مهاجرت به کشور هند

مهاجرت به هند از طریق پناهندگی

مهاجرت به هند از طریق پناهندگی یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که فرد می تواند در طول زندگی خود انجام دهد. پناهندگی در بسیاری از موارد یکی از پر خطر ترین شرایطی است که فرد می تواند برای مهاجرت به آن تن دهد و اخذ مهاجرت از هند می تواند یکی عمل به مراتب پر خطر تر است چرا که دولت این کشور مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.

راه های بسیاری برای مهاجرت به هند وجود دارد و پناهندگی در این کشور نیز یکی از این راه هاست اما مسئله اینجاست که بحران های فراوانی پیش روی پناهجویان این کشور وجود دارد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با شرایط مهاجرت به هند از طریق پناهندگی توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد تا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم.

درباره هند

هند یکی از قدیمی ترین کشورهای موجود در جهان است و در منطقه آسیای مرکزی واقع شده است. پایتخت این کشور، دهلی نو است و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان به شمار می رود. جمعیت این کشور در حال حاضر در حدود 1.4 میلیارد نفر است و جالب است بدانید که جمعیت جزایر این کشور در این جمعیت کل محاسبه نمی شوند. رشد جمعیت در این کشور بیش از 4% است و انتظار می رود که در فاصله کوتاهی، هند به بزرگترین کشور جهان از نظر جمعیت تبدیل شود.

زبان مردم این کشور از تنوع بسیار فراوانی برخوردار هستند و می توان گفت که بیش از 400زبان زنده در این کشور وجود دارد اما بر اساس قانون این کشور، زبان هندی به عنوان زبان رسمی شناخته می شوند. امروزه زبان انگلیسی به شدت در این کشور رواج دارد و درصد قابل توجهی از مردم هند به این زبان تسلط دارند.

تا پیش از استعمار هند توسط بریتانیا، زبان فارسی یکی از رایج ترین زبان ها در کشور هند بود و چنانچه می دانید، دو شاعر بزرگ هندی، بیدل دهلوی و امیرخسرو دهلوی به زبان فارسی شعر می گفتند. رفته رفته در اثر گذر زمان و همچنین استعمار هند به دست انگلیسی ها، زبان فارسی جای خود را به زبان انگلیسی داد. امروزه اما در برخی از مناطق کشور هند، زبان فارسی همچنان رایج است.

قدم اول در اعلام پناهجویی در هند

در مقدمه مقاله پیش رو اعلام کردیم که دولت هند هیچ گونه مسئولیتی در قبال پناهجویان به کشورش را نمی پذیرد چرا که هنوز پیمان نامه حمایت از پناهندگان را به امضا نرسانده است. همین مسئله سبب شده است تا به نوعی هند به عنوان یکی از بدترین مقصد های جهان برای پناهجویان تبدیل شود.

شما برای مهاجرت به هند از طریق پناهندگی باید ابتدا درخواست خود را به سازمان ملل متحد اعلام کنید. سپس آن ها فرم های ویژه ای را در اختیار شما قرار خواهند داد که باید به صورت کامل و دقیق نسبت به تکمیل آن ها اقدام کنید. پس از تکمیل فرم یک مصاحبه اولیه از شما انجام می شود که ارتباطی با دلیل درخواست شما برای پناهجویی در هند ندارد.

پس از پایان مصاحبه یک کارت سفید رنگ به پناهجو داده خواهد شد که بر روی آن مشخصات فردی وی ثبت شده است. علاوه بر این زمان و مکان مصاحبه اصلی نیز در این روز به پناهجو تحویل داده خواهد شد. بر اساس اطلاعات بدست آمده از تحقیقات مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در بهترین شرایط، مصاحبه اصلی پس از یک ماه برگزار می شود ولی ممکن است تا بیش از دو سال نیز به طول بیانجامد.

توصیه می کنیم که قبل از اقدام برای مهاجرت به هند از طریق پناهندگی حتما مقاله «مهاجرت به هند» را مطالعه کنید تا از سایر روش های مهاجرت به این کشور مطلع شوید.

مصاحبه اصلی اعلام پناهندگی در هند

مهاجرت به هند از طریق پناهندگی تنها به مصاحبه نهایی شما بستگی خواهد داشت و اظهارات شما باعث پذیرش یا عدم پذیرش درخواست شما خواهد شد. در روز مصاحبه شما باید با در دست داشتن کلیه مدارکی که نشان دهنده علت درخواست شما برای مهاجرت به هند از طریق پناهندگی است، در محل تعیین شده برای مصاحبه حاضر شوید.

شما می توانید از مسئولین بخواهید تا یک مترجم را در هنگام مصاحبه به همراه خود داشته باشید. اطمینان داشته باشید که مترجم شما یک شخص معتمد است و اطلاعات شما را به خارج از اتاق منتقل نمی کند. همچنین شما قادر خواهید بود تا در رابطه با جنسیت مترجم نیز تصمیم گیری کنید.

زمان برقراری مصاحبه ممکن است چندین ساعت به طول بیانجامد و همین مسئله می تواند تمرکز شما را برهم بزند. در هر زمان که احساس خستگی کردید، قادر خواهید بود تا درخواست استراحت کنید. همچنین این اجازه در اختیار شما قرار داده خواهد شد تا از مصاحبه شونده بخواهید تا هر آنچه که آرامش شما را بر هم می زند را از مصاحبه خارج کنید.

پاسخ مصاحبه

برای دریافت پاسخ مصاحبه نیز نمی توان زمان مشخصی را اعلام کرد و شما باید مدتی را نیز برای دریافت پاسخ نهایی سپری کنید. در صورتی که پاسخ شما درخواست شما مثبت باشد، شما به دفتر سازمان ملل فراخوانده می شوید و کارت آبی را دریافت می کنید و این به معنای قطعی شدن مهاجرت به هند از طریق پناهندگی است.

در صورتی که پاسخ دریافتی منفی باشد، شما این اجازه را خواهید داشت که اعتراض خود را نسبت به این پاسخ اعلام کنید. در این صورت شما به مصاحبه دیگری فراخوانده می شوید که باید مدارک بیش تر و مستند تری را به مصاحبه کننده تحویل دهید. در این صورت مجدد درخواست شما بررسی خواهد شد و احتمال دریافت کارت آبی نیز برای شما وجود خواهد داشت.

کلام پایانی

مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از پرخطر ترین راه های مهاجرت به سایر کشور هاست اما مهاجرت به هند از طریق پناهندگی به مراتب پر خطر تر و خطرناک تر خواهد بود. شما برای دعوت به مصاحبه برای دریافت پناهندگی در کشور هند، باید انتظار داشته باشید که در حدود دو سال زمان صرف کنید.

در صورتی که قصد دارید از هند، به عنوان کشور دوم، برای پناهندگی در کشور سوم استفاده کنید، در حقیقت اشتباه بزرگ تری را مرتکب شده اید. روند رسیدگی به چنین پرونده هایی در حقیقت بسیار کند تر سپری می شود. در صورتی که قصد دارید اقامت دائم کشور هند را بدست آورید، می توانید از اطلاعات مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *