مهاجرت تحصیلی سوئد

اقامت تحصیلی سوئد

اقامت تحصیلی سوئد

سوئد یکی از بزرگترین کشورهای قاره­ی اروپا می­باشد که مردم این کشور از امکانات رفاهی و آموزشی مناسبی برخوردارند. دانشجویان زیادی برای دریافت اقامت تحصیلی سوئد تلاش می­کنند. تا قبل از سال 2011 تحصیل در سوئد برای تمامی افراد رایگان بود. اما پس از آن به دلیل تغییراتی که در نظام آموزشی این کشور بوجود آمد، دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاههای این کشور هزینه هایی را پرداخت نمایند.

ناگفته نماند تحصیل در مدارس سوئد نیز با پرداخت شهریه امکان پذیر است. بطوریکه دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان بایستی مدارکی دال بر استطاعت مالی خود به دبیرستان های این کشور ارائه نمایند. کودکان از سن 7 سالگی وارد مدارس ابتدایی می­شوند و تا سن 16 سالگی تحصیل برای دانش آموزان بصورت اجباری می­باشد.

کودکان به مدت 9 سال در مقطع ابتدایی به تحصیل مشغولند و پس از پایان دوره­ی ابتدایی وارد دوره­ی متوسطه می­گردند. دوره­ی متوسطه سه سال طول خواهد کشید که پس از آن دانش آموزان می­توانند وارد مدارس فنی و حرفه ای و یا به ادامه تحصیل در مراکز آکادمیک این کشور بپردازند.

بیشتر مدارس کشور سوئد زیر نظر شهرداری این کشور فعالیت می­کنند، همچنین مدارسی دولتی بنام مدارس مستقل در این کشور وجود دارد. تحصیلات عالی در کشور سوئد به دو دسته تقسیم می­شوند. تحصیل در دانشگاهها- تحصیل در مراکز فنی حرفه ای ما در این مقاله به بررسی اقامت تحصیلی سوئد خواهیم پرداخت. از عزیزانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند دعوت می­نمائیم تا مقاله زیر را به دقت مطالعه فرمایند.

ساختار درسی متفاوت سوئد

نظام آموزشی در کشور سوئد به گونه ای است که دانش آموزان در طول یک ترم تحصیلی ابتدا بر روی یک درس تمرکز نمود وپس از اتمام آن امتحان درس مورد نظر را اخذ می­نمایند. دانش آموزان پس از موفقیت در یک درس شروع به درس جدید می­نمایند. بطور مثال در طول ترمی که 20 هفته طول می­کشد دانش­آموزان 5 کتاب درسی را می­آموزند.

موسسات آموزش عالی در سوئد

مراکز تحصیلات عالی در کشور سوئد به دو دسته تقسیم می­شوند:

 1. دانشگاهها
 2. کالج های دانشگاهی

در دانشگاههای کشور سوئد به دانشجویان مدارکPHD  اعطا می­نمایند. اما تنها در برخی از کالج های دانشگاهی سوئد امکان اعطای  مدرکPHD  وجود دارد. بطور کلی تمامی مقاطع تحصیلی که در دانشگاهها وجود دارد در کالج های دانشگاهی این کشور نیز موجود است، بطوری که کالج ها نیز بنام دانشگاه خطاب می­گردند.

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد

 • دانشجویانی که قصد اخذ اقامت تحصیلی سوئد را در مقطع کارشناسی دارند بایستی به مدت 4 سال در این دوره به تحصیل بپردازند.
 • دانشجویان برای تحصیل در دوره­ی کارشناسی در سوئد باید به زبان سوئدی تسلط لازم را داشته باشند.
 • همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره6 برای ورود به این دوره الزامی است.
 • دانشجویان در این مقطع می­توانند 10ساعت در هفته به انجام کار حین تحصیل بپردازند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد

 • دانشجویان در این مقطع باید به مدت 2 سال به تحصیل بپردازند. تدریس در مقطع کارشناسی ارشد به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می­گردد.
 • دانشجویان برای ورود به این دوره باید دارای مدرک زبان آیلتس یا حداقل نمره 6.5 باشند.
 • همچنین دانشجویان در این دوره اجازه انجام کار به مدت 20 ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری سوئد

تحصیل در مقطع دکتری به مدت 4 الی 5 سال در سوئد طول خواهد کشید. دانشجویان جهت تحصیل در این مقطع بایستی استاد راهنما اخذ نمایند و شروع دوره­ی تحصیلی به نظر استاد راهنما بستگی دارد. تدریس در این دوره به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می­گردد و دانشجویان برای ورود به این دوره بایستی مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 را دارا باشند. از دیگر شرایط ورود به این دوره دارا بودن معدل در رده A است و همچنین دانشجویان باید در رزومه تحصیلی خود دارای  مقالات ISI باشند. دانشجویانی که در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستنند اجازه انجام کار به مدت 30 ساعت در هفته را دارند.

همچنین دانشجویان در این مقطع می­توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان در این مقطع بستگی به تأیید استاد راهنما، معدل کارشناسی ارشد دانشجویان و سطح زبان آنها بستگی دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در رشته های مالی و امور اقتصادی و مدیریت مالی را دارند باید قبل از ورود به این دوره در آزمون  GRE را بگذرانند.

تحصیل دوره زبان در سوئد

دانشجویان برای یادگیری زبان سوئدی باید یک دوره 6 ماهه را در کالج های این کشور بگذرانند. هزینه تحصیل در این دوره برابر با 46 هزار کرون سوئدی می­باشد. برخی از دانشجویان برای اینکه بتوانند در دانشگاههای سوئد ادامه تحصیل دهند، تنها برای یادگیری زبان سوئدی وارد کالج های این کشور می­شوند.

اقامت تحصیلی سوئد

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشور سوئد سفر می­نمایند بایستی بدانند تحصیل در دانشگاههای این کشور به صورت رایگان نمی­باشد. همچنین هزینه های زندگی در این کشور بطور متوسط 7974 کرون در ماه تخمین زده شده است. دانشجویان برای دریافت اقامت تحصیلی سوئد باید مدارکی را به سفارت این کشور ارائه نمایند که ثابت نماید فرد خود به تنهایی قادر به تأمین تمامی هزینه های خود در این کشور می­باشد.

ناگفته نماند در این کشور سازمانها و مراکزی وجود دارد که به دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی پرداخت مینمایند. این باعث می­شود تا بخشی از هزینه های زندگی و یا شهریه دانشجویان کسر گردد.

شرایط دریافت اقامت تحصیلی سوئد چیست؟

دانشجویانی که ادامه تحصیل در دانشگاههای سوئد را انتخاب نموده اند برای اخذ ویزای تحصیلی بایستی دارای شرایط زیر باشند:

 • دریافت پذیرش تحصیلی از سوی یکی از دانشگاههای کشور سوئد بصورت تمام وقت
 • دانشجویانی که قصد تحصیل به مدت کمتر از یکسال در این کشور را دارند باید نسبت به اخذ بیمه مسافرتی نیز اقدام نمایند.
 • ارائه مدارکی که دال بر توانایی مالی دانشجو در دوره تحصیلی باشد.
 • دارا بودن پاسپورت معتبر

 

قبول شدن در رشته و یا دوره تحصیلی چگونه است؟

دانشجویانی که قصد دریافت اقامت تحصیلی سوئد را دارند بایستی ابتدا در یکی از دانشگاههای این کشور قبول گردیده باشند. یکی از شروط قبولی در دانشگاههای این کشور پرداخت نیمی از شهریه دانشگاهها می­باشد. در صورتیکه دانشجویان مبلغی را به دانشگاه پرداخت نمایند، دانشگاهها به اداره مهاجرت این کشور اطلاع رسانی میکنند. از جمله روشهای مهاجرت به سوئد مهارجت تحصیلی به این کشور است.

اقامت تحصیلی دانشجویان به مدت یکسال دارای اعتبار است. در صورتیکه تحصیل دانشجویان به مدت چندین سال طول بکشد بایستی سالانه اقامت خود را تمدید نمایند. دانشجویان در مدت زمان تحصیل خود در این کشور از حقوق شهروندی کشور سوئد برخوردارند. اما آن دسته از دانشجویانی که برای تحصیل کمتر از یک سال  به این دانشگاه سفر نموده اند نه تنها باید دارای بیمه مسافرتی باشند بلکه از حقوق شهروندی این کشور محروم خواهند بود.

لغو اقامت تحصیلی کشور سوئد چگونه است؟

اداره مهاجرت کشور سوئد در صورتی که فرد دارای یکی از شرایط زیر باشد اقامت تحصیلی وی را در این کشور لغو خواهد نمود:

 • ارائه اطلاعات نادرست و یا اکاذیب به این اداره
 • عدم دارا بودن توانایی مالی
 • متوقف نمودن تحصیلات
 • عدم شروع به تحصیل در زمان تعیین شده

دانشجویان با سوالات زیادی در زمینه اقامت تحصیلی سوئد روبرو خواهند شد از جمله:

 • شهریه های دانشگاههای کشور سوئد چقدر است؟
 • برای دریافت اقامت تحصیلی این کشور چگونه اقدام نمایم؟
 • آیا دانشگاههای کشور سوئد برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه اعطا نمی­نماید؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت افتخار پاسخگویی به سوالات دانشجویان را دارد. عزیزان جهت مشاوره و راهنمایی می­توانند با این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *