مهاجرت تحصیلی اتریش

شرایط بورسیه تحصیلی اتریش

شرایط بورسیه تحصیلی اتریش

این مقاله به قصد ارائه اطلاعات لازم درخصوص شرایط بورسیه تحصیلی اتریش و کمک‌ هزینه‌های مالی تحصیلی ارائه می‌گردد. دانشگاه‌های اتریش از لحاظ کیفیت آموزشی در سطح بالایی در سراسر جهان قرار دارند. از این رو، تحصیل در این کشور هدف اصلی بسیاری دانشجویان داخلی و خارجی می‌باشد.

اما برای تحصیل در اتریش یا در هر کشور دیگری، هزینه‌هایی مانند هزینه تحصیل و هزینه زندگی وجود دارد. بنابراین یک دانشجو می‌بایست قبل از هر اقدامی در این خصوص هزینه‌های مورد نیاز را بررسی نماید. کمک هزینه‌ها به دانشجویان خارجی و بومی اعطا می‌گردد.  برای درخواست اخذ هر بورسیه‌ای مدت زمان مشخصی تعیین گردیده است. در ادامه مقاله به این مطالب می‌پردازیم.

بورسیه تحصیلی اتریش

در دانشگاه‌های اتریش کمک هزینه‌های مختلفی ارائه می‌گردد. هر دانشجویی می‌تواند جهت کاهش هزینه‌های زندگی خود در کشور اتریش از این کمک‌ هزینه‌ها استفاده نماید. دانشجو می‌تواند به طور همزمان جهت اخذ کمک هزینه‌های مختلف تحصیلی درخواست دهد. صرفا افراد واجد شرایط حق درخواست اخذ کمک تحصیلی را دارند.

ضمنا کلیه درخواست‌ها بر حسب مدرک تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار گرفته و اولویت‌بندی می‌شوند. بنابراین دانشجویی که از لحاظ علمی و آموزشی و مدرک تحصیلی صلاحیت داشته باشد، می‌تواند بورسیه اخذ کند. بورسیه‌های بعضی از دانشگاه‌های خاص اتریش به دانشجویان رشته پزشکی نیز اعطا می‌گردد. به طور کلی شرایط بورسیه تحصیلی اتریش متفاوت از یکدیگر بوده و در هر رشته و دانشگاهی به گونه‌ای خاص ارائه می‌گردد. دانشجویان مقطع PHD و کارشناسی ارشد، راحت‌تر از دانشجویان مقاطع دیگر می‌توانند بورسیه تحصیلی اخذ نمایند. دانشجو جهت اخذ بورسیه تحصیلی رایگان می‌بایست دارای رزومه تحصیلی قوی باشد.

بورسیه مقاطع مختلف تحصیلی در اتریش

مدت آموزش در مقطع کارشناسی در اتریش بین 3 الی 4 سال می‌باشد. چنانچه دانشجو در هر ترم تحصیلی تعداد 30 واحد درسی را باکسب نمره بالا بگذراند، می‌تواند مدرک لیسانس اخذ کند. فعالیت آموزشی این دانشگاه‌ها در کلیه مقاطع تحصیلی می‌باشد.

بورسیه کارشناسی ارشد اتریش: مدت زمان دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز بین 2 الی 3 سال می‌باشد. در این مقطع نیز می‌بایست در ترم تحصیلی تعداد 30 واحد درسی با نمره بالا گذرانده شود. در این مقطع تحصیلی، دانشجویان می‌بایست پایان نامه علمی خود را تهیه و ارائه نمایند.

بورسیه دکترای اتریش: پروسه اخذ مدرک تحصیلی دکترا در کشور اتریش، 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. رتبه دانشگاهی در اخذ پذیرش دانشجو ارتباط مستقیم دارد. افرادی که تمایل به فعالیت شغلی در زمینه‌های تحقیقات مقطع دکترا دارند، می‌توانند در کتابخانه ملی یا موسسات تحقیقات علمی دانشگا‌ه‌های مختلف مشغول کار شوند.

بورسیه دانشجویی فولبرایت اتریش

مقطع کارشناسی ارشد دارای بورسیه دیگری به نام فولبرایت است که دانشجو را به مدت 2 سال تامین می‌نماید. این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد درنظر گرفته شده که تا 2 سال او را تامین می‌نماید. متقاضیان این نوع بورسیه می‌بایست دوره کارشناسی را در یکی از دانشگاه‌های معتبر به پایان رسانده باشند.

رشته‌های تحصیلی که مشمول این بورسیه می‌گردند، عبارتند از:

 1. مدیریت کسب و کار (MBA)
 2. برنامه‌های LLM
 3. مدیریت انسان، دام‌ها و داروسازی
 4. مهندسی مکانیک
 5. مهندسی صنایع و…بورسیه تحصیلی بنیاد جمهوری اتریش

در سال 2005 میلادی، بورسیه بنیاد جمهوری اتریش توسط مجلس این کشور مصوب گردید. این بورسیه به دانشجویان واجد شرایط مقاطع مختلف و دوره‌های آموزشی جهت تامین هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌گردد. ارائه‌کننده این بورسیه به دانشجویان، بنیاد جمهوری اتریش است که کلیه مقاطع تحصیلی را شامل می‌گردد. فرزندان بی‌بضاعت، قشر کارگر جامعه، افراد مهاجر از کشورهای فقیر از جمله افرادی هستند که مشمول دریافت این بورسیه هستند. بورسیه شبانه‌روزی اتریش بورسیه‌ای است که شامل دانش‌آموزان کشورهای در حال توسعه با عدم تمکن مالی تعلق می‌گیرد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه چیست؟

اخذ بورسیه اتریش نیازمند ارائه مدارکی است که دانشجو باید آنها را تهیه و تسلیم نماید. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه اصل و تصویر شناسنامه همراه با ترجمه آنها
 • ارائه اصل و تصویر کارت شناسایی ملی همراه با ترجمه آن
 • ارائه مدرک تحصیلی در مقطع پیشین و ریز نمرات همراه با ترجمه آنها
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه یا سابقه کیفری
 • ارائه دعوتنامه از سوی کشور اتریش
 • تکمیل و ارائه فرم ویزای تحصیلی
 • ارائه اصل و تصویر پاسپورت
 • عکس 4*3 به تعدادی که مورد نیاز است
 • ارائه گواهی سلامت متقاضی

دلایل افزایش اخذ پذیرش‌تحصیلی اتریش چیست؟

شرایط بورسیه تحصیلی اتریش زمینه‌ای را فراهم نموده است تا تحصیل در این کشور طرفداران زیادی را نسبت به سایر کشورها به خود اختصاص دهد. به طور مثال به دلایل ذیل می‌توان اشاره نمود:

 • در امر تحصیل هیچ ‌گونه محدودیت سنی برای دانشجو وجود ندارد
 • جهت اخذ ویزای تحصیلی نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد
 • فرد متقاضی می‌تواند ویزای همراه (خانواده و فرزندان) اخذ نماید.
 • نظام آموزشی در بهترین کیفیت و تحصیل به صورت رایگان در این کشور
 • متقاضیان می‌توانند به عنوان یک شهروند اتریشی از کلیه امکانات این کشور بهره‌مند گردند.
 • امکان دستیابی به اقامت دائم در اتریش حین تحصیل یا فارغ‌التحصیلی
 • دانشجو این امکان را دارد که بدون محدودیت سنی و عدم ارائه مدرک زبان به تحصیل در مقطع دکترا در اتریش بپردازد.

مبالغ بورسیه تحصیلی در اتریش چقدر است؟

مطلوب بودن شرایط بورسیه تحصیلی اتریش باعث گردیده متقاضیان سختی بیشتری را درراه اخذ آن متحمل شوند.اما درصورتی که موفق به اخذ آن گردند، می‌توانند به‌راحتی به تحصیل و زندگی خود در اتریش ادامه دهند. مبلغ کمک هزینه زندگی اعطایی به دانشجویان در اتریش 480یورو می‌باشد. کمک هزینه‌های تحصیلی نیز به‌صورت ماهیانه به مبلغ 600 یورو به دانشجویان اعطا می‌گردد.

اگر خانواده دانشجو نیزهمراه او باشد، مبلغی درحدود 500یورو به‌صورت ماهیانه به آنها پرداخت می‌گردد. بنابراین بادریافت این مبالغ در اتریش، دانشجو به‌راحتی می‌تواند امرار معاش نماید. هرساله بر تعداد متقاضیان تحصیل درکشور اتریش اضافه می‌گردد. از این رو شرایط بورسیه تحصیلی اتریش و اخذ آن برای دانشجو کمی دشوارتر به نظر می‌رسد. اتریش کشوری است که تعداد زیادی مهاجر به این‌کشور سفر می‌کنند. بنابراین اتریش برای کسی که قصد تحصیل و کسب و کار در این کشور را دارد، بهترین گزینه به‌شمار می‌رود.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر است شما را در این راه یاری نموده وبهترین شرایط تحصیلی و اخذ اقامت اتریش را برای شما فراهم آورند. وکلای موسسه آماده ارائه هرگونه سوال یا اطلاعات به شما عزیزان هستند. از مشاوره‌های تخصصی ما در این زمینه بهره بگیرید تا بهترین شرایط تحصیلی در اتریش را برای خود رقم بزنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *