن­ها اثرگذار باشد، بنابراین نیاز به اطلاعات جامع­تری دارند. به همین علت این مقاله سعی دارد آگاهی­های کلی اما با رویکرد مورد نظر مخاطبان خود، در اختیار آن­ها قرار دهد. چنانچه علاقمندان نیاز به اطلاعات جزئی­تری متناسب با شرایط و اهداف خود داشته باشند، مشاورین خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، می­توانند چه به صورت تلفنی (رایگان) و چه به صورت حضوری، پاسخگوی ایشان باشند.

آلمان

نام رسمی آن “جمهوری فدرال آلمان” و نام بین­المللی آن “Germany” است. به لحاظ مساحت، آلمان جزء کشورهای بزرگ اروپا محسوب می­شود (با مساحت تقریبی 357022 کیلومتر مربع) و از نظر جمعیت، پرجمعیت­ترین کشور آن قاره است (جمعیت کنونی آن حدود 82.3 میلیون نفر است).  همسایه­های آلمان کشورهای اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک، هلند، لهستان، جمهوری چک و دانمارک هستند. همچنین آلمان در قسمت شمالی دارای سواحلی در کنار دریای شمال و بالتیک است. آلمان متشکل از 16 ایالت است و تحت نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی، اداره می­شود. البته ایالت­های آن می­توانند در برخی مسایل مستقل باشند. به عنوان بزرگترین شهرهای آلمان، می­توان از پایتخت آن برلین و شهرهای هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت، یاد کرد. آلمان از کشورهای بسیار تاثیرگذار در شکل­گیری اتحادیه اروپا است.

در کشور آلمان زبان رسمی که 95 درصد مردن به آن زیان صحبت می­کنند، زبان آلمانی است که آن را به آلمانی دویچ (Deutsch)  و به انگلیسی جرمن (German) می نامند. گویش­های زبان آلمانی در مناطق مختلف متفاوت است و تفاوت اصلی در گویش­های مردم شمال و جنوب است. گویشی که در رسانه­ها با آن صحبت می­کنند، هوخ‌دویچ (Hochdeutsch) نامیده می­شود. در بین زبان مهاجرین نیز، رتبه نخست به زبان ترکی تعلق دارد وپس از آن هم، زبان کردی.

 

برای توصیف بسیار خلاصه از تاریخ آلمان، می­توان آن را به چند برهه کلی تاریخی، تقسیم بندی کرد. اولین برهه، مربوط به تاریخ اولیه تا دوران قرون وسطای آلمان است. این برهه دورانی است که قبایل آلمانی در جنگ­هایی که در اثر حملات امپراطوری روم به آلمان شکل گرفته بود، پیروز شدند و با پیشروی، قلمرو آلمان را (که تقریباً قلمرو کنونی آلمان است)، شکل دادند. برهه بعدی، آلمان قرون وسطا است که می­توان درگیری­های کلیسای کاتولیک و امپراطوری آلمان را از عوامل مهم اثرگذار این دوران دانست. در این دوران علیرغم وجود رونق تجاری و صنعتی آلمان در قرن­های چهارده و پانزده، اما وقوع یک جنگ 30 ساله در قرن شانزدهم، رکود اقتصادی سنگینی را به آلمان تحمیل کرد. بعد از قرون وسطا، نوبت به نام­آشناترین دوران تاریخ آلمان یعنی جنگ­های جهانی اول و دوم می­رسد.

نتیجه جنگ جهانی اول برای آلمان، شکست بود. بعد از جنگ جهانی اول ابتدا، پارلمان دموکراتیک آلمان با اکثریت احزاب محبوب آلمان­ها شکل گرفت اما شاید رکود اقتصادی، منجر به قدرت گرفتن احزاب تندرو شد که نتیجه آن به قدرت رسیدن سوسیالیست­ها و صدراعظم شدن آدولف هیتلر شد. در واقع جنگ جهانی دوم و اتفاق مشهور هولوکاست، محصول سیاست­های کشورگشایی همین حزب است که البته در نهایت منجر به شکست و تسلیم بی قید و شرط آلمان شد. برهه بعدی را می­توان دوران آلمان شرقی و غربی دانست.

جنگ جهانی دوم در آلمان

آلمان پس از جنگ جهانی دوم (1939-1945) و بعد از اشغال توسط قدرتهای پیروز (ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه) از دو ایالت تشکیل شد. یکی آلمان شرقی (جمهوری دمکراتیک آلمان)، که هرگز مشروعیت واقعی را در درون شهروندانش به دست نیاورد و از لحاظ اقتصادی اوضاع آن رو به وخامت گذاشت تا حدی که با اجبار سعی در پیشگیری از هجوم ملت خود به سمت آلمان غربی داشت و دیگری، آلمان غربی (جمهوری فدرال آلمان)، که بسیار موفق عمل کرد. رونق بخش غربی، خارجی­های زیادی را به آلمان کشاند. در نهایت در سال 1989 پلیس مرزی آلمان شرقی دیوار را گشود و نهایتاً یک سال بعد جمهوری دموکراتیک به جمهوری فدرال ملحق شد.

به لحاظ اقتصادی شاید بتوان آلمان را سرآمد کشورهای اروپایی دانست، تا حدی که بسیاری از تصمیات اقتصادی مهم اروپا توسط آلمان صورت می­گیرد و این کشور در اتحادیه اروپا، قانون وضع می­کند. ذکر این نکته جالب است که واحد پولی اروپا، یعنی یورو، توسط آلمان معرفی شد. نیروی کار مجرب، نرخ بالای سرمایه­گذاری، سطح پایین فساد و نوآوری در زمینه­های مختلف، آلمان را به نقطه هدف مناسبی برای کار و سرمایه­گذاری تبدیل کرده است. حضور 37 ابرشرکت از 500 ابرشرکت دنیا در آلمان، به تنهایی گویای وضعیت تجاری و اقتصادی آلمان است. برندهای مختلف آلمانی در زمینه­های متنوعی، از پیشروها و نام آشنایان عرصه خود هستند. به لحاظ درآمد، آلمان اولین کشور صادر کننده در دنیا است و در واردات نیز مقام دوم به آلمان تعلق دارد. از منظر تولید ناخالص ملی، آلمان  در رتبه چهارم دنیا قرار دارد و در کل آلمان صاحب پنجمین قدرت اقتصادی دنیاست.

وضعیت اشتغال در آلمان

آلمان به لحاظ اشتغال، شرایط کاملاً مطلوبی دارد. سطح دستمزدها، مزایای جانبی و امنیت شغلی بسیار بالا است. نرخ بیکاری در آن، کمترین مقدار در بین کشورهای اروپایی است و همیشه نیاز به نیروی کار در این کشور احساس می­شده است. به استثنا برلین و مونیخ، شرایط کاری در غرب آلمان وضعیت بهتری نسبت به شرق آن دارد. البته باید توجه داشت که اوضاع کار در این کشور برای مهاجرین غیرقانونی، مناسب نیست. اگرچه در جاهایی مانند هتل­ها، رستوران­ها، کلاب­ها و یا موارد مشابه، امکان اشتغال برای این مهاجرین فراهم می­شود اما پلیس برای آنها و البته کارفرمایانشان، جریمه­های سنگینی (حتی در حد زندان)، در نظر گرفته است.

آلمان را می­شود یکی از امن­ترین کشورهای دنیا دانست. پایین بودن نرخ جرم و جنایت در این کشور، آن را تبدیل به یک مقصد گردشگری امن در دنیا کرده است. اوضاع امنیت در آلمان، حتی در مقایسه با صرفاً کشورهای اروپایی نیز، از سطح مطلوبی برخوردار است. به طور کلی می­توان گفت، فردی که در آلمان حضور دارد (چه به عنوان مسافر و چه به صورت مقیم)، اگر خود مرتکب خلافی نشود، با مشکل خاصی در این کشور مواجه نخواهد شد.

نظام بهداشت و درمان آلمان

استوار بودن نظام بهداشت و درمان آلمان بر پایه بیمه، باعث رهایی بیماران از پرداخت هزینه­های گزاف در این رابطه شده است. علاوه بر این هزینه حوزه بهداشت و درمان برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان صفر است. بودجه نظام سلامت آلمان، از حق بیمه های دولتی، بیمه­های خصوصی و مالیات شهروندان، تامین می­شود. نکته جالب خدمات درمانی در آلمان، دریافت این خدمات توسط پناهندگان است حتی اگر اقامت نداشته باشند.

مواردی همچون طبیعت، تاریخ، فرهنگ، هنر، ورزش و …، تنها بخشی از دلایل و انگیزه گردشگران برای حضور در آلمان است. مسافرین زیادی سالانه به قصد گردشگری به این کشور سفر می­کنند به طوری که آلمان را مبدل به هفتمین کشور پربازدید دنیا کرده است. مسافرین در این کشور می­توانند از اغلب وسایل نقلیه عمومی برای جابجایی استفاده کنند که البته در بین آن­ها هزینه قطارهای تندرو به نسبت گران است. برای اقامت، امکاناتی مانند انواع هتل­ها، هاستل­ها، پانسیون­ها و …، وجود دارد. هزینه غذا در این کشور بسیار مناسب است. در ادامه برخی از جاذبه­های گرذشگری آلمان به صورت تیتر وار، لیست شده است: پایتخت آلمان یعنی برلین، رودخانه‌ی کنستانس، جنگل سیاه، شهر مونیخ، پارک ملی برشتسگادن، شهر کلن، شهر درسدن، شهر تری‌یر، قلعه‌ی نیسوانستاین، پارک المپیک مونیخ، شهر فرانکفورت، قلعه‌ی کلدیتز، باغ وحش هاگن‌بک.

هزینه زندگی در آلمان

متوسط هزینه­ های زندگی در آلمان حدوداً بین 600 تا 800 یورو است. توجه شود که مبلغ اعلام شده متوسط هزینه است، سطح زندگی و شهری که فرد در آن اقامت دارد در این مبلغ اثرگذار است. هزینه­ها در شهرهای بزرگ، بالاتر است و می­توان برلین را گران­ترین شهر آلمان دانست. یکی از موارد هزینه بر برای مهاجرین به آلمان هزینه ویزا است که شامل ویزاهای کار، ازدواج، تحصیلی و توریستی است. برای آگاهی کافی از هزینه­های زندگی در آلمان نیاز است تا از ریز قیمت­ها در این کشور اطلاع داشت. با مراجعه به دیگر مقالات این سایت که به صورت اختصاصی به این مقوله، پرداخته­اند می­توان با هزینه زندگی در کشورهای مختلف و از جمله کشور آلمان، بیشتر آشنا شد.

در ادامه به صورت مختصر نکاتی چند در باب فرهنگ و زندگی اجتماعی در آلمان مطرح شده است. دست دادن به هنگام سلام و خداحافظی از عادات آلمان­ها است و هنگام این کار مستقیم به چشم طرف مقابلشان نگاه می­کنند. به ویژه افراد تازه وارد به یک جمع، با سایرین محکم دست می­دهند. آلمان­ها در صحبت صادق و رک هستند اما کاملاً محترمانه صحبت می­کنند. به علت ویژگی­های شخصیتی که دارند، کمی رفتارشان در برخورد اولیه غیر دوستانه به نظر می­رسد. دیر رسیدن به قرار ملاقات­ها بدون اطلاع قبلی، حتی به مقدار اندک،  برای آن­ها بسیار ناپسند شمرده می­شود. و در نهایت اینکه مردم آلمان به سختکوشی شهره هستند. آلمان­ها در مورد غذا بیشتر سراغ غذاهای سالم و غنی می­روند. اگرچه مناطق مختلف آن غذاهای سنتی مخصوص به خود دارند اما به دلیل علاقه ایشان به گوشت خوک، از آن در اکثر غذاهای سنتی خود استفاده می­کنند. در باب هنر نیز مشاهیر آلمانی در زمینه­های مختلف، معرف علاقه آن­ها به این حوزه هستند.

در نهایت شایان ذکر است که مقاله پیش رو تنها به اختصار نکاتی چند در مورد کشور آلمان در اختیار مخاطب قرار می­دهد. کاملاً واضح است که نه تنها مطالعه در مورد این کشور شامل حوزه­های بیتر و جامع­تری است، بلکه به موارد ذکر شده در اینجا هم می­توان بسیار مفصل­تر پرداخت. در این مقاله سعی شد جامعیت مطالب با رعایت اختصار و حوصله مخاطب، حفظ شود. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، چنانچه مخاطبین محترم در هر یک از حوزه­ها به مطالعه بیشتری نیاز داشته باشند، ضمن اینکه به آن­ها، استفاده از سایر مطالب این سایت که به برخی مطالب اختصاصی­تر پرداخته­اند، پیشنهاد می­شود، می­توانند از مشاورین، کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، کمک بگیرند.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جزو بهترین موسسات حقوقی کشور می باشد، این موسسه آماده پاسخگوی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به شما دوست و هموطن عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل را دارد.

Related Posts

7 دیدگاه برای “آلمان

 1. ریحانه گفت:

  ممنون از مطالبتون

 2. خسروى گفت:

  تشكر فراوان

 3. صبا صابری گفت:

  سلام
  آیا ویزای کاری به ویزای دائم تبدیل می شود؟
  ممنون از سایت خوبتون

 4. diana گفت:

  مدرک زبان ندارم، قصد تحصیل در آلمان رو دارم و برنامه ام این هست که زبان رو در آلمان یاد بگیرم، امکانش هست؟‌

 5. فهیمه گفت:

  مرسی از اطلاعات خوبتون واقعا مقاله های شما دارای اطلاعات به روز شده می باشد

 6. مهشید رحمانی گفت:

  از چه روش هایی می توانم به کشور المان مهاجرت کنم؟

 7. بیژن مرتضوی گفت:

  بسیار عالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *