مهاجرت به کشور یونان

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

مهاجرت به یونان

پذیرش مهاجرت به یونان از طریق ازدواج از سوی کشور یونان برای متقاضیان مهاجرت به این کشور مقدور است. اما شرایط و ضوابطی در این میان وجود دارد که می بایست فرد مهاجرت از آگاهی داشته و واجد شرایط باشد. به پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را تا پایان مطالعه فرموده تا با ریز جزئیات این موضوع آشنا شوید.

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

ازدواج در یونان از اهمیت ویژه ای برخودار است که می توان به قانون لیکور گوس اسپارت اشاره نمود که قوانین ازدواج در حکومت این فرد بسیار سخت بوده و هیچ فردی حق تجرد نداشت. از این رو دولت یونان تاکید شدیدی بر ازدواج دارد. در واقع امر ازدواج در یونان یه قانونی تبدل شده است که وظیفه هر شهروند یونانی برای حفظ نسل های آینده و فرزندان مشروع است.

ازدواج در یونان باستان بر مبنای باروری و تولید نسل بوده است. به همین دلیل این قانون در یونان باستان وجود داشت که زنی که شوهر داشته اما فاقد فرزند است، این حق را دارد با مرد دیگری به زندگی بپردازد. بنابراین دولت یونان اشخاصی را که قصد مهاجرت به یونان از طریق ازدواج را دارند، می پذیرد. کشور یونان در حوزه شنگن قرار گرفته است. از این رو شهروندان بدون اخذ ویزا قادر به تردد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایالات هستند.

ازدواج با یک شهروند یونانی

در اینکه هر فرد از تبعه هر کشوری با چه شرایطی اجازه ازدواج به فرد غیر تبعه را دارد، از جمله قوانین و مقررات مهاجرت به یونان از طریق ازدواج به عنوان یک کشور اروپایی است که در هر کشوری متفاوت می باشد. اگر فردی متقاضی ازدواج با تبعه یونانی باشد می بایست ثابت نماید که در گذشته ازدواج نکرده است یا در حال حاضر مجرد است. بنابراین برگه ای تحت عنوان تجرد شخص از وی دریافت می گردد.

ازدواج عمومی در یونان

برگزاری مراسم ازدواج در کشور یونان، به دو صورت مذهبی و مدنی است. در تاریخ 18 ژانویه سال 1982 میلادی در کشور یونان قانونی تصویب گردید که فرد تبعه یونانی در خارج از یونان اجازه دارد با فرد خارجی ازدواج مدنی داشته باشد. این در حالی است که قبل از تاریخ مذکور، صرفا مراسم مذهبی از سوی دولت یونان رسمیت داشت.

مدارک لازم جهت ازدواج با تبعه یونانی

  • ارائه پاسپورت یا گذرنامه متقاضی
  • مدارک تولد متقاضی همراه با ترجمه رسمی آنها
  • چنانچه در گذشته ازدواج کرده باشد، می بایست گوای فوت همسر یا حکم طلاق را به صورت ترجمه شده رسمی ارائه نماید.
  • گواهی عدم ممنوعیت ازدواج برای زوجین که از سوی افسر کنسولگری تایید می گردد. این تاییدیه تحت عنوان سوگند نامه و در قالب اظهارنامه از سوی زوجین اخذ می گردد. این سوگندنامه می بایست به زبان انگلیسی یا زبان یونانی تکمیل و ارائه گردد.
  • اجازه دادگاه برای ازدواج افرادی که کمتر از 18 سال دارند، الزامی است.
  • اطلاعیه یا گواهی ازدواج زوجین می بایست به زبان یونانی در یکی از روزنامه های محلی کشور یونان به چاپ برسد. ارائه تصویر روزنامه مربوطه الزامی است.

ممکن است مدارک دیگری نیاز باشد که در این صورت می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت کنید.

ازدواج مدنی در یونان

مراسم مدنی ازدواج بین شهروند خارجی و تبعه یونانی با حضور یک شهردار یا کشیش برگزار می گردد. امور اداری در این روش ازدواج ممکن است چند هفته طول بکشد. فرد متقاضی ازدواج با تبعه یونانی که در خارج از یونان اقامت دارد، می تواند برای تکمیل پرونده خود از طریق کنسولگری یونان در کشور مربوطه اقدام نماید. هرگونه اسنادی که برای ازدواج مورد نیاز است می بایست توسط زوجین تهیه و ارائه گردد. در نهایت این مجوز پس از گذشت 7 روز صادر شده و به مدت 6 ماه دارای اعتبار است.

مراسم این نوع ازدواج در هر منطقه از یونان قابل برگزاری است. همچنین می توان این نوع ازدواج را در سفارت یونان در کشورهای مختلف دنیا برگزار نمود. هنگامی که مجوز ازدواج صادر و تاریخ ازدواج زوجین مشخص گردید، زوجین می بایست تعداد 2 نفر شاهد را به سفارت معرفی نمایند. مشروط بر این که یکی از آنها به عنوان مترجم در مراسم حضور داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای شاهدان، گذرنامه یا کارت شناسایی یونانی آنهاست.

ازدواج مذهبی  در یونان

ازدواج مذهبی در یونان در کلیساهای این کشور و توسط کشیش انجام می شود. در این نوع ازدواج مدارک خواسته شده می بایست توسط زوجین تهیه گردیده و تحویل کشیش ا شخص مسئول در کلیسا گردد.

الزامات لازم برای انجام ازدواج مذهبی

برای زوجین در ازدواج مذهبی و مهاجرت به یونان از طریق ازدواج الزاماتی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

  • ارائه شواهدی از ایمان و تعمید توسط زوجین.
  • شرکت نمودن زوجین در جلسات و کلاس های قبل از ازدواج با در دست داشتن پاسپورت. نامه جهت شرکت در کلاس ها توسط کشیش صادر می گردد.
  •  زوجین الزام دارند که تعداد 2 نفر شاهد به همراه داشته باشند.

نکته قابل توجه اینجاست که در صورتی هر یک از زوجین (مرد یا زن) دارای فرزند وابسته باشند، این موضوع هیچ گونه تاثیری در مراسم ازدواج یا سند ازدواج آنها نداشته و در تابعیت و شهروندی شخص غیر یونانی نیز بلا اثر است.

مدت اعتبار اجازه ازدواج چقدر است؟

اجازه ازدواج و در واقع سند نامزدی زوجین به مدت 6 ماه دارای اعتبار است. چنانچه پس از این مدت فرد متقاضی نسبت به عقد رسمی نامزد یونانی خود اقدام ننماید، می بایست مجددا با مدارک جدید نسبت به این موضوع اقدام کند.

تابعیت یونان ازطریق ازدواج امکان‌پذیر است؟

اشخاص متقاضی مهاجرت به یونان از طریق ازدواج می توانند در صورت واجد شرایط بودن اقامت دائم و تابعیت این کشور را بگیرند. کشور یونان جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می گردد. از این رو قوانین مشابهی را با سایر کشورهای اروپایی دارا است.

شرایط اقامت وتابعیت ازطریق ازدواج چیست؟

بنابراین چنانچه فرد خارجی با شهروند یونانی ازدواج کند، موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می گردد. مشروط بر این که به مدت حداقل 3 سال در این کشور زندگی کرده باشد. فردی که از قبل به مدت 3 در یونان اقامت داشته است و اکنون ازدواج کند، پس از گذشت 2 سال تابعیت یونان را دریافت خواهد کرد. اما فردی که پس از وارد شدن به خاک یونان تصمیم به ازدواج بگیرد، می بایست مدت زمان بیشتری را جهت اخذ تابعیت و اقامت دائم سپری نماید.

در این میان تمکن مالی فرد یونانی دارای اهمیت است. زیرا باید ثابت گردد که تمکن مالی لازم را برای تامین مخارج زندگی در یونان را داراست. ثبت ازدواج برای تبعه خارجی الزام قانونی ندارد. مگر این که قصد زندگی در یونان را نداشته باشد. اما شایسته است ثبت گردیده و سندی قانونی برای این موضوع وجود داشته باشد. چراکه ارائه سند قانونی ازدواج برای فردی که قصد زندگی در یونان، اقامت و تابعیت این کشور را دارد، از الزامات می باشد. گرفتن مشاوره های تخصصی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه به دفتر موسسه قابل دستیابی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *