مهاجرت به کشور جمهوری چک

اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور جمهوری چک

اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور جمهوری چک

اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور جمهوری چک موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به شرح و تفصیل آن بپردازیم. پیش تر با بررسی روش های مهاجرت در مقاله های “حقوق مهاجرت” به یکی از روش های مهاجرت بر مبنای “اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند” اشاره نموده و به شرح توضیحات کامل در این خصوص پرداختیم و قرار بر این بود که مقاله ای درباره روش ها و قوانین کشورهای مختلف در این زمینه نیز ارائه نماییم. اکنون در ذیل مقاله مرجع و کاملی را در اختیار دوستان عزیز قرار می دهیم.

راه های اخذ تابعیت جمهوری چک

راه های زیادی برای اخذ تابعیت در کشور چک وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از راه های موجود می پردازیم.

 1. از طریق تولد
 2. از طریق اعمال اصل خون

تولد در خاک جمهوری چک مصداق اخذ تابعیت آن کشور نیست. بلکه اگر سن فردی کمتر از هفده سال باشد و در خاک جمهوری چک اقامت دارد، ضمن این که تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد، در این صورت می تواند تابعیت جمهوری چک را اخذ و اقامت نماید.

 • چنانچه یکی از والدین کودک تبعه جمهوری چک باشد، شخص کودک نیز تبعه آن کشور محسوب می گردد.
 • اگر کودکی متولد محدوده ای خارج از قلمرو جمهوری چک باشد و مادر او نیز اهل چک نبوده، اما پدرش تبعه جمهوری چک باشد، شخص کودک نیز تبعه چک تلقی می گردد.
 • قانون اخذ تابعیت در این سیستم بدین صورت است که اگر کودک خارج از کشور چک متولد شده باشد و مادر او اهل این کشور نباشد، او تبعه کشور جمهوری چک محسوب می گردد. به طور کلی هرگاه کودکی که یکی از والدین وی تبعه کشور چک باشد، وی نیز تبعه چک محسوب می گردد.
 • در سیستم تابعیت خون، متولد شدن در کشور جمهوری چک باعث اخذ اقامت و تابعیت نمی شود.
 • چنانچه فردی در چک به دنیا آمده باشد، اما پدر یا مادر او تابعیت این کشور را نداشته باشند یا حداقل یکی از آن ها مقیم چک باشد، در این صورت فرد می تواند تابعیت جمهوری چک را اخذ نماید.

اخذ تابعیت از طریق تولد در جمهوری چک

اخذ تابعیت و اقامت در جمهوری چک مستلزم دارا بودن شرایط به شرح ذیل می باشد:

 • افرادی که حداقل به مدت پنج سال در جمهوری چک اقامت داشته باشند.
 • گذراندن دوره آموزشی زبان چکی و کسب نمره قبولی در آزمون.
 • ترک و انصراف از تابعیت سابق خود
 • دارا نبودن هرگونه سابقه سوء کیفری در مدت پنج سال قبل از اقدام جهت اخذ تابعیت

ضمنا توجه نمایید پنج سال اقامت در خاک چک ممکن است برای افراد زیر ضروری نباشد:

 • افرادی که متولد قلمرو و خاک جمهوری چک باشند
 • افرادی که در زمان گذشته از اتباع چکسلواکی باشند
 • فردی که با شخصی دیگر از تبعه جمهوری چک ازدواج کرده باشد
 • فرزند خوانده ای که پدر یا مادر وی از تبعه جمهوری چک باشد

تابعیت مضاعف در کشور چک

موردی که در این مقاله به آن اشاره می گردد این است که در گذشته، کشور چک اجازه کسب تابعیت دوگانه را برای افراد صادر نمی نمود و آنها می بایست تابعیت قبلی خود را ترک کرده تا بتوانند اقامت کشور چک را اخذ نمایند، اما اکنون با تصویب قانون جدید تابعیت مضاعف، این اجازه و امکان را برای افراد فراهم می آورد که تابعیت قبلی خود و کشور چک را به طور همزمان دارا باشند.

 • اشخاصی که تابعیت جمهوری چک را اخذ نموده یا دارند،‌ از این پس می توانند تابعیت کشور دیگری را نیز دریافت نمایند.
 • در صورتی که شخصی در زمان گذشته، تابعیت کشور چک را ترک نموده است، اکنون با توجه به تصویب قانون جدید چک، می تواند مجددا تابعیت آن کشور را اخذ نماید.
 • با احتساب قوانین جدید، هرگاه کودکی متولد کشور چک باشد یا در یک کشور خارجی متولد شده باشد، در صورتی که مادرش تبعه چک است یا مادرش تبعه آن کشور نباشد ولی با شخصی از تبعه چک ازدواج کرده باشد، تابعیت آن شخص به فرزند او نیز تعلق می گیرد.
 • هرگاه شخصی دارای پدر و مادر نباشد اما در اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا به دنیا آمده باشد، در این صورت می تواند تابعیت جمهوری چک را دریافت نماید.

راه های دیگر اخذ تابعیت کشور چک

برای ورود به کشور چک و اخذ تابعیت راه های دیگر نیز وجود دارد که شما در مرحله اول برای اخذ تابعیت نیازمند اخذ اقامت و ویزای این کشور می باشید. این راه ها شامل مهاجرت و اخذ  اقامت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق اخذ ویزای دانشجویی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق کار کردن در این کشور و.. می باشد.

برای اخذ ویزای مربوطه شما باید شرایط لازم را احراز نمائید. برای اخذ ویزای دانشجویی شما در مرحله اول نیازمند اخذ پذیرش می باشید. نامه پذیرش را باید در مدارک خود جهت اخذ ویزا ارائه دهید. برای اخذ اقامت از طریق کار در کشور چک شما باید پیشنهاد شغلی از این کشور دریافت نمائید و کارفرمای شما باید فرایندی را جهت اخذ اقامت شما انجام دهد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که شما با داشتن معمولا 5 سال اقامت در کشور چک و در صورت کارمند بودن و کسر بیمه و مالیات از حقوق خود می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید و حدودا بعد از گذراندن مدت زمان 10 سال در صورت صلاحدید دولت کشور چک می توانید برای اخذ تابعیت کشور چک اقدام نمائید. برای کسب اطلاعات بیشتر از جمهوری چک، اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور چک، می توانید به مقاله “آشنایی با کشور جمهوری چک” مراجعه نموده و مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *