مهاجرت کاری نروژ

کار پس از تحصیل در نروژ

کار پس از تحصیل در نروژ

یکی از دغدغه های مهم دانشجویانی که در کشور نروژ مشغول به تحصیل هستند، کار پس از تحصیل در نروژ می باشد. دانشجویان فقط در زمان دانشجویی اجازه انجام کارها پاره وقت را دارند، و اگر بخواهند کار پس از تحصیل در نروژ داشته باشند باید ویزا تحصیلی خود را به ویزا کاری تغییر دهند. همچنین متقاضی باید برای کار اجازه اقامت این کشور را دریافت نماید. در این کشور تسلط به زبان نروژی مهم می باشد، و فقط در رشته های تحصیلی که تسلط به زبان مهم نیست و در شرکت های بین المللی می تواند به زبان انگلیسی صحبت کرد. در مقاله کار پس از تحصیل در نروژ که توسط موسسه سفیران سروش سعادت تدوین شده قصد داریم شرایط کار پس از تحصیل در نروژ، شرایط و قوانین اخذ ویزا کار در این کشور در سال 2019 را بررسی نماییم.

اقتصاد نروژ

منبع اصلی در آمد کشور نروژ در گذشته فعالیت در عرصه کشاورزی بوده است اما در طول قرن گذشته این کشور به تکنولوژی های بالایی دست یافته است، به طوری که نقش مهمی در اقتصاد جهان ایفا می کند.شرایط کاری در کشور نروژ در سطح بسیار خوبی قرار دارد و نرخ بیکاری در این کشور از نرخ بیکاری در کل اروپا نیز پایین تر می باشد. در کشور نروژ دستمزدی که برای افراد در نظر گرفته شده از سایر کشورهای اروپا بالاتر می باشد. همچنین کارگران و کارمندان در سال چند هفته تعطیلی با حقوق دارند. از این رو میزان رضایت افراد از کار خود در کشور نروژ در سطح بالایی قرار دارد.

کار در طول دوره تحصیل

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشور نروژ مهاجرت کرده اند می توانند در طول دوره تحصیلی به صورت قانونی مشغول به کار شوند. طبق قوانین نروژ دانشجویان باید در کارها نیمه وقت مشغول به کار شوند، و در طول هفته اجازه 20 ساعت کار دارند.در طول عید کریسمس و عطیلات تابستان دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. اگر قصد تحصیل در کشور نروژ را دارید، می توانید به سایت موسسه سفیران سروش سعادت مراجعه کرده و مقاله ( تحصیل در نروژ ) را مطالعه نمایید.

کار پس از تحصیل در نروژ

یکی از راه های مناسب که به مهاجرانی که قصد دارند، به کشور نروژ برای کار مهاجرت کنند این است که در ابتدا متقاضی با ویزای تحصیلی به کشور نروژ مهاجرت کند و بعد از فارغ التحصیل شدن در این کشور مشغول به کار شود و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری نروژ تبدیل نماید. متقاضی می تواند از کارفرما بخواهد که در شغلی آگهی استخدام صادر کند و بعد به واسطه آگهی منتشر شده توسط کارفرما استخدام شود، طبق این روش دانشجو کار پس از تحصیل در نروژ را کسب کرده و می تواند ویزای کاری دریافت نماید.

ویزا کاریابی

فردی که قصد کار در کشور نروژ را دارد می تواند از طریق دریافت ویزای جست و جو کار به نروژ مهاجرت کرد و در جست و جو کار برای استخدام شدن در کار مورد علاقه اش باشد. این ویزا برای مدت شش ماه صادر می شود و فرد باید در طول این شش ماه کار مورد نظر خود را پیدا کند. متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که این ویزا ضمانتی به فرد برای پیدا شدن شغل مورد نظرش نمی دهد. اگر فرد نتواند در طول مدت شش ماه در کاری استخدام شود باید کشور نروژ را ترک نماید. همچنین دانستن این نکته مهم است:

ویزای جست و جو کار به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.فرد می تواند در طول این 6 ماه به کشورهایی که در منطقه شنگن قرار دارند سفر کند. اگر متقاضی بتواند در طول این مدت در این کشور مشغول به کار شود پس از گذشت 3 سال متقاضی می تواند اقامت دائم کشور نروژ را دریافت کند.

شرایط اخذ ویزا 6 ماهه چیست؟

دریافت ویزای 6 ماهه نروژ نیازمند داشتن شرایطی است که در ادامه شرح داده شده است :

  • متقاضی به عنوان نیروی ماهر و متخصص به دنبال یافتن شغل باشد؛
  • حداقل مدرک تحصیلی متقاضی باید کارشناسی باشد و مدرک تحصیلی باید تایید شد و ترجمه شده باشد؛
  • اگر فرد در زمینه تخصصش سابقه کاری داشته باشد به دریافت این ویزا می کند، متقاضی باید ترجمه گواهی سوابق کاری را ارائه دهد؛
  • ارائه گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در طول شش ماه اقامت در کشور نروژ.

جست و جو کار در کشور نروژ

طبق قوانین کشور نروژ تمامی فرصت های شغلی در این کشور باید به موسسه خدمات اشتغال این کشور گزارش شود. در روزنامه های کشور تمامی نیاز های شغلی آگهی می شود. در بسیاری از شرکت ها و موسسات  در این کشور نیاز های شغلی در سایت های موسسات و شرکت ها ثبت می شود. در بعضی از شرکت ها فقط درخواست هایی که از طریقثبت نام در سایت شرکت صورت گرفته است را بررسی می کنند. به همین دلیل فرد باید دقت کند چه کاری را در چه شرکتی تقاضا می کند. متقاضیان خارجی که به دنبال کار در کشور نروژ می گردند باید به نشریات و کتاب ها منتشر شده در این کشور توجه داشته باشند.

مرکز برونوی سوند اطلاعات مفیدی از شرکت ها ارائه می دهد و در حدود 400 هزار اطلاعات درباره شرکت ها و موسسات نروژی در این مرکز ثبت شده. در اکثر شهر های این کشور اتاق های بازرگانی در نظر گرفته شده که به مهاجران که در جست و جو کار هستند می توانند به این مراکز رفته و اطلاعات شرکت ها را دریافت کنند.

تعهدات در اجازه اقامت

اجازه اقامت برای متقاضیانبین یک تا سه سال صادر می شود، بعد از گذشت سه سال می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدامات لازم را انجام دهید. افراد می توانند درخواست اقامت اعضای خانواده خود را نیز ارائه دهند. اگر فردی بخواهد در آینده در شغل دیگری مشغول به کار شود باید اجازه اقامت جدیدی دریافت نمایند.

  1. اگر زمانی فردی بخواهد برای کارفرمای دیگری کار کند باید گواهی اجازه اقامتش را مطالعه نماید، و مطالب نوشته شده در این گواهی را بررسی نماید.
  2. اگر گواهی اجازه اقامتتان در کشور نروژ برای یک کارفرمای مشخص صادر شده، برای کار کردن برای سایر کارفرمایان باید اجازه اقامت جدیدی دریافت نمایید.
  3. اگر اجازه اقامتتان برای کارفرمای خاصی صادر نشده باشد فرد می تواند بدون دریافت گواهی اقامت جدید برای کارفرما دیگری کار کنید ولی نمی توانید شغل خود را تغغیر دهید.
  4. اگر فردی به طور موقت کار نمی کند می تواند تا پایان مدت اعتبار اقامتش در کشور نروژ بدون اطلاع به پلیس یا اداره مهاجرت ساکن باشد.

در این مقاله سعی داشتیم به نکاتی در رابطه با کار پس از تحصیل در نروژ اشاره کنیم تا متقاضیان با آگاهی بیشتر اقدامات لازم برای کار و تحصیل در این کشور انجام دهند. اگر شما قصد آگاهی بیشتر در رابطه با موضوع کار پس از تحصیل در نروژ، ویزای کار این کشور دارید می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت در تماس باشید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *