مهاجرت کاری جمهوری چک

شرایط کار ضمن تحصیل در چک

شرایط کار ضمن تحصیل در چک

موضوعی که قصد پرداختن به آن را در این مقاله داریم شرایط کار ضمن تحصیل در چک می‌باشد. سعی بر این داریم که در رابطه با کار ضمن تحصیل در چک اطلاعات جامعی را در اختیارتان بگذاریم. برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، یکی از دغدغه‌ها کار ضمن تحصیل در چک می‌باشد که توانایی پرداخت برخی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور چک را برای دانشجویان بین‌الملل فراهم می‌کند. وکلای حقوق بین الملل در موضوع کار ضمن تحصیل در چک اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده اند که امید است مطالعه آن برایتان بار علمی مثبتی داشته باشد.

تحصیل در چک شرایط کار دانشجویان

در چند سال اخیر توجه به کشور چک جهت تحصیل زیاد شده است، چرا که برای تحصیل در هر دانشگاه دولتی این کشور بستر لازم فراهم است.یکی از دلایل این انتخاب این میباشد که پس از اتمام تحصیل معمولا افراد به راحتی به کار و اقامت میرسند. اصطلاحا این موضوع معروف به اقامت پس از تحصیل میباشد.

در این جا چند مثال از مشاغل پردرآمد در چک را برایتان می‌آوریم: اقتصاددانان (40000 کرون چک  CZK ) وکلا (47000 کرون چک  CZK) مدیران فناوری اطلاعات ( از 55000 تا 60000 کرون چک CZK  ) دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به موفقیت‌های زیادی برسند، هم چنین دفاتر خیلی از شرکت‌های مشهور در جمهوری چک واقع شده که امکان کار کردن برای دانشجویان را فراهم می‌آورد.

شرایط کار ضمن تحصیل در چک

از آنجایی که موردهای کاری بسیاری برای دانشجویان خارجی در جمهوری چک وجود دارد، بسیاری از دانشجویان در حین تحصیل مشغول به کار می شوند. موارد زیادی از شرکت‌های بین‌المللی در شهرهای بزرگ خواستار استخدام دانشجویان دو یا چند زبانه هستند. معمولاً دانشجویان پس از سال دوم دوره کارآموزی، شروع به کار می‌کنند، بسیاری از آنان پس از اتمام تحصیلات به بزرگترین شرکت‌های چک راه پیدا می‌کنند

 700 یورو در ماه میانگین حقوق این دانشجویان است.مدرک صادر شده از دانشگاه‌های چک در سراسر جهان معتبر است، به این ترتیب 95 درصد فارغ التحصیلان مشکلی در مورد پیدا کردن کار در جمهوری چک و دیگر کشورها ندارند.

کار ضمن تحصیل در چک

با این‌که دانشجویان برای تحصیل در جمهوری چک قادرند از بعضی بورس های تحصیلی  بهره ببرند اما با این‌حال بهتر است دانشجویان با صرفه جویی در هنگام تحصیل مشغول به کار باشند چرا که بورس به تنهایی برای همه بودجه زندگی کافی نیست.

دانشجوی اتحادیه اروپا / EEA

هیچ محدودیتی برای اشتغال دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA هستند برای کار ضمن تحصیل وجود ندارد، چرا که جمهوری چک نیز عضو اتحادیه اروپا است. با وجود این‌که دانشجویان خارجی برای کار باید مجوز کار دریافت نمایند برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA هستند هیچ‌گونه مجوز کاری لازم نیست و این کارگران دارای وضعیت قانونی مشابهی مانند شهروندان جمهوری چک هستند.

جستجوی کار ضمن تحصیل در چک

برای پیدا کردن کار ضمن تحصیل در چک مسیرهای فراوانی موجود است که دانشجویان قادرند به یکی از آنها مراجعه نمایند. در واقع یک سری موسسات کاریابی وجود دارند که برخی از آن ها مختص دانش جویان به جهت پیدا کردن کار پاره وقت حین تحصیل و کار تمام وقت بعد از فارغ التحصیلی می باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار

برای صدور مجوز اشتغال دانشجو موظف است مدارک زیر را ارائه دهد :

  • اطلاعات شناسایی شخصی خود
  • شماره اسناد مسافرتی و نام مقامی که سند صادر کرده است
  • اطلاعات شناسایی کارفرمای آینده ، اطلاعات مربوط به کار
  • پیوست ها به درخواست مجوز کار

درخواست مجوز کار در چک

یک فتوکپی از صفحه سند مسافرتی که حاوی اطلاعات شناسایی فرد خارجی باشد، نامه کارفرما که کارگران خارجی را استخدام می نماید، یک گواهی رسمی از گواهینامه ظرفیت حرفه ای برای کسب و کار که در آن فرد خارجی در جمهوری چک اشتغال خواهد داشت و شمال موارد زیر است.

  • گواهی حرفه ای
  • گواهینامه تحصیلی متوسطه یا دیپلم
  • مدرک تحصیلات تکمیلی و غیره

مدارک دیگر در صورتی که طبق شغل مورد نیاز باشد یا در صورت توافقنامه بین المللی اعلام شده توسط پارلمان تصویب شده و برای جمهوری چک لازم باشد (ضمیمه ها به زبان های خارجی باید به زبان چکی و در نسخه های اصلی یا رسمی آن با ترجمه های رسمی گواهی شده خود ارائه شوند، مدارکی که صلاحیت حرفه ای را برای پیگیری شغل مورد نظر ثابت می کند باید فوق العاده قانونی باشد و تأیید شود .

اقدام برای مهاجرت کاری به چک

اگر یک فردخارجی هستید و به دنبال کار ضمن تحصیل در چک هستید این امکان وجود دارد. دریافتی حقوق برای کار همراه با تحصیل در چک در حد 10 یورو در ساعت میباشد. معمولا چنانچه فرد همزمان با تحصیل کار پیدا کند میتواند نیمی از هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی خود را پوشش دهد.

کاریابی در این کشور به سادگی حادث نمیشود و هر کاری را نمیتوان به دست آورد اما با آشنایی کامل به زبان انگلیسی و زبان رسمی کشور چک در کنار دانش علمی و عملی در رشته تخصصی آکادمیک خود موثر است.

با داشتن موارد فوق ذکر شانس بسیار بالایی برای پیدا کردن کار و در نهایت تبدیل نوع اقامت خود از اقامت تحصیلی به اقامت کاری خواهید داشت. میتوان گفت شروع کار کردن در فیلدهای کارهای خدماتی میباشد. جهت اگاهی از اخرین اطلاعات مهاجرتی چک و کار ضمن تحصیل در چک می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید و از اطلاعات کارشناسان مهاجرتی ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *