آلمان

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان

اطلاع از شرایط کار پس از تحصیل در آلمان یکی از مواردی است که دانشجویان در مورد آن از پیش برنامه ریزی می کنند. کشور آلمان یک کشور اروپایی بوده و دانشگاه‌های مشهوری را در خود جای داده است. هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا جهت تحصیل در این کشور اقدام می‌نمایند.

آنها با هدف فارغ‌التحصیلی و فعالیت شغلی درزمینه رشته تحصیلی و درنهایت اخذ اقامت دائم آلمان روانه این کشور می‌گردند. چراکه آینده شغلی و زندگی آنها وابسته به این موضوع است. در این مقاله مشاورین ما در موسسه سفیران سروش سعادت به بررسی جوانب این موضوع می‌پردازیم.

کار پس از تحصیل در آلمان

دانشجویان دانشگاه‌های آلمان، پس از فارغ‌التحصیلی همواره به فکر یافتن شغل مناسب برای خود می‌باشند. شغلی که با تخصص و رشته تحصیلی آنها مطابقت داشته باشد. آنها با استفاده از شرایط کار پس از تحصیل در آلمان می‌توانند به‌راحتی در شغل مورد علاقه خود مشغول کار شوند.

همچنین می‌توانند از مزایای کار پس از تحصیل نیز بهره‌مند گردند. دانشجویان ایرانی که قصد کار پس از تحصیل در آلمان را دارند، این امکان را دارند که در شرکت‌های بزرگ و سازمان‌ها مشغول کار شوند.متاسفانه یافتن شغل در آلمان همیشه به همین راحتی نیست.

اما درخصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان این کار به سادگی قابل انجام می‌باشد. چنانچه قصد دارید در آینده پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های آلمان در سایر کشورهای اروپایی مشغول کار شوید، بهتر است کارت آبی اتحادیه اروپا را اخذ نمایید. کارت آبی اتحادیه اروپا (بلو کارت) اجازه فعالیت شغلی را به شما می‌دهد.

در ابتدا به صورت دوره زمانی محدود به شما ارائه می‌گردد. اما بعدها چنانچه فعالیت شغلی شما ادامه‌دار باشد، بدون هیچگونه مشکلی می‌توانید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. در نهایت با گذشت دو سال از ارائه مجوز اقامت کار، مجاز به درخواست اقامت دائم هستید.

اقامت آلمان ازطریق کار پس ازتحصیل

از راه‌های دریافت اقامت کشور آلمان، اقامت از طریق کار است. هدف بسیاری از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، یافتن کار و در نهایت اخذ اقامت دائم است. شرایط کار پس از تحصیل در آلمان تقریبا ساده به نظر می‌رسد.

اما می‌بایست قوانین و شرایطی را رعایت نمود. فرد متقاضی پس از فارغ‌التحصیلی جویای کار می‌شود تا بتواند شغل متناسب با رشته تحصیلی خود را بیابد. بدین ترتیب از مزایای فعالیت شغلی پس از فارغ‌التحصیلی خود بهره می‌برد. لازم به ذکر است دانشجو پس از یافتن کار موردنظر، مجاز آوردن خانواده‌اش نزد خود است.

آشنایی کامل به زبان آلمانی که زبان رسمی این کشور است، شرط اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های اتحادیه اروپا و نیز منطقه اقتصادی دسترسی‌ بهتری به لیست مشاغل و بازار کار دارند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت خدمات متنوعی در اکثر کشورهای اروپایی دارند.

انواع اجازه اقامت و کار کدامند؟

اجازه اقامت و فعالیت شغلی در آلمان به دو صورت ارائه می‌گردد که به شرح ذیل می‌باشند:

 • ارائه اجازه اقامت به فردی که متقاضی کار است.
 • در این صورت اگر فرد پیش از فارغ‌التحصیلی شغل مورد نظر خود را یافت کند، برای او یک جهش به شمار می‌رود.
 • زیرا اکنون می‌تواند شغل خود را برای پس از فارغ‌التحصیلی نیز حفظ نماید و ادامه دهد.
 • اجازه اقامت به فردی که شغل خاصی را جهت فعالیتش مد نظر گرفته است.
 • این در شرایطی است که شخص پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی دریافت نموده است.
 • در این صورت می‌تواند به راحتی مشغول به کار شده و سپس اقامت دائم اخذ نماید.
 • سپس با گذراندن مراحل و شرایط لازم، موفق به اخذ کارت آبی از سوی این کشور گردد.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان چیست؟

کشور آلمان از سرتاسر جهان پذیرای دانشجویان در دانشگاه‌های خود است. متقاضیانی که مدرک تحصیلی آنها دیپلم است، حق ورود به دانشگاه‌های آلمان به طور مستقیم را ندارند. آنها می‌بایست مراحلی را پشت سر بگذارند. اولین مرحله شرکت در آزمون کنکور سراسری در کشور ایران است.

پس از دریافت نمره قبولی در این آزمون مجاز هستند نسبت به تحصیل در کالج‌های آلمان اقدام نمایند. زبان آموزشی در کالج‌های کشور آلمان، زبان آلمانی است. دانشجویان دانشگاه آزاد در ایران هم قادر هستند در یکی از دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل دهند. با این شرط که می‌بایست حداقل دانشجوی سال سوم دانشگاه آزاد در ایران باشند.

ضمنا این دسته از دانشجویان نیازی به گذراندن دوره کالج ندارند. شخص دارای مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد، مجاز به تحصیل مستقیم در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های آلمان نیست. بلکه می‌بایست یک یا دو ترم از رشته کارشناسی خود یا زیرمجموعه‌هایش را بگذراند، سپس جهت مقطع فوق‌لیسانس اقدام کند. مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان به مدت 2 سال است. با فارغ‌ التحصیلی از سوی دانشگاه‌های آلمان می‌توانید شرایط کار پس از تحصیل در آلمان را برای خود هموار سازید.

شرایط جستجوی کار درآلمان چگونه است؟

 • دانشجویان خارجی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، شرایط جستجوی کار در آلمان را دارند.
 • آنها می‌توانند نسبت به اخذ ویزای جستجوی کار اقدام نمایند.
 • پس از دریافت ویزای جستجوی کار، به مدت 18 ماه فرصت دارند شغل متناسب با رشته خود را پیدا کنند.
 • بنابراین 18 ماه حق اقامت در آلمان را دارند.
 • درصورت موفق به یافتن کار، اکنون قادر خواهند بود ویزای خود را از جستجوی کار به ویزای کاری تبدیل نمایند.
 • سپس از این طریق نسبت به اخذ اقامت و درنهایت تابعیت کشور آلمان اقدام کنند.
 • دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آلمان که پس از تحصیل مشغول کار می‌شوند،
 • بعد از 2 سال موفق به اخذ اقامت دائم می‌گردند.

اهمیت‌تحصیل و کار پس ازتحصیل چیست؟

در پایان متذکر می‌شویم شرایط کار پس از تحصیل در آلمان و مسائل حقوقی مهاجرت از حساسیت خاصی برخوردار هستند. چرا که دستیابی و دارا بودن اطلاعات کافی و لازم در این خصوص ضروری است.

از این رو، توصیه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که با اخذ مشاوره درست و حقوقی از وکلای باتجربه ما شانس خود را امتحان کنید. با تکیه بر مشاوره‌های تخصصی ما، تصمیم قاطع و درست را بگیرید و آینده‌تان را تضمین نمایید. این موسسه با کادری باتجربه و مجرب متشکل از وکلای خبره و مشاوران متخصص و حرفه‌ای در این زمینه به شما یاری خواهند رساند.

موسسه سابقه درخشانی در جهت مشاوره، کمک و راهنمایی متقاضیان جهت جستجوی کار در آلمان یا سایر کشورها دارد. راهنمایی‌هایی که شما را در رسیدن به آنچه که دوست دارید ایمن می‌سازد. در نتیجه با تکیه بر مشاوره‌های تخصصی ما و اعتماد به نفس کامل راه خود را آغاز کنید. بدانید آینده درخشان و روشنی را پیش رو دارید و موفقیت شما آرزوی ماست.

می‌تواند جهت کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات نحوه اخذ اقامت کشور آلمان، تحصیل در این کشور و یافتن شغل در آلمان با ما تماس بگیرید. تماس‌های حضوری و تلفنی شما را از با کمال میل پذیرا هستیم. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات نوین مهاجرتی به اکثر کشورهای اتجادیه اروپاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *