مهاجرت کاری قطر

کسب اقامت از طریق کار در قطر

کسب اقامت از طریق کار در قطر

در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است به بررسی مبحث کسب اقامت از طریق کار در قطر خواهیم پرداخت. متقاضیان می توانند با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند و با شرکت در جلسات مشاوره با متخصصان و کارشناسان مجرب ما، از بهترین روش های مهاجرت به کشور های خارجی کاملا آگاه شوند. مهاجرت به کشور قطر از راه ها و روش های مختلفی چون تحصیل، سرمایه گذاری، تاسیس کمپانی، ازدواج با شهروند قطری و همچنین تولد فرزند در این کشور امکان پذیر می باشد؛ اما به یاد داشته باشید که کسب اقامت و پاسپورت این کشور شرایط خاص خود را دارد.

درباره کشور قطر

کشور قطر یکی از کشور های واقع در قاره آسیا می باشد که در بخش جنوب غربی این قاره قرار گرفته است و از سرزمین های حوزه خلیج فارس به شمار می رود. این کشور در همسایگی کشور هایی چون عربستان، ایران، عراق، کویت، امارات و همچنین بحرین قرار گرفته است و پایتخت آن دوحه نام دارد.

کشور قطر تا سال 1349 شمسی، مستعمره بریتانیا بود و بعد از آن به کشوری مستقل تبدیل شد. کشور قطر بعد از مستقل شدن در تاریخ ذکر شده، به یکی از ثروتمند ترین کشور های دنیا تبدیل شد؛ زیرا این کشور دارای منابع غنی از نفت و گاز طبیعی می باشد. مردم کشور قطر به 2 زبان عربی و زبان انگلیسی مسلط می باشند اما به طور کلی زبان رسمی این کشور زبان عربی تعیین شده است و تقریبا 2.5 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند.

در سال های اخیر متقاضیان و مهاجران زیادی به کشور قطر مهاجرت کرده اند و به همین دلیل بیش از 1.300 نفر نیروی کار خارجی در این کشور وجود دارد. در جدول زیر اطلاعات کلی درباره کشور قطر ارائه شده است:

آیتم شرح
پایتخت دوحه
دولت حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه
دین اسلام
واحد پول ریال قطر
دامنه اینترنت Qa.
پیش شماره تلفن 974+

شهر های کشور قطر:

  • وکره
  • خور
  • شمال
  • مسیعید
  • لوسیل
  • مروارید
  • دخان
  • زباره

لازم به ذکر است که دوحه، پایتخت این کشور، بزرگترین شهر کشور قطر به شمار میرود.

شرایط کسب اقامت از طریق کار در قطر

جهت کسب روادید کاری و مهاجرت از طریق کار به کشور قطر، متقاضیان باید قبل از ورود به خاک این کشور اقدام به کاریابی کنند و از کمپانی معتبر دعوت نامه کسب کنند. بنابراین کمپانی متقاضی، که همچنین حامی متقاضی به شمار می رود، باید پرونده های متقاضی را از جمله روادید اولیه متقاضی را به اداره مربوطه ارسال کند. به محض رسیدن متقاضی به کشور قطر، کمپانی اقدام به کسب اقامت کاری برای متقاضی می کند و لازم به ذکر است که برای انجام این کار ارائه مستندات ضروری مانند گذرنامه و گواهینامه های صلاحیت و مدارک تحصیلی و شناسایی الزامی می باشد.

به یاد داشته باشید که متقاضی باید در تست های ایدز و بیماری های خطرناک شرکت کند و نتیجه تست های خود را نیز ارائه دهد. همچنین برای حفظ امنیت، اثر انگشت متقاضی نیز ثبت می شود. این روند می تواند تا 6 هفته طول بکشد و در این مدت متقاضیان مجاز به ترک کشور نیستند. همچنین لازم به ذکر است که این روند می تواند در طول ماه رمضان بیشتر طول بکشد. متقاضیان می توانند به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر هجده سال) خود برای کار به کشور قطر مهاجرت کنند. با مراجعه به مقاله پاسپورت قطر می توانید از شرایط کسب گذرنامه این کشور مطلع و آگاه شوید.

شرایط کاری در کشور قطر

هفته کاری کارکنان در کشور قطر از یکشنبه تا پنجشنبه می باشد؛ اما ساعات کار متقاضیان در ماه مبارک رمضان کوتاه تر خواهند شد و به یاد داشته باشید که کارکنان معمولا از 7:30 صبح تا 12:00 و 30:30 تا 19:00مشغول به کار می شوند. اکثر دفاتر کاری در این کشور دارای نمازخانه می باشند. زنانی که در کشور قطر مشغول به کار هستند، مدت زمان بیشتری نسبت به آقایان در محل کار خود سپری می کنند و شایان ذکر است که زنان در بسیاری از نقش ها در تجارت و سازمان های دولتی کار می کنند.

زبان رسمی قطر عربی است، اگر چه زبان انگلیسی به طور گسترده ای صحبت می شود و اکثر مردم این کشور به این زبان تسلط دارند. دولت کشور قطر از نوع اسلامی می باشد، اما یکی از پرطرفدارترین کشورهای خلیج فارس با توجه به نگرش نسبت به زنان در محل کار به شمار می رود. زنان خارجی که در کشور قطر ساکن هستند از احترام خاصی برخوردار می باشند و لازم به ذکر است که برای زنانی که در این کشور مشغول به کار می شوند، لباس فرم مخصوصی در نظر گرفته می شود. متقاضیان می توانند برای مطلع شدن از شرایط کاری در کشور قطر در سال 2019 به مقاله کار در قطر در سال 2019 مراجعه کنند.

مجوز و کسب اقامت از طریق کار در قطر

مجوز و کسب اقامت از طریق کار در قطر

کارکنان مجاز به پیدا کردن یک شغل و یک کارفرمای محلی هستند تا قبل از درخواست مجوز کار برای قطر درخواست خود را به عنوان حامی خود انجام دهند. پس از تکمیل پرونده های لازم، حامی مالی استخدام معمولا مسئولیت درخواست و پیگیری پروسه اشتغال متقاضی را به عهده می گیرد.

مراحل اولیه کسب اقامت از طریق کار در قطر

در نخستین مرحله، متقاضی باید یک شغل مناسب پیدا کند و سپس برای کسب مجوز کاری اقدام کند. پس از انجام مذاکره در مورد شرایط استخدام، کارفرما برای کسب روادید کاری برای متقاضی، به وزارت کار مراجعه می کند. با توجه به تعداد کارگران خارجی در قطر، بسیاری از شرکت ها با فرآیند درخواست آشنا هستند و برخی نیز حتی یک مجتمع جداگانه به آن اختصاص داده اند. کمپانی ها برای اخذ روادید و مجوز کاری باید مدارک متقاضی را به صورت کامل ارائه دهند و لازم به ذکر است که پروسه کسب روادید و مجوز کاری در قطر حداکثر هشت هفته طول می کشد.

سومین مرحله کسب اقامت از طریق کار در قطر

متقاضیانی که برای کار به کشور قطر مهاجرت می کنند، می توانند به کمک کارفرمای خود اقدام به کسب اقامت از طریق کار در قطر کنند و به یاد داشته باشید که برای انجام این کار کارفرما باید مدارک متقاضی را تایید کند. مدارک و اسناد لازم برای کسب اقامت از طریق کار در قطر معمولا شامل کسب تاییدیه از پلیس، عکس، گذرنامه، کپی مدارک و قرارداد کاری است. همچنین یکی از مهم ترین موارد برای کسب اقامت از طریق کار در قطر ارائه مدارک پزشکی می باشد و لازم به ذکر است که مقیم شدن در این کشور بیش از شش هفته به طول می انجامد.

پس از آزمایش های پزشکی، متقاضی باید برای اثر انگشت اقدام کند، که می تواند در اداره کل دفاع مدنی یا اداره تحقیقات مدنی انجام شود. فرم های درخواست در سایت در دسترس هستند و یا توسط کارفرما پیش از آن آماده می شوند. تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان عربی به صورت رسمی ترجمه شوند. شما عزیزان می توانید برای مطلع شدن از شرایط کسب اقامت از طریق کار در قطر و مهاجرت به کشور های خارجی با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.