مهاجرت به آفریقای جنوبی

مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی

هدف از ارائه مقاله مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی در اختیار نهادن اطلاعاتی کلیدی و مفید در باب مهاجرت به آفریقای جنوبی برای افرادی است که قصد دریافت اقامت آفریقای جنوبی به صورت دائمی و شهروندی این کشور را دارند. اخذ تابعیت و شهروندی آفریقای جنوبی برای مهاجران امری میسر است. به پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را بخوانید تا به ابهامات مربوط به مهاجرت در ذهن شما رفع گردد.

مهاجرت ازطریق تولد در آفریقای جنوبی

از جمله روش هایی که منجر به اخذ تابعیت کشور آفریقای جنوبی می گردد، مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی و یا پذیرش فرزندخواندگی می باشد. در سال های اخیر شمار زیادی از مردم دنیا با این هدف که بتوانند تابعیت یک کشور را دریافت کنند، اقدام به ازدواج و تولد فرزند در خاک کشور مقصد نموده تا از این طریق به تابعیت و شهروندی کشور مقصد دست یابند. در این صورت کلیه حق و حقوق شهروندی به آنان تعلق می گیرد.

قوانین موجود در تابعیت و شهروندی کشورها از جمله آفریقای جنوبی با یکدیگر متفاوت است. برای مثال قانون اعطای تابعیت بعضی از کشورهای دنیا بر طبق سیستم خون اجرایی می گردد. به عبارت دیگر فرزند در صورتی می تواند تابعیت آن کشور را داشته باشد که از والدینی متولد شده باشد که از اتباع همان کشور باشند و یا سیستم خاک را می پذیرند چراکه می بایست فرزند در خاک همان کشور به دنیا آمده باشد. بنابراین اخذ تابعیت و شهروندی هر کشوری تابع قوانین و مقررات حاکم بر آن کشور است و صرفا با تولد فرزند در خاک آن کشور به دست نمی آید.

قوانین اعطای تابعیت در آفریقای جنوبی

کشور آفریقای جنوبی قوانین شهروندی و تابعیت خود را در سال 1995 میلادی اصلاح نموده و به مرحله اجرا در آورد. به طوری که این قوانین شهروندی، قوانین مصوب سال 1949 و 1970 میلادی را به طور کلی و رسمی ملغی نمود. چراکه قوانین مذکور موجب ایجاد تفرقه و جدایی بین مردم این کشور شده بود. فصل 2 قانون سال 1995 میلادی می گوید افراد متولد شده قبل از این تاریخ که در خاک آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند، همچنان از شهروندی این کشور بهره مند هستند و خللی در آن ایجاد نگردیده است. همچنین این قانون بیان می کند که افرادی که دارای اجداد یا تبار آفریقای جنوبی هستند و یا یکی از والدین (پدر یا مادر) در این کشور خدمت رسانی می نماید، مجاز به اخذ تابعیت کشور آفریقای جنوبی بوده و از شهروندان این کشور به شمار می روند.

شهروندی آفریقای جنوبی به واسطه تولد

افرادی که دارای یکی از شرایط ذیل باشند، مجاز به دریافت شهروندی و تابعیت آفریقای جنوبی هستند:

 • چنانچه تاریخ تولد فرد متقاضی قبل از مورخ 6 اکتبر سال 1995 میلادی باشد.
 • چنانچه تاریخ تولد فرد متقاضی بعد از مورخ 6 اکتبر سال 1995 میلادی باشد، یکی از والدین او می بایست از اتباع یا مقیم آفریقای جنوبی باشد.
 • چنانچه فردی در آفریقای جنوبی متولد شده است و به فرزند خواندگی یکی از شهروندان این کشور در می آید.
 • در صورتی که فرد متولد شده در خاک آفریقای جنوبی بدون تابعیت است که می بایست اثبات گردد.
 • کودکی که والدین او هنگام تولدش از کارمندان یا نمایندگان دولت آفریقای جنوبی و در سطح بین المللی در حال خدمت رسانی بوده که به آفریقای جنوبی مرتبط است، مجاز به اخذ شهروندی این کشور خواهد بود.

شرایط تولد در آفریقای جنوبی

کسانی که در خاک آفریقای جنوبی و یا خارج از آن متولد شده اند، اما پدر یا مادر عضو شهروند آفریقایی دارند، بدون در نظر گرفتن سن مجاز به ثبت تولد هستند که مدت زمانی که والدین مهلت دارند تا تولد فرزندشان را ثبت نمایند، حداکثر یک ماه پس از تولد است. در صورتی که موفق به ثبت تولد در مهلت مذکور نگردد، می بایست دلایق منطقی برای این کار ارائه نماید. ممکن است فرزندی از رابطه نامشروع تولد یافته باشد، در این حالت پدر بایستی برای اثبات نسبی بودن، فرم DHA-24 را بدون هیچ گونه خط خوردگی یا اصلاح تکمیل و ارائه نماید.

مدارک لازم برای ثبت تولد فرزند

همان طور که گفته شد والدین به مدت یک ماه فرصت دارند تولد فرزند را ثبت کنند. مدارکی که در این بین مورد نیاز است، به شرح ذیل می باشد:

 • تکمیل فرم  DHA-24
 • تکمیل فرم  DHA-288 برای متقاضیانی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد.
 • تکمیل فرم DHA-288/A برای متقاضیانی که سن آنها بالاتر از 18 سال می باشد.
 • تکمیل فرم BI-529 از سوی والدین
 • ارائه 2 قطعه عکس رنگی کودک متقاضی
 • یک نسخه از سند ازدواج زوجین (در صورت وجود)

برای ثبت تولد افراد بالای 16 سال که در خارج از خاک این کشور متولد شده اند، کلیه مدارک ها می بایست اثر انگشت فرد متقاضی را دارا بوده و وی فرم BI-9 را تکمیل و ارائه کند. لازم است بدانید کلیه فرآیند و مراحل فوق الذکر برای ثبت تولد و صدور اولین شناسنامه بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای و به صورت کاملا رایگان انجام می گیرد.

نکات‌تبار یا اجداد آفریقایی جهت‌شهروندی چیست؟

در مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی ضرورت دارد که به موارد ذیل دقت شود:

 • اشخاصی که در زمان تولدشان در خارج از خاک آفریقای جنوبی، یکی از والدین (پدر یا مادر) از تبار و شهروندان یا اجداد آفریقای جنوبی است.
 • اشخاصی که متولد خارج از خاک آفریقای جنوبی هستند و به فرزند خواندگی یکی از شهروندان این کشور در آمده اند.
 • افرادی که تاریخ تولد آنها بعد از 21 مارس سال 1990 بوده و دارای و پدر و مادر شهروند آفریقای جنوبی هستند.

مدارک لازم جهت تقاضای شهروندی کدامند؟

افردی که قصد مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی را دارند، می بایست ابتدا تولد را ثبت نموده و در صورت واجد شرایط بودن نسبت به تقاضای شهروندی اقدام کنند. مدارکی که در این مورد لازم است که تهیه و ارائه گردد به شرح ذیل می باشد:

 • تکمیل و فرم DHA-24 جهت ثبت تولد بر اساس قانون 1992 (اگر کودک حاصل یک رابطه نامشروع باشد، هر دوی والدین می بایست به تکمیل فرم BI-24 بپردازند.)
 • تکمیل فرم DHA-529 از سوی متقاضی و والدین
 • گواهی تولد در خارج از آفریقای جنوبی
 • سند ازدواج زوجین و کپی آن
 • ثابت نمودن شهروندی والدین در کشور آفریقای جنوبی
 • رونوشت حکم فرزند خواندگی (در صورت پذیرش فرزندخواندگی)

کلیات شهروندی در آفریقای جنوبی چیست؟

اعطای تابعیت از سوی آفریقای جنوبی قبل از تاریخ تصویب قانون مهاجرت از طریق تولد در آفریقای جنوبی (سال 1995 میلادی) بر اساس سیستم خاک بوده است. اما به دلیل این که شمار مهاجران افزایش چشم گیری داشت، بنابراین قانون اصلاح گردید و از سیستم خاک به سیستم خون تغییر یافت. بنابراین دریافت تابعیت افراد متقاضی به تاریخ تولد آنها بستگی دارد.

برای به دست آوردن اطلاعات گسترده تر و کامل تر در زمینه مهاجرت به کشور آفریقای جنوبی با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس تلفنی یا حضوری برقرار نموده و از مشاوره های تخصصی آنها بهره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *