مهاجرت به کشور ژاپن

انواع راه های مهاجرت به ژاپن

انواع راه های مهاجرت به ژاپن

آشنایی با انواع راه های مهاجرت به ژاپن برای کسانی که کشورهای آسیای شرقی را اروپا ترجیح میدهند، جذابیت زیادی دارد. چرا که ژاپن کشوری توسعه یافته است. منتهی یکی از دلایلی که اغلب افراد کشورهای اروپایی مثل آلمان، هلند و غیره را به کشورهای آسیای شرقی از جمله ژاپن یا کره جنوبی ترجیح می دهند، مهاجرپذیر نبودن گروه دوم است. به عنوان مثال ژاپن با حدود 125 میلیون نفر جمعیت یا چین با حدود 1.5 میلیارد جمعیت نیروی متخصص و جوان کافی را در اختیار دارد. به همین دلیل است که مهاجرت به آلمان به مراتب ساده تر از مهاجرت به کشور ژاپن می باشد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص انواع راه های مهاجرت به ژاپن در سال 2020 توضیحاتی ارائه گردیده است.

خرید ملک و انواع راه های مهاجرت به ژاپن

کشورهای مختلف دنیا بعضا قوانین مربوط به خرید ملک غیرمنقول را مرتبط با نظم عمومی خود دانسته و رویکردهای متفاوتی نسبت به آن داشته اند. به عنوان مثال در حالی که در برخی از کشورهای دنیا از جمله ایران خارجی ها اجازه خرید ملک ندارند، در کشورهای دیگری از جمله آلمان هیچ محدودیتی برای مالک شدن زمین و اموال غیرمنقول از سوی خارجی ها وجود ندارد. حتی برخی کشورها از جمله پرتغال، اسپانیا و یونان به کسانی که ملکی به ارزش 250.000€ (یورو)، 350.000€ (یورو) یا 500.000€ (یورو) خریداری کنند اجازه اقامت نیز می دهند. البته برخی از کشورها از جمله اسلوونی نیز اصلی که در حقوق بین الملل از آن به اصل معامله متقابل یاد می شود پیروی کرده اند و تنها به شهروندان کشورهایی اجازه خرید ملک می دهند که در کشور آن ها نیز اسلوونیایی ها اجازه خرید ملک غیرمنقول داشته باشند.

ژاپن در این میان قوانینی مشابه با کشور آلمان دارد؛ در واقع در هر دوی این کشورها برای مالک شدن خارجی ها محدودیتی وضع نشده است. به عنوان مثال حتی کسانی که در زمان خرید ملک اقامت ژاپن یا آلمان را نیز نداشته باشند، اجازه خواهند داشت ملک خریداری کنند. البته نباید فراموش کرد که مطابق قوانین ژاپن خارجی هایی که در این کشور ملکی خریداری کنند باید ظرف 20 روز از خرید به طور کتبی به بانک خود در ژاپن این موضوع را اطلاع دهند. هیچ خارجی ای نمی تواند به صرف خرید ملک در ژاپن اقامت این کشور را به دست آورد؛ هرچند حتی اگر چنین امکانی در قوانین این کشور پیش بینی می شد بعید بود کسی بخواهد در ژاپن اقامت بیش از یک دهه داشته باشد. دلیل آن قوانین سختگیرانه و مالیات های سنگینی است که بر خارجی ها در ژاپن تحمیل می شود.

تولد یکی از انواع راه های مهاجرت به ژاپن

به لحاظ اعطای تابعیت از طریق تولد برخی از کشورهای دنیا تابع سیستم خون (jus sanguinis) و برخی دیگر تابع سیستم خاک (jus soli) هستند؛ ژاپن در این میان تماما قوانین سیستم خون را پذیرفته است. در واقع مطابق قانون مصوب سال 1950 ژاپن کسانی با تولد تابعیت این کشور را به دست می آورند که شامل یکی از موارد ذیل باشند:

  • حداقل یکی از والدین نوزاد حین تولد وی ژاپنی باشند و در صورتی که نوزاد خارج از خاک ژاپن به دنیا آمده است نهایتا ظرف 3 ماه، تولد وی ثبت شود در غیر این صورت به منظور به دست آوردن تابعیت ژاپن وی باید پیش از 20 سالگی در ژاپن زندگی کند
  • وقتی حداقل یکی از والدین ژاپنی باشد و پیش از تولد فرزند فوت کند به شرطی که در زمان فوت همچنان تابعیت ژاپن را داشته باشد
  • وقتی نوزاد در خاک ژاپن به دنیا آمده و هر دو والدین وی ناشناخته یا بی تابعیت باشند

تولد یکی از انواع راه های مهاجرت به ژاپن

کار یکی از انواع راه های مهاجرت به ژاپن

کار در ژاپن علاقه مندان زیادی دارد چرا که در سال 2020 نرخ بیکاری در این کشور تنها 2.9% است و فرصت های شغلی بسیاری در صنایع و شرکت های بزرگ ژاپن وجود دارد. البته باید توجه داشت به منظور مهاجرت به ژاپن از طریق کار ضروری است فرد علاوه بر تسلط به زبان ژاپنی، از یک کارفرمای ژاپنی نیز پیشنهاد شغلی داشته باشد. در واقع برخلاف کار در آلمان و اتریش که به دلیل امکان اخذ ویزای جستجوی کار، فرآیند ساده ای برای افراد متخصص به شمار می آید، به منظور اخذ ویزای کاری ژاپن متقاضی باید علی رغم حضور نداشتن در خاک این کشور نظر کارفرمایان را جلب نماید.

البته متوسط درآمد در ژاپن همانطور که در جدول ذیل نشان داده شده، بالا است و ممکن است افراد زیادی را ترغیب نماید:

حوزه کاری متوسط درآمد ماهیانه به ¥ (ین ژاپن)در طی سال 2020
بخش دولتی 526.000
بخش خصوصی 50.400

تحصیل یکی از انواع راه های مهاجرت به ژاپن

از میان راه های مهاجرت به ژاپن در حال حاضر عملی ترین روش تحصیل در ژاپن می باشد. البته نظام تحصیلی در این کشور رایگان نیست اما تحت قانون ژاپن، دانشگاه های دولتی این کشور تماما شهریه یکسانی از دانشجویان دریافت می نمایند. شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن در سال 2020 سالیانه ¥585.800 (ین ژاپن) می باشد؛ هرچند علاوه بر این مبلغ دانشجویان باید استثنائا سال اول هزینه ای اضافه تر به نام هزینه ثبت نام نیز پرداخت کنند که ¥282.000 (ین ژاپن) است. علاوه بر شهریه دانشگاه دانشجویان در ژاپن باید ماهیانه هزینه زندگی نیز بپردازند که ماهیانه حدودا 800$ (دلار آمریکا) می باشد.

بخش های تشکیل دهنده هزینه زندگی در ژاپن در نمودار ذیل بررسی شده است:

هزینه زندگی در ژاپن

اخذ تابعیت ژاپن به واسطه اقامت قانونی

کسانی که به وسیله کار یا تحصیل اقامت قانونی ژاپن را به دست آورند تحت شرایطی می توانند پس از چند سال پرداخت مالیات تابعیت این کشور را بدست آورند. از جمله شرایطی که باید به این منظور رعایت شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • اقامت مستمر در ژاپن به میزان 5 سال
  • دارای حداقل 20 سال سن
  • عدم سوء پیشینه کیفری به علاوه گواهی خوش رفتاری
  • توانایی مالی لازم برای پرداخت هزینه های زندگی در ژاپن
  • انتخاب نامی مطابق فرهنگ ژاپنی

البته ژاپن همانند اتریش دو تابعیتی بودن را نمی پذیرد در نتیجه اگر کسی بخواهد تابعیت این کشور را به دست آورد باید از ملیت قبلی خود ترک تابعیت کند. همچنین لازم به ذکر است که درخواست اخذ تابعیت ژاپن باید توسط متقاضی به وزارت دادگستری این کشور تقدیم شود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص انواع راه های مهاجرت به ژاپن در سال 2020 توضیحاتی ارائه گردید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *