مهاجرت به کشور دانمارک

اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

یکی از رایج ترین راه های اخذ تابعیت کشورهایی که سیستم اعطای تابعیت آنها از نظام «خاک» پیروی می کند، تولد در ان کشور است، اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد نیز یکی از این راه ها به شمار می آید. پادشاهی دانمارک در زمره کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد اما پول رایج این کشور یورو نیست. در سال ۲۰۱۹ نیز مانند چند سال گذشته، مردم دانمارک به عنوان شادترین مردم شناخته شده اند و سطح رفاهی شهروندان این کشور از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است.

به لحاظ آکادمیک، تابعیت علقه ای است میان فرد و کشور که به جز روش درخواست تحصیا تابعیت، تابع دو نظام خون و خاک است. در نظام تحصیل تابعیت بر اساس نظام خاک، همین که طفل در خاک کشوری متولد شود، تبعه همان کشور محسوب می شود مشروط بر اینکه آن کشور چنین نظامی را برای اعطای تابعیت خود پذیرفته باشد.

اعطای تابعیت بر اساس نظام خون اما بدین شکل است که طفل باید از پدر و مادری متولد شده باشد که تبعه آن کشور هستند و مکانی که به دنیا می آید چندان اهمیتی ندارد. در نظام خون نوع تابعیت کودک کاملا بستگی به تابعیت والدین و یا پدر دارد. دانمارک در زمره کشورهایی قرار دارد که نظام خاک را برای اعطای تابعیت پذیرفته است.

شرایط اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

والدینی که قصد اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد را دارند باید بدانند چنین تابعیتی تنها به فرزندان متولد شده در خاک دانمارک تعلق می گیرد و قابل تسری به والدین غیر دانمارکی نمی باشد. به طور کلی اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد امری به شدت پیچیده است و چارچوبهای به خصوصی در مجموعه مقررات مدنی و اعطای تابعیت دانمارک در این خصوص وجود دارد که همین امر متقاضی را ناگزیر به اخذ مشاوره وکلای مجرب می کند. اگر هر دو یا یکی از والدین تبعه کشور دانمارک باشد، بر اساس مقررات این کشور فرزند آنها نیز دانمارکی محسوب می شود.

تابعیت دانمارک از طریق تولد نوزاد

اگر خواهان اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد هستید باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • با یکی از اتباع کشور دانمارک ازدواج کرده باشید؛
 • بخش قابل توجه یا بخش عمومی آموزش خود را در دانمارک گذرانده باشید؛
 • فرزندتان در دانمارک متولد شده باشد و اقامت شما در دانمارک نیز دست کم ۹ سال بوده باشد؛
 • تنها در صورتی تابعیت به فرد تعلق می گیرد که دارای اقامت دائم این کشور باشد.

اقامت دانمارک از طریق تولد

والدینی که فرزندشان در دانمارک متولد می شود در صورت داشتن شرایط زیر می توانند اقامت دانمارک را کسب نمایند:

 • دست کم یکی از پدر یا مادر دارای مجوز اقامت موق یا دائم در دانمارک باشد؛
 • والدین باید حق سرپرستی فریند را داشته باشند؛
 • فرزند باید کمتر از ۱۵ سال سن داشته باشد؛
 • والدین باید ساکن دانمارک باشند؛
 • تابعیت دانمارک به طفلی که بدون والدین بوده و در دانمارک متولد شده باشد داده می شود؛
 • به فرزند کمتر از ۱۲ سال طی شرایط خاصی تابعیت دانمارک داده می شود.

نکاتی در خصوص تولد فرزند در دانمارک

زمانی که فرزند یک خارجی در دانمارک متولد می شود و اخذ تابعیت از طریق تولد در دانمارک درخواست می گردد، شهرداری قادر خواهد بود مشخصات آن کودک را در سیستم ثبت نماید. والدین موظف خواهند بود مشخصات هویتی فرزندشان را در فرم های اینترنتی مخصوص وارد نمایند. اگر کودک از زمان تولد تا سن ۱۶ سالگی در دانمارک اقامت داشته باشد می تواند درخواست تابعیت دانمارک را ارائه دهد. فرصت درخواست تابعیت از ۱۶ تا ۲۱ سالگی است.

اقامت والدین در اثر تولد فرزند در دانمارک

والدین کودکی که تولدش در خاک کشور دانمارک بوده نیز می توانند درخواست اقامت کنند. نوزاد یک کارت اقامت خواهد داشت و بر مبنای همین کارت است که اجازه اقامت در کشور دانمارک را خواهد داشت. والدین برای اقامت در دانمارک باید این اجازه نامه اقامتی خود و فرزندشان را همواره با خود همراه داشته باشند. اگر طفل در اثر رابطه ازدواج به دنیا نیامده باشد، تنها پدر نوزاد اجازه اقامت خواهد داشت. همچنین اگر طفل پیش از ازدواج متولد شود تا زمان ازدواج تنها به پدر اجازه اقامت در خاک دانمارک داده خواهد شد.

اجازه اقامت والدین و کودک به محض ترک کشور دانمارک کان لم یکن می شود. پس از خروج از دانمارک حتی اگر مدت ویزای اقامت باقی مانده باشد باید برای ورود دوباره به کشور دانمارک تمام روند اخذ ویزا و اقامت از ابتدا طی شود. در صورتی که والدین مجاز به اقامت در دانمارک باشند باید فرم اقامت را به اداره مختص به اقامت دولتی بفرستند.

شروط مورد نیاز برای اقامت دائم دانمارک

قطعا اطلاع دارید که اقامت و تابعیت دو مبحث کاملا جدا از هم هستند و تنها در صورتی تبعه دانمارک محسوب خواهید شد که اوراق هویتیتان مملکت متبوعتان را دانمارک معرفی کرده باشد.

 • در صورتی که متقاضی از اتباع کشورهای شمال اروپا باشد؛
 • عقد ازدواج با یکی از تبعه کشور دانمارک؛
 • تولد و اقامت تا ۱۲ سالگی در کشور دانمارک؛
 • گذراندن قسمت اعظم تحصیلات آکادمیک یا تجربی در کشور دانمارک؛
 • اقامت حداقل هفت سال تمام در خاک این کشور.

در صورت کسب اقامت دائم دانمارک امکان کسب تابعیت نیز وجود دارد و تنها در صورتی تبعه کشور دانمارک محسوب می شوید که پاسپورت دانمارکی داشته باشید. کارتهای اقامت مدت دار هستند و باید زمان سر رسید مدت آنها تمدید گردد. فردی که اقامت کشور دیگر را داشته باشد اما تبعه محسوب نشود نمی تواند از تمام حقوقی که یک شهروند عادی در آن کشور برخوردار است برخوردار گردد. در طول 30 سال گذشته، دانمارک بیشترین افزایش مهاجر را از کشورهای غیر غربی داشته است.

جمعیت مهاجران در این کشور تقریبا 476،059 نفر است و روزانه به این تعداد افزوده می شود. در هر صورت اخذ تابعیت کشور دانمارک از طریق تولد امری به غایت پیچیده محسوب می شود و مدد گرفتن از وکلای با تجربه در این زمینه پیشنهاد می شود. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد با وکلا و کادر مجرب بین المللی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، مشورت نمایید همچنین کارشناسان این موسسه می توانند شما را در خصوص بهترین راه های اقامت و تحصیل در دانمارک یاری نمایند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *