مهاجرت به کشور دانمارک

اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

یکی از رایج ترین راه های اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد است که البته در این کشور تابعیت از طریق سیستم خون به فرزند متولد شده منتقل می شود. اخذ تابعیت بر 2 اصل بنا شده است، در برخی کشورها از طریق خاک و برخی کشورها از طریق خون ارائه می شود. اخذ تابعیت از طریق تولد در کشورهایی که تابعیت از طریق خاک منتقل می شود می تواند فارغ از تابعیت پدر یا مادر به فرزند تابعیت این کشور را ارائه نماید. در این نوشتار که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

 • سیستم اخذ تابعیت در دانمارک بر اصل خون است یا خاک؟
 • آیا پدر و مادر ایرانی با تولد فرزند در خاک دانمارک اقامت و تابعیت این کشور را بدست می آورند؟

به لحاظ آکادمیک، تابعیت علقه ای است میان فرد و کشور که به جزء روش درخواست تابعیت، تابع 2 نظام خون و خاک است. در نظام تحصیل تابعیت بر اساس نظام خاک، همین که طفل در خاک کشوری متولد شود، تبعه همان کشور محسوب می شود. مشروط بر اینکه آن کشور چنین نظامی را برای اعطاء تابعیت خود پذیرفته باشد. اعطاء تابعیت بر اساس نظام خون اما بدین شکل است که طفل باید از پدر و مادری متولد شده باشد که تبعه آن کشور هستند و مکانی که به دنیا می آید چندان اهمیتی ندارد. در نظام خون نوع تابعیت کودک کاملا بستگی به تابعیت والدین و یا پدر دارد. دانمارک در زمره کشورهایی قرار دارد که نظام خاک را برای اعطاء تابعیت پذیرفته است.

بررسی اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

والدینی که قصد اخذ تابعیت این کشور از طریق تولد را دارند باید بدانند چنین تابعیتی تنها به فرزندان متولد شده در خاک این کشور تعلق می گیرد. قابل تسری به والدین غیر دانمارکی نمی باشد. به طور کلی که اخذ تابعیت از طریق تولد امری به شدت پیچیده است. چارچوب های به خصوصی در مجموعه مقررات مدنی و اعطاء تابعیت این کشور در این خصوص وجود دارد. همین امر متقاضی را ناگزیر به اخذ مشاوره وکلای مجرب می کند. اگر هر 2 یا یکی از والدین تبعه کشور دانمارک باشد، بر اساس مقررات این کشور فرزند آنها نیز دانمارکی محسوب می شود.

شرایط اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

اگر خواهان اخذ تابعیت از طریق تولد در این کشور هستید باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • با یکی از اتباع این کشور ازدواج کرده باشید.
 • بخش قابل توجه یا بخش عمومی آموزش خود را در این کشور گذرانده باشید.
 • فرزندان شما در این کشور متولد شده باشد. بدین ترتیب اقامت شما در دانمارک نیز دست کم 9 سال بوده باشد.
 • تنها در صورتی تابعیت به فرد تعلق می گیرد که دارای اقامت دائم این کشور باشد.

با توجه به روش های متفاوت مهاجرتی به این کشور پیشنهاد می شود از طریق نمودار زیر تعداد مهاجرین این کشور را بررسی بفرمائید:

تعداد مهاجرین کشور دانمارک

اقامت دانمارک از طریق تولد

والدینی که فرزندان آنها در این کشور متولد می شود در صورت داشتن شرایط زیر می توانند اقامت دانمارک را کسب نمایند:

 • یکی از پدر یا مادر دارای مجوز اقامت موق یا دائم در دانمارک باشد.
 • والدین باید حق سرپرستی فرزند را داشته باشند.
 • فرزند باید کمتر از 15 سال سن داشته باشد.
 • والدین باید ساکن دانمارک باشند.
 • تابعیت دانمارک به طفلی که بدون والدین بوده و در دانمارک متولد شده باشد داده می شود.
 • به فرزند کمتر از 12 سال طی شرایط خاصی تابعیت دانمارک داده می شود.

تولد فرزند و اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

تولد فرزند و اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

زمانی که فرزند یک خارجی در دانمارک متولد می شود و اخذ تابعیت از طریق تولد در دانمارک درخواست می گردد، شهرداری قادر خواهد بود مشخصات آن کودک را در سیستم ثبت نماید. والدین موظف خواهند بود مشخصات هویتی فرزند خود را در فرم های اینترنتی مخصوص وارد نمایند. اگر کودک از زمان تولد تا سن 16 سالگی در دانمارک اقامت داشته باشد می تواند درخواست تابعیت را ارائه دهد. فرصت درخواست تابعیت از 16 تا 21 سالگی است. در مورد سرمایه گذاری در دانمارک نیز می توانید در نوشتار فوق اطلاعات خویی کسب نمائید.

قوانین در خصوص تابعیت دانمارک از طریق تولد

الزامات دانمارک برای تابعیت در حال حاضر از سخت‌ ترین شرایط در جهان است. دولت به تازگی یک توافق سیاسی را با محدودیت‌ های بیشتر پیش برده است. این تنها چند ماه پس از انتشار گزارشی از سوی موسسه حقوق بشر دانمارک صورت گرفت که در آن از این واقعیت انتقاد کرد که تنها %65 از جوانانی که در دانمارک متولد و بزرگ شده اند، تابعیت دریافت کرده اند. تابعیت دوگانه چند تابعیتی، اگر به طور خودکار در بدو تولد به دست آید، همیشه توسط دانمارک پذیرفته شده است. با این حال، یک قانون جدید دانمارکی در مورد تابعیت دوگانه/چند تابعیتی در یک سپتامبر 2015 لازم‌الاجرا شده است.

این بدان معناست که اتباع دانمارکی از این پس می‌توانند بدون از دست دادن تابعیت دانمارکی خود برای تابعیت دیگر/ملیت‌های دیگر درخواست دهند. آن دسته از افرادی که قبلا ملیت دانمارکی خود را از دست داده اند می توانند برای باز پس گیری آن در یک دوره 5 ساله از یک سپتامبر 2015 تا 31 آگوست 2022 اقدام کنند. همچنین ممکن است فرزند شما در بدو تولد تابعیت بریتانیایی را کسب کرده باشد به عنوان یک قاعده کلی، اتباع دانمارکی متولد خارج از کشور باید قبل از سن 22 سالگی برای حفظ تابعیت دانمارکی درخواست دهند. فرزندان متولد شده از یک مادر دانمارکی و یک پدر خارجی در ازدواج بین یک ژانویه 1961 و یک ژانویه 1979 می توانند طبق دستورالعمل درخواست تابعیت کنند.

اقامت والدین در اثر تولد فرزند در دانمارک

والدین کودکی که تولد در خاک این کشور بوده نیز می توانند درخواست اقامت کنند. نوزاد یک کارت اقامت خواهد داشت. بر مبنای همین کارت است که اجازه اقامت در کشور دانمارک را خواهد داشت. والدین برای اقامت در دانمارک باید این اجازه نامه اقامتی خود و فرزندان را همواره با خود همراه داشته باشند. اگر طفل در اثر رابطه ازدواج به دنیا نیامده باشد، تنها پدر نوزاد اجازه اقامت خواهد داشت.

همچنین اگر طفل پیش از ازدواج متولد شود تا زمان ازدواج تنها به پدر اجازه اقامت در خاک این کشور داده خواهد شد. اجازه اقامت والدین و کودک به محض ترک این کشورمی شود. پس از خروج از این کشور حتی اگر مدت ویزای اقامت باقی مانده باشد باید برای ورود دوباره به این کشور تمام روند اخذ ویزا و اقامت از ابتدا طی شود. در صورتی که والدین مجاز به اقامت باشند باید فرم اقامت را به اداره مختص به اقامت دولتی بفرستند. در خصوص مهاجرت به دانمارک ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

شروط مورد نیاز برای اقامت دائم دانمارک

قطعا اطلاع دارید که اقامت و تابعیت 2 مبحث کاملا جدا از هم هستند. تنها در صورتی تبعه این کشور محسوب خواهید شد که اوراق هویت مملکت مطبوعات را دانمارک معرفی کرده باشد.

 • در صورتی که متقاضی از اتباع کشورهای شمال اروپا باشد.
 • عقد ازدواج با یکی از تبعه این کشور
 • تولد و اقامت تا 12 سالگی
 • گذراندن قسمت اعظم تحصیلات آکادمیک یا تجربی
 • اقامت حداقل 7 سال تمام در خاک این کشور

در صورت کسب اقامت دانمارک امکان کسب تابعیت نیز وجود دارد. تنها در صورتی تبعه این کشور محسوب می شوید که پاسپورت دانمارکی داشته باشید. کارت های اقامت مدت دار هستند و باید زمان سر رسید مدت آنها تمدید گردد. فردی که اقامت کشور دیگر را داشته باشد اما تبعه محسوب نشود نمی تواند از تمام حقوقی که یک شهروند عادی در آن کشور برخوردار است برخوردار گردد. در طول 30 سال گذشته، دانمارک بیشترین افزایش مهاجر را از کشورهای غیر غربی داشته است.

جمعیت مهاجران در این کشور تقریبا 476059 نفر است و روزانه به این تعداد افزوده می شود. در هر صورت اخذ تابعیت این کشور از طریق تولد امری به غایت پیچیده محسوب می شود. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد با وکلاء و کادر مجرب بین المللی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، مشورت نمایید همچنین کارشناسان این موسسه می توانند شما را در خصوص بهترین راه های اقامت و مهاجرت در دانمارک یاری نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *