متفرقه, مهاجرت به کشور آلمان

10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

داشتن اطلاعات کافی از 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان می تواند متقاضیان و مهاجران را برای ورود به خاک این کشور و زندگی در آلمان آماده سازد. همانند سایر کشورهای دنیا، برای مهاجرت به کشور آلمان نیز دلایل زیادی وجود دارد و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا بخش آخر این مقاله شما عزیزان را با تمام ۱۰ دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان آشنا سازند.

معرفی 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

امروزه بیش از 9 میلیون مهاجر خارجی در آلمان زندگی می کنند. آلمان پس از آمریکا دومین مقصد محبوب جهان است. هر ساله هزاران مهاجر برای داشتن زندگی بهتر به آلمان مهاجرت می کنند. افرادی با ملیت ها، مذاهب، تحصیلات و حرفه های مختلف آلمان را به موزاییک فرهنگی تبدیل کردند. آلمان به خاطر سیستم جامع رفاهی خود بسیار شناخته شده است و اصل نظام رفاه در قانون آلمان گنجانده شده است. در آلمان کسانی که کار نمی کنند می توانند درخواست حمایت کنند. هر کسی که بیکار باشد حق دارد از مزایای بیکاری برخوردار شود. مشاغل و حقوق خوب، محیطی پاک، میزان جرم و جنایت کم، مکان هایی برای سپری کردن اوقات فراغت و جاذبه های فرهنگی و حمل و نقل عمومی خوب موجب جذابیت آلمان در بین مهاجران شده اند.

در جدول زیر به صورت دقیقتر به 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان اشاره شده است:

ردیف10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان
1اقتصاد با ثبات
2نرخ بیکاری کم
3شرایط اشتغال مناسب
4آزادی سفر
5سیستم حمل و نقل
6سیستم آموزش عالی
7شرایط زبان
8تعادل کار و زندگی
9هزینه زندگی مناسب
10بیمه درمانی

اقتصاد مطلوب از 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

اقتصاد سالم و با ثبات آلمان بدین معنی است که این کشور فرصت های شغلی زیادی را در بخش خصوصی ایجاد می کند. نرخ بیکاری از بحران مالی 2008 تا کنون به طور چشمگیری در حال کاهش است و در نوامبر سال 2018 به میزان 3.3% کاهش یافته است. پیش بینی دولت برای سال 2030 نشان می دهد که این روند همچنان ادامه دارد و افراد ماهر در حرفه های بهداشت، پزشکی، مدیریت و زمینه های مرتبط می توانند در این کشور درآمد بسیار بالایی داشته باشند. اقتصاد آلمان یک اقتصاد بازار اجتماعی بسیار توسعه یافته است. این کشور دارای بزرگترین اقتصاد ملی اروپا، چهارمین کشور بزرگ با تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان و پنجمین تولید ناخالص داخلی می باشد.

در نمودار زیر به رشد اقتصادی کشور آلمان در بین سایر کشورهای دنیا اشاره شده است:

نرخ بیکاری کم در کشور آلمان

بیکاری در بزرگترین اقتصاد اروپا از زمان بحران 2008 به طور پیوسته کاهش یافته است. آلمان پس از سوئد رتبه دوم اشتغال در اتحادیه اروپا را دارد. امسال نرخ بیکاری آلمان زیر 5% است. موفقیت در کاهش نرخ بیکاری در کشور آلمان در سطح بالای تاریخی آن به عنوان معجزه اشتغال شناخته شده است. نرخ بیکاری هماهنگ با تعدیل فصلی آلمان در ژانویه سال 2020 3.2% بود که نسبت به ماه قبل تغییر نکرد. طبق محاسبات موقت اداره آماری فدرال، تقریباً 45 میلیون نفر مقیم آلمان در ژانویه سال 2020 در این کشور مشغول به کار بودند. در مقایسه با ژانویه سال 2019، تعداد افراد شاغل تقریبا 238.000 نفر افزایش یافته است.

شرایط اشتغال مناسب یکی از دلایل مهاجرت به آلمان

آلمان مزایای بسیاری به کارمندان خود به ویژه کارمندان وکارکنان ماهر خارجی ارائه می دهد. سطح پایین تبعیض، سطوح بالایی از نوآوری، فرهنگ و اجتماع بسیار عالی و زیرساخت های مناسب (جاده ها و مراقبت های بهداشتی)، فرصت های کاری بسیار عالی و سایر موارد از مزایای اشتغال در کشور آلمان می باشند. کشور آلمان یکی از بهترین و مناسب ترین کشورهای دنیا برای کاریابی می باشد و افرادی که جوان و با مهارت و توانایی های کافی هستند می توانند با داشتن شرایط مورد نیاز در این کشور به راحتی مشغوب به کار شوند. به طور کلی، فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر دنیا با کسب مدرک لیسانس مخصوصا مهندسی می توانند به راحتی در کشور آلمان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

آزادی سفر از 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

کشور آلمان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا می باشد و مردم این کشور می توانند به راحتی بدون محدودیت به تمامی کشورهای دنیا سفر کنند. برای ورود، اشتغال، تحصیل و زندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مردم کشور آلمان نیاز به کسب مجوز یا ویزا ندارند و می توانند به راحتی به کشورهای همسایه خود سفر کنند. برای ورود به خاک برخی از کشورها، ساکنین آلمان می بایست ویزای آنلاین یا ویزای ورود کسب کنند. همچنین شهروندان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا برای اقامت خود در آلمان نیازی به اجازه اقامت ندارند.

سیستم حمل و نقل در کشور آلمان

آلمان دارای سیستم حمل و نقل درجه یک است که شامل اتوبوس و قطار می شود. توسط این سیستم حمل و نقل ساکنین کشور آلمان می توانند به هر نقطه در آلمان یا اروپا سفر کنند. آلمانی ها انسان های فوق العاده ای هستند و این مورد در مورد سیستم حمل و نقل و ترانزیت آنها نیز صدق می کند. قطارهای این کشور به موقع در محل حاضر می شوند، اتصالات راه آهن پر سرعت بین شهرهای بزرگ این کشور وجود دارد و هزینه های سفر از طریق این سیستم حمل و نقل بسیار ارزان است. لازم به ذکر است که در کشور آلمان یک سیستم قطار ICE وجود دارد که با سرعت 330 کیلومتر در ساعت حرکت می کند.

تحصیل در لیست 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

تحصیل در لیست 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

بهره مندی از یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا، یادگیری یک زبان جدید و برقراری ارتباط با دوستان جدید و معاشرت با سایر دانشجویان و کسب تجربه ای شگفت انگیز از زندگی دانشجویی در آلمان تنها بخشی از مزایای تحصیل در کشور آلمان می باشند که موجب شده اند شرایط تحصیل در آلمان در بین 10 دلیل اصلی مهاجرت به آلمان قرار بگیرد. صدها دانشگاه در آلمان وجود دارند که دارای دوره های تحصیلی رایگان یا همراه با شهریه بسیار کم برای دانشجویان بین المللی هستند.

تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی، معماری یا تجارت یا سایر رشته ها در بهترین دانشگاه های آلمان که نام آنها در این بخش ذکر شده است امکان پذیر است:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین

شرایط زبان از 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

مهاجران خارجی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، مشکلی برای زندگی و اقامت در آلمان نخواهند داشت. اکثر ساکنین در این کشور انگلیسی صحبت می کنند و انگلیسی یک زبان رایج در کشور آلمان است. این زبان از کمترین سنین به اکثر کودکان آموزش داده می شود تا بتوانند به زبان انگلیسی روان صحبت کنند. جای تعجب نیست که آلمان چنین قدرت فوق العاده ای دارد. اما رفتن به یک کشور جدید بدان معنی است که مهاجران باید زبان کشور مقصد را یاد بگیرند و یادگیری زبان آلمانی در این کشور بسیار آسان و همچنین در برخی موارد می تواند رایگان باشد. لازم به ذکر است که ثبت نام حضور در کلاس های زبان آلمانی در کشور آلمان بسیار آسان می باشد.

تعادل کار و زندگی در کشور آلمان

به طور کلی، آلمانی ها کمتر از انگلیسی کار می کنند و حداقل سی روز در سال از تعطیلات خود لذت می برند. افرادی که در کشور آلمان مشغول به کار می شوند و می توانند از ساعات کار و شرایط کار مناسب بهره مند شوند. ساعات کاری در کشور آلمان کمتر از کشور آمریکا می باشد و این موضوع باعث جذابیت کشور آلمان در بین سایر کشورهای منطقه شده است. البته باید در نظر داشته باشید که با در نظر گرفتن فرهنگ مردم این کشور، افرادی که در آلمان در زمینه های مختلف کار می کنند، در زمان اشتغال فقط بر روی کار خود متمرکز می شوند و بعد از اتمام ساعت کاری خود به انجام سایر کارهایی می پردازند که انجام آنها در زمان کار غیر ضروری بوده است.

 بعد از اتمام تایم کاری، کارکنان و کارمندان از فرصت های مختلفی برای انجام امور مختلف مانند ورزش، تفریح و غیره برخوردار هستند.

شرایط و هزینه زندگی مناسب در آلمان

در اروپای غربی، هزینه های زندگی و اقامت در کشور آلمان از سایر کشورها نسبتا کمتر است. براساس اطلاعات اداره آمار فدرال، مخارج خانوار در آلمان به طور متوسط ​​859€ (یورو) در ماه است و آلمانی ها حدود 36% از بودجه مصرف خود را به مسکن ، انرژی و نگهداری اختصاص می دهند. هزینه زندگی در آلمان بسیار چشمگیر است. به عنوان مثال، در برلین، شاخص هزینه زندگی 16.27% پایین تر از لندن است. هزینه زندگی در مونیخ یکی از بالاترین هزینه ها در کشور آلمان می باشد؛ اما متقاضیان باید در نظر بگیرند که زندگی در این شهر با امکانات زیادی برخوردار است.

هزینه زندگی در مونیخ به شرح زیر است:

 • 40% ارزانتر از نیویورک
 • 20% ارزانتر از لندن
 • 20% ارزانتر از سنگاپور
 • 15% ارزانتر از پاریس
 • 13% گرانتر از مادرید

بیمه درمانی از 10 دلیل اصلی برای مهاجرت به آلمان

آلمان دارای سیستم مراقبت های بهداشتی پیشرفته جهانی است که شامل بیمه درمانی قانونی و بیمه درمانی خصوصی می شود. مهاجران خارجی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید در نظر داشته باشند که بیمه درمانی برای کل جمعیت آلمان اجباری است. در سال 2009، کل جمعیت این کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. همانطور که گفته شد، آلمان دارای یک سیستم جهانی بیمه با دو نوع اصلی بیمه درمانی است. به آلمانی ها 3 مزایای بهداشتی اجباری ارائه می شود، که توسط کارفرما و کارمند با هم تأمین می شوند:

 • بیمه درمانی
 • بیمه حوادث
 • بیمه مراقبت های طولانی مدت

هموطنان عزیز می توانید به سایر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و از هزینه مهاجرت به آلمان و انواع راه های مهاجرت به آلمان به صورت کامل آگاه شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *