مهاجرت تحصیلی دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک با توجه به رشته و رنکینگ دانشگاهی متفاوت است. ولی در مجموع می توان گفت از شهریه دانشگاه های انگلستان و آمریکا مقرون به صرفه تر است. اکثر دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های باکیفیت جهان را دارند، تحصیل در این کشور را انتخاب می نمایند. دانشجویان با اخذ مدرک تحصیلی خود از دانشگاه های دانمارک امکان انجام کار در دیگر کشورهای جهان را خواهند داشت. زیرا دانشگاه های این کشور مورد تأیید سایر کشورها هستند.

اکثر برنامه های درسی در مقطع کارشناسی به زبان دانمارکی ارائه می شود که این موضوع یکی از مهمترین دلایل تردید دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این کشور است. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان می توانند به زبان های دانمارکی و انگلیسی به تحصیل بپردازند. با توجه به دانشگاه های با کیفیت دانمارک دانشجویان بین المللی زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانمارک اقدام می نمایند. دانشجویان با مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند از بهترین گزینه های مهاجرتی آگاهی یافته و از راهنمائی ها و مشاوره های مفید این مجموعه بهره مند گردند.

شرایط تحصیل در کشور دانمارک

در این کشور نیز همانند سایر کشورهای دنیا شرایط و قوانینی برای تحصیل در نظر گرفته شده است که تمامی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور باید از آنها آگاه باشند. برای ادامه تحصیل در این کشور لازم است ابتدا بررسی های لازم را در رابطه با دانشگاه های این کشور انجام دهید. پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر می باید درخواست را برای دریافت پذیرش از دانشگاه صورت گیرد. مدارک مورد نیاز در خصوص اخذ پذیرش عبارتنداز:

 • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
 • مدرک معتبر زبان
 • پاسپورت (با حداقل 6 ماه اعتبار)
 • انگیزه نامه

دانشجویان بین المللی می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی ادامه تحصیل دهند، طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری 3 سال می باشد. زبان آموزشی در دانشگاه ها به زبان دانمارکی و زبان انگلیسی می باشد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید بدانند که بیشتر رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان دانمارکی تدریس می شود.

بررسی هزینه تحصیل در دانمارک

همانطور که در مقدمه اشاره شد، دانشگاه های این کشور از استانداردهای آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند. هزینه تحصیل در مقایسه با کشورهای آمریکا و استرالیا بسیار مناسب تر است. رشته، مقطع و دانشگاه از جمله مواردی هستند که بر میزان شهریه و هزینه تحصیلی دانشجویان تأثیر گذار است. هزینه تحصیل در برخی از رشته ها تا 261321DDK (کرون) نیز می رسد.

تعداد دانشجویانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب نموده اند در نمودار زیر بیان گردیده است:

تعداد متقاضیانی تحصیلی در دانمارک

در جدول زیر هزینه تحصیل در دانمارک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در برخی از دانشگاه های معتبر این کشور نشان داده ایم:

دانشگاهمقطع تحصیلیهزینه تحصیل به کرون دانمارک
دانشگاه کپنهاگکارشناسی و کارشناسی ارشدDKK74663136 الی 11199476DKK
دانشگاه فنی دانمارککارشناسی و کارشناسی ارشدDKK10079527
دانشگاه اقتصاد کپنهاگکارشناسی و کارشناسی ارشدDKK9332895
دانشگاه آرهوسکارشناسی و کارشناسی ارشدDKK74663136

لازم بذکر است، هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و مهندسی نسبت به دیگر رشته ها بیشتر است. اکثر برنامه های ارائه شده در مقطع دکترا در دانمارک به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می گردد. علاوه بر این دانشجویان در برخی از رشته ها حقوق و دستمزدهایی نیز دریافت می نمایند. ناگفته نماند دانشجویان برای ورود به برخی از رشته ها ملزم به گذراندن دوره های پیش نیاز می باشند، که هزینه تحصیل در این دوره ها بصورت جداگانه از دانشجویان دریافت می گردد.

بورسیه و کمک هزینه تحصیل در دانمارک

اگر چه هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی بیشتر است. اما دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی را خواهند داشت. بورسیه های دانشگاه ها به 2 صورت دولتی و غیر دولتی هستند که با توجه به ملیت دانشجویان به آنان تعلق می گیرد. بطور مثال بورسیه تحصیلی Nurdplus به دانشجویان کشورهای حوزه اسکاندیناوری و منطقه بالیتک تعلق می گیرد و یا بورسیه Erasmus متعلق به دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس می باشد. جهت تحصیل در این کشور ابتدا مقاله ویزای تحصیلی دانمارک را بررسی بفرمائید.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای دریافت بورسیه تحصیلی دانمارک می باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • متقاضی شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشد.
 • دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بصورت تمام وقت ثبت نام نموده باشد.
 • دانشجو دارای ویزای تحصیلی دانمارک باشد.

در مقابل در صورتی که دانشجویان یکی از شرایط زیر را دارا باشند، امکان اخذ بورسیه تحصیلی را نخواهند داشت:

 • دانشجو متقاضی تحصیل در دانشگاه های هنر باشد.
 • فرزندان والدین غیر دانمارکی که اقامت دائم این کشور را اخذ نموده اند.
 • متقاضیانی که کمک های دولتی را دریافت می نمایند.

بطور کلی بورسیه های تحصیلی این کشور به 2 دسته هستند. برخی از این بورسیه ها تمامی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را برای دانشجویان پوشش میءدهند. برخی دیگر تنها کمک هزینه هایی را برای تأمین هزینه زندگی در دانمارک پرداخت می نمایند. معمولاً دانشگاه های این کشور خود تصمیم گیرنده اعطاء بورس به دانشجویان است.

بورسیه و کمک هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه زندگی در دانمارک

متقاضیان تحصیلی علاوه بر هزینه تحصیل می باید هزینه زندگی در این کشور را نیز در نظر داشته باشند. دانمارک یکی از گرانترین کشورهای اروپایی بشمار می رود. البته دانشجویان با توجه به مقاطع تحصیلی خود مجاز به انجام کار دانشجویی در این کشور هستند که بدین طریق می توانند برخی از هزینه های زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند. متوسط هزینه زندگی دانشجویی DDK671968 (کرون) در ماه تخمین زده شده است.

بیشترین هزینه زندگی مربوط به اجاره بهاء مسکن در این کشور است که دانشجویان می توانند بصورت مشترک با دیگر دانشجویان آپارتمان های دانشجویی را اجاره نمایند، تا بدین طریق هزینه زندگی خود در این کشور را کاهش دهند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات در این کشور به مدت 6 ماه فرصت خواهند داشت، تا شغل مورد نظر را در این کشور بیابند. در این صورت می توانند ویزای تحصیلی خود را به اقامت و ویزای کاری دانمارک تبدیل نموده و پس از چند سال زندگی و کار مداوم در این کشور اقامت دائم و تابعیت را اخذ نمایند.

معرفی دانشگاه های معتبر دانمارک

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید دانشگاه های معتبر را بشناسید، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در رابطه با دانشگاه ها می توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید. دانشگاه های معتبر در کشور دانمارک عبارتند از:

 • دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ
 • دانشگاه دانمارک جنوبی
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه کپنهاگ
 • مدرسه کسب و کار کپنهاگ

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی دانمارک

متقاضیان تحصیل پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ها می توانند با ارائه مدارک زیر به سفارت دانمارک نسبت به دریافت ویزای دانشجویی اقدام نمایند.

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور
 • ارائه مدارکی که نشان دهنده تمکن مالی دانشجو برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است.
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • پرداخت هزینه صدور ویزا معادل 97DKK (کرون)
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی

دانشجویان عزیز جهت اگاهی بیشتر در زمینه چگونگی اعزام دانشجو به دانمارک می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نموده و از مشاوره های مفید کارشناسان ارشد این مجموعه بهره مند گردید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *