مهاجرت به کشور دانمارک

تابعیت دانمارک از طریق تولد

تابعیت دانمارک از طریق تولد

یکی از رایج ترین راه های اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد است که البته در این کشور تابعیت از طریق سیستم خون به فرزند متولد شده منتقل می شود. اخذ تابعیت بر 2 اصل بنا شده است، در برخی کشورها از طریق خاک و برخی کشورها از طریق خون ارائه می شود. اخذ تابعیت از طریق تولد در کشورهایی که تابعیت از طریق خاک منتقل می شود می تواند فارغ از تابعیت پدر یا مادر به فرزند تابعیت این کشور را ارائه نماید. در این نوشتار که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

 • سیستم اخذ تابعیت در دانمارک بر اصل خون است یا خاک؟
 • آیا پدر و مادر ایرانی با تولد فرزند در خاک دانمارک اقامت و تابعیت این کشور را بدست می آورند؟

به لحاظ آکادمیک، تابعیت علقه ای است میان فرد و کشور که به جزء روش درخواست تابعیت، تابع 2 نظام خون و خاک است. در نظام تحصیل تابعیت بر اساس نظام خاک، همین که طفل در خاک کشوری متولد شود، تبعه همان کشور محسوب می شود. مشروط بر اینکه آن کشور چنین نظامی را برای اعطاء تابعیت خود پذیرفته باشد. اعطاء تابعیت بر اساس نظام خون اما بدین شکل است که طفل باید از پدر و مادری متولد شده باشد که تبعه آن کشور هستند و مکانی که به دنیا می آید چندان اهمیتی ندارد. در نظام خون نوع تابعیت کودک کاملا بستگی به تابعیت والدین و یا پدر دارد. دانمارک در زمره کشورهایی قرار دارد که نظام خاک را برای اعطاء تابعیت پذیرفته است.

تفاوت تابعیت واقامت کشور دانمارک

در ابتدا بهتر است معنای تابعیت و اقامت را از یکدیگر تفکیک نمائیم. تابعیت همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم نوعی رابطه و یا وابستگی مادی، معنوی و سیاسی میان فرد و دولت است. نشان دهنده عضویت فرد در جامعه­ دولت مورد نظر می­ باشد. این وابستگی یا تابعیت موجب ایجاد حقوقی میان دولت و فرد می­ گردد. فرد یکی از اعضاء جامعه بوده و دارای حقوقی همچون رأی دادن، کاندید شدن برای پارلمان دولت و غیره را دارد. به عنوان یک شهروند امکان اجازه زندگی در کشور را دارد. اما در باب اقامت بایستی بیان نمود که اقامت به معنای رابطه مادی است خود به 2 دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می­ گردد. معمولاً افراد دیگر کشورها با اخذ روادید کشورهای مختلف امکان اخذ اقامت موقت را خواهند داشت.

اقامت بلند مدت که بیش از 10 سال مدنظر است طبق شرایط و قوانین کشورها به افراد اعطاء می­ گردد. تابعیت افراد در کشورها از آنها سلب نمی ­گردد. اما امکان سلب اقامت از افراد وجود دارد و افراد دارای اقامت از حقوقی کمتر نسبت به افراد دارای تابعیت برخوردار می­ باشند. البته راه های مختلفی برای اخذ تابعیت و اقامت این کشور وجود دارد. دریافت تابعیت این کشور از طریق تولد یکی از آن هاست که با اخذ شرایط خاصی امکان پذیر است.

شرایط تابعیت دانمارک از طریق تولد

همانطور که بیان شد تابعیت در این کشور از طریق اصل خون به افراد تعلق می­ گیرد. بر همین اساس افراد با شرایط زیر امکان دریافت تابعیت از طریق تولد را خواهند داشت:

 • نوزادانی که والدین آنها دانمارکی باشند.
 • نوزادانی که یکی از والدین آنها دارای اقامت موقت و یا دائم باشند.
 • والدینی که دارای اقامت این کشورهستند، امکان درخواست اخذ تابعیت برای فرزندان کمتر از 12 را را خواهند داشت.
 • نوزادانی که والدین آنها مشخص نباشد. در خاک این کشور هستند، تابعیت دانمارک را می ­توانند اخذ نمایند.
 • اعطاء تابعیت به فرزندان زیر 12 سال برای والدینی که دارای اقامت موقت هستند، با شرایط خاصی امکان پذیر است.
 • امکان اخذ تابعیت این کشور برای نوزادانی که از والدین غیر دانمارکی متولد شده اند، پس از 8 سال زندگی مداوم در این کشور امکان پذیر است.

تعداد مهاجرینی که این کشور را برای زندگی انتخاب کرده اند در نمودار زیر شرح داده شده است:

اخذ اقامت و تابعیت دانمارک از طریق تولد

امکان اقامت دانمارک به 2 شیوه­ موقت و دائم وجود دارد. افرادی که دارای شرایط زیر هستند، برای دریافت اقامت دائم این کشور می ­توانند اقدام نمایند:

 • شهروندان کشورهای شمال اروپا
 • افرادی که با یکی از اتباع دانمارکی ازدواج نموده اند.
 • نوزادانی که از والدین غیر دانمارکی در خاک این کشور بدنیا آمده و در این کشور زندگی و تحصیل نموده اند.
 • افرادی که آموزش های فنی و حرفه ای قابل توجهی را در کشور دانمارک گذرانده اند.

اقامت موقت این کشور نیز با اخذ یکی از ویزاهای کشور دانمارک همچون ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری وغیره امکان پذیر است. همچنین جهت اطلاع از هزینه زندگی در این کشور پیشنهاد می شود مقاله هزینه زندگی در دانمارک را مطالعه بفرمائید.

اخذ اقامت و تابعیت دانمارک از طریق تولد

اخذ اقامت برای کودکان در دانمارک

والدین امکان اخذ اقامت دانمارک را برای نوزادانی که در خاک این کشور از والدینی غیر دانمارکی متولد شده اند، را خواهند داشت. البته باید یکی از والدین دارای اقامت موقت و یا دائم به صورت قانونی در این کشور را داشته باشد. جهت اخذ اقامت برای نوزاد می­ باید در اداره ثبت احوال در این کشور مراجعه نمود و تولد نوزاد را در این کشور به ثبت برسانند. نوزادان با 16 سال زندگی می ­توانند تابعیت این کشوراز طریق تولد را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است اگر نوزاد قبل از ازدواج زوجین در این خاک متولد شده باشد، پدر مسئول دریافت اقامت برای نوزاد می ­باشد. والدینی که دارای اقامت موقت تحصیلی، کاری و غیره در این کشور هستند. جهت ثبت تولد فرزند خود بایستی به آژانس ها و ادارات دولتی این کشور مراجعه نمایند. از این رو نیازی به ارائه فرم های ثبت تولد فرزند به اداره مهاجرت نمی ­باشد.

شرایط کلی تابعیت دانمارک از طریق تولد

متقاضیان مهاجرت به این کشور باید روش های اقامت دانمارک را بدانند. کسانی که قصد کار در این کشور را دارند باید در خصوص دستمزد کار در دانمارک مطلع گردند. حضور مداوم دراین کشور یکی از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت این کشور به بشمار می ­رود. افردی که با اخذ اقامت موقت به این کشور مراجعت نموده اند. همچنین با حضور مستمر و مداوم معمولاً به مدت 9 سال در این کشور امکان دریافت تابعیت دانمارک را خواهند داشت. البته اعطاء تابعیت به افرادی که از طریق پناهندگی به این کشور مهاجرت نموده اند، پس از 8 سال حضور دراین کشور و دارا بودن شرایط زیر وجود دارد:

 • پناهندگان می­ باید اقامت دائم این کشور را اخذ نموده باشند.
 • نسبت به دولت و قوانین کشور دانمارک متعهد و وفادار باشد.

پناهندگی یکی از دشوارترین راه های مهاجرت به این کشور است. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت معتقدند که متقاضیان از دیگر راه ها با شرایط بهتری امکان دریافت اقامت و تابعیت دانمارک را خواهند داشت. توصیه ما به علاقمندان مهاجرت به اروپا مشاوره با موسسه فوق است. از این طریق می ­توانند از نظرات و پیشنهادات این مجموعه نیز آگاهی یابند.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تابعیت دانمارک از طریق تولد

 1. ghader گفت:

  با سلام و درود
  اگه خودم متولد دانمارک باشم(به همراه گواهی ولادت) و والدینم تابعیت و اقامت اونجا رو در حال حاضر نداشته باشن. امکان این هست که با وجود دعوت نامه یکی از اشنایان به دانمارک مهاجرت کنم؟ اخرین مدرک تحصیلیم دیپلم تجربی هست و دانشجوی کارشناسی پرستاریم در صورت مهاجرت ایا این امکان هست که ادامه رشته رو اونجا بخونم؟ اگه جواب مثبته تحصیل رایگان می شه یا با شهریه؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام و عرض ادب. در صورتی که پاسپورت یا اقامت دائم این کشور را داشته باشید می تونید رایگان تحصیل کنید. در ضمن با دعوت نامه از سوی آشنایان امکان مهاجرت به منظور زندگی و کار وجود ندارد و فقط می توان از کشور مقصد بازدید داشت. برای اطلاعات بیشتر با شماره 0219100323 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.