مهاجرت به کشور لهستان

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

امروزه بسیاری از افراد، خواهان اخذ تابعیت یک کشور معتبر و با ثبات سیاسی هستند. اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان یکی از طرق مهاجرت می باشد. مهاجرت به این کشور و زندگی در این کشور این روزها میان ایرانیان بسیار طرفدار دارد. از آن جایی که ازدواج در برخی از کشورها یکی از راه های کسب تابعیت و مهاجرت است در این مطلب بر آنیم که اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان را بررسی کنیم. از همین ابتدا این نکته بسیار مهم و کلیدی را در نظر داشته باشید که طبق قانون سال 2021 تنها ازدواج با یک شهروند لهستانی، دلیل کافی برای کسب تابعیت این کشور نیست، با این حال برای طی طرق قانونی می توانید از تجربه بین المللی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره ببرید.

شرایط اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان، 1 خارجی باید علاوه با ازدواج با یک تبعه لهستانی، شرایط خاص دیگری را در خصوص اقامت قانونی و بدون وقفه در لهستان کسب نماید. یک خارجی ممکن است به عنوان یک شهروند لهستانی به رسمیت شناخته شود، اگر:

 • در مدت دست کم 3 سال از ازدواج او گذشته باشد.
 • در لهستان به طور قانونی و بدون وقفه حداقل 2 سال ویزای اقامت دائم داشته باشد.
 • دانش متقاضی در مورد زبان لهستانی مورد پرسش مصاحبه کننده قرار می گیرد.
 • برای کسب اقامت دائم در این کشور، ابتدا باید اجازه اقامت موقت را براساس ازدواج با یک شهروند لهستانی به دست آورید.

چنانچه متقاضی تنها قصد اقامت در این کشور و نه هیچ کشور دیگری را داشته باشد کسب اخذ اقامت دائم یا موقت این کشور می تواند امری منطقی باشد. قانون این کشور مجوز اجازه اقامت موقت یا دائمی در این کشور را برای متقاضی که قصد دارد در یک کشور دیگر به غیر از این کشور زندگی کند، را نمی دهد.

نکات قابل توجه درباره اقامت و تابعیت لهستان

شهروندی این کشور نیز ممکن است در جریان نحوه اعطای تابعیت این کشور توسط رئیس جمهور این کشور به دست آید. تصمیم رئیس جمهور به هیچ وجه شرایطی را که خارجی باید برای اخذ بر شهروندی این کشور بپذیرد، محدود نمی کند. این به این معنی است که رئیس جمهور ممکن است به هر خارجی اجازه دهد بدون توجه به شرایطی مانند مدت اقامت وی ​​در این کشور اقامت داشته باشد. ازدواج در لهستان برای متقاضیان شامل برخی از ویژگی ها می شود. برخی از این ویژگی ها ذیلا بیان شده اند:

ویژگی های ازدواج در لهستان

لازم به ذکر است که روند صدور تابعیت این کشور توسط رئیس جمهور ممکن است بسیار طولانی مدت باشد، زیرا مفاد قانون پروسه اداری چنین مواردی را در بر نمی گیرد. این بدان معنی است که حتی اگر ممکن است پرونده را براساس شواهد ارائه شده توسط متقاضی بررسی کنید لازم نیست بلافاصله شناسایی یک خارجی به عنوان یک شهروند لهستانی در نظر گرفته شود. به طور کلی باید در نظر داشته باشید که افرادی که برای شهروندی درخواست می کنند موظف به اثبات تقاضای اخذ تابعیت و ارائه دلایل مهمی برای کسب شهروندی این کشور می باشند.

شیوه اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

مهاجرت به لهستان و اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان امکان پذیر است. منتها در مرحله نخست باید شرایط زیر محقق گردد. به علاوه پیشنهاد می شود از آنجایی که حصول اطمینان از تحقق شرایط ریسک دارد، با کارشناسان مهاجرت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید. یکی از مهمترین شرایط این است که:

 • متقاضی باید با یک تبعه لهستان ازدواج کرده باشد.
 • از زمان این ازدواج سه سال گذشته باشد.
 • متقاضی باید بر مبنای مجوز اقامت قانونی در لهستان در طی این 3 سال زندگی کرده باشد.
 • اخذ اجازه اقامت موقت یا اجازه اقامت دائم برای شهروند اتحادیه اروپا نیاز نیست.

مراحل صدور مجوز اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

زمان دریافت مجوز اقامت لهستان حدودا 3 ماه به طول می انجامد. در حقیقت متقاضی مجوز اقامت که همسری لهستانی دارد باید به مدت 3 ماه برای دریافت این مجوز صبر کند. مراحل صدور مجوز اخذ تابعیت لهستان از طریق ازدواج به شرح زیر است:

 • متقاضی اقامت این کشور که مایل به ازدواج با تبعه لهستان است، باید یک سند رسمی و قانونی برای ازدواج ارائه دهد.
 • آنچه که مهم است اثبات این مدعی است که ازدواج آنها به صورت قانونی صورت گرفته و ثبت شده است.
 • در نظر داشته باشید این مرحله در زمره نخستین مراحل اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان است.
 • عقدنامه (سند رسمی ازدواج)، سندی است که اثبات می کند یک شخص طبق قانون کشور خود می تواند با یک تبعه خارجی ازدواج کند.
 • صدور چنین سندی ممکن است کمی مشکل باشد، چرا که بسیاری از کشورها چنین سندی را صادر نمی کنند.
 • اگر چنین حالتی به وجود آید، متقاضی باید درخواستی برای معافیت از تسلیم چنین مدرکی تهیه و ارسال کند.
 • این درخواست با نام درخواست تجدیدنظر خوانده می شود.
 • این درخواست به دادگاه منطقه ای محل اقامت متقاضی برای صدور نتیجه و رای ارسال می گردد.
 • پس از بررسی نتیجه به اطلاع متقاضی می رسد.

مراحل صدور مجوز اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان

حقوق و مزایای ازدواج در لهستان

به محض ازدواج با یک شهروند لهستانی، یک خارجی حق درخواست مجوز اقامت لهستان را کسب می کند. یک مجوز اقامت برای مدت 2 سال (با گزینه ای برای تمدید مجوز) برای متقاضی صادر می شود. نهادی که صالح به رسیدگی در زمینه اعطای اقامت قانونی به متقاضیان خارجی است شورایی است که در مرحله نخست باید اعتبار ازدواج را تایید نماید. آنچه که باید اطلاع داشته باشید این است که این شورا حق بررسی را بدون اطلاع قبلی دارد.

این مرحله، مرحله ای قبل از اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان است. پس از گذشت سه و نیم سال از ازدواج متقاضی با تبعه لهستان، متقاضی حق دارد درخواست شهروندی لهستانی را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که طبق آخرین اصلاحات قانون لهستان در سال 2020، یک کودک که حداقل یکی از والدین وی شهروند لهستانی است، از زمان تولد شهروند لهستان در نظر گرفته می شود.

حقوق متقاضی در کشور لهستان

پس از ازدواج با یک شهروند لهستانی، همسر خارجی فارغ از اخذ تابعیت از طریق ازدواج در لهستان دارای حقوق زیر است:

 • گزینه قانونی بودن اقامت در لهستان
 • حق کار بدون نیاز به مجوز کار
 • حق انجام کار با شهروندان لهستان
 • حق خرید ملک پس از 5 سال اقامت در لهستان گزینه ای بالقوه است.
 • حق درخواست شهروندی لهستان به همراه اخذ اقامت لهستان
 • همسران خارجی فقط در صورتی که از آنها حمایت مالی نشود، حق دریافت کمک های اجتماعی را دریافت می کنند.

همان طور که در این مطلب که به اخذ تابعیت از طریق ازدواج در این کشور اختصاص یافت ازدواج یک گزینه مناسب برای اخذ تابعیت این کشور زیبا و با ثبات است. حال چنان چه نیازمند اطلاعات بیشتر و جامع تر در این زمینه هستید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.