مهاجرت به کشور انگلستان

اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

برخی از هموطنان ما به دنبال اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی می باشند در صورتی که در ابتدا با تعریف یک پناهنده و حقوق آن آشنایی ندارند. به طور کل شخصی به عنوان یک پناهنده معرفی می شود که به دلیلهای مشخص شده پناهندگی جان او در کشورش در خطر باشد.

پناهنده به چه شخصی گفته می شود و شرایط اخذ تابعیت از طریق پناهندگی چیست؟

طرق اخذ تابعیت انگلستان از راه های قانونی براس شهروندان خارجی به چه صورت است؟

اگرچه ممکن است فرد پناهجو کلیه این خطرات را به جان بخرد اما در نهایت موفق به اخذ اقامت و تابعیت نگردد. در بخش های بعدی مقاله به جزئیات بیشتری در این خصوص پرداخته و مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین شما هموطنان عزیز می توانید در مورد راه های قانونی اخذ اقامت و تابعیت با مشاروین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمائید.

اخذ تابعیت انگلستان

بسیاری از حقوقدانان بین‌المللی بر این باورند اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی جهت مهاجرت به انگلستان ریسک‌پذیر است. چراکه فرد متقاضی ممکن است پس از گذراندن مراحل سخت، موفق به اخذ اقامت یا تابعیت این کشور نگردد. در نتیجه تلاش ها و زحمات او در این راه بی ثمر می ماند.

طبق قانون کنوانسیون ژنو سال 1951 میلادی، پناهنده کسی است که جان او به‌دلایل غیرقابل تحمل به خطر افتاده است. این دلایل می تواند شامل تبعیض های نژادی و دینی، فعالیت های سیاسی، جنگ و… گردد. در این صورت شخص تصمیم به مهاجرت به سایر کشورها گرفته است تا تحت پناه آنها قرار گیرد. در نتیجه بتواند در شرایط امنیتی و اجتماعی و اقتصادی مناسب و بهتر به ادامه زندگی بپردازد.

تقاضای اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی می بایست از سوی متقاضی به وزارتخانه داخل کشور انگلستان تسلیم گردد. اداره مرزبانی بریتانیا طی بررسی هایی که انجام می‌دهد تعیین می‌کند که شخص پناهجو واجد شرایط پناهندگی هست یا خیر. پس آنچه که متوجه شدید شما زمانی می توانید درخواست پناهندگی نمائید که در خاک و مرز این کشور باشید.

نحوه درخواست پناهندگی در انگلستان

شخص متقاضی با مراجعه به یکی از مراکز ذیل می تواند درخواست اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی را ارائه کند:

  • فردی که به عنوان افسر اداره مهاجرت در محوطه‌های ورودی کشور مانند فرودگاه، بنادر دریایی، زمینی و… حضور دارد
  • متقاضی این امکان را دارد که درخواست پناهندگی خود را به نزدیک ترین اداره مرزبانی کشور انگلستان ارائه دهد
  • از طریق پست نیز می توان درخواست پناهندگی داد. این مورد شامل کودکانی می گردد که امکان سفر به اداره مرزبانی Croydon را دارا نیستند. ضمنا این درخواست می بایست به محض ورود به خاک کشور انگلستان از سوی متقاضی انجام گردد

بررسی روند پناهندگی در انگلستان

مرحله اول:

متقاضیان اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی در مراکز مختص بانوان و آقایان پناه داده می شوند. نام مرکز مخصوص آقایان Harmondsworth removal center و نام مرکز مخصوص بانوان Yaris Wood Removal Center می باشد. امکانات موجود در این مراکز در پایین سطح می باشد. از آنجایی که تعداد متقاضیان پناهندگی در انگلستان بسیارزیاد است، از این رو روند بررسی پرونده‌ها به کندی انجام می‌گیرد. ضمنا متقاضیانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند، می توانند درخواست مترجم نمایند. سوالاتی که در مصاحبه با پناهندگان در اداره مهاجرت پرسیده می شود، به شرح ذیل است:

  • زمان ورود، مکان و چگونگی ورود آنها به خاک انگلستان
  • دلایل تقاضای پناهندگی متقاضیان
  • دلایل جلوگیری از بازگشت به کشور خود (مانند اعدام، حسب ابد یا شکنجه)

پناهجویان باید در مورد وضعیت کشور خود و پناهندگی‌ شان توضیحات کاملی را ارائه دهند. در صورتی که هرگونه تناقض در مراحل مختلف روند پناهندگی مشاهده گردد، قطعا رد پناهندگی خواهند شد. ضمنا پناهندگی به هر دلیلی می بایست از سوی متقاضی مدارک و اسناد دال بر صحت علت پناهندگی خود ارائه نماید.

مرحله دوم:

کلیه ادعاها و اظهارات افراد پناهجو در نوعی سند به‌نام interview recordدرج ونسخه‌ای از آن نیز به پناهجو داده می‌شود. به‌دلیل این که مراحل مصاحبه به مدت طولانی انجام می‌گردد، پناهجویان در خوراک و نوشیدنی با کمبود مواجه می گردند. درهنگام انجام مصاحبه از کلیه پناهجویان جهت صدور کارت پناهندگی Application (َARC)Registration Card، اثر انگشت و عکس گرفته می شود.

به بعضی ازپناهجویان نامه‌ای تحت عنوان IS96  اعطا می گردد که مجوز اقامت و زندگی موقت آنها در انگلستان است. بنابراین این دسته از پناهجویان موظف هستند در زمان های معینی با مراجعه به مرکز مربوطه اعلام حضور نمایند. اگر مقامات به اسناد و مدارک بیشتری نیاز داشته باشند، متقاضی فقط 5 روز فرصت دارد آنها را تهیه نماید.

رد درخواست‌پناهندگی انگلستان امکان‌پذیر است؟

درخواست اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی، در اکثر مواقع مورد قبول این دولت قرار نگرفته و رد می گردند. بنابراین دولت انگلیس مهلت تجدید نظر پرونده پناهندگی صادر می نماید. این تجدید نظر به منظور ارائه جزئیات دقیق تر و اطلاعات بیشتر در خصوص پناهندگی از سوی متقاضی است.

در خصوص تقاضاهایی که رد می شوند، فرد پناهنده می تواند به صورت داوطلبانه از خاک کشور خارج گردد. اما تصمیم نهایی و صدور آن جهت اخذ پناهندگی در انگلستان از سوی مقام تجدیدنظر انجام می گیرد. در صورت رد پذیرش پناهندگی، فرد پناهجو موظف به ترک خاک انگلیس می باشد. درغیر این صورت هیچگونه کمک مالی یا حمایت‌‌های اجتماعی و دولتی به او تعلق نگرفته و در انگلستان رها می‌گردد. اگرچه خانواده فرد پناهنده جزو همراهان وی محسوب می‌گردند اما هر کدام شخصی مستقل به شمار می روند. منظور از فرزندان، فرزندان کمتر از 18 سال است.

خطرات پناهندگی در انگلستان چیست؟

حق پناهندگی شامل افرادی می گردد که واقعا شرایط سخت و غیر قابل تحملی در کشور خود دارند. اما نباید فراموش شود که مهاجرت از طریق پناهندگی خطرات زیادی را پیش روی فرد می گذارد. ناگفته نماند کشور مبدا با پناهندگی شهروند خود به سایر کشورها مخالف بوده و همواره جلوگیری می نماید. خطراتی که در این راه وجود دارد ممکن است همراه با صدمات جبران ناپذیری برای فرد باشد. حتی ممکن است در این راه جان خود را از دست بدهد.

پناهنده درانگلستان دارای چه حقی است؟

فرد پناهجو در مرحله اول می تواند با تکمیل فرم های مربوطه از امکانات اولیه در این کشور بهره مند گردد. امکاناتی مانند مسکن، خوراک، پوشاک، مقرری به طور ماهیانه، خدمات درمانی و پزشکی، بیمه و… از این قبیل هستند. فرد با در دست داشتن کارتی به رنگ سفید مجاز به تردد در این کشور خواهد بود. چنانچه با درخواست پناهجو موافقت گردد، امکان ادامه تحصیل، کمک‌های دولتی، اشتغال و بیمه و درمان به او تعلق می‌گیرد. در واقع پناهجو می تواند از کلیه حقوق شهروندی این کشور بهره ببرد.

بدین ترتیب با گذشت 5سال اقامت در این‌کشور می‌تواند اخذ اقامت دائم و اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی نماید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت معتقد است روش‌های قانونی دیگری جهت اخذ تابعیت انگلستان وجود دارد. روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، تولد فرزند، ثبت شرکت، تحصیل، اشتغال و… از آن جمله‌اند. بنابراین قبل از هرگونه اقدامی جهت مهاجرت به انگلستان نسبت به اخذ مشاوره‌های تخصصی اقدام نمائید. وکلای این موسسه بهترین گزینه مهاجرت را مطابق با شرایط شما ارائه خواهند نمود. می توانید از طریق تماس تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری مشاوره‌های لازم را از کارشناسان ما دریافت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *