شرایط دانمارک

تابعیت دانمارک از طریق تولد

تابعیت دانمارک از طریق تولد

تابعیت رابطه ای حقیقی میان شخص و دولت است که به ایجاد نوعی وابستگی مادی و معنوی میان فرد و کشور می­گردد و این وابستگی بمعنای تابعیت شخص می ­باشد. تابعیت دانمارک از طریق تولد از راه هایی است که منجر به ایجاد این وابستگی می­شود، بطور کلی تابعیت در میان کشورها بر پایه­ی دو اصل خون و خاک می ­باشد. برخی کشورها از تابعیت بر اصل خون و برخی بر اصل خاک پیروی می­ نمایند. تابعیت بر اصل خاک بدین گونه است که نوزادان در خاک هر کشوری متولد گردند، بدون در نظر گرفتن ملیت و تابعیت والدین تابعیت آن کشور را اخذ می ­نمایند. اما در تابعیت بر اصل خون، نوزادان تنها امکان اخذ تابعیت والدین خود را خواهند داشت. بدین معنا که فرزند در خاک هر کشوری متولد گردد تنها دارای تابعیت والدین خود می­باشند.

از آنجائیکه دانمارک از جمله کشورهایی است که از اصل خون پیروی می ­نماید، تابعیت دانمارک از طریق تولد در خاک این کشور بتنهایی بدست نمی ­آید. بدین ترتیب نوزادانی که در این کشور بدنیا می ­آیند دارای تابعیت والدین خویش هستند. اما شرایطی در قوانین تابعیت این کشور وجود دارد که افراد می­توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. در گذشته برخی از کشورها همچون ( انگلیس) از تابعیت بر اصل خاک پیروی می ­نمودند و تابعیت این کشورها حتی به نوزادانی که در مسیر راه بدنیا می ­آمدند نیز به آنان تعلق می­گرفت. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه لیست کشورهایی که از تابعیت بر اصل خاک پیروی می­ نماید، علاقمندان مهاجرت به دیگر کشورها را راهنمائی می ­نمایند.

تفاوت اقامت و تابعیت

در ابتدا بهتر است معنای تابعیت و اقامت را از یکدیگر تفکیک نمائیم. تابعیت همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم نوعی رابطه و یا وابستگی مادی، معنوی و سیاسی میان فرد و دولت است و نشان دهنده عضویت فرد در جامعه­ دولت مورد نظر می­ باشد. این وابستگی یا تابعیت موجب ایجاد حقوقی میان دولت و فرد می­ گردد. فرد یکی از اعضای جامعه بوده و دارای حقوقی همچون رأی دادن، کاندید شدن برای پارلمان دولت و … را دارد و بعنوان یک شهروند امکان اجازه زندگی در کشور را دارد. اما در باب اقامت می­ بایست بیان نمود که اقامت به معنای رابطه مادی است خود به 2 دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می­ گردد. معمولاً افراد دیگر کشورها با اخذ روادید کشورهای مختلف امکان اخذ اقامت موقت را خواهند داشت.

اقامت بلند مدت که بیش از 10 سال مدنظر است طبق شرایط و قوانین کشورها به افراد اعطا می­گردد. تابعیت افراد در کشورها از آنها سلب نمی­گردد، اما امکان سلب اقامت از افراد وجود دارد و افراد دارای اقامت از حقوقی کمتر نسبت به افراد دارای تابعیت برخوردار می­ باشند. البته راه های مختلفی برای اخذ تابعیت و اقامت این کشور وجود دارد و دریافت تابعیت دانمارک از طریق تولد یکی از آن هاست که با اخذ شرایط خاصی امکان پذیر است.

شرایط تابعیت دانمارک از طریق تولد

همانطور که بیان شد تابعیت در دانمارک از طریق اصل خون به افراد تعلق می­ گیرد. برهمین اساس افراد با شرایط زیر امکان دریافت تابعیت دانمارک از طریق تولد را خواهند داشت:

 • نوزادانی که والدین آنها دانمارکی باشند.
 • نوزادانی که یکی از والدین آنها دارای اقامت موقت و یا دائم دانمارک باشند.
 • والدینی که دارای اقامت دانمارک هستند، امکان درخواست اخذ تابعیت دانمارک برای فرزندان کمتر از 12 را را خواهند داشت.
 • نوزادانی که والدین آنها مشخص نباشد و در خاک این کشور هستند، تابعیت دانمارک را می ­توانند اخذ نمایند.
 • اعطای تابعیت به فرزندان زیر 12 سال برای والدینی که دارای اقامت موقت هستند، با شرایط خاصی امکان پذیر است.
 • امکان اخذ تابعیت دانمارک برای نوزادانی که از والدین غیر دانمارکی متولد شده اند، پس از 8 سال زندگی مداوم در این کشور امکان پذیر است.

اخذ اقامت و تابعیت دانمارک از طریق تولد

امکان اقامت دانمارک به دو شیوه­ موقت و دائم وجود دارد. افرادی که دارای شرایط زیر هستند، برای دریافت اقامت دائم این کشور می­توانند اقدام نمایند:

 • شهروندان کشورهای شمال اروپا
 • افرادی که با یکی از اتباع دانمارکی ازدواج نموده اند.
 • نوزادانی که از والدین غیر دانمارکی در خاک این کشور بدنیا آمده و در این کشور زندگی و تحصیل نموده اند.
 • افرادی که آموزش های فنی و حرفه ای قابل توجهی را در کشور دانمارک گذرانده اند.

اقامت موقت دانمارک نیز با اخذ یکی از ویزاهای کشور دانمارک همچون ویزای تحصیلی دانمارک، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و … امکان پذیر است.

اخذ اقامت و تابعیت دانمارک از طریق تولد

اخذ اقامت برای کودکان در دانمارک

والدین امکان اخذ اقامت دانمارک را برای نوزادانی که در خاک کشور دانمارک از والدینی غیر دانمارکی متولد شده اند، را خواهند داشت. البته باید یکی از والدین دارای اقامت موقت و یا دائم بصورت قانونی در این کشور را داشته باشد. جهت اخذ اقامت برای نوزاد در دانمارک می­ بایست در اداره ثبت احوال در این کشور مراجعه نمود و تولد نوزاد را در این کشور به ثبت برسانند. نوزادان با 16 سال زندگی در دانمارک می ­توانند تابعیت دانمارک از طریق تولد را دریافت نمایند.

لازم بذکر است اگر نوزاد قبل از ازدواج زوجین در خاک دانمارک متولد شده باشد، پدر مسئول دریافت اقامت برای نوزاد می­باشد. والدینی که دارای اقامت موقت تحصیلی- کاری و … در این کشور هستند، جهت ثبت تولد فرزند خود می­ بایست به آژانس ها و ادارات دولتی این کشور مراجعه نمایند و نیازی به ارائه فرم های ثبت تولد فرزند به اداره مهاجرت نمی­باشد.

شرایط کلی اخذ تابعیت دانمارک

حضور مداوم درکشور دانمارک یکی از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت این کشور بشمار می ­رود. افردی که با اخذ اقامت موقت به این کشور مراجعت نموده اند نیز با حضور مستمر و مداوم معمولاً به مدت 9 سال در این کشور امکان دریافت تابعیت دانمارک را خواهند داشت. البته اعطای تابعیت به افرادی که از طریق پناهندگی در دانمارک به این کشور مهاجرت نموده اند، پس از 8 سال حضور در کشور دانمارک و دارا بودن شرایط زیر وجود دارد:

 • پناهندگان می­ بایست اقامت دائم این کشور ر اخذ نموده باشند.
 • نسبت به دولت و قوانین کشور دانمارک متعهد و وفادار باشد.

پناهندگی یکی از دشوارترین راه های مهاجرت به دانمارک است و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت معتقدند که متقاضیان از دیگر راهها با شرایط بهتری امکان دریافت اقامت و تابعیت دانمارک را خواهند داشت. توصیه ما به علاقمندان مهاجرت به اروپا مشاوره با موسسه فوق است و از این طریق می­توانند از نظرات و پیشنهادات این مجموعه نیز آگاهی یابند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *