مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ترکیه » دانشگاه های خصوصی در ترکیه

دانشگاه های خصوصی در ترکیهترکیه کشوری اوراسیایی است که سالانه دانشجویان زیادی این کشور را جهت ادامه تحصیل برمی­گزینند. بطور کلی در این کشور 200 دانشگاه وجود دارد که از این میان 120 دانشگاه بصورت دولتی و مابقی بصورت خصوصی فعالیت می­کنند. از آنجائیکه هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه ارزان و مناسب است، پذیرش در این دانشگاه ها بصورت رقابتی و موفقیت در آزمون های Yos یا SAT می­باشد. دانشگاه های خصوصی در ترکیه نیز دارای اعتبار بالایی است و سالانه این دانشگاه ها دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش می­نمایند. دانشگاه های خصوصی ترکیه نقش مهمی در پیشرفت سریع این کشور داشته است. از همین رو دولت ترکیه حمایت های گسترده ای از دانشگاه های خصوصی خود می­نماید. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دانشجویان عزیز را جهت ورود به این دانشگاه ها راهنمایی و یاری می­نمایند.

زبان تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه نگلیسی است و دانشجویان بین المللی زیادی را علاقمند به تحصیل در این دانشگاه ها نموده اند. این دانشگاه ها از رنکینگ بسیار بالایی در جهان برخوردارند. بگونه ای که برخی از این دانشگاه ها همچون بیلکنت- کوچ و سابانچی اگرچه مدت زمانی کمی از فعالیت آنها می­گذرد، اما توانسته اند بسیار موفق عمل نموده و لقب بهترین دانشگاه های ترکیه را بخود اختصاص دهند. هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بالاست، اما با اینحال این دانشگاه ها بورسیه ها و کمک هزینه هایی را به دانشجویان اعطا می­نمایند.

آموزش در دانشگاه های خصوصی در ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار علاقمند به جذب دانشجویان خارجی می­باشد. از همین رو بسیاری از برنامه های تحصیلی در این دانشگاه ها به زبان های انگلیسی- آلمانی و یا فرانسوی برگزار می­گردد. در بسیاری از این دانشگاه ها سیستم تبادل دانشجو پیاده سازی می­شود و این باعث می­گردد تا دانشجویان خارجی بتوانند در طول دوره تحصیلی خود تجربه تحصیل در دو دانشگاه در کشورهای دیگر را بدست آورند. دانشگاه کوچ- دانشگاه سابانچی- دانشگاه بیلگی- دانشگاه آیدین از جمله مهمترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه هستند. ما در این مقاله سعی می­کنیم برخی از این دانشگاه ها را معرفی نمائیم.

دانشگاه کوچ استانبول

یکی از موفق ترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه دانشگاه کوچ است. این دانشگاه در سال 1993 در شهر استانبول ترکیه تأسیس گردید. این دانشگاه بعنوان یکی از موفق ترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه فعالیت می­نماید و توانسته رنکینگ 431 را در میان دانشگاه های پزشکی جهان بخود اختصاص دهد. دانشجویان در این دانشگاه در کنار آموزش های تخصصی می­توانند از آموزش های جامع و متنوع دیگری بهره­مند گردند. بدلیل موفق عمل نمودن دانشگاه کوچ، دولت ترکیه حمایت های گسترده ای از این دانشگاه می­نماید و دانشجویان از سوی دولت مورد حمایت های مالی قرار می­گیرند. دانشجویان می­توانند به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند و انواع بورسیه های تحصیلی بصورت کامل و جزئی در اختیار دانشجویان قرار داده می­شود.

دانشگاه سابانچی ترکیه

سابانچی نیز از دیگر دانشگاه های خصوصی در ترکیه است که نسبت به دیگر دانشگاه های خصوصی این کشور، شهریه های مناسب تر و مقرون به صرفه ای از دانشجویان اخذ می­نماید. دانشجویان با تحصیل در این دانشگاه می­توانند در هر مقطع تحصیلی از بورسیه های این دانشگاه بهره­مند گردند و به تحصیل رایگان در این دانشگاه بپردازند. تحقیقات کاربردی از مهمترین فعالیت های آموزشی در دانشگاه محسوب می­شود. یکی از شرایط پذیرش دانشجویان در دانشگاه سابانچی برخورداری از مهارت زبان انگلیسی است. از همین رو این دانشگاه قبل از پذیرش دانشجویان آزمونی را جهت سنجیدن مهارت زبان انگلیسی آنان اخذ می­نماید.

دانشگاه بیلگی و آیدین در ترکیه

از دیگر دانشگاه های خصوصی در ترکیه می­توان دانشگاه بیلگی و آیدین را نام برد. دانشگاه بیلگی در سال 1996 در تأسیس گردیدو هم اکنون دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می­باشند. از جمله رشته هایی که این دانشگاه به دانشجویان ارائه می­نماید می­توان رشته های کامپیوتر- روانشناسی- ریاضیات- سینما و تلویزیون- جامعه شناسی را نام برد. هر سال تحصیلی در این دانشگاه به دو ترم تقسیم می­شودو دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم هستند.

در مقابل دانشگاه های دولتی ترکیه دانشگاه های خصوصی این کشور ایستاده است. دانشگاه آیدین نیز یکی از معتبرترین دانشگاه خصوصی در ترکیه بحساب می­آید. برنامه های تحصیلی به زبان های ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می­گردد.. در این دانشگاه ها دوره های آمادگی زبان انگلیسی نیز برگزار می­گردد و دانشجویانی که از مهارت زبان انگلیسی و یا ترکی برخوردار نیستند می­توانند قبل از ورود به این دانشگاه در دوره های زبان دانشگاه آیدین شرکت نمایند.

 

دانشگاه کادیرهاس و دانشگاه اوزیگین

این دانشگاه در سال 1997 در شهر استانبول تأسیس شد که دارای 7 دانشکده می­باشد. در این دانشگاه بیش از 55 درصد رشته ها به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می­گردد. از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه دریافت بورسیه های و کمک هزینه های تحصیلی در این این دانشگاه می­باشد. همچنین امکان دریافت وام های تحصیلی نیز در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه اوزیگین نیز در شهر استانبول موقعیت دارد و دروس تمامی رشته ها بجز رشته حقوق به زبان انگلیسی ارائه می­گردد. دانشجویان می­توانند در طول دوره تحصیلی خود در این دانشگاه نسبت به یادگیری زبان ترکی نیز اقدام نمایند. دانشجویان زیادی متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه هستند.

دانشگاه خصوصی اوکان در ترکیه

دانشگاه اوکان از جدیدترین دانشگاه هاای خصوصی در ترکیه است که از سال 2004 شروع به فعالیت نموده است. در این دانشگاه از مدرن ترین امکانات آموزشی استفاده شده است. این دانشگاه رشته های زیادی را در این مدت به برنامه های آموزشی خود اضافه نموده و رشد سریعی در این زمینه داشته است. دانشجویان می­توانند از بهترین امکانات آموزشی و تفریحی در این دانشگاه بهره­مند گردند. دانشگاه اوکان سعی در پیشبرد در سیستم های آموزشی خود دارد از همین رو ارتباطات گسترده ای با بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان دارد.

همانطور که می­دانید اکثر دانشگاه های معتبر و خصوصی ترکیه در شهر استانبول واقع شده اند و پذیرش دانشجویان خارجی در این دانشگاه بدون محدودیت صورت می­گیرد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت  تمامی عزیزان را در زمینه تحصیل دکترا در ترکیه یاری می­نمایند. علاوه بر دانشگاه های خصوصی فوق دانشگاه های خصوصی دیگری نیز در این کشور وجود دارد. دانشگاه ایوانسرایی- دانشگاه سگوس- دانشگاه کوش- دانشگاه مدیپول- دانشگاه بیسم هرم و … دانشگاه هایی هستند که بصورت خصوصی در ترکیه فعالیت می­نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *