شرایط نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند

امروزه اکثر افراد بدنبال مهاجرت به کشورهایی هستند که بتوانند در آنجا به آرزوهایشان که در کشور کنونی محقق نگردیده است، دست یابند. پناهندگی در نیوزلند یکی از روشهایی است که افراد برای مهاجرت به این کشور برمی­گزینند. موضوع پناهندگی و پناهجو دو مقوله جدا از هم هستند. پناهجو به افرادی خطاب می­گردد که بدلیل برخی مسائل مذهبی و سیاسی برای محافظت از جان خود به دیگر کشورها درخواست پناهندگی می­نماید.

زمانی که درخواست پناهندگی فرد از سوی دولتی قبول گردید دیگر فرد بعنوان پناهجو خطاب نگردیده و پناهنده خوانده خواهد شد.پس از آن دولت مربوطه می­بایست تمامی حقوق فرد پناهجو بر طبق کنوانسیون ژنو حمایت نماید. کشور نیوزلند یکی از کشورهایی است که پناهندگان بسیاری را در خود جای داده است و به پناهندگان برای حضور در جامعه و استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی کمک می­نماید.دولت نیوزلند به پناهندگانی که درخوواستشان مورد قبول واقع گردیده است اقامت دائم این کشور را اعطا می­نماید و در برخی از موارد به آنها تابعیت این کشور نیز داده خواهد شد.

ناگفته نماند در سال های اخیر بدلیل مسائل امنیتی دولت نیوزلند سخت گیری هایی را در مقابل پناهندگان در این کشور اعمال می­نماید. و درخواست قبولی آنان همانند سالهای گذشته براحتی انجام نخواهد گرفت.با توجه به تمامی موارد گفته شده که کشور نیوزلند در طول سالیان زیاد از پناهندگان حمایت های بسیاری نموده است، باز هم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مهاجرت از طریق پناهندگی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی­نماید.

آشنایی با کشور نیوزلند

کشور نیوزلند از دو جزیزه شمالی و جنوبی تشکیل گردیده است. بطوریکه این کشور در قسمت جنوب غربی اقیانوس آرام واقع گردیده است. نزدیکترین همسایه به این کشور، استرالیا می­باشد که 2200 کیلومتر با آن فاصله دارد. مردم این کشور به دو زبان انگلیسی و مائوری صحبت می­کنند، اما زبان تدریس در مدارس و دانشگاههای این کشور انگلیسی می­باشد.

کشور نیوزلند در طول سالیان دراز بیشتر از سایر کشورها مهاجران زیادی را از طریق پناهندگی در کشور خود قبول نموده است. همچنین این کشور بیشترین حقوق را نسبت به دیگر کشورها به پناهندگان لحاظ نموده است و همین امر سبب تقدیر سازمان ملل در امور پناهندگان نسبت به این کشور شده است.

مهاجرین زیادی به این کشور مراجعت نموده اند، بگونه ای که سه چهارم جمعیت این کشور را اروپائیان تشکیل می­دهد. همچنان در سالهای اخیر مهاجرین زیادی از دیگر کشورهای آسیایی و آفریقایی به این کشور مهاجرت نموده اند.

کنوانسیون پناهندگی در نیوزلند

پناهندگی موضوعی است که در کنوانسیون بین المللی در مورد آن صحبت به میان آمده است و حقوقی را برای پناهندگان در این کنوانسیون تعریف نموده اند. بر طبق این کنوانسیون دولت های عضو این پیمان حقوق و تعهد هایی را در مقابل پناهندگان بر عهده گرفته اند. دولت نیوزلند نیز یکی از اعضای کنوانسیون بین المللی است و تمامی حقوق پناهندگان را به رسمیت شناخته است و از آنها حمایت می­نماید.

اگرچه در این معاهده حمایت های بسیاری از سوی دولت های عضو در امور پناهندگان صورت می­گیرد، اما طبق قوانین پناهندگی در این کنوانسیون پناهندگی افراد جنایتکار و کسانی که قوانین حقوق بشر را نقض می­نمایند مورد قبول واقع نخواهد گردید و مزایا و حقوق پناهندگی به آنان تعلق نخواهد گرفت.

در سال 1951 این کنوانسیون در سازمان ملل در امور پناهندگان به تصویب رسید و در سال 1954 به اجرا درآمد. بر طبق این کنوانسیون تنها پناهندگان اروپایی به دلیل جنگ جهانی دوم می­توانستند به این کشور مهاجرت نموده و درخواست پناهندگی نمایند. اما پس از سال 1967 معاهده­ی دیگری به این کنوانسیون اضافه شد که طبق آن محدودیت جغرافیایی از آن برداشته و تمامی افراد از سایر کشورها با برخورداری از شرایط پناهندگی می­توانند به این کشور درخواست پناهندگی نمایند.

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

همانطور که بیان نمودیم پناهندگی یکی دیگر از راههای مهاجرت به  نیوزلند می­باشد. اگرچه دولت نیوزلند با درخواست های پناهندگان همکاری های بسیاری می­نماید، اما قبول پناهندگی افراد در این کشور نیز به همین راحتی نیست و مانند پناهندگی در سایر کشورها سختیهای بسیاری را بهمراه دارد. در برخی موارد دولت نیوزلند در صورت رد شدن درخواست پناهندگی افراد آنان را به کشور مبدأشان باز می­گرداند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با مهاجرت از طریق پناهندگی در نیوزلند به دلیل عبور از راههای خطرناک و قاچاقی و مسائل بسیاری که پس از ورود به این کشور وجود دارد مخالف می­باشند.

پناهندگی در نیوزلند

نیوزلند کشوری توسعه یافته است که مردم این کشور از زندگی مرفه و امکانات بسیار مناسبی برخوردار می­باشد. از طرفی هم دولت نیوزلند حمایت های بسیاری از پناهندگان در این کشور می­نماید. بگونه ای که سازمان ملل متحد سهمیه ای را برای قبول پناهندگان برای این کشور در نظر گرفته است. با توجه به تمامی موارد فوق اکثر افراد این کشور را برای پناهندگی و ادامه زندگی انتخاب می­نمایند.

شرایط مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

افرادی که از طریق روشهای مختلف به کشور نیوزلند مهاجرت نموده و درخواست پناهندگی به این کشور را می­نمایند برای موافقت با درخواست پناهندگی شان بهتر است حداقل دارای شرایط زیر باشند:

  • برخورداری از سلامت کامل جسمانی
  • برخورداری از مهارت زبان انگلیسی
  • کمتر56 سال سن داشته باشند.
  • کسب نمودن حداقل امتیاز از 100
  • برخورداری از شخصیت مناسب.

دولت نیوزلند برای ویژگی هایی همچون سن- تحصیلات- سابقه کاری- میزان تسلط به زبان انگلیسی امتیازاتی را قرار داده است. افرادی که بتوانند امتیازات بیشتری کسب نمایند از شانس بیشتری برای قبول مهاجرت و پناهندگی فرد در نیوزلند از سوی این دولت برخوردار خواهند بود.

روشهای مهاجرت از طریق پناهندگی در نیوزلند کدامند؟

افراد از دو طریق درخواست پناهندگی کشور نیوزلند را می­نمایند. اول اینکه اکثر افراد از طریق راههای سخت و قاچاقی و عبور از دریاها و جنگل های بسیار خطرناک خود را به کشور نیوزلند می­رسانند. اما هم اکنون دولت نیوزلند و استرالیا بر طبق توافقاتی که در زمینه پناهندگان نموده اند، ابتدا پناهندگان را در محلی به نام گینه نو اسکان می­دهند و پس از آن درخواست پناهندگی افراد را بررسی می­نمایند و در صورت قبول درخواست پناهندگان آنان می­توانند وارد کشور نیوزلند گردند.

در روش دوم که قبلاً به آن اشاره نمودیم کمیساریای سازمان ملل متحد هر سال سهمیه ای را برای پذیرش پناهجویان در کشورهای عضو کنوانسیون بین المللی قرار می­دهد. افراد در این روش درخواست پناهندگی خود را به نمایندگی های سازمان ملل در کشورهای کنونی خود می­نمایند و پس از بررسی پرونده پناهجو و در صورت قبول درخواست وی، می­توانند با اخذ ویزا به این کشور مهاجرت نمایند.

عملکرد دولت نیوزلند در قبال پناهندگان چگونه است؟

پس از اینکه درخواست پناهندگان در کشور نیوزلند مورد تأیید قرار گرفت این دولت حمایت های ویژه ای از این دسته افراد می­نماید. دولت نیوزلند امکاناتی همچون بیمه درمانی- اجازه انجام کار و استفاده از خدمات پزشکی و بهداشتی را در اختیار پناهندگان قرار می­دهد. در ضمن این دولت به پناهندگان اقامت دائم نیوزلند را اعطا و در برخی موارد تابعیت نیوزلند نیز اعطا می­گردد.

سابقه پناهندگی نیوزلند چقدر است؟

موضوع پناهندگی در کشور نیوزلند سابقه بسیار طولانی دارد. بطوریکه در سال 1930 هزاران یهودی بعنوان پناهنده وارد این کشور شدند. همچنین دولت نیوزلند در دوران جنگ جهانی اول نیز حدود 830 اروپایی را بعنوان پناهنده در کشور خود پذیرفت. در سال 1960 نیز این کشور به عضویت کنوانسیون پناهندگان بین المللی در آمد و بر طبق آن موظف به پذیرش پناهندگی و اعطای حقوق پناهندگی به آنان می­باشد. افراد با سوالات مختلفی در زمینه پناهندگی در نیوزلند ممکن است روبرو شوند از جمله:

  • آیا پناهندگان پس از اخذ «اقامت نیوزلند» از تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهند بود؟
  • آیا پناهندگان از تحصیل رایگان در نیوزلند برخوردارند؟
  • پروسه درخواست پناهندگی و نتیجه آن چه مدت زمانی طول خواهد کشید؟

کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تجربیات مفید خود را در زمینه پناهندگی در نیوزلند در اختیار تمامی دوستان قرار می­دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *