مهاجرت به کشور آلمان

پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان

هر ساله بسیاری از افراد خارجی به دلایل مختلفی به منظور پناهندگی و اخذ اقامت راهی کشورهای اروپایی از جمله آلمان می شوند. درخواست پناهندگی در آلمان قوانین و مقررات خاص خود را دارد و دولت در این زمینه سختگیری فراوانی را اعمال نموده و در کشور خود را بر روی پناهنده ها بسته. مقاله ای که اکنون در حال مطالعه آن هستید صرفا به منظور آشنایی از شرایط و آگاهی از وضعیت پناهندگی در کشور آلمان بوده و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می نماید از روش پناهندگی چشم پوشی نموده و ذهن خود را به سایر روش های مهاجرتی که به صورت قانونی و مطمئن انجام می گیرند، معطوف نمایید. در این راستا هر گونه مشورت و راهنمایی که مورد نیاز باشد از سوی کارشناسان و مشاوران موسسه مذکور برای متقاضیان ارائه خواهد شد.

دلایل و شرایط پناهندگی در آلمان

بسیاری از افراد در کشورهای مختلف با مشکلاتی روبرو هستند و به دنبال آن به ناچار تصمیم می گیرند که به کشورهای دیگر پناهنده شوند. پناهندگی در آلمان یکی از روش هایی است که پیش روی این افراد وجود دارد که البته راه مناسب و ایده آلی نیست. زیرا درصد شانس او برای موفقیت نامعلوم و نامشخص خواهد بود. در مجموع دولت آلمان 3 نوع پذیرش جهت پناهندگی افراد متقاضی می پذیرد که عبارتند از:

 • پناهندگی سیاسی
 • پناهندگی مذهبی
 • پناهندگی اجتماعی

قانون دوبلین جهت پناهندگی در آلمان

بخشی از فرآیند رسیدگی به پناهندگی در آلمان، قانون دوبلین می باشد. بر اساس این قانون، اطلاعات هویتی فرد پناهجو در ابتدای ورود به مرزهای آلمان، در سیستم جامع اطلاعاتی اروپا تحت عنوان یورو داک EURO.DOC با حساسیت خاصی توسط ماموران مربوطه مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد. انجام این مرحله به این دلیل است که مشخص گردد فرد پناهجو در مسیر رسیدن به آلمان، وارد کشور دیگری شده است یا خیر و آیا در آن کشور درخواست پناهندگی داده است یا خیر.

چنانچه پس از بررسی ها ثابت گردد فرد پناهجو پیش از ورود به آلمان، وارد کشور دیگری شده است، به همان کشور بازگردانده می شود تا در همان جا به پرونده پناهندگی او رسیدگی شود. در غیر این صورت مسئولان اداره مهاجرت آلمان فرد متقاضی با عنوان یک پناهجو می پذیرند و طی مصاحبه حضوری با وی، دلایل و شرایط او را برای مهاجرت به کشور آلمان و پناهندگی در آلمان جویا می شوند. در این راستا هر گونه مدرک و اسنادی که دارید، ارائه نمایید.

در صورتی که دلایل و مدارک ارائه شده از سوی پناهجو کافی نباشد و به هر دلیلی با درخواست پناهندی وی موافقت نگردد، او می تواند درخواست تجدیدنظر دهد. اما در مرحله تجدید نظر می بایست مدارک بیشتری ارائه گردد تا مسئولان مربوطه قانع شوند. اما اگر دلایل و مدارک کافی وجود داشته باشد، درخواست پناهندگی در آلمان پذیرفته می شود و به فرد پناهجو موفق به اخذ اقامت دائمی آلمان می گردد که این اقامت پس از گذشت 6 سال و در شرایط خاصی تبدیل به شهروندی آلمان می گردد.

 

قانون دوبلین جهت پناهندگی در آلمان

شرایط اشتغال پناهجویان در آلمان

پناهجویان خارجی تا زمانی که نتیجه بررسی ها و پذیرفته شدن درخواست پناهندگی در آلمان به آنها اعلام نگردیده است، حق کار در آلمان را نخواهند داشت. اما پس از این که به عنوان پناهنده مورد قبول دولت آلمان قرار گرفتند، می توانند در این کشور مشغول کار شوند. در این راستا شرایط و قوانینی وجود دارد که یکی از آنها اخذ مجوز کار یا ویزای کار از اداره امور خارجیان Auslanderbehorde است. برای گرفتن این مجوز نیز نیاز به پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی است. داشتن پیشنهاد کاری امتیاز مثبتی برای پناهنده به شمار می رود و بدین ترتیب مجاز است در ایالت های مختلف آلمان به فعالیت شغلی بپردازد. جهت پذیرفته شدن درخواست پناهنده توسط کارفرما، شرایط زیر لازم و ضروری است:

 • چنانچه فرد پناهنده در زمینه ای خاص دارای تخصص و مهارت لازم باشد، شانس بالاتری جهت دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی خواهد داشت.
 • فرد پناهنده نبایستی هیچ گونه سوء پیشینه یا سابقه کیفری داشته باشد. اگر در مدت زمان حضور در آلمان مرتکب جرم و جنایت گردد، از سوی کارفرمای آلمانی پذیرفته نخواهد شد.
 • بایستی فرد پناهنده توانایی های لازم جهت انجام کار را دارا باشد.
 • در صورتی که فرد پناهنده از دانش زبان انگلیسی یا آلمانی برخوردار بوده و در این زمینه تسلط کافی داشته باشد، خود امتیار بسیار خوبی محسوب می گردد و مسیر کوتاهتری را جهت کار در آلمان پیش رو خواهد داشت.

روند انجام پناهندگی در کشور آلمان

فرآیند پناهندگی در آلمان بدین صورت انجام می شود که فرد پناهجو به محض این که وارد مرز آلمان شد، بایستی تقاضای پناهندگی خود را به اداره پلیس این کشور یا اداره کنترل مرزی آلمان تسلیم نماید. پس از این که درخواست پناهجو ثبت گردید، اقدامات لازم جهت انتقال وی به کمپ های در نظر گرفته شده برای پناهجویان انجام می گیرد. پس از نقل و انتقال، فرآیند گرفتن عکس و اثر انگشت و بررسی قانون دوبلین در مورد پناهجو صورت می پذیرد. تا زمانی که پرونده پناهندگی افراد پناهجوی خارجی بررسی گردد و نتیجه اعلام شود، آنها حق کار در آلمان را نداشته و هیچ گونه حقوقی نیز برای آنان تعیین نمی گردد.

اردوگاه ها و کمپ هایی که برای پناهجویان در نظر گرفته شده است چادر، خانه های چوبی، کانتینرها یا خانه های متروکه می گردد. در گذشته از چادرهای نظامی Fördern & Wohnen که در مجاورت ایستگاه اصلی راه آهن بر پا شده بودند، جهت اسکان پناهجویان استفاده می شد. بعدها از دیگر کمپ ها جهت اقامت پناهجویان استفاده گردید.

با انتخاب روش پناهندگی در آلمان، در صورتی که با شکست مواجه شوید، به کشور مبدا برگردانده شده و حتی برای مهاجرت به سایر کشورها نیز دچار مشکل خواهید شد. بنابراین اگر قصد دریافت اقامت دائمی آلمان را دارید، پیشنهاد می گردد از روش پناهندگی در آلمان صرف نظر نموده و از سایر طرق قانونی مهاجرت به آلمان اقدام نمایید. روش های قانونی مختلفی مانند اخذ ویزای کار آلمان جهت اشتغال به کار در این کشور، تحصیل در آلمان وجود دارند که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد. مشاوره های تلفنی به صورت رایگان انجام می گردد و در صورت تمایل می توانید به صورت حضوری نیز مشاوره بگیرید.

9 دیدگاه برای “پناهندگی در آلمان

 1. ریحانه گفت:

  ممنون از مطالبتون

 2. خسروى گفت:

  پناهندگى واقعا خطرناكه…

 3. hiva گفت:

  aya emkane daryafte booorsie tahsili dar maqtae karshenasie Arshad vojood darad?

 4. صبا صابری گفت:

  سلام و خسته نباشید

  آیا موسسه شما برای پناهندگی خدماتی ارائه میدهد؟
  با سپاس

 5. ترانه گفت:

  راه ها ی قانونی خیلی بهتر هستند که در مقاله هاتون نوشتید و اکنون دیگر پناهنده نممی پذیرند

 6. مهسا گفت:

  شرایط ویزای کار المان چیست؟

 7. پارسا گفت:

  برای پناهندگی در آلمان چیکار میتونیم بکنیم؟
  طرق قانونی اقامت آلمان چطوریه؟

 8. پوریا گفت:

  ویزاهای قانونی درآلمان شامل چه مواردی می باشند؟

 9. amir abbas گفت:

  ممنون از مقاله کاملتون میخواستم بدونم شرایط پناهندگی در همه کشورها به یک صورت میباشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *