مهاجرت به کشور لهستان

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

شرایط اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

امروزه بسیاری از افراد خواهان اخذ تابعیت یک کشور معتبر و با ثبات سیاسی خارجی هستند. یکی از این کشورهای پر طرفدار نیز لهستان است. از آنجایی که ازدواج در برخی از کشورها یکی از راه های کسب تابعیت و مهاجرت است در این مطلب بر آنیم که اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان را بررسی کنیم.

از همین ابتدا این نکته بسیار مهم و کلیدی را در نظر داشته باشید که ازدواج با یک شهروند لهستانی پایه کافی برای کسب تابعیت لهستان نیست، با این حال برای طی طرق قانونی می توانید از تجربه بین المللی کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت بهره ببرید.

شرایط کسب تابعیت لهستان

برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان، یک خارجی باید شرایط خاص دیگری را در خصوص اقامت قانونی و بدون وقفه در لهستان کسب نماید. یک خارجی ممکن است به عنوان یک شهروند لهستانی به رسمیت شناخته شود اگر در مدت دست کم 3 سال از ازدواج او گذشته باشد و در لهستان به طور قانونی و بدون وقفه حداقل 2 سال به طور قانونی ویزای اقامت دائم داشته باشد.

در میان دیگر شرایط باید چنین گفت که دانش متقاضی در مورد زبان لهستانی مورد پرسش مصاحبه کننده قرار می گیرد با این حال، برای کسب اجازه اقامت دائم در لهستان، ابتدا باید اجازه اقامت موقت را براساس ازدواج با یک شهروند لهستانی بدست آورید. چنانچه متقاضی تنها قصد اقامت در لهستان و نه هیچ کشور دیگری را داشته باشد کسب اخذ اقامت دائم یا موقت لهستان می تواند امری منطقی باشد. قانون لهستان مجوز اجازه اقامت موقت یا دائمی در لهستان را برای متقاضی که قصد دارد در یک کشور دیگر به غیر از لهستان زندگی کند، را نمی دهد.

نکات قابل توجه درباره اقامت لهستان

شهروندی لهستان نیز ممکن است در جریان نحوه اعطای تابعیت لهستان توسط رئیس جمهور لهستان به دست آید. تصمیم رئیس جمهور به هیچ وجه شرایطی را که خارجی باید برای اخذ بر شهروندی لهستان بپذیرد، محدود نمی کند. این به این معنی است که رئیس جمهور ممکن است به هر خارجی اجازه دهد بدون توجه به شرایطی مانند مدت اقامت وی ​​در لهستان اقامت داشته باشد.

لازم به ذکر است که روند صدور تابعیت لهستان توسط رئیس جمهور ممکن است بسیار طولانی مدت باشد، زیرا مفاد قانون پروسه اداری چنین مواردی را در بر نمی گیرد. این بدان معنی است که حتی اگر ممکن است پرونده را براساس شواهد ارائه شده توسط متقاضی بررسی کنید لازم نیست بلافاصله شناسایی یک خارجی به عنوان یک شهروند لهستانی در نظر گرفته شود. به طور کلی باید در نظر داشته باشید که افرادی که برای شهروندی درخواست می کنند موظف به اثبات تقاضای اخذ تابعیت و ارائه دلایل مهمی برای کشب شهروندی لهستان می باشند.

کسب تابعیت در کشور لهستان

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان امکان پذیر است منتها در مرحله نخست باید شرایط زیر محقق گردد، بعلاوه پیشنهاد می شود از آنجایی که حصول اطمینان از تحقق شرایط ریسک دارد، با کارشناسان مهاجرت موسسه سفیران سروش سعادت مشورت نمایید. یکی از مهمترین شرایط این است که متقاضی باید با یک تبعه لهستان ازدواج کرده باشد و از زمان این ازدواج سه سال گذشته باشد. متقاضی باید بر مبنای مجوز اقامت قانونی در لهستان در طی این سه سال زندگی کرده باشد. اخذ اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت دائم برای  شهروند اتحادیه اروپا نیاز نیست.

اخذ مجوز اقامت در کشور لهستان

زمان دریافت مجوز اقامت لهستان حدودا سه ماه به طول می انجامد در حقیقت متقاضی مجوز اقامت که همسری لهستانی دارد باید به مدت سه ماه برای دریافت این مجوز صبر کند. متقاضی اقامت این کشور که مایل به ازدواج با تبعه لهستان است، باید یک سند رسمی و قانونی برای ازدواج ارائه دهد آنچه که مهم است اثبات این مدعی است که ازدواج آنها به صورت قانونی صورت گرفته و ثبت شده است. در نظر داشته باشید این مرحله در زمره نخستین مراحل اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان است.

عقدنامه یا همان سند رسمی ازدواج، سندی است که ثابت کننده این است که یک شخص طبق قانون کشور خود می تواند با یک تبعه خارجی ازدواج کند. صدور چنین سندی ممکن است کمی مشکل باشد چرا که بسیاری از کشورها چنین سندی را صادر نمی کنند. اگر چنین حالتی به وجود آید متقاضی باید درخواستی برای معافیت از تسلیم چنین مدرکی تهیه و ارسال کند. این درخواست که با نام درخواست تجدید نظر خوانده می شود به دادگاه منطقه ای محل اقامت متقاضی برای صدور نتیجه و رای ارسال می گردد. پس از بررسی نتیجه به اطلاع متقاضی می رسد.

حقوقی که به محض ازدواج محقق می شود

به محض ازدواج با یک شهروند لهستانی، یک خارجی حق درخواست مجوز اقامت در لهستان را کسب می کند. یک مجوز اقامت برای مدت دو سال (با گزینه ای برای تمدید مجوز) برای متقاضی صادر می شود. نهادی که صالح به رسیدگی در زمینه اعطای اقامت قانونی به متقاضیان خارجی است شورایی است که در مرحله نخست باید اعتبار ازدواج را تایید نماید. آنچه که باید اطلاع داشته باشید این است که این شورا حق بررسی را بدون اطلاع قبلی دارد. این مرحله، مرحله ای قبل از اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان است.

پس از گذشت سه و نیم سال از ازدواج متقاضی با تبعه لهستان، متقاضی حق دارد درخواست شهروندی لهستانی را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که طبق آخرین اصلاحات قانون لهستان در سال ۲۰۱۹، یک کودک که حداقل یکی از والدینش شهروند لهستانی است، از زمان تولد شهروند لهستان در نظر گرفته می شود.

حقوق متقاضی در کشور لهستان

پس از ازدواج با یک شهروند لهستانی، همسر خارجی فارغ از اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان دارای حقوق زیر است:

  1. گزینه قانونی بودن اقامت در لهستان.
  2. حق کار بدون نیاز به مجوز کار.
  3. حق انجام کار با شهروندان لهستان.
  4. حق خرید ملک پس از 5 سال اقامت در لهستان گزینه ای بالقوه است.
  5. حق درخواست شهروندی لهستان به همراه اخذ اقامت لهستان.
  6. همسران خارجی فقط در صورتی که از آنها حمایت مالی نشود، حق دریافت کمک های اجتماعی را دریافت می کنند.

همانطور که در این مطلب که به اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان اختصاص یافت ازدواج یک گزینه مناسب برای اخذ تابعیت این کشور زیبا و با ثبات است، حال چنانچه نیازمند اطلاعات بیشتر و جامع تر در این زمینه هستید می توانید با کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *