مهاجرت تحصیلی پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال در سال 2022، برای آن دسته از افرادی که علاقه مند به تحصیل در این کشور و مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند امری واجب است. این کشور یکی از کشورهای غربی اروپا و نه چندان مطرح برای تحصیل است. اما هزینه های تحصیل در پرتغال نسبت به دیگر کشورهای غربی اروپا پایین تر است و این امر می تواند دانشجویان خارجی را برای تحصیل در این کشور جذب کند. این کشور دارای دانشگاه ها مختلفی اعم از دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های پلی تکنیک می باشد و به طبع هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور گران تر است. دانشجویان علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه های پرتغالی بایستی دیگر هزینه ها از جمله هزینه اقامت و زندگی دانشجویی را بررسی کنند. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هزینه تحصیل در این کشور بررسی شده است.

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال 2022

این کشور آموزش های پلی تکنیکی و دانشگاهی را ارائه می دهد که توسط دانشگاه های خصوصی یا دولتی، موسسات دانشگاهی یا موسسات پلی تکنیک ارائه می شود. دانشگاه هایی که توسط دولت اداره می شوند، دانشجویان را از طریق یک سیستم رقابتی به نام numerus clausus پذیرش می کنند. دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه ها، امتحاناتی را بدهند که آنها را در مورد موضوعات خاص آزمایش کند و حداقل نمرات را دریافت کند. معیارهای پذیرش برای بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد که در دانشگاه های دولتی تدریس می شوند، عموما بیشتر از معیارهایی هستند که توسط پلی تکنیک یا دانشگاه های خصوصی انتظار می رود.

هزینه تحصیل در این کشور نیز در سال 2022 بدین شرح می باشد:

نوع دانشگاه هزینه شهریه سالانه به یورو
دولتی €550 الی 5500€
خصوصی €4000 الی 8000€

همچنین در نمودار زیر درصد تعداد مهاجرین به این کشور به صورت کلی شرح داده شده است:

تعداد مهاجرین به کشور پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع پیش دبستانی

پیش دبستانی های دولتی در این کشور رایگان است. از آنجا که جای خالی محدود است، اولویت به کودکان بین 4 تا 5 سال و کودکانی که دارای معلولیت های اجتماعی هستند می باشد. تقریبا نیمی از کودکان پرتغالی به دلیل عدم وجود جای خالی در مدارس عمومی پیش دبستانی، در پیش دبستانی خصوصی شرکت می کنند. پیش دبستانی های خصوصی در این کشور پس از انگلستان دومین پیش دبستانی گران اروپا هستند. مهدکودک های خصوصی بین 300€ تا 400€ (یورو) در ماه هزینه دارند، اما قیمت ها حتی می توانند بالاتر باشند. برخی از شهرداری ها با مدارس خصوصی توافق هایی دارند که در صورت عدم وجود جای خالی در مدارس پیش دبستانی، فرزندان خود را از آنها بگیرند. حتی در این صورت، والدین می باید تا 70% درصد هزینه را بپردازند. هزینه ها می تواند در ماه از 400€ الی 4500€ (یورو) در سال آغاز شود.

هزینه تحصیل در مدارس پرتغال

برخی از بهترین مدارس بین المللی پرتغال را می توان در لیسبون، پورتو و الگرو یافت زیرا این شهرها مقصد قابل توجهی از مهاجرین است. اگر در فکر این هستید که فرزند خود را در یک مدرسه بین المللی در پرتغال ثبت نام کنید بایستی آمادگی پرداخت شهریه زیادی را داشته باشید. هزینه ماهانه معمولا حدود 800€ (یورو) است. حداقل هزینه ای که در یک مدرسه بین المللی در پرتغال پرداخت می کنید 400€ (یورو) است، اما قیمت ها می توانند به 1800€ (یورو) در ماه نیز برسند. برای بیشتر این مدارس، مبلغ غیرقابل بازگشت 30€ الی 70€ (یورو) را برای درخواست پرداخت می کنید. علاوه بر این، شما باید هزینه ثبت نام سالانه 200€ الی 500€ (یورو) را پرداخت کنید. علاوه بر کتاب و سایر وسایل مدرسه، برخی از مدارس نیاز به استفاده از لباس فرم دارند، بنابراین این هزینه های اضافه را نیز در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در پرتغال و دانشگاه های برتر پرتغال

کالج ها، دانشکده های پزشکی، دانشکده های مهندسی و دانشکده های حقوق این کشور بسیار محترم و شناخته شده در آموزش و جوامع دانشگاهی هستند و آنها همچنان به ارائه برنامه های معتبر لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان برتر و شایسته هستند. 4 دانشگاه برتر کشور پرتغال بر اساس رتبه بندی QS در بین 450 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و با انتخاب این دانشگاه ها می توانید مدرک معتبر در اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر دریافت نمایید. شهرهای لیسبون (Lisbon)، پورتو (Porto) و کویمبرا (Coimbra) از جمله شهرهای دانشجویی کشور پرتغال هستند و بررسی هزینه زندگی در این شهرها نیز برای بررسی هزینه های تحصیل در پرتغال ضروری است.

از این رو در نمودار زیر رتبه دانشگاه های این کشور بدین شرح خواهد بود:

رنکینگ دانشگاه های پرتغال

در اینجا هزینه تحصیل به طور میانگین در دانشگاه های برتر پرتغال آمده است.

نام دانشگاه شهر رتبه QS 2022 هزینه سالیانه به یورو
دانشگاه لیسبون لیسبون 338 €3000 الی 7000€
دانشگاه پورتو پورتو 353 €871 الی 6000€
دانشگاه کویمبرا پرتغال کویمبرا 406 €900 الی 9000€
دانشگاه نوا لیسبوا لیسبون 421 €3000 الی 6000€
دانشگاه آویرو آویرو 551 €3000 الی 5500€
دانشگاه مینهو براگا 651 €2200 الی 5000€
دانشگاه کاتولیک پرتغال لیسبون 801 €1200 الی 4000€

هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در این کشور اولین مرحله تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور است و تحصیل در این مقطع معمولا به زبان پرتغالی می باشد و تعداد بسیار محدودی برنامه های انگلیسی زبان ارائه می شود. مقطع کارشناسی در این کشور حدود 4 سال به طول می انجامد و شامل 8 ترم تحصیلی می شود. هزینه تحصیل کارشناسی در این کشور بسته به نوع رشته و همچنین دانشگاه متفاوت است اما هزینه میانگین در این مقطع حدود 500€ الی 1050€ (یورو) است. البته در دانشگاه های برتر این کشور هزینه تحصیل در این مقطع بالاتر است و حدود 3000€ الی 5000€ (یورو) می باشد. توجه داشته باشید که برخی از رشته ها مانند پزشکی و رشته های مدیریت هزینه های بالاتری را در بر دارند.

هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها حدود 2 سال به طول می انجامد و حدودا شامل 180 امتیاز یا ECTS است. هزینه تحصیل در این مقطع کمی گران تر از مقطع کارشناسی در پرتغال است و حدودا بین 500€ الی 2500€ (یورو) است. هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور در مقطع کارشناسی ارشد بالاتر است و حدود 4000€ (یورو) می باشد. جهت تحصیل کارشناسی ارشد در پرتغال بایستی مدرک معتبر کارشناسی را ارائه کنید و همچنین در طول تحصیل پایان نامه ارائه کنید و از پایان نامه خود دفاع کنید. برای تحصیل کارشناسی ارشد در پرتغال به زبان انگلیسی نیز باید دارای آیلتس حداقل 6 یا 6.5 باشید.

هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل دکتری در پرتغال

مدرک دکترا در پرتغال یا (دوتورامنتو) توسط دانشگاه ها و موسسات دانشگاه پرتغال اعطاء می شود. برنامه های دکترا مطابق فرایند بولونیا ساختار یافته اند و بنابراین در سطح بین المللی شناخته شده و از نظر ساختاری با دکترا در انگلستان مشابه هستند. برنامه های دکتری تمام وقت در پرتغال معمولاً بین 3 الی 4 سال می باشد. دانشگاه های این کشور این حق را دارند که شهریه خود را تعیین کنند و حداقل هزینه آنها برای برنامه ها در دانشگاه های دولتی تعیین شده توسط دولت باشد. بنابراین، در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، هزینه ها می توانند نسبتا بالا باشند.

به طور معمول، برای سال اول تحصیل تمام وقت بین 2500€ الی 3000€ (یورو) پیش بینی می شود و در سال های بعد 1500€ الی 3000€ (یورو) در سال است. هزینه شهریه سالانه توسط دانشگاه تعیین می شود و بنابراین می تواند هر سال کمی متفاوت باشد. جهت اطلاع از شرایط و هزینه زندگی در پرتغال ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های مقرون به صرفه پرتغال

علاوه بر دانشگاه های برتر در این کشور دانشگاه های دیگری وجود دارد که هزینه تحصیل در آنها پایین تر است. به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه متوسط کشور پرتغال حدود 700€ (یورو) می باشد. در اینجا از جمله دانشگاه های مقرون به صرفه پرتغال معرفی شده اند. البته توجه داشته باشید که هزینه حداقلی آن معرفی شده و در برخی دروس هزینه ها بالاتر است.

نام دانشگاه شهر شهریه سالیانه به یورو
دانشگاه لوسفون تکنولوژی و علوم انسانی لیسبون €500
دانشگاه پورتو پورتو €871
دانشگاه مینهو براگا €1037
دانشگاه پلی تکنیک لیریا لیریا €1040
موسسه فنی سوپریور لیسبون €1063

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال

این کشور یکی از کشورهای مقرون به صرفه اروپاست و از کشورهای ارزان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی به حساب می آید. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور نسبت به محل زندگی متفاوت است. اگر در پایتخت ساحلی لیسبون یا مرکز تفریحی گردشگری تحصیل می کنید، ممکن است هزینه های بالاتری نسبت به سایر مناطق پرتغال داشته باشید. علیرغم این اختلافات، هزینه زندگی دانشجویی حدود 500€ الی 900€ (یورو) در ماه هزینه در پی دارد. هزینه خورد و خوراک و خرید مواد غذایی در پرتغال ماهانه حدود 200€ (یورو) مورد نیاز است. هزینه حمل و نقل نیز بسته به استفاده نوع وسایل حمل و نقل متفاوت است اما حدود 100€ (یورو) مورد نیاز خواهد بود.

اقامت دانشجویی در پرتغال

یکی دیگر از مواردی که دانشجویان برای هزینه تحصیل در پرتغال آن را باید در نظر بگیرند هزینه اقامت در پرتغال است. برای اقامت در پرتغال به 3 طریق استفاده از خوابگاه دانشجویی دانشگاه در پرتغال، کرایه خانه شخصی در پرتغال و استفاده از اقامت گاه های دانشجویی بین المللی است. هزینه خوابگاه های دانشجویی در پرتغال معمولا حدود 400€ (یورو) در ماه است. علاوه بر خوابگاه می توانید از اقامت گاه های بین المللی استفاده کنید که در این صورت 400€ تا 600€ (یورو) در ماه هزینه پرداخت خواهید کرد. هزینه اجاره آپارتمان در پرتغال نیز بسته به شهر بین 400€ الی 1000€ (یورو) می باشد. توجه داشته باشید که در طول تحصیل در پرتغال نیز می توانید به صورت موقت از 10 تا 30 ساعت در هفته با توجه به مقطع تحصیلی خود کار کنید.

بورسیه تحصیلی پرتغال

دولت و سازمان های واقع در این کشور نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها فرصت های بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان شایسته و نیازمند ارائه می کند. این بورسیه ها معمولا در مقاطع عالی کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می گردد. برای اطلاعات تکمیلی راجع به اخذ بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال بایستی به سایت دانشگاه مورد نظر رجوع کنید و از برنامه های کمک تحصیلی آنها آگاه شوید. در اینجا برخی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده در پرتغال معرفی شده اند.

  • بورسیه تحصیلی DGES: این بورسیه توسط دانشگاه های دولتی و دولت به دانشجویان شایسته اعطاء می شود که شامل وام دانشجویی و کمک هزینه تحصیلی می باشد.
  • بورسیه تحصیلی FCT: این بورسیه برای دانشجویان دکترا می باشد که کمک هزینه های تحقیقاتی مبتنی بر پروژه را در زمینه های علم و فناوری ارائه می دهد.
  • بورسیه تحصیلی Instituto Camoes: این بورسیه برای مطالعات زبان و فرهنگ پرتغالی ارائه می گردد.
  • بورسیه تحصیلی بنیاد Calouste Gulbenkian: این بورسیه برای پروژه های تحقیقاتی فرهنگ و زبان پرتغالی و همچنین مطالعات ارمنی ارائه می شود.

پس از بررسی هزینه ها و اثبات توانایی مالی خود برای تحصیل در پرتغال و زندگی در این کشور می توانید برای اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی پرتغال با مشاوره و همکاری متخصصین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید و همچنین دیگر کشورهای اروپا را با پرتغال برای مهاجرت مقایسه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.