مهاجرت به کشور لهستان

اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج

اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج

لهستان از جمله کشورهایی است که سالانه افراد زیادی به طرق مختلف به این کشور مهاجرت می­کنند. اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج یکی از راههای دریافت پاسپورت لهستان بشمار می­رود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامع تری را برای دریافت تابعیت لهستان از طرق مختلف در اختیار عزیزان قرار می­دهد.

لهستان به لحاظ کیفیت بالای زندگی، شرایط اقتصادی بسیار مناسب- بالا بودن حقوق و دستمزد در این کشور باعث جذب مهاجران زیادی شده است. هر کشوری قوانینی را برای ازدواج اتباع خود وضع نموده است. کشور لهستان نیز قوانینی را برای ازدواج اتباع خود با افراد خارجی ایجاد نموده است. از جمله مهمترین قوانین ازدواج در لهستان صدور تابعیت برای فردی است که با اتباع لهستانی ازدواج می­کنند.

افراد بایستی در لهستان ازدواجشان را بصورت رسمی در یکی از اداره های مربوطه در این کشور از جمله کلیساها و یا دفاتر ثبت مدنی به ثبت برسانند. ناگفته نماند ازدواج با اتباع لهستانی و ازدواج با افرادی که مقیم لهستان هستند با یکدیگر بسیار متفاوت است. افراد با ازدواج با تبعه­ی لهستانی بلافاصله می­توانند تابعیت لهستان را اخذ نمایند. اما ازدواج با افرادی که مقیم کشور لهستان هستند باید بعد از مدت تقریباً 3 سال نسبت به دریافت تابعیت این کشور اقدام نماید.

شرایط مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از آسانترین راههای مهاجرتی به کشور لهستان مهاجرت از طریق ازدواج به این کشور می­باشد. افراد از طریق ازدواج با اتباع لهستانی بعنوان شهروند لهستانی شناخته شده و از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهد بود. اما برای انجام کارهای اداری و قوانین ازدواج در این کشور بایستی دو سال بصورت دائم در خاک این کشور اقامت گزیند. همچنین بایستی 3 سال از تاریخ ازدواج فرد بگذرد تا مدارک تابعیت این کشور برای وی صادر گردد.

ثبت ازدواج در لهستان باید در دو مکان انجام پذیرد. به گونه ای که زوجین بایستی ابتدا در دفاتر رسمی ازدواجشان را به ثبت برسانند. پس از آن به مکان های مقدس پیوند منظور کلیساها حضور یافته و عقد ازدواج شان در این مکان منعقد می­گردد. ناگفته نماند اتباع خارجی بایستی ثبت ازدواجشان در دفاتر USC صورت پذیرد. افراد با ازدواج با اتباع لهستانی یکی از شهروندان لهستان بشمار می­رود.

اما می­بایست برای دریافت مدرک تابعیتی این کشور 2 سال بطور مستمر در این کشور حضور داشته باشد. از جمله شرایط مهاجرت از طریق ازدواج بدین گونه است که دولت لهستان  برای اطمینان یافتن از اینکه ازدواج آنها صوری نیست پس از گذشت 3 سال از تاریخ ازدواج به فرد تابعیت لهستانی اعطا خواهد نمود.

اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج

افراد از راههای گوناگونی سعی در اخذ تابعیت لهستان دارند. اما یکی از آسانترین راهها، اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج می­باشد. افراد زیادی با ازدواج با اتباع لهستانی براحتی اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج را کسب نموده اند. اگرچه ازدواج با افرادی که مقیم کشور لهستان هستند می­توانند اقامت و تابعیت فرد را باعث شود، اما مدت زمانی که فرد بتواند تابعیت کشور لهستان را از این طریق دریافت کند، مدت زمان بیشتر طول خواهد کشید. ازدواج با اتباع لهستانی اجازاه انجام کار در لهستان- سرمایه گذاری در این کشور- ادامه تحصیل در لهستان را برای فرد بوجود خواهد آورد.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در لهستان چیست؟

افرادی که ازدواجشان را در دفاتر مدنی USC در لهستان به ثبت می­رسانند بایستی مدارک زیرا ارائه نمایند:

 • ارائه اسناد و مدارک هویتی ( اعم از کارت ملی و شناسنامه) زوجین به همراه یک قطعه عکس
 • ارائه کپی گواهی تولد زوجین. که گواهی تولد فرد خارجی بایستی به ترجمه یکی از مترجمان رسمی در لهستان رسیده باشد.
 • افرادی که قبلاً ازدواج نموده اند بایستی مدارک ازدواج قبلی خود را به همراه وضعیت کنونی فرد را نیز ضمیمه سایر مدارک نماید.
 • فرد بایستی مدارک ازدواج قبلی و طلاق و یا مدارک فوت همسر قبلی خود را نیز ارائه نمایند. همچنین فردی که قبلا ازدواج نموده است باید گواهی ابطال ازدواج قبلی خود را نیز ارائه دهد.
 • افراد خارجی که با اتباع لهستانی ازدواج می­نمایند بایستی مدارکی ارائه دهند که ثابت نماید فرد برای ازدواج آزادی تام داشته و مخالفتی از سوی کشورش با اتباع لهستانی رخ نخواهد داد.

پس ارائه مدارک فوق پرونده ازدواج افراد آماده  و مورد تأیید قرار خواهد گرفت. که زوجین بایستی هزینه تمبر که به ارزش 84 زلوتی می­باشد را بصورت نقدی به حساب بانکی دفتر واریز نماید. افراد برای آگاهی از سایر مراحل اداری ثبت ازدواج در لهستان می­توانند از تجربه های مفید موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره­مند گردند.

ازدواج توافقی در لهستان چگونه است؟

کلیساها در لهستان مسئول ثبت ازدواج های توافقی در این کشور می­باشند. ازدواج توافقی یکی از راههای اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج محسوب می­گردد. افراد برای ازدواج بایستی طبق قوانین ازدواج لهستان و سنت کلیساهای این کشور عمل نمایند. همچنین این افراد بایستی گواهی به این کلیساها ارائه نمایند که مشکلی برای ثبت ازدواج در دفاتر مدنی ندارند. برای دریافت گواهی مربوطه زن و یا شوهر به یکی از دفاتر مدنی در محل سکونت خود مراجعه نموده و مدارک زیر را ارائه نماید:

 • مدارک هویتی زوجین به همراه یک قطعه عکس از هر کدام
 • ارائه کپی گواهی تولد هر یک از زوجین
 • مطلقه: ارائه کپی گواهی مربوط به ازدواج قبلی و همچنین مدارک طلاق فرد ضروری است.
 • ارائه یک نسخه کپی از مدرکی که نشان دهنده ابطال ازدواج قبلی شخص است.
 • ارائه یک نسخه کپی در صورت فوت همسر قبلی شخص
 • علاوه بر ارائه تمامی مدارک فوق اتباع خارجی که قصد ازدواج در لهستان را دارند بایستی مدارکی را به این اداره ارائه نمایند که مخالفتی برای ازدواج در لهستان از سوی کشور مبدأ فرد وجود ندارد.
 • ارائه تعهدی کتبی برای عدم وجود مانعی برای ازدواج

در نهایت فرد بایستی هزینه تمبر که به ارزش 50 زلوتی می­باشد را نیز به حساب این دفتر واریز نماید.

کلیساها در لهستان کدامند؟

همانطور که گفته شد ازدواج در لهستان بایستی در دو مکن به ثبت برسد. اولین مکان دفاتر مدنی در لهستان است. مکان بعدی  کلیساهای موجود در کشور لهستان می­باشند. در کلیساها مراسمی همچون غسل تعمید- گواهی اتمام کلاس های آموزشی قبل از ازدواج- حضور در جلسات مشاوره خانواده برگزار می­گردد.

از جمله مهمترین کلیساهای کشور لهستان عبارتند از:

 • کلیسای لوتری
 • کلیسای فرقه ای
 • کلیسای باب تیست
 • کلیسای کاتولیک لهستانی
 • کلیسای ظهوری روز هفتم و …

همچنین در این کشور کلیساها و سازمان هایی وجود دارند که اجازه انجام مراسم ازدواج توافقی را ندارند. این سازمانها عبارتند از: سازمان های مذهبی کارئیم در لهستان – مراسم قدیمی کلیسای شرقی- اتحادیه های مذهبی مسلمانان در لهستان.

افراد در رابطه با اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج با سوالات زیادی روبرو خواهند شد از جمله:

 1. آیا با ازدواج با افرادی که مقیم کشور لهستان هستند برای دریافت تابعیت قوانین جداگانه ای وجود دارد؟
 2. اگر ازدواج با اتباع لهستانی در خارج از این کشور صورت پذیرد می­توان تابعیت این کشور را اخذ نمود؟
 3. آیا برای ازدواج با اتباع لهستانی باید فرد از تمکن مالی برخوردار باشد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به سوالات عزیزان در زمینه اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج می­باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *